Sog‘lom raqobat muhitini rivojlantirish va keng turdagi yog‘-moy mahsulotlari ishlab chiqarilishini kengaytirish uchun qulay shart-sharoitlar yaratish, mazkur tarmoqdagi mavjud tizimli muammolarga barham berish bozorni sifatli, xavfsiz, arzon oziq-ovqat mahsulotlari bilan to‘ldirish va butun mamlakat oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlashning eng muhim sharti hisoblanadi.
Shu bilan birga, xom ashyo bazasining cheklanganligi, jumladan muqobil yog‘ olinadigan ekinlardan yetarlicha foydalanmaslik yog‘-moy korxonalarining mavjud ishlab chiqarish quvvatlarini to‘liq ishga solishni ta’minlash va bozorning sifatli yog‘-moy mahsulotlariga bo‘lgan talabini qanoatlantirish imkonini bermaydi.
Yog‘-moy korxonalarida zamonaviy texnologiyalarning past darajada joriy etilganligi ishlab chiqarish faoliyatini lozim darajada nazorat qilish va hisobini yuritishga to‘sqinlik qilmoqda, xom ashyo va tayyor mahsulotlarni talon-toroj qilish holatlariga, shuningdek, boshqa suiiste’molchiliklarga olib kelmoqda.
Xom ashyo resurslari va tayyor yog‘-moy mahsulotlarini taqsimlashning samarasiz va zamonaviy bozor prinsiplariga javob bermaydigan mexanizmi ko‘p sonli chayqovchilik bo‘g‘inlari va bozorda sun’iy taqchillik yuzaga kelishiga hamda oqibatda yog‘-moy mahsulotlari narxining asossiz o‘sishiga olib kelmoqda.
Yog‘-moy tarmog‘ini zamonaviy bozor mexanizmlarini keng joriy etish asosida jadal rivojlantirishni ta’minlash va yog‘-moy sanoatini boshqarish tizimini takomillashtirish maqsadida, shuningdek, 2017 – 2021-yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasi va O‘zbekiston Respublikasida Ma’muriy islohotlar konsepsiyasi vazifalariga muvofiq:
O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi tomonidan yog‘-moy mahsulotlarini ishlab chiqarish va sotish tizimlarini o‘rganish natijalari;
“O‘zpaxtasanoateksport” XKga tegishli bo‘lgan “O‘zpaxtayog‘” AJ ustav kapitalidagi ulush O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017-yil 28-noyabrdagi “Paxtachilik tarmog‘ini boshqarish tizimini tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ–3408-son qaroriga muvofiq davlat mulkiga nominal qiymat bo‘yicha o‘tkazilganligi ma’lumot uchun qabul qilinsin.
2. Yog‘-moy mahsulotlarini ishlab chiqarishning resurs bazasini kengaytirish, yog‘-moy korxonalaridagi asbob-uskunalarni modernizatsiya qilish, ularni ishlab chiqarish jarayonini nazorat qilish va hisobini yuritishning zamonaviy tizimlari bilan jihozlashni nazarda tutuvchi O‘zbekiston Respublikasi yog‘-moy tarmog‘ini jadal rivojlantirish bo‘yicha “yo‘l xaritasi” ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
3. O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot vazirligi, Moliya vazirligining:
shrot va sheluxani sotish bo‘yicha “Ozuqa yem ta’minoti” MChJ korxonalarini tugatish;
keyinchalik sanoatda qayta ishlash uchun mo‘ljallangan ekstraktli paxta yog‘i birja savdolari orqali faqat “O‘zpaxtayog‘” AJ korxonalariga sotilishi haqidagi tartibni belgilash to‘g‘risidagi takliflariga rozilik berilsin.
4. 2019-yil 1-yanvarga qadar muddatga o‘simlik yog‘ini ishlab chiqaruvchilar import yog‘-moy xom ashyosi asosida ishlab chiqarilgan hajmlar bo‘yicha qo‘shilgan qiymat solig‘i to‘lashdan ozod qilinsin.
5. O‘zbekiston Respublikasi Qishloq va suv xo‘jaligi vazirligi Iqtisodiyot vazirligi va “O‘zdonmahsulot” AJ bilan birgalikda ikki oy muddatda omuxta yem ishlab chiqarishni kengaytirish bo‘yicha, jumladan:
omuxta yem ishlab chiqarish yuzasidan amaldagi quvvatlarni inventarizatsiyadan o‘tkazish;
omuxta yem ishlab chiqarish uchun bozordagi ehtiyoj va mamlakatda mavjud bo‘lgan resurs bazasini o‘rganish;
chorvachilik, parrandachilik va baliqchilik sektorlari bo‘yicha omuxta yem tayyorlashning ilmiy asoslantirilgan retsepturalarini ishlab chiqish;
makkajo‘xori va boshqa boshoqli don ekinlaridan, shuningdek, yog‘-moy, un mahsulotlari, spirt va pivo ishlab chiqarishdagi chiqindilardan omuxta yemning zamonaviy sanoat ishlab chiqarishini tashkil etishni nazarda tutuvchi hukumat qarori loyihasini Vazirlar Mahkamasiga kiritsin.
6. O‘zbekiston Respublikasi Moliya vazirligi, Qishloq va suv xo‘jaligi vazirligi hamda Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi bir oy muddatda:
chigitni qayta ishlovchi yog‘-moy korxonalarini chigitni yuklash, qabul qilish, saqlash va qayta ishlash jarayonini real vaqt rejimida kuzatish, jumladan xom ashyo, yarim tayyor va tayyor mahsulotlarni o‘lchash va hisobini yuritish imkonini beruvchi avtomatlashtirilgan tizimlar bilan;
chigit, paxta yog‘i, shrot va sheluxani tashiydigan yuk avtomashinalarining harakatlanishini real vaqt rejimida monitoring qilib borish uchun ularni zamonaviy GPS trekerlar bilan jihozlash bo‘yicha choralar ko‘rsin.
7. “O‘zpaxtayog‘” AJ Toshkent shahar, Shota Rustaveli ko‘chasi, 8-uy manzili bo‘yicha joylashtirilsin.
8. O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot vazirligi, Adliya vazirligi manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda bir oy muddatda qonun hujjatlariga mazkur qarordan kelib chiqadigan o‘zgartish va qo‘shimchalar to‘g‘risida Vazirlar Mahkamasiga takliflar kiritsin.
9. Mazkur qarorning ijrosini nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosarlari Z.T.Mirzayev, N.S.Otajonov va S.R.Xolmurodov zimmasiga yuklansin.

Развитие здоровой конкурентной среды и создание благоприятных условий для расширения производства широкого ассортимента масложировой продукции, искоренение имеющихся системных проблем в данной отрасли являются важнейшими условиями насыщения рынка качественной, безопасной, доступной продовольственной продукцией и обеспечения продовольственной безопасности страны в целом.
Вместе с тем ограниченность сырьевой базы, в том числе недостаточное использование альтернативных масленичных культур, не позволяет обеспечивать полную загрузку имеющихся производственных мощностей масложировых предприятий и удовлетворение потребностей рынка в качественной масложировой продукции.
Низкий уровень внедрения современных технологий на масложировых предприятиях препятствует осуществлению должного контроля и учета производственной деятельности, приводит к фактам хищения сырья и готовой продукции, а также иных злоупотреблений.
Неэффективный и не отвечающий современным рыночным принципам механизм распределения сырьевых ресурсов и готовой масложировой продукции способствует возникновению многочисленных спекулятивных ячеек, искусственного дефицита на рынке и, как следствие, необоснованному росту цен на масложировую продукцию.
В целях обеспечения ускоренного развития масложировой отрасли на основе широкого внедрения современных рыночных механизмов и совершенствования системы управления масложировой промышленностью, а также в соответствии с задачами Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах и Концепции административной реформы в Республике Узбекистан:
1. Принять к сведению:
итоги изучения Генеральной прокуратурой Республики Узбекистан системы производства и реализации масложировой продукции;
передачу в собственность государства принадлежащих ХК «Узпахтасаноатэкспорт» долей в уставном капитале АО «Узпахтаёг» по номинальной стоимости в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 28 ноября 2017 года № ПП–3408 «О мерах по кардинальному совершенствованию системы управления хлопковой отраслью».
2. Утвердить «Дорожную карту» по ускоренному развитию масложировой отрасли Республики Узбекистан, предусматривающую расширение ресурсной базы производства масложировой продукции, модернизацию оборудования на масложировых предприятиях, их оснащение современными системами контроля и учета производственных процессов, согласно приложению.
3. Согласиться с предложениями Министерства экономики, Министерства финансов Республики Узбекистан об:
упразднении предприятий по реализации шрота и шелухи ООО «Озука ем таъминоти»;
установлении порядка, согласно которому масло хлопковое экстракционное, предназначенное для дальнейшей промышленной переработки, реализуется через биржевые торги исключительно предприятиям АО «Узпахтаёг».
4. Освободить сроком до 1 января 2019 года от уплаты налога на добавленную стоимость производителей растительного масла в части объемов, произведенных на основе импортного масличного сырья.
5. Министерству сельского и водного хозяйства совместно с Министерством экономики и АО «Уздонмахсулот» в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан проект правительственного решения по расширению производства комбинированных кормов, в том числе предусматривающего:
проведение инвентаризации действующих мощностей по производству комбикормов;
изучение потребностей рынка и имеющейся в стране ресурсной базы для производства комбикормов;
разработку научно обоснованных рецептур производства комбикормов по секторам животноводства, птицеводства и рыбоводства;
организацию современного промышленного производства комбикормов из кукурузы и других зерновых культур, а также отходов масложировой, мукомольной продукции, производства спирта и пива.
6. Министерству финансов, Министерству сельского и водного хозяйства и Министерству по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан в месячный срок принять меры по оснащению:
масложировых предприятий, осуществляющих переработку семян хлопчатника, автоматизированными системами, позволяющими в режиме реального времени отслеживать процессы отгрузки, приемки, хранения и переработки семян хлопчатника, в том числе осуществлять замер и учет сырья, полуфабрикатов и готовой продукции;
грузовых автомашин, осуществляющих перевозку семян хлопчатника, масла хлопкового, шрота и шелухи, современными GPS трекерами для ведения мониторинга за их передвижением в режиме реального времени.
7. Разместить АО «Узпахтаёг» по адресу: город Ташкент, улица Шота Руставели, дом 8.
8. Министерству экономики, Министерству юстиции совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в месячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления.
9. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителей Премьер-министра Республики Узбекистан Мирзаева З.Т., Отажонова Н.С. и Холмуродова С.Р.