Туркия Президентининг юртимизга ташрифи якунланганидан сўнг, давлатимиз раҳбари Хоразмда режалаштирилган бунёдкорлик лойиҳалари тақдимоти билан танишди.
Мамлакатимизда катта кўламда қурилишлар бўлмоқда. Андижон, Наманган, Нукус ва бошқа шаҳарларда янги шаҳарчалар барпо этилмоқда.
Шу тажриба асосида, Президентимиз ташаббуси билан Урганчда Ал-Хоразмий шаҳарчаси қурилиши режалаштирилган. Бунинг учун аэропорт яқинидан 110 гектар ер ажратилган.
Жорий йил 7 февраль куни ўтказилган тақдимотда шаҳарчанинг умумий концепцияси тасдиқланган эди. Бу гал ундаги ҳар бир иншоотнинг ички мазмуни муҳокама қилинди.
Лойиҳага кўра, бу ерда университет, IT парк, уйлар, мактаб ва боғча, маданият ва спорт мажмуалари барпо этилади. Шаҳарча марказида Муҳаммад ал-Хоразмий сайилгоҳи бўлиб, буюк алломанинг янги ҳайкали ўрнатилади.
Давлатимиз раҳбари қурилиш ишларини бошқариш бўйича комиссия тузишга кўрсатма берди.
– Бу ер шаҳар ичидаги шаҳар бўлади. Университет, инновацион марказ ва мактаблар илм ва таълим кластерини ташкил этади. Бу ерда ишловчилар учун уй-жойлар, илмга асосланган саноат зонаси ҳам бўлади. Бу шаҳарчани шунга муносиб қилиб, сифатли қуриш керак, – деди Шавкат Мирзиёев.
Урганчдаги Санъат музейи биносини реконструкция қилиб, кўргазма майдонини кенгайтириш, Хивадаги Қўғирчоқ театрини замонавий бинога кўчириш ҳам мўлжалланган. Президентимиз янги бинолардан самарали фойдаланиш, уларда қўшимча хизматларни йўлга қўйиб, даромад топишига шароит яратиш муҳимлигини таъкидлади.
Коммунал соҳада амалга оширилаётган ишлар ҳақида маълумот берилди. Уй-жой коммунал хизмат кўрсатиш вазирлиги тузилмасини такомиллаштириб, қуйи тизимда самарали ишлатиш вазифаси қўйилди.

По завершении визита Президента Турции в нашу страну, Президент Узбекистана ознакомился с презентацией проектов, которые намечено реализовать в Хорезмской области.
В стране продолжаются масштабные стройки. Возводятся новые массивы в Андижане, Намангане, Нукусе и других городах.
Так, по инициативе главы государства запланировано строительство городка Аль-Хорезми. Для этого выделена территория в 110 гектаров недалеко от международного аэропорта Ургенча.
На прошедшей 7 февраля презентации была утверждена общая концепция городка. В этот раз обсуждены функции и содержание каждого здания в нем.
Проектом предусмотрено строительство университета, IT-парка, жилья, школы и детского сада, спортивного комплекса. В центре городка будет разбита аллея Мухаммада аль-Хорезми с новым памятникам великому ученому.
Президент дал указание организовать комиссию по управлению строительством.
— Это будет город в городе. Университет, инновационный центр и школы образуют научно-образовательных кластер. Здесь будут также дома для работников, научно-промышленная зона. Необходимо построить городок качественно, — сказал Шавкат Мирзиёев.
Также в планах — реконструкция и расширение выставочных площадей Музея искусств в Ургенче, обеспечение кукольного театра Хивы современным зданием. Президент отметил важность эффективного использования этих учреждений, налаживания дополнительных услуг, создания условий для получения дохода.
Доложено о проводимой работе в коммунальной сфере. Поставлена задача усовершенствовать структуру Министерства жилищно-коммунального обслуживания, обеспечить его эффективную работу на низовом уровне.