2020-yilda rasmiy sanalarni nishonlash davrida qoʻshimcha ishlanmaydigan kunlarni belgilash va dam olish kunlarini koʻchirish toʻgʻrisida
2020-yilda fuqarolarning rasmiy sanalarni nishonlash davrida toʻliq dam olishi uchun shart-sharoitlar yaratish, dam olish va bayram kunlaridan oqilona foydalanishini taʼminlash maqsadida:
1. 2020-yilda 23-mart – dushanba qoʻshimcha dam olish kuni etib belgilansin.
2. 2020-yilda quyidagi dam olish kunlari koʻchirilsin:
4-yanvar – shanba 2-yanvar – payshanbaga;
29-avgust – shanba 31-avgust – dushanbaga.
2020-yil 2-yanvar payshanba va 2020-yil 31-avgust dushanba kuni barcha xodimlar uchun ish haftasining turidan qatʼi nazar, dam olish kuni hisoblanadi;
byudjet tashkilotlarida ushbu Farmonning 1-bandida belgilangan qoʻshimcha dam olish kuni har yilgi mehnat taʼtilining davomiyligini bir ish kuniga qisqartirish hisobiga qoplanadi;
har yilgi mehnat taʼtili davrida saqlanadigan oʻrtacha oylik ish haqi miqdorini hisoblashda mehnat taʼtilining amaldagi davomiyligi hisobga olinadi, unga ushbu Farmonda belgilangan qoʻshimcha dam olish kuni qoʻshiladi;
har yillik mehnat taʼtilining davomiyligi qisqartirish hisobga olingan holda oʻn besh ish kunidan kam boʻlmasligi kerak;
byudjet tashkiloti hisoblanmagan tashkilotlarda ushbu Farmonning
1-bandiga muvofiq qoʻshimcha dam olish kuni mehnat taʼtiliga qoʻshimcha boshqa kunlar bilan bir qatorda moliyaviy imkoniyatlardan kelib chiqqan holda, jamoa shartnomalari yoki ish beruvchilar tomonidan kasaba uyushmasi qoʻmitalari bilan kelishib qabul qilinadigan boshqa lokal normativ hujjatlarda belgilanadi.
4. Oʻzbekiston Respublikasi Turizmni rivojlantirish davlat qoʻmitasi Oʻzbekiston yoshlar ittifoqi, Kasaba uyushmalari federatsiyasi kengashi, “Uzbekistan Airways” AJ va “Oʻzbekiston temir yoʻllari” AJ, Qoraqalpogʻiston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari bilan birgalikda bayram (ishlanmaydigan) kunlarning uzaytirilishini hisobga olgan holda, respublika aholisi uchun ichki turizm va faol dam olish yoʻnalishlarini, transport va mehmonxona xizmatlari uchun chegirmalar berilishini hamda aksiyalar oʻtkazilishini tashkil etsin.
5. Qoraqalpogʻiston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar, shaharlar va tumanlar hokimliklari:
aholining uzaytirilgan bayram (ishlanmaydigan) kunlarida maroqli va foydali dam olishini tashkil etish boʻyicha tizimli choralar koʻrsin;
Oʻzbekiston Respublikasi Turizmni rivojlantirish davlat qoʻmitasi va Oʻzbekiston Milliy teleradiokompaniyasi bilan birgalikda bayram kunlari oʻtkaziladigan tadbirlar toʻgʻrisida aholini keng xabardor qilishni taʼminlasin.
6. Oʻzbekiston Kasaba uyushmalari federatsiyasi kengashiga:
mehnat jamoalari oʻrtasida ushbu Farmonning maqsadi, mazmun-mohiyati toʻgʻrisida tushuntirish ishlarini tashkil etish;
uzaytirilgan bayram kunlarida xodimlar va ularning oila aʼzolarining maroqli dam olishini taʼminlash yuzasidan kasaba uyushmalari tashkilotlarining ishini faollashtirish tavsiya etilsin.
7. Mazkur Farmonning ijrosini nazorat qilish Oʻzbekiston Respublikasining Bosh vaziri A.N.Aripov va Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi rahbari Z.Sh.Nizomiddinov zimmasiga yuklansin.

Об установлении дополнительных нерабочих дней в период празднования официальных дат и переносе выходных дней в 2020 году​
В целях создания условий для полноценного отдыха граждан в период празднования официальных дат и обеспечения рационального использования выходных и праздничных дней в 2020 году:
1. Установить в 2020 году дополнительным нерабочим днем понедельник 23 марта.
2. Перенести в 2020 году следующие выходные дни:
с субботы 4 января на четверг 2 января;
с субботы 29 августа на понедельник 31 августа.
четверг 2 января 2020 года и понедельник 31 августа 2020 года являются нерабочими днями для всех работников, независимо от вида рабочей недели;
в бюджетных организациях дополнительный нерабочий день, установленный в соответствии с пунктом 1 настоящего Указа, компенсируется за счет сокращения продолжительности ежегодного трудового отпуска работников на один рабочий день;
при определении размера среднемесячного заработка, сохраняемого в период ежегодного трудового отпуска, учитывается фактическая продолжительность трудового отпуска с прибавлением к нему дополнительного нерабочего дня, установленного настоящим Указом;
продолжительность ежегодного трудового отпуска с учетом сокращения не может быть менее пятнадцати рабочих дней;
в организациях, не являющихся бюджетными, дополнительный нерабочий день в соответствии с пунктом 1 настоящего Указа, наряду
с прочими дополнительными днями к трудовому отпуску, устанавливается исходя из финансовых возможностей и в соответствии с коллективными договорами или иными локальными актами, принимаемыми работодателями по согласованию с профсоюзными комитетами.
4. Государственному комитету Республики Узбекистан по развитию туризма совместно с Союзом молодежи Узбекистана, Советом Федерации профсоюзов Узбекистана, АО «Uzbekistan Airways», АО «Узбекистон темир йуллари», Советом Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятами областей и города Ташкента организовать для населения республики маршруты внутреннего туризма и активного отдыха с учетом продления праздничных (нерабочих) дней с проведением акций и предоставлением скидок на транспортные и гостиничные услуги.
5. Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей, городов и районов:
совместно с Государственным комитетом Республики Узбекистан
по развитию туризма и Национальной телерадиокомпанией Узбекистана обеспечить широкое информирование населения о мероприятиях, проводимых в праздничные дни.
6. Рекомендовать Совету Федерации профсоюзов Узбекистана:
организацию среди трудовых коллективов разъяснительной работы
активизацию работы профсоюзных организаций по обеспечению активного отдыха работников и членов их семей в удлиненные праздничные дни.
7. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н. и руководителя Администрации Президента Республики Узбекистан Низомиддинова З.Ш.