Президент Шавкат Мирзиёев раислигида 5 апрель куни халқ таълими соҳасида амалга оширилаётган ислоҳотлар натижадорлигининг таҳлили юзасидан видеоселектор йиғилиши ўтказилди.
Инсон капиталини ривожлантириш – Ўзбекистон Тараққиёт стратегиясидаги еттита устувор йўналишдан бири. Жорий йил 28 январь куни бўлган йиғилишда шу борадаги масалалар муҳокама қилиниб, кўплаб вазифалар белгиланган эди.
Ўтган икки ойда мутасаддилар ҳамма ҳудудларга чиқиб, жойлардаги муаммоларни ўрганган. Мамлакатимиздаги 852 та мактабда таълим сифати, муаллимлар салоҳияти ва ўқувчиларнинг олийгоҳларга кириш даражаси анча пастлиги аниқланган.
Президент мактаблари, ихтисослашган ва хусусий мактабларда илғор методикалар йўлга қўйилган. Лекин қолган мактабларнинг энг катта муаммоси бу – ўқитиш методикасининг эскирганлиги. Замонавий таълим услубларини уларда ҳам жорий қилиш бўйича ташаббуслар йўқ.
Мактабларни компьютер билан таъминлаш бўйича маблағлар ажратилган бўлса-да, Қорақалпоғистон Республикаси, Андижон, Жиззах, Қашқадарё, Наманган ва Тошкент вилоятларида ишлар суст кетаяпти. Олис ва чекка ҳудудлардаги мактабларда таълим сифати қониқарсиз аҳволда.
Маълумки, йил бошида Мактаб таълимини ислоҳ қилиш кенгашлари тузилган эди. Вилоят, туман ва шаҳар ҳокимлари жойлардаги шундай кенгашлар раҳбари ҳисобланади. Шу боис йиғилишда таълим ривожи паст бўлган ҳудудлар ҳокимлари огоҳлантирилди.
– Агар раҳбарлар, муаллимлар янги Ўзбекистонга муносиб ҳаракат қилса, фарзандларимизни давр талабига мос ўқитишимиз мумкин. Халқимиз бизга энг катта бойлигини – зурриёдини ишониб бераяпти. Бу жуда катта масъулият. Шуни ҳис қилиб, ўзимизни қийнаб, мактабни ислоҳ қилсак, келажакка замин яратамиз, – деди Шавкат Мирзиёев.
Давлатимиз раҳбари мактаб ўқитувчиларини янги методика асосида қайта тайёрлаш бўйича умуммиллий лойиҳа бошланишини эълон қилди.
Ушбу янги тизим доирасида келгуси 3-4 йилда мактаблардаги барча синф ўқитувчилари янги методика асосида ўқитилади. Бунинг учун ҳар бир ҳудуддаги Малака ошириш марказлари негизида педагогларни янги методикаларга ўргатувчи Миллий таълим марказлари ташкил этилади. Уларга аниқ ва табиий фанлар бўйича хориждан энг малакали мутахассислар жалб қилинади.
Ҳар бир вилоят кесимида “тренерлар гуруҳи” шакллантирилиб, улар жойларда мактаб ўқитувчиларининг малакасини ошириб боради. Уларнинг ойлик иш ҳақига 100 фоизгача устамалар тўланади.
Ҳокимликлар Халқ таълими вазирлиги билан бирга ҳар бир туман ва шаҳарда камида 20 фоиз мактабда йил якунига қадар илғор методикаларни жорий этишни бошлайди. Бу янги тизимни жорий қилиш учун 100 миллион доллар қўшимча маблағ йўналтирилади.
Шунингдек, Абдулла Авлоний номидаги институт Республика миллий таълим маркази сифатида қайта ташкил этилади ва Тошкент давлат педагогика университети билан ягона тизимга бирлаштирилади.
Умуман, янги методикаларга ўқитиш тизими Миллий таълим маркази ва Тошкент давлат педагогика университетидан бошланади. Университет Халқ таълими вазирлиги таркибига ўтказилади, мактаб ўқитувчиларини тайёрлаш ва қайта тайёрлаш бўйича республикадаги таянч муассасага айлантирилади.
Ҳудудларда фаолият юритаётган педагогика институтлари босқичма-босқич университетлар таркибидан алоҳида ажратилиб, мустақил таълим даргоҳига айлантирилади.
Йиғилишда ёшлар тарбиясига алоҳида эътибор қаратилди. Мактабларда маънавий муҳитни тубдан яхшилаш бўйича янги концепция ишлаб чиқиш вазифаси қўйилди.
Мактаблардаги маънавият тарғиботчиларига талабларни қайта кўриб чиқиб, бу вазифага маҳалла ва жамоада обрўси юқори инсонларни тайинлаш, намунали ўқувчи ва ота-оналарни рағбатлантириб бориш зарурлиги таъкидланди.
Бугунги кунда юртимизда 120 та мактаб 3-4 коэффициентда ишламоқда. Яъни, ўқувчи сони сиғимга нисбатан жуда кўп. Президентимиз ушбу мактабларда шароитни яхшилаш бўйича кўрсатмалар берди.
Келгуси ўқув йили бошлангунча 960 та мактаб компьютер синфи билан таъминланиши, 740 таси янгидан жиҳозланиши қайд этилди.
Умуман, 5 мингдан ортиқ компьютер синфларини янгилаш бўйича алоҳида дастур қабул қилиниши белгиланди. Бунга республика бюджетидан 200 миллиард сўм, маҳаллий бюджетлардан ҳам 200 миллиард сўм йўналтирилади.
Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлигига мактаблар учун алоҳида имтиёзли тарифлар очиш, ўқувчи сонига қараб мактабларда интернет тезлигини секундига 100 Мегабитгача кўпайтириш вазифаси қўйилди.
Мактабдаги таълим ҳам, муҳит ҳам кўп жиҳатдан директорларга боғлиқ. Шу боис мактаб директорларини сертификатлаш тизимини жорий этиш зарурлиги айтилди. Бундан буён директорликка номзодлар ушбу тизим орқали танланади.
Давлатимиз раҳбари табиий ва аниқ фанларни ўқитишни ривожлантириш кераклигини айтган эди. Шунга мувофиқ, 193 та таълим муассасаси негизида табиий ва аниқ фанларга ихтисослашган мактаблар ташкил этиш режалаштирилган. Ҳокимларга ушбу мактабларни таъмирлаб, барча шароитларни яратиш бўйича топшириқлар берилди.

Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 5 апреля состоялось видеоселекторное совещание по анализу эффективности реформ в сфере народного образования.
Развитие человеческого капитала является одним из семи приоритетов Стратегии развития Узбекистана. На совещании, состоявшемся 28 января текущего года, были обсуждены вопросы в этой сфере и определены многие задачи.
За последние два месяца ответственные лица с выездом во все регионы изучили проблемы на местах. Выявлено, что в 852 школах страны крайне низкие показатели качества образования, потенциала учителей и поступления выпускников в вузы.
Передовые методики внедрены в Президентских, специализированных и частных школах. Но самая большая проблема остальных школ в том, что методика преподавания устарела. Нет и инициатив по внедрению в них современных методов обучения.
Несмотря на выделение средств на оснащение школ компьютерами, работа в Республике Каракалпакстан, Андижанской, Джизакской, Кашкадарьинской, Наманганской и Ташкентской областях идет медленно. Качество образования в школах отдаленных районов неудовлетворительное.
Как известно, в начале года были сформированы советы по реформированию школьного образования. Председателями советов на местах являются хокимы областей, районов и городов. Поэтому хокимы регионов с низким уровнем образования получили предупреждение.
– Если руководители, учителя будут действовать в духе Нового Узбекистана, то мы сможем вырастить наших детей в соответствии с требованиями времени. Наш народ доверяет нам самое дорогое — детей. Это очень большая ответственность. Если мы реформируем школу с пониманием этого, то создадим фундамент для будущего, – сказал Шавкат Мирзиёев.
Глава государства объявил о запуске общенационального проекта по переподготовке школьных учителей на основе новых методик.
По этой новой системе в ближайшие 3-4 года все учителя в школах будут обучаться на основе новой методики. С этой целью на базе центров повышения квалификации в каждом регионе будут созданы Национальные учебные центры для обучения учителей новым методикам. К ним будут привлечены самые квалифицированные зарубежные специалисты в области точных и естественных наук.
В каждом регионе будет сформирована «группа тренеров» для повышения квалификации школьных учителей на местах. Им будут платить надбавки к заработной плате в размере до 100 процентов.
До конца года хокимияты совместно с Министерством народного образования приступят к внедрению передовых методик не менее чем в 20 процентах школ каждого района и города. На внедрение этой новой системы будет выделено дополнительно 100 миллионов долларов.
Также институт имени Абдуллы Авлони будет реорганизован в Республиканский национальный центр образования и объединен в единую систему с Ташкентским государственным педагогическим университетом.
В целом система обучения новым методикам начнется с Национального центра образования и Ташкентского государственного педагогического университета. Университет будет передан Министерству народного образования и станет базовым учреждением по подготовке и переподготовке школьных учителей в стране.
Педагогические институты, действующие в регионах, будут постепенно отделены от университетов и превращены в самостоятельные учебные заведения.
Особое внимание на совещании было уделено воспитанию молодежи. Поставлена задача разработать новую концепцию кардинального улучшения духовной обстановки в школах.
Указано на необходимость пересмотра требований к пропагандистам духовности в школах, назначения на эту должность лиц, пользующихся высоким авторитетом в махалле и коллективе, поощрения образцовых учащихся и родителей.
Сегодня 120 школ в стране работают по третьему и четвертому коэффициентам, то есть число учащихся намного превышает вместимость. Президент дал указания по улучшению условий в таких школах.
Отмечалось, что к началу следующего учебного года 960 школ будут обеспечены компьютерными классами, а 740 будут переоснащены.
Планируется принять отдельную программу по обновлению более 5 тысяч компьютерных классов. На это из республиканского бюджета будет выделено 200 миллиардов сумов, из местных бюджетов — еще 200 миллиардов сумов.
Перед Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций поставлена задача открыть специальные льготные тарифы для школ, увеличить скорость интернета в школах до 100 Мегабит в секунду в зависимости от числа учащихся.
И образование, и обстановка в школе во многом зависят от директоров. Поэтому необходимо с нового учебного года ввести систему сертификации директоров школ. Отныне кандидаты на пост директора будут отбираться через эту систему.
Глава государства отметил необходимость развития преподавания естественных и точных наук. На базе 193 образовательных учреждений планируется организовать школы с уклоном на естественные и точные науки. Хокимам даны поручения по ремонту этих школ и созданию всех условий.