2017-2021 yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasini amalga oshirish doirasida mamlakatda davlat teatrlari, sirklari, muzeylari, hayvonot bog‘lari, konsert tashkilotlari, ijodiy jamoalari, madaniy-ma’rifiy muassasalari (keyingi o‘rinlarda davlat madaniyat muassasalari deb yuritiladi) va davlat arxivlarining moddiy-texnika bazasini mustahkamlash borasida keng ko‘lamli ishlar amalga oshirilmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi Madaniyat vazirligi va uning hududiy boshqarmalari tashkil etilishi madaniyat sohasida yagona davlat siyosatini yuritishga, milliy madaniy va ma’naviy merosni asrab-avaylash va ko‘paytirish yuzasidan tizimli chora-tadbirlarni amalga oshirishga, san’atni va badiiy ijodni har tomonlama rivojlantirishga, xalqimizning ma’naviy-axloqiy va madaniy darajasini yanada yuksaltirishni rag‘batlantirishga, uni milliy va jahon madaniyatining eng yaxshi namunalaridan bahramand etishga imkon berdi.
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi “O‘zarxiv” agentligi (keyingi o‘rinlarda – “O‘zarxiv” agentligi) tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Milliy arxiv fondida bo‘lgan hujjatli madaniy meros obyektlarini hisobga olish, muhofaza qilish va ulardan foydalanish yuzasidan choralar ko‘rilmoqda.
Shu bilan birga, badiiy ijodni, jumladan, teatr, musiqa, xoreografiya, estrada, sirk va xalq amaliy san’atini yanada rivojlantirish, xalq tarixi va uning zamonaviy hayotining eng yorqin sahifalarini aks ettiruvchi asarlar yaratishda ijodiy jamoalarga, ayniqsa, ijodkor yoshlarga har tomonlama ko‘maklashish bo‘yicha belgilangan vazifalar madaniyat va arxivlar sohasidagi malakali kadrlarni rag‘batlantirmasdan ta’minlanishi mumkin emas.
O‘zbekiston Respublikasi Davlat byudjetidan moliyalashtiriladigan davlat madaniyat muassasalari va davlat arxivlari xodimlarining ijodiy mahoratini munosib baholashni ta’minlashga, kasbiy darajasini hamda malakasini uzluksiz oshirishi uchun rag‘batlantirish usullarini yaratishga yo‘naltirilgan mehnatiga haq to‘lash va moddiy ta’minotini yaxshilash tizimini yanada takomillashtirish maqsadida:
1. O‘zbekiston Respublikasi Madaniyat vazirligi, “O‘zarxiv” agentligi, Moliya vazirligi hamda Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligining:
2018-yil 1-iyundan davlat madaniyat muassasalari artistlari, ma’muriy-boshqaruv, badiiy-rahbar, ijodiy va boshqa xodimlarining, shuningdek, davlat arxivlari boshqaruv xodimlari va mutaxassislarining (keyingi o‘rinlarda – davlat madaniyat muassasalari va davlat arxivlarining xodimlari) mehnat haqi miqdorlarini o‘rtacha 45 foizga oshirish;
2018-yil 1-iyundan davlat madaniyat muassasalari va davlat arxivlari xodimlarining malaka toifalari va lavozimlari bo‘yicha bazaviy lavozim maoshlarini belgilashni nazarda tutuvchi mehnatiga haq to‘lashning takomillashtirilgan tizimini joriy etish hamda lavozim maoshlari o‘rtasidagi tafovutni ko‘paytirish hisobiga kasbiy o‘sishni rag‘batlantirish;
2018-yil 1-iyundan O‘zbekiston davlat sirki, hayvonot bog‘lari, O‘zbekiston Respublikasi Madaniyat vazirligining ko‘zi ojizlar uchun kutubxonalari hamda davlat arxivlari xodimlarining alohida toifalariga teatr-konsert tashkilotlarining artistlari va badiiy xodimlariga uzoq muddat xizmat qilganligi uchun belgilangan miqdorlarda har oyda taqdirlash puli to‘lanishini belgilash to‘g‘risidagi takliflari ma’qullansin.
2. Belgilab qo‘yilsinki, mazkur qarorda nazarda tutilgan mehnatga
haq to‘lashning takomillashtirilgan tizimi joriy etilishi va uzoq muddat xizmat qilganligi uchun har oyda taqdirlash puli to‘lanishi bilan bog‘liq xarajatlar O‘zbekiston Respublikasi Davlat byudjeti mablag‘lari va tegishli davlat madaniyat muassasalari hamda davlat arxivlarining byudjetdan tashqari mablag‘lari hisobidan amalga oshiriladi.
3. O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi ikki hafta muddatda:
O‘zbekiston Respublikasi Davlat byudjetidan moliyalashtiriladigan davlat madaniyat muassasalari va davlat arxivlari xodimlari mehnatiga haq to‘lash bo‘yicha bazaviy lavozim maoshlari miqdorlarini;
mazkur qarorning 1-bandiga muvofiq uzoq muddat xizmat qilganligi uchun har oylik taqdirlash puli belgilanadigan davlat madaniyat muassasalari va davlat arxivlari xodimlarining alohida toifalari ro‘yxatini;
O‘zbekiston Respublikasi Davlat byudjetidan moliyalashtiriladigan davlat madaniyat muassasalari va davlat arxivlari xodimlari mehnatiga haq to‘lash hamda ularni moddiy rag‘batlantirish tartibi to‘g‘risidagi nizomni tasdiqlasin.
4. 2018-yil 1-iyundan konsert-tomosha ko‘rsatish faoliyati bilan shug‘ullanish uchun litsenziyaga ega bo‘lgan, yuridik va jismoniy shaxslarni (shu jumladan, norezidentlarni) jalb etish yo‘li bilan ommaviy tomosha tadbirlarini tashkil etishdan daromadlar oladigan mikrofirma va kichik korxonalar uchun yagona soliq to‘lovi stavkasi 30 foizdan 5 foizgacha pasaytirilsin.
5. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017-yil 29-dekabrdagi “O‘zbekiston Respublikasining 2018-yilgi asosiy makroiqtisodiy ko‘rsatkichlari prognozi va Davlat byudjeti parametrlari to‘g‘risida”gi
PQ–3454-son qaroriga 91-ilovaning rus tilidagi matnida 4-pozitsiyasi “Stavki naloga v % k nalogooblagayemoy baze” ustunidagi “30” raqami “5” raqami bilan almashtirilsin.
6. O‘zbekiston Respublikasi Madaniyat vazirligi va “O‘zarxiv” agentligi bir oy muddatda manfaatdor vazirliklar va idoralar bilan birgalikda qonun hujjatlariga ushbu qarordan kelib chiqadigan o‘zgartish va qo‘shimchalar to‘g‘risida Vazirlar Mahkamasiga takliflar kiritsin.
7. Mazkur qarorning ijrosini nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasining Bosh vaziri A.N.Aripov, O‘zbekiston Respublikasi madaniyat vaziri B.S.Sayfullayev va “O‘zarxiv” agentligi bosh direktori U.B.A’lamov zimmasiga yuklansin.

Сегодня в стране в соответствии со Стратегией действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах во всех сферах и отраслях осуществляются огромные преобразования. Особое внимание при этом уделяется широкому утверждению в обществе ценностей гуманизма и доброты, повышению интеллектуального и культурного уровня населения, прежде всего молодежи, расширению ее кругозора, воспитанию гармонично развитого подрастающего поколения.
Великие ученые, поэты и мыслители, которых взрастила наша древняя и прекрасная земля, своим богатым духовным наследием внесли в развитие мировой культуры, светских и религиозных наук огромный вклад, признанный международной общественностью.
Их уникальные художественные произведения и научные труды по математике, минералогии, астрономии, химии, медицине, фармацевтике, архитектуре, истории, литературе, искусству, богословию, философии и другим направлениям занимают достойное место в мировой сокровищнице интеллектуальной мысли.
В организованном в 2017 году для всестороннего изучения этого бесценного наследия конкурсе “Ёш китобхон” приняло участие около 250 тысяч учащихся, победителям были вручены подарки Президента – легковые автомобили. Проведенный конкурс дал мощный импульс развитию читательской культуры среди молодежи.
В целях еще более глубокого изучения и пропаганды творческого наследия, жизни и деятельности наших великих предков, воспитания молодого поколения в духе уважения национальных и общечеловеческих ценностей, широкого приобщения молодежи к культуре чтения:
1. С учетом положительных результатов организации среди молодежи конкурсов любителей книги одобрить предложения Союза молодежи Узбекистана, Узбекского агентства по печати и информации, Министерства высшего и среднего специального образования, Министерства народного образования Республики Узбекистан, Союза писателей Узбекистана, Республиканского центра духовности и просветительства, а также широкой общественности о проведении этих конкурсов на высоком уровне и системной основе.
2. Утвердить состав Организационного комитета по проведению среди молодежи конкурса “Ёш китобхон” (далее — конкурс) в целях широкого изучения и пропаганды творческого наследия наших великих ученых, поэтов и мыслителей согласно приложению.
а) все мероприятия, связанные с проведением конкурса, финансируются за счет средств Фонда развития Союза молодежи Узбекистана, а также иных источников, не запрещенных законодательством;
б) в целях проведения конкурса на высоком уровне:
ответственность за организационно-практические вопросы возложить на Узбекское агентство по печати и информации, Союз молодежи Узбекистана, Министерство высшего и среднего специального образования, Министерство народного образования Республики Узбекистан;
ответственность за научно-творческую работу – на Союз писателей Узбекистана, Республиканский центр духовности и просветительства, Ташкентский государственный университет узбекского языка и литературы имени Алишера Навои.
4. Узбекскому агентству по печати и информации, Союзу молодежи Узбекистана, Министерству высшего и среднего специального образования, Министерству народного образования Республики Узбекистан, Союзу писателей Узбекистана, Республиканскому центру духовности и просветительства в десятидневный срок совместно разработать и утвердить в установленном порядке Положение о порядке проведения конкурса “Ёш китобхон”.
5. В Положении предусмотреть:
организацию конкурсов по отдельным номинациям;
проведение в 2018 году конкурсов по изучению: творческого наследия и деятельности Абу Райхана Беруни, Абу Али ибн Сино, Мирзо Улугбека, Алишера Навои, Захириддина Мухаммада Бабура, Мухаммада Ризо Агахи, Бердаха и других великих мыслителей; шедевров мировой литературы; таких произведений народного эпоса, как “Алпамыш”, “Гуругли”, “Кунтугмыш”;
формирование соответствующих тематических направлений для следующих конкурсов по определенным периодам истории;
меры по разработке конкретных механизмов поощрения победителей конкурса, в частности, награждения легковыми автомобилями занявших первое место на республиканском этапе, а также достойного поощрения тех, кто занял второе, третье места, и активных участников.
6. Узбекскому агентству по печати и информации принять меры по подготовке к печати и изданию трудов великих ученых, поэтов и мыслителей, представленных в номинациях конкурса, книг и монографий, посвященных их жизни и деятельности, распространению их среди библиотек образовательных учреждений, информационно-ресурсных центров и широкого круга читателей, в том числе путем размещения на соответствующих веб-сайтах.
7. Национальной телерадиокомпании Узбекистана, Национальному информационному агентству Узбекистана и другим средствам массовой информации рекомендовать широко освещать мероприятия, связанные с исполнением данного постановления.
8. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан А.Арипова, государственных советников Президента Республики Узбекистан Х.Султанова и К.Куранбаева.