Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Mutaxassislarni xorijda tayyorlash va vatandoshlar bilan muloqot qilish boʻyicha “El-yurt umidi” jamgʻarmasi faoliyatini tashkil etish toʻgʻrisida
Xorijda yashayotgan va professional faoliyatini yuritayotgan vatandoshlarimiz, ayniqsa, katta ilmiy salohiyatga ega olimlar, mutaxassislar va isteʼdodli yoshlar bilan yaqin oʻzaro hamkorlikni yoʻlga qoʻyish, shuningdek, Oʻzbekistonning har tomonlama va jadal rivojlanishi uchun zarur, jahon mehnat bozorida raqobatbardosh va yuqori malakali mutaxassislarni ham yetakchi xorijiy taʼlim muassasalarida, ham Oʻzbekistonda tayyorlash va malakasini oshirish orqali shunday kadrlar bilan taʼminlash maqsadida:
1. Oʻzbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi qoshidagi Mutaxassislarni xorijda tayyorlash va vatandoshlar bilan muloqot qilish markazi Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Mutaxassislarni xorijda tayyorlash va vatandoshlar bilan muloqot qilish boʻyicha “El-yurt umidi” jamgʻarmasi (keyingi oʻrinlarda Jamgʻarma deb yuritiladi) etib qayta tashkil etilsin.
2. Belgilab qoʻyilsinki, Jamgʻarma Xorijda stipendiatlarning malaka oshirishi, stajirovkasi va oʻqishini tashkil etish boʻyicha Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining “Isteʼdod” jamgʻarmasining huquqlari, majburiyatlari va shartnomalari, shu jumladan, xalqaro shartnomalari boʻyicha huquqiy vorisi hisoblanadi.
3. Quyidagilar Jamgʻarmaning asosiy vazifalari va faoliyat yoʻnalishlari etib belgilansin:
xorijdagi nufuzli ilmiy-tadqiqot, taʼlim va tibbiyot muassasalarida, iqtisodiyotning boshqa istiqbolli tarmoqlarida, ayniqsa, eng yangi materiallar va innovatsion texnologiyalarni ishlab chiqarish va qoʻllash sohalarida ishlayotgan, qimmatli ilmiy va amaliy tajribaga ega vatandoshlarimiz bilan aloqalar oʻrnatish;
davlat organlarining kadrlar boʻyicha xizmatlari tomonidan foydalanilishi va onlayn tarzda izlash amalga oshirilishi mumkin boʻlgan jahon mamlakatlari va mutaxassisliklar boʻyicha kataloglashtirilgan qimmatli ilmiy va amaliy tajribaga ega vatandoshlarning elektron reyestri (maʼlumotlar bazasi)ni yaratish va yuritish;
xorijiy olimlar, oʻqituvchilar, muhandislar va boshqa mutaxassislar, shu jumladan, vatandoshlarni taʼlim, sogʻliqni saqlash, iqtisodiyot va davlat boshqaruvi sohalariga, ayniqsa, yangi, istiqbolli tarmoqlarga jalb etish, ular uchun qulay sharoitlar yaratish, dolzarb muammolarini hal etish, ularning salohiyatidan samarali foydalanishni taʼminlash boʻyicha takliflar ishlab chiqish va tadbirlarni amalga oshirish;
taʼlim, sogʻliqni saqlash va iqtisodiyot sohalarida ishlayotgan vatandoshlar orasida Oʻzbekistonning ijobiy qiyofasini shakllantirish, Oʻzbekiston Respublikasida iqtisodiyot tarmoqlari va ijtimoiy sohani rivojlantirish masalalari boʻyicha ularning gʻoya va fikrlarini toʻplash, umumlashtirish vategishli tashkilotlarga yetkazish, shuningdek, toʻplangan materiallarni tayyorlash va tarqatishning samarali tizimini yaratish;
xorijda Oʻzbekistonning ijobiy imidjini shakllantirish va qoʻllab-quvvatlashda, shuningdek, rivojlangan mamlakatlarning nufuzli taʼlim va ilmiy markazlari bilan aloqalarni yoʻlga qoʻyish va hamkorlikni rivojlantirishda vatandoshlar salohiyatidan faol foydalanish;
rivojlangan mamlakatlarning yetakchi taʼlim va ilmiy muassasalarida magistratura va doktorantura dasturlari boʻyicha tanlov oʻtkazish va tayyorgarlikni, shuningdek, taʼlim, sogʻliqni saqlash, iqtisodiyot va davlat boshqaruvi sohalarida istiqbolli mutaxassislar, shu jumladan, pedagoglar va ilmiy kadrlar uchun malaka oshirishni va stajirovkadan oʻtishni tashkil etish;
nufuzli xorijiy taʼlim va ilmiy muassasalarda istiqbolli mutaxassislarni oʻqitishni monitoring qilish, ularning Oʻzbekistonda munosib ishga joylashishiga koʻmaklashish, ushbu mutaxassislarning mehnat faoliyatini monitoring qilish, ularning kasbiy jihatdan oʻsishiga va mansab pillapoyalarida koʻtarilishiga koʻmaklashish;
ham mamlakatimiz, ham xorijiy ekspertlarning, shu jumladan, vatandoshlarimizning Oʻzbekistondagi ijtimoiy-siyosiy va sotsial-iqtisodiy islohotlarning borishiga oid tahliliy materiallari chop etiladigan jurnallar, ilmiy toʻplamlarni tayyorlash va keng tarqatish;
davlat organlari va boshqa tashkilotlarda ishlar holatini monitoring qilish hamda kadrlarni xorijda tayyorlash va xorijiy mutaxassislarni jalb etish tizimini takomillashtirish boʻyicha takliflar ishlab chiqish;
taʼlim, sogʻliqni saqlash, iqtisodiyot, davlat boshqaruvi sohalarida xalqaro tashkilotlar, xorijiy mamlakatlarning davlat tuzilmalari va nodavlat tashkilotlari bilan aloqalarni yoʻlga qoʻyish, ularni hamkorlik va rivojlanish boʻyicha loyihalarni amalga oshirishga jalb etish.
Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Mutaxassislarni xorijda tayyorlash va vatandoshlar bilan muloqot qilish boʻyicha “El-yurt umidi” jamgʻarmasi tuzilmasi 1-ilovaga muvofiq;
Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Mutaxassislarni xorijda tayyorlash va vatandoshlar bilan muloqot qilish boʻyicha “El-yurt umidi” jamgʻarmasitoʻgʻrisidagi nizom 2-ilovaga muvofiq;
Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Mutaxassislarni xorijda tayyorlash va vatandoshlar bilan muloqot qilish boʻyicha“El-yurt umidi” jamgʻarmasi Vasiylik kengashi tarkibi 3-ilovaga muvofiq;
Xorijda taʼlim olish, stajirovka oʻtash va malaka oshirish uchun nomzodlarni tanlab olish tartibi toʻgʻrisidagi nizom 4-ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
Jamgʻarmaga Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining qarori bilan lavozimga tayinlanadigan va lavozimidan ozod etiladigan direktor rahbarlik qiladi;
Jamgʻarma direktori maqomi,mehnatga haq toʻlash, maishiy, tibbiy va transport xizmati koʻrsatish sharoitlariga koʻra vazirning birinchi oʻrinbosariga, uning oʻrinbosarlari esa vazir oʻrinbosarlariga tenglashtiriladi;
Jamgʻarma xodimlariga Oʻzbekiston Respublikasi Oliy va oʻrta maxsus taʼlim vazirligidagi tegishli lavozimlar uchun belgilangan mehnatga haq toʻlash va moddiy ragʻbatlantirish miqdorlari va sharoitlari tatbiq etiladi;
Jamgʻarma xodimlariga ular ishining hajmi va samaradorligidan kelib chiqqan holda direktor qaroriga asosan lavozim maoshlarining 100 foizigacha miqdorida oylik ustama belgilanadi.
6. Jamgʻarma direktoriga:
Jamgʻarma tuzilmasiga, zarur hollarda, xodimlarning belgilangan soni va mehnatga haq toʻlash fondi doirasida oʻzgartirish kiritish;
Jamgʻarmaga yuklatilgan vazifalarni bajarishga davlat va xoʻjalik boshqaruvi organlari, nodavlat notijorat tashkilotlar, ilmiy-tadqiqot va taʼlim muassasalari, shuningdek, xorijiy va xalqaro tashkilotlarning malakali ishchi va mutaxassislarini shartnoma asosida jalb etish huquqi berilsin.
Jamgʻarmaning moliyaviy koʻmagida xorijda magistratura va doktorantura dasturlari asosida taʼlim olgan, malaka oshirgan, stajirovka oʻtagan stipendiatlar zimmasiga stipendiat bilan tuzilgan shartnomada belgilangan muddat davomida oliy taʼlim muassasasi yoki ilmiy muassasada, shuningdek, vazirliklar, idoralar va boshqa davlat tashkilotlarida ishlab berish majburiyati yuklatiladi;
stipendiat uzrsiz sabablarga koʻra xorijiy taʼlim va ilmiy muassasalarning talabalari safidan chiqarilganda, malaka oshirish, stajirovka oʻtash, magistratura va doktorantura dasturlari boʻyicha taʼlim tugagandan soʻng Oʻzbekiston Respublikasi hududida, shuningdek, oliy taʼlim muassasasi va ilmiy muassasada, vazirliklar, idoralar va boshqa davlat tashkilotlarida mehnat faoliyatini davom ettirishdan bosh tortganda Jamgʻarma tomonidan stipendiatni oʻqitishga sarflangan barcha moliyaviy xarajatlar stipendiat tomonidan qoplab beriladi.
8. Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Davlat test markazi xorijda taʼlim olish, malaka oshirish va stajirovka oʻtash uchun nomzodlarni tanlov asosida tanlab olishni tashkil etishda Jamgʻarmaga har tomonlama uslubiy yordam koʻrsatsin.
9. Taʼlim sifatini nazorat qilish davlat inspeksiyasi va Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Oliy attestatsiya komissiyasi Jamgʻarma yoʻnalishi boʻyicha xorijiy mamlakatlarda taʼlim olgan, shu jumladan, fan doktori ilmiy darajasini olgan stipendiatlarning taʼlim olganlik toʻgʻrisidagi hujjatlarini maxsus sinovlarsiz nostrifikatsiyadan oʻtkazishni (ekvivalentligini belgilashni) taʼminlasin.
10. Jamgʻarma xarajatlarini moliyalashtirish manbalari etib quyidagilar belgilansin:
a) stipendiatlarni xorijiy taʼlim va ilmiy muassasalarida oʻqitishni, ularning malakasini oshirishni va stajirovka oʻtashini tashkil etish, xorijiy mutaxassislarni, shu jumladan, vatandoshlarimizni respublikada mehnat faoliyatini amalga oshirishga jalb etish boʻyicha:
2018-yilda – Oʻzbekiston Respublikasi Moliya vazirligi huzuridagi Taʼlim va tibbiyot muassasalarining moddiy-texnik bazasini rivojlantirish jamgʻarmasidan oliy taʼlim muassasalari obyektlarini qurish, rekonstruksiya qilish, kapital taʼmirlash va jihozlash uchun koʻzda tutilgan hajmning 10 foizigacha miqdorida Jamgʻarmaning asoslangan hisob-kitoblari boʻyicha ajratiladigan mablagʻlar;
2019-yildan boshlab – keyinchalik tegishli yildagi isteʼmol narxlarining prognoz indeksiga teng koeffitsiyentni qoʻllagan holda har yili Oʻzbekiston Respublikasi Davlat byudjetidan ajratiladigan 45 milliard soʻm miqdoridagi mablagʻlar;
tegishli yilda Jamgʻarmaga ajratiladigan byudjet mablagʻlari umumiy summasining 5 foizi miqdorida respublika oliy taʼlim muassasalarining byudjetdan tashqari (oshirilgan shartnoma stavkalari boʻyicha toʻlov-shartnoma asosida oʻqitishdan tushadigan) mablagʻlaridan ajratmalar;
xalqaro moliya institutlari va xorijiy tashkilotlarning grantlari, shuningdek, qonun hujjatlari bilan taqiqlanmagan boshqa manbalar;
b) Jamgʻarmaning joriy taʼminoti, shu jumladan, xodimlar mehnatiga haq toʻlash va Jamgʻarmaga yuklatilgan vazifalarni bajarish boʻyicha:
2018-yilda – Oʻzbekiston Respublikasi Oliy va oʻrta maxsus taʼlim vazirligi bilan kelishilgan holda Jamgʻarmaning Vasiylik kengashi tomonidan belgilanadigan miqdorda respublika oliy taʼlim muassasalarining byudjetdan tashqari (toʻlov-shartnoma asosida oʻqitishdan tushadigan) mablagʻlaridan ajratmalar;
2019-yildan boshlab – Oʻzbekiston Respublikasi Davlat byudjeti mablagʻlari;
xoʻjalik faoliyatidan va shartnoma asosida xizmatlar koʻrsatishdan tushumlar;
jismoniy va yuridik shaxslarning xayriya mablagʻlari, shuningdek, qonun hujjatlari bilan taqiqlanmagan boshqa manbalar.
Respublika oliy taʼlim muassasalari roʻyxati va byudjetdan tashqari (oshirilgan shartnoma stavkalari boʻyicha toʻlov-shartnoma asosida oʻqitishdan tushadigan) mablagʻlardan Jamgʻarmaga ajratmalar summasi Oʻzbekiston Respublikasi Oliy va oʻrta maxsus taʼlim vazirligi bilan kelishilgan holda Jamgʻarmaning Vasiylik kengashi tomonidan tasdiqlanadi.
11. Jamgʻarma 2022-yil 1-yanvarga qadar davlat maqsadli jamgʻarmalariga soliq va majburiy toʻlovlardan ozod qilinsin.
12. Jamgʻarmaga toʻrtta yengil avtotransport vositasi, shu jumladan, uchta shaxsiy va bitta navbatchi avtomobil saqlash uchun limit ajratilsin.
13. “Oʻzavtosanoat” AJ vaJamgʻarmaning Jamgʻarmani “Oʻzavtosanoat” AJning Toshkent shahri, Mirobod tumani, Amir Temur shoh koʻchasi, 13-uy (3-qavat) manzilida joylashgan binosida begʻaraz foydalanish huquqi asosida joylashtirish toʻgʻrisidagi taklifiga rozilik berilsin.
Oʻzbekiston Respublikasi Xususiylashtirilgan korxonalarga koʻmaklashish va raqobatni rivojlantirish davlat qoʻmitasining Toshkent shahri, Furqat koʻchasi, 171-uy manzilida joylashgan Xorijda stipendiatlarning malaka oshirishi, stajirovkasi va oʻqishini tashkil etish boʻyicha Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining “Isteʼdod” jamgʻarmasining boʻshayotgan bino va inshootlarini tutash hududlari bilan birgalikda Oʻzbekiston Respublikasi Turizmni rivojlantirish davlat qoʻmitasiga operativ boshqaruv huquqi asosida begʻaraz berish toʻgʻrisidagi taklifiga rozilik berilsin.
Oʻzbekiston Respublikasi Turizmni rivojlantirish davlat qoʻmitasiga loyiha-tadqiqot ishlarini amalga oshirish, loyiha-smeta hujjatlarini ishlab chiqish, shuningdek, berilayotgan bino va inshootlarni kapital taʼmirlash va rekonstruksiya qilishni amalga oshirish uchun Turizmni rivojlantirish davlat qoʻmitasi huzuridagi Turizm sohasini qoʻllab-quvvatlash byudjetdan tashqari jamgʻarmasining mablagʻlaridan foydalanishga ruxsat berilsin.
14. Oʻzbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi, Adliya vazirligi va Ichki ishlar vazirligi Jamgʻarmaga:
vatandoshlar va xorijiy mutaxassislar bilan aloqalarni yoʻlga qoʻyishda;
stipendiatlar xorijiy mamlakatlarga viza olishi, konsullik hisobiga qoʻyilishida, notarial va boshqa xizmatlar koʻrsatilishida, borgan davlatida stipendiatlarning oʻqishi, malaka oshirishi va stajirovka oʻtashini monitoring qilishda;
chet eldan ishga taklif etilayotgan xorijiy mutaxassislarning viza olishida;
xorijdagi vatandoshlarning tashkilotlari, xorijiy davlatlarda faoliyat yuritayotgan oʻzbek madaniy markazlari va jamiyatlari toʻgʻrisidagi axborotlarni toʻplashda, shuningdek, xalqaro tashkilotlar, xorijiy ilmiy-tadqiqot va taʼlim muassasalari hamda boshqa tashkilotlar bilan hamkorlikni yoʻlga qoʻyish va rivojlantirishda amaliy yordam koʻrsatsin.
15. Oʻzbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi belgilangan tartibda:
Jamgʻarmani kerakli aloqa, shu jumladan, hukumat aloqasi bilan, uning internet jahon axborot tarmogʻidan keng polosali foydalanishini taʼminlasin;
vatandoshlarning elektron reyestri (maʼlumotlar bazasi)ni yaratish va yuritish, shuningdek, xorijiy ekspertlarni jalb qilgan holda videokonferensiyalar, internet-forumlar va telekoʻpriklar oʻtkazishda zarur texnik yordam koʻrsatsin.
16. Oʻzbekiston Milliy teleradiokompaniyasi, Oʻzbekiston Milliy axborot agentligi va “Dunyo” axborot agentligi Jamgʻarma faoliyati doirasida amalga oshirilayotgan ishlarni ommaviy axborot vositalarida keng yoritilishini tashkil etsin.
17. Jamgʻarma ikki hafta muddatda xorijdagi vatandoshlar bilan ishlashni tashkil etish hamda xorijiy mutaxassislar, shu jumladan, vatandoshlarimizni Oʻzbekiston Respublikasiga jalb etish tartibini ishlab chiqsin va Jamgʻarmaning Vasiylik kengashiga koʻrib chiqish uchun kiritsin.
18. Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2017-yil 27-iyuldagi “Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining istiqbolli yosh pedagog va ilmiy kadrlarning malakasini oshirish “Isteʼdod” jamgʻarmasi faoliyatini yanada takomillashtirish toʻgʻrisida”gi PF-5121-son Farmonini, uning 3-bandi oltinchi xatboshisi va 5-ilovasini istisno etgan holda, oʻz kuchini yoʻqotgan deb topilsin.
19. Adliya vazirligi boshqa manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda bir oy muddatda qonun hujjatlariga mazkur Farmondan kelib chiqadigan oʻzgartish va qoʻshimchalar toʻgʻrisida Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasiga takliflar kiritsin.
20. Mazkur Farmonning ijrosini nazorat qilish Oʻzbekiston Respublikasining Bosh vaziri A.N.Aripov, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi rahbari Z.Sh.Nizomiddinov, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining maslahatchisi A.A.Abduvoxitov va Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti maslahatchisining birinchi oʻrinbosari B.M.Mavlonov zimmasiga yuklansin.

Об организации деятельности фонда «Эл-юрт умиди» по подготовке специалистов за рубежом и диалогу с соотечественниками при Кабинете Министров Республики Узбекистан
В целях налаживания тесного взаимодействия с соотечественниками, в особенности имеющими большой научный потенциал учеными, специалистами и талантливой молодежью, проживающими и ведущими свою профессиональную деятельность за рубежом, а также обеспечения высококвалифицированными и конкурентоспособными на мировом рынке труда специалистами, необходимыми для всестороннего и ускоренного развития Узбекистана, путем их подготовки и повышения квалификации как в ведущих зарубежных образовательных учреждениях, так и в Узбекистане:
1. Преобразовать Центр по подготовке специалистов за рубежом и диалогу с соотечественниками при Министерстве иностранных дел Республики Узбекистан в Фонд «Эл-юрт умиди» по подготовке специалистов за рубежом и диалогу с соотечественниками с подчинением его Кабинету Министров Республики Узбекистан (далее – Фонд).
2. Установить, что Фонд является правопреемником Фонда Президента Республики Узбекистан «Истеъдод» по организации повышения квалификации, стажировок и обучения стипендиатов за рубежом по его правам, обязательствам и договорам, включая международные.
3. Определить основными задачами и направлениями деятельности Фонда:
установление связей с соотечественниками, имеющими ценный научный и практический опыт, работающими в престижных зарубежных научно-исследовательских, образовательных и медицинских учреждениях, перспективных отраслях экономики, в особенности в сферах производства и применения новейших инновационных технологий;
создание и ведение электронного реестра (базы данных) соотечественников, имеющих ценный научный и практический опыт, каталогизированного по странам мира и специальностям, с возможностью доступа и онлайн-поиска кадровыми службами государственных органов;
выработку предложений и осуществление мероприятий по привлечению зарубежных ученых, преподавателей, инженеров и других специалистов, в том числе соотечественников, в сферы образования, здравоохранения, экономики и государственного управления, в особенности в новые, перспективные отрасли, создание для них благоприятных условий, решение насущных проблем, обеспечение эффективного использования их потенциала;
формирование положительного образа Узбекистана среди соотечественников, работающих в сферах образования, здравоохранения и экономики, сбор, обобщение и доведение до соответствующих организаций их идей и мнений по вопросам развития отраслей экономики и социальной сферы в Республике Узбекистан, а также создание эффективной системы подготовки и распространения собранных материалов;
активное использование потенциала соотечественников в формировании и поддержке положительного имиджа Узбекистана за рубежом, а также в последовательном налаживании связей и развитии сотрудничества с престижными образовательными и научными центрами развитых стран мира, международными организациями;
проведение отбора и организацию подготовки по программам магистратуры и докторантуры, а также повышения квалификации и стажировки для перспективных специалистов в сферах образования, здравоохранения, экономики и государственного управления, в том числе педагогов и научных кадров в ведущих образовательных и научных учреждениях развитых стран мира;
мониторинг обучения перспективных специалистов в престижных зарубежных образовательных и научных учреждениях, оказание содействия их достойному трудоустройству в Узбекистане, мониторинг трудовой деятельности данных специалистов, содействие их профессиональному и карьерному росту;
подготовку и широкое распространение журналов, научных сборников с аналитическими материалами, как отечественных, так и зарубежных экспертов, в том числе соотечественников, касательно хода реализации общественно-политических и социально-экономических реформ в Узбекистане;
мониторинг состояния дел в государственных органах и иных организациях и выработку предложений по совершенствованию системы подготовки кадров за рубежом и привлечения иностранных специалистов;
налаживание связей и привлечение международных организаций, государственных структур зарубежных стран и негосударственных организаций к осуществлению проектов по сотрудничеству и развитию в сферах образования, здравоохранения, экономики и государственного управления.
структуру Фонда «Эл-юрт умиди» по подготовке специалистов за рубежом и диалогу с соотечественниками при Кабинете Министров Республики Узбекистан согласно приложению № 1;
Положение о Фонде «Эл-юрт умиди» по подготовке специалистов за рубежом и диалогу с соотечественниками при Кабинете Министров Республики Узбекистан согласно приложению № 2;
состав Попечительского совета Фонда «Эл-юрт умиди» по подготовке специалистов за рубежом и диалогу с соотечественниками при Кабинете Министров Республики Узбекистан согласно приложению № 3;
Положение о порядке проведения конкурсного отбора кандидатов для прохождения обучения, повышения квалификации и стажировок за рубежом согласно приложению № 4.
Фонд возглавляет директор, назначаемый на должность и освобождаемый от должности решением Кабинета Министров Республики Узбекистан;
директор Фонда по статусу, условиям оплаты труда, условиям бытового, медицинского и транспортного обслуживания приравнивается к первому заместителю министра, его заместители – к заместителю министра;
на работников Фонда распространяются размеры, условия оплаты и материального стимулирования труда, установленные для соответствующих должностей в Министерстве высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан;
работникам Фонда, исходя из объема и эффективности их работы, по решению директора устанавливается ежемесячная надбавка в размере до 100 процентов от их должностного оклада.
6. Предоставить директору Фонда право:
вносить, при необходимости, изменения в структуру Фонда в пределах установленной численности работников и фонда оплаты труда;
привлекать на договорной основе к выполнению возложенных на Фонд задач квалифицированных работников и специалистов органов государственного и хозяйственного управления, негосударственных некоммерческих организаций, научно-исследовательских и образовательных учреждений, а также зарубежных и международных организаций.
на стипендиатов, прошедших обучение по программам магистратуры или докторантуры, повышения квалификации, стажировки за рубежом при финансовом содействии Фонда, возлагается обязанность отработать в течение срока, определенного в заключенном со стипендиатом договоре, в высшем образовательном или научном учреждении, а также в министерствах, ведомствах и других государственных организациях;
в случае отчисления стипендиата из зарубежных образовательных и научных учреждений по неуважительной причине, его отказа после завершения обучения по программам магистратуры или докторантуры, повышения квалификации, стажировки за рубежом от продолжения трудовой деятельности на территории Республики Узбекистан, а также в высшем образовательном или научном учреждении, министерствах, ведомствах и других государственных организациях, стипендиатом возмещаются все финансовые расходы, затраченные Фондом на его обучение.
8. Государственному центру тестирования при Кабинете Министров Республики Узбекистан оказывать Фонду всестороннюю методическую помощь в организации проведения конкурсного отбора кандидатов для прохождения обучения, повышения квалификации и стажировки за рубежом.
9. Государственной инспекции по надзору за качеством образования и Высшей аттестационной комиссии при Кабинете Министров Республики Узбекистан обеспечить проведение нострификации (установления эквивалентности) документов об образовании стипендиатов, получивших образование в зарубежных странах по линии Фонда, в том числе научных степеней докторов наук, без специальных испытаний.
10. Определить источниками финансирования расходов Фонда:
а) в части организации обучения, прохождения повышения квалификации и стажировки стипендиатов в зарубежных образовательных и научных учреждениях, привлечения зарубежных специалистов, в том числе соотечественников, к осуществлению трудовой деятельности в республике:
в 2018 году – средства Фонда развития материально-технической базы образовательных и медицинских учреждений при Министерстве финансов Республики Узбекистан, выделяемые по обоснованным расчетам Фонда в размере до 10 процентов от объема, предусматриваемого на строительство, реконструкцию, капитальный ремонт и оснащение объектов высших образовательных учреждений;
начиная с 2019 года – средства Государственного бюджета Республики Узбекистан в размере 45 миллиардов сумов, в последующем ежегодно выделяемые с применением коэффициента, равного прогнозному индексу потребительских цен на соответствующий год;
отчисления из внебюджетных (поступающих за обучение на платно-контрактной основе по повышенным контрактным ставкам) средств высших образовательных учреждений республики в объеме 5 процентов от общей суммы бюджетных ассигнований, выделяемых на соответствующий год Фонду;
гранты международных финансовых институтов и зарубежных организаций, а также другие источники, не запрещенные законодательством;
б) в части текущего содержания, включая оплату труда работников, и выполнения возложенных на Фонд задач:
в 2018 году – отчисления из внебюджетных (поступающих за обучение на платно-контрактной основе) средств высших образовательных учреждений республики в размерах, определяемых Попечительским советом Фонда по согласованию с Министерством высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан;
начиная с 2019 года – средства Государственного бюджета Республики Узбекистан;
поступления от хозяйственной деятельности и оказания услуг на договорной основе;
Перечень высших образовательных учреждений республики и суммы отчислений Фонду внебюджетных (поступающих за обучение на платно-контрактной основе по повышенным контрактным ставкам) средств утверждаются Попечительским советом Фонда по согласованию с Министерством высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан.
11. Освободить сроком до 1 января 2022 года Фонд от уплаты налогов и обязательных отчислений в государственные целевые фонды.
12. Выделить Фонду лимит на содержание четырех легковых автотранспортных средств, в том числе трех персональных и одного дежурного.
13. Согласиться с предложением АО «Узавтосаноат» и Фонда о размещении Фонда в здании АО «Узавтосаноат» по адресу: город Ташкент, Мирабадский район, проспект Амира Темура, дом 13 (3-й этаж) на праве безвозмездного пользования.
Согласиться с предложением Государственного комитета Республики Узбекистан по содействию приватизированным предприятиям и развитию конкуренции о передаче Государственному комитету Республики Узбекистан по развитию туризма на безвозмездной основе на праве оперативного управления высвобождаемые здания и сооружения Фонда Президента Республики Узбекистан «Истеъдод» по организации повышения квалификации, стажировок и обучения стипендиатов за рубежом с прилегающей территорией, расположенных по адресу: город Ташкент, ул. Фурката, 171.
Разрешить Государственному комитету Республики Узбекистан по развитию туризма использовать средства внебюджетного Фонда поддержки туристской сферы при Государственном комитете Республики Узбекистан по развитию туризма на осуществление проектно-изыскательских работ, разработку проектно-сметной документации, а также проведение капитального ремонта и реконструкцию передаваемых зданий и сооружений.
14. Министерству иностранных дел, Министерству юстиции и Министерству внутренних дел Республики Узбекистан оказывать Фонду практическую помощь:
при установлении контактов с соотечественниками и зарубежными специалистами;
при получении стипендиатами виз в зарубежные страны, постановке на консульский учет, предоставлении нотариальных и других услуг, в осуществлении мониторинга за прохождением обучения, повышения квалификации и стажировки стипендиатов в стране пребывания;
при получении виз иностранными специалистами, приглашаемыми на работу из-за рубежа;
в сборе информации об организациях соотечественников за рубежом, узбекских культурных центрах и обществах, ведущих свою деятельность за рубежом, а также в налаживании и развитии сотрудничества с международными организациями, зарубежными научно-исследовательскими и образовательными учреждениями и другими организациями.
15. Министерству по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан в установленном порядке:
обеспечить Фонд необходимой связью, включая правительственную и широкополосный доступ к всемирной информационной сети Интернет;
оказывать необходимое техническое содействие при создании и ведении электронного реестра (базы данных) соотечественников, а также проведении видеоконференций, интернет-форумов и телемостов с привлечением зарубежных экспертов.
16. Национальной телерадиокомпании Узбекистана, Национальному информационному агентству Узбекистана и Информационному агентству «Дунё» организовать широкое освещение в средствах массовой информации проводимых в рамках деятельности Фонда работ.
17. Фонду в двухнедельный срок разработать и внести на рассмотрение Попечительского совета Фонда порядок организации работы с соотечественниками за рубежом и привлечения иностранных специалистов, в том числе из числа соотечественников, в Республику Узбекистан.
18. Признать утратившим силу Указ Президента Республики Узбекистан от 27 июля 2017 года № УП-5121 «О дальнейшем совершенствовании деятельности Фонда Президента Республики Узбекистан «Истеъдод» по повышению квалификации перспективных молодых педагогических и научных кадров» за исключением абзаца шестого пункта 3 и приложения № 5 к нему.
19. Министерству юстиции совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в месячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего Указа.
20. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А. Н., руководителя Администрации Президента Республики Узбекистан Низомиддинова З. Ш., советника Президента Республики Узбекистан Абдувахитова А. А. и первого заместителя советника Президента Республики Узбекистан Мавлонова Б. М.