Soʻnggi yillarda mamlakatimizda oliy taʼlimni rivojlantirish, taʼlim faoliyatiga ilgʻor pedagogik texnologiyalarni joriy etish, kadrlarni tayyorlash sifatini oshirish, taʼlim, ilm-fan va ishlab chiqarishni integratsiya qilishning taʼsirchan mexanizmlarini yaratishga yoʻnaltirilgan keng koʻlamli chora-tadbirlar amalga oshirildi.
Shu bilan birga, taʼlim xizmatlarining zamonaviy rivojlanish tendensiyasi tarmoqqa xorijiy mamlakatlarning yetakchi taʼlim muassasalari ilgʻor tajribasini yanada joriy etish, ular bilan yaqin sheriklik munosabatlarini mustahkamlash, taʼlim sohasiga chet el investitsiyalarini jalb etish uchun qulay shart-sharoitlarni yaratish zarurati mavjudligidan dalolat bermoqda.
Iqtisodiyot tarmoqlari uchun yuqori malakali kadrlar tayyorlash tizimini yanada takomillashtirish, oliy taʼlim sohasida xalqaro hamkorlikni kengaytirish maqsadida, shuningdek, 2017-2021 yillarda Oʻzbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yoʻnalishi boʻyicha Harakatlar strategiyasiga muvofiq:
1. Oʻzbekiston Respublikasi Oliy va oʻrta maxsus taʼlim vazirligi hamda Vebster universitetining (AQSH) (keyingi oʻrinlarda – Universitet) Toshkent shahrida Vebster universitetining taʼlim dasturlarini amalga oshirish markazini (keyingi oʻrinlarda – Markaz) tashkil etish toʻgʻrisidagi taklifiga rozilik berilsin.
Markaz oliy taʼlim muassasasi – yuridik shaxs shaklidagi Oʻzbekiston Respublikasi rezidenti hisoblanadi, alohida mol-mulk, mustaqil balansga ega, tasarrufidagi pul mablagʻlari va mol-mulk bilan oʻz majburiyatlari boʻyicha javobgar hisoblanadi;
Markaz Oʻzbekiston Respublikasi Oliy va oʻrta maxsus taʼlim vazirligi va Universitet (keyingi oʻrinlarda – taʼsischilar) tomonidan taʼsis etiladi;
Markaz taʼsischilar bilan kelishilgan holda taʼlimning bakalavriat bosqichi asosiy yoʻnalishlari va magistratura mutaxassisliklariga muvofiq mutaxassislar tayyorlash, qayta tayyorlash va ularning malakasini oshirish, shu jumladan, ilmiy-pedagogik kadrlar tayyorlashni amalga oshiradi;
Markazda oʻqitish kunduzgi taʼlim shaklida, toʻlov-kontrakt asosida, ingliz tilida, jumladan, elektron taʼlim va masofaviy taʼlim texnologiyalarini qoʻllagan holda Universitet tomonidan tasdiqlangan oʻquv rejalar va dasturlar asosida amalga oshiriladi;
Markazda toʻlov-kontrakt asosida taʼlim berish narxi miqdori taʼsischilar bilan kelishilgan holda belgilanadi;
Markazda taʼlim faoliyati 2019/2020 oʻquv yilidan boshlab amalga oshiriladi;
Markazga abituriyentlar qabuli va bitiruvchilar attestatsiyasi Oʻzbekiston Respublikasi Oliy va oʻrta maxsus taʼlim vazirligi bilan kelishilgan holda Universitet tomonidan belgilangan talab, tartib va muddatlarga muvofiq amalga oshiriladi;
Markaz bitiruvchilariga Oʻzbekiston Respublikasida oliy maʼlumot toʻgʻrisidagi hujjat sifatida tan olinadigan Universitetning belgilangan namunadagi diplomi beriladi.
3. Markazning asosiy vazifalari va faoliyat yoʻnalishlari etib quyidagilar belgilansin:
axborot-kommunikatsiya texnologiyalari, ommaviy axborot vositalari, tadbirkorlik, tabiiy fanlar va pedagogika sohalarida xalqaro standartlar darajasida yuqori malakali mutaxassislar tayyorlashni taʼminlash;
iqtisodiyot tarmoqlariga innovatsiyalarni joriy qilishni ragʻbatlantirish, ilmiy tadqiqotlar natijalarini tijoratlashtirish imkoniyatlarini kengaytirish, taʼlim oluvchilarning innovatsion gʻoyalarini amalga oshirish uchun investitsiyalarni jalb etish;
respublika oliy taʼlim tizimiga zamonaviy taʼlim texnologiyalariga asoslangan oʻquv jarayonlarini joriy qilish boʻyicha ilgʻor xorijiy tajribalarni tatbiq etish, ochiq axborot-taʼlim muhitini rivojlantirishga koʻmaklashish;
pedagog kadrlarning professional mahorati darajasi va sifatini ogʻishmay oshirib borish, Markazning professor-oʻqituvchi xodimlarini xorijiy mamlakatlarning yetakchi oliy taʼlim muassasalarida malaka oshirishi va stajirovka oʻtashi;
taʼlim va ilm-fanning uzluksizligi va izchilligi tamoyili, shuningdek, jahon taʼlimi va ilmiy hamjamiyatga uygʻun integratsiyalashuvi asosida mutaxassis va ilmiy kadrlar tayyorlash tizimini rivojlantirish;
taʼlim va ilmiy sohalarda xorijiy mamlakatlarning yetakchi taʼlim muassasalari, ilmiy-tadqiqot markazlari bilan uzoq muddatli aloqalarni rivojlantirish va mustahkamlash.
4. Maʼlumot uchun qabul qilinsinki, Universitet:
taʼlim jarayoniga ilgʻor pedagogik va axborot texnologiyalarini, ilm-fan va texnikaning eng yangi yutuqlarini tatbiq etishni taʼminlashga koʻmaklashadi;
Markaz mutaxassislari malakasini oshirish va professor-oʻqituvchi xodimlarini qayta tayyorlashni tashkil qiladi;
Markaz kutubxona fondini shakllantirish va uni zamonaviy oʻquv, oʻquv-uslubiy va ilmiy-texnik adabiyotlar bilan boyitishga koʻmaklashadi;
Oʻzbekiston Respublikasining boshqa oliy taʼlim muassasalari bilan tuzilgan oʻzaro bitimlar asosida qoʻshma taʼlim dasturlari boʻyicha mutaxassislar tayyorlashni amalga oshiradi;
Universitetning malakali professor-oʻqituvchilarini Markazda taʼlim berish va oʻquv jarayonini tashkil etish uchun jalb qiladi.
a) Markazga taʼlim oluvchilarni qabul qilish kvotalari manfaatdor vazirlik, idora va boshqa tashkilotlarning tegishli kadrlarga boʻlgan ehtiyojini hisobga olgan holda taʼsischilarning qoʻshma qaroriga binoan tasdiqlanadi;
b) Markaz faoliyatini moliyalashtirish quyidagilar hisobidan amalga oshiriladi:
toʻlov-kontrakt asosida talabalarni oʻqitishdan tushgan mablagʻlar;
Oliy va oʻrta maxsus taʼlim vazirligining asoslangan buyurtmalariga muvofiq Oʻzbekiston Respublikasi Davlat byudjeti mablagʻlari;
qonunchilikda taqiqlanmagan boshqa manbalar;
v) Markazni tashkil etish, uning moddiy-texnika va taʼlim bazasini shakllantirish, shuningdek, taʼmirlash-tiklash, bino va inshootlarni zarur mebel, inventar, zamonaviy oʻquv va laboratoriya uskunalari, kompyuter va boshqa tashkiliy texnikalar bilan jihozlash boʻyicha tashkiliy-amaliy chora-tadbirlarni moliyalashtirish Oʻzbekiston Respublikasi Davlat byudjeti, Oliy va oʻrta maxsus taʼlim vazirligining Oliy taʼlim muassasalarini rivojlantirish jamgʻarmasi mablagʻlari, shuningdek, qonunchilikda taqiqlanmagan boshqa manbalar hisobidan amalga oshiriladi;
g) Markaz professor-oʻqituvchilari, shu jumladan, xorijdan jalb qilinadigan xodimlarning mehnatiga haq toʻlash va xizmat safari xarajatlari Universitet mablagʻlari hisobidan amalga oshiriladi.
6. Universitetga:
kadrlarga boʻlgan ehtiyoj va mamlakatning ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishi istiqbolidan kelib chiqib, Oʻzbekiston Respublikasi Oliy va oʻrta maxsus taʼlim vazirligi bilan birgalikda taʼlimning bakalavriat bosqichi asosiy yoʻnalishlari va magistratura mutaxassisliklarini ochishga;
professor-oʻqituvchi xodimlar, shuningdek, pedagogik va ilmiy ish olib borishga jalb etiladigan boshqa shaxslar mehnati, yashashi hamda transport xarajatlari uchun ularga belgilangan tariflar boʻyicha toʻlov amalga oshirishga ruxsat berilsin.
Toshkent shahridagi Vebster universitetining taʼlim dasturlarini amalga oshirish markazini tashkil etish boʻyicha tashkiliy komissiya tarkibi (keyingi oʻrinlarda – Tashkiliy komissiya) 1-ilovaga muvofiq;
Toshkent shahridagi Vebster universitetining taʼlim dasturlarini amalga oshirish markazida taʼlimning bakalavriat bosqichi asosiy yoʻnalishlari va magistratura mutaxassisliklari roʻyxati 2-ilovaga muvofiq maʼqullansin.
8. Tashkiliy komissiya (A.Abduhakimov):
a) 2019 yil 1 avgustga qadar Markazning bino va inshootlari rekonstruksiya qilinishi, shuningdek, Markaz professor-oʻqituvchilari uchun yashash joylari tayyorlanishini;
b) 2019 yil 31 avgustga qadar Markazni zamonaviy oʻquv-laboratoriya jihozlari, kompyuter va tashkiliy texnika, oʻqitishning texnik vositalari, adabiyotlar, multimedia mahsulotlari, inventar, mebel va boshqa moddiy-texnik vositalar bilan jihozlashni;
v) 2020 yil 31 avgustga qadar Oʻzbekiston Respublikasining rivojlanish davlat dasturlari doirasida ajratiladigan mablagʻlar hisobidan:
Markazda oʻquv auditoriyalari, taʼlim oluvchilar uchun turar joylar va professor-oʻqituvchi xodimlarning vaqtincha yashashi uchun mehmonxona tipidagi binolar nazarda tutilgan 400 oʻrinli oʻquv korpusining rekonstruksiya qilinishi va jihozlanishini;
Markazni joylashtirish uchun moʻljallangan binolar kompleksi hududida joylashgan oshxona oʻrnida trenajyor zali uchun yertoʻlaga ega boʻlgan sport zali qurilishini taʼminlasin.
9. Toshkent shahar, Navoiy koʻchasi, 13-uyda joylashgan Toshkent arxitektura-qurilish institutining bino va inshootlari hamda unga tutash hudud operativ boshqaruv huquqi bilan Oʻzbekiston Respublikasi Oliy va oʻrta maxsus taʼlim vazirligiga oʻtkazilsin hamda keyinchalik bepul foydalanish uchun belgilangan tartibda Markazga berilsin.
10. Markazning bino va inshootlarini rekonstruksiya qilish hamda jihozlash boʻyicha:
Oʻzbekiston Respublikasi Oliy va oʻrta maxsus taʼlim vazirligi qoshidagi “Yagona buyurtmachi xizmati” injiniring kompaniyasi – buyurtmachi;
“Grand stroy proekt” MCHJ – bosh loyiha tashkiloti etib belgilansin.
Buyurtmachiga, istisno tariqasida, tanlov savdolarisiz, eng maqbul takliflarni tanlab olish orqali Markazning bino va inshootlarini rekonstruksiya qilish va jihozlash boʻyicha bosh pudratchini belgilashga ruxsat berilsin.
11. Markazga ikkita, shu jumladan, bitta shaxsiy biriktirilgan va bitta navbatchi yengil avtotransport vositasini saqlashga limit ajratilsin.
12. 2022 yil 1 aprelga qadar:
Markaz barcha turdagi soliqlar toʻlashdan;
Universitet Oʻzbekiston Respublikasidagi faoliyatidan ham doimiy muassasa orqali, ham toʻlov manbaidan olingan daromadlar boʻyicha yuridik shaxslardan olinadigan foyda soligʻidan;
belgilangan tartibda shakllantiriladigan roʻyxatlar boʻyicha Markazni jihozlash va faoliyatini taʼminlash uchun olib kiriladigan, Oʻzbekiston Respublikasida ishlab chiqarilmaydigan oʻquv va ilmiy laboratoriya uskunalari, kompyuter texnikasi, dasturiy mahsulotlar, oʻquv va ilmiy-uslubiy adabiyotlar, inventar va moddiy-texnika resurslari, shuningdek, avtotransport vositalari bojxona toʻlovlaridan (bojxona yigʻimlaridan tashqari) ozod etilsin.
13. Oʻzbekiston Respublikasi Oliy va oʻrta maxsus taʼlim vazirligi ikki oy muddatda Markazning ustavi va tuzilmasi ishlab chiqilishi va tasdiqlanishini, shuningdek, belgilangan tartibda uning davlat roʻyxatidan oʻtkazilishini taʼminlasin.
14.Oʻzbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi Oliy va oʻrta maxsus taʼlim vazirligining buyurtmanomalariga koʻra mazkur qarorni amalga oshirish doirasida jalb qilinadigan xorijiy professor-oʻqituvchilar va maʼmuriy xodimlar, shuningdek, ularning oila aʼzolari hamda Markazga qabul qilingan chet ellik talabalar uchun kirish vizalarini konsullik va boshqa yigʻimlarni undirmagan holda belgilangan tartibda rasmiylashtirilishini taʼminlasin.
15. Oʻzbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligi Oliy va oʻrta maxsus taʼlim vazirligining buyurtmanomalariga koʻra Markazningxorijiy professor-oʻqituvchilari va maʼmuriy xodimlariga, shuningdek, ularning oila aʼzolari hamda Markazga qabul qilingan chet ellik talabalarga davlat bojini undirmagan holda koʻp martalik vizalar berilishi va muddati uzaytirilishini, shuningdek, ularning yashash joyida vaqtinchalik roʻyxatdan oʻtkazilishi hamda muddati uzaytirilishini belgilangan tartibda taʼminlasin.
16. Oʻzbekiston Respublikasi Oliy va oʻrta maxsus taʼlim vazirligi manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda ikki oy muddatda qonun hujjatlariga ushbu qarordan kelib chiqadigan oʻzgartirish va qoʻshimchalar toʻgʻrisida Vazirlar Mahkamasiga takliflar kiritsin.
17. Mazkur qarorning ijrosini nazorat qilish Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti maslahatchisi A.A.Abduvaxitov va Oʻzbekiston Respublikasi Bosh vazirining oʻrinbosari A.A.Abduhakimov zimmasiga yuklansin.

О создании центра реализации образовательных программ университета Вебстер в городе Ташкенте
За последние годы в стране осуществлены масштабные мероприятия, направленные на развитие высшего образования, внедрение в образовательную деятельность передовых педагогических технологий, повышение качества подготовки кадров, создание действенных механизмов интеграции образования, науки и производства.
Вместе с тем современные тенденции развития образовательных услуг свидетельствуют о необходимости дальнейшего внедрения в отрасль передового опыта ведущих образовательных учреждений зарубежных стран, укрепления с ними тесных партнерских отношений, создания благоприятных условий для привлечения иностранных инвестиций в сферу образования.
В целях дальнейшего совершенствования системы подготовки высококвалифицированных кадров для отраслей экономики, расширения международного сотрудничества в области высшего образования, а также в соответствии со Стратегией действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017–2021 годах:
1. Согласиться с предложением Министерства высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан и Университета Вебстер (США) (далее — Университет) о создании Центра реализации образовательных программ Университета Вебстер в городе Ташкенте (далее — Центр).
Центр является высшим образовательным учреждением – резидентом Республики Узбекистан в форме юридического лица, обладает обособленным имуществом, имеет самостоятельный баланс, отвечает по своим обязательствам находящимися в его распоряжении денежными средствами и имуществом;
Центр учреждается Министерством высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан и Университетом (далее — учредители);
Центр осуществляет подготовку, переподготовку и повышение квалификации специалистов, в том числе подготовку научно-педагогических кадров, в соответствии с основными направлениями образования бакалавриата и специальностями магистратуры, согласованными с учредителями;
обучение в Центре осуществляется на платно-контрактной основе на английском языке по очной форме образования, в том числе с применением дистанционных образовательных технологий, по учебным планам и программам, утверждаемым Университетом;
размер стоимости обучения на платно-контрактной основе в Центре устанавливается по согласованию с учредителями;
образовательная деятельность в Центре осуществляется начиная с 2019/2020 учебного года;
прием абитуриентов и аттестация выпускников Центра осуществляется в соответствии с требованиями, порядком и сроками, определяемыми Университетом по согласованию с Министерством высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан;
выпускникам Центра выдается диплом установленного образца Университета, признаваемый документом о высшем образовании в Республике Узбекистан.
обеспечение подготовки на уровне международных стандартов высококвалифицированных специалистов в сфере информационно-коммуникационных технологий, средств массовой информации, предпринимательства, естественных наук и педагогики;
стимулирование внедрения инноваций в отрасли экономики, расширение возможностей коммерциализации результатов научных исследований, привлечение инвестиций для реализации инновационных идей обучающихся;
внедрение в систему высшего образования республики передового зарубежного опыта по организации учебного процесса на основе современных образовательных технологий, содействие развитию открытой информационно-образовательной среды;
неуклонное повышение уровня и качества профессионального мастерства педагогических кадров, прохождение повышения квалификации и стажировки профессорско-преподавательского состава Центра в ведущих высших образовательных учреждениях зарубежных стран;
развитие системы подготовки специалистов и научных кадров на основе принципа непрерывности и преемственности образования и науки, а также гармоничной интеграции в мировое образовательное и научное сообщество;
развитие и укрепление долгосрочных отношений с ведущими образовательными учреждениями, научно-исследовательскими центрами зарубежных стран в образовательной и научной сферах.
оказывает содействие в обеспечении внедрения в образовательный процесс передовых педагогических и информационных технологий, новейших достижений науки и техники;
организует повышение квалификации специалистов и переподготовку профессорско-преподавательского состава Центра;
содействует формированию и пополнению библиотечного фонда Центра современной учебной, учебно-методической и научно-технической литературой;
осуществляет на основе взаимных соглашений с другими высшими образовательными учреждениями Республики Узбекистан подготовку специалистов по совместным образовательным программам;
привлекает квалифицированный профессорско-преподавательский персонал Университета для преподавания и организации учебного процесса в Центре.
а) квоты приема учащихся в Центр утверждаются совместным решением учредителей с учетом потребностей заинтересованных министерств, ведомств и других организаций в соответствующих кадрах;
б) финансирование деятельности Центра осуществляется за счет:
средств Государственного бюджета по обоснованным заявкам Министерства высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан;
благотворительных пожертвований юридических и физических лиц;
в) финансирование организационно-практических мероприятий по созданию Центра, формированию его материально-технической и учебной базы, включая проведение ремонтно-восстановительных работ, оснащение зданий и сооружений необходимой мебелью, инвентарем, современным учебным и лабораторным оборудованием, компьютерной и другой оргтехникой, осуществляются за счет средств Государственного бюджета, Фонда развития высших образовательных учреждений Министерства высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан, а также иных источников, не запрещенных законодательством;
г) оплата труда и командировочных расходов профессорско-преподавательского состава Центра, в том числе привлекаемого из-за рубежа, осуществляется за счет средств Университета.
6. Разрешить Университету:
совместно с Министерством высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан открывать новые направления образования бакалавриата и специальности магистратуры, исходя из потребности в кадрах и перспектив социально-экономического развития страны;
осуществлять оплату труда, проживания и транспортных расходов профессорско-преподавательского состава, а также других лиц, привлекаемых к педагогической и научной работе, по устанавливаемым им тарифам.
7. Одобрить:
состав Организационной комиссии по созданию Центра реализации образовательных программ Университета Вебстер в городе Ташкенте (далее – Организационная комиссия) согласно приложению № 1;
перечень основных направлений образования бакалавриата и специальностей магистратуры в Центре реализации образовательных программ Университета Вебстер в городе Ташкенте согласно приложению № 2.
8. Организационной комиссии (Абдухакимов А.) обеспечить:
а) в срок до 1 августа 2019 года реконструкцию зданий и сооружений Центра, а также подготовку мест проживания для профессорско-преподавательского состава Центра;
б) в срок до 31 августа 2019 года оснащение Центра современным учебно-лабораторным оборудованием, компьютерной и организационной техникой, техническими средствами обучения, литературой, мультимедийной продукцией, инвентарем, мебелью и другими материально-техническими средствами;
в) в срок до 31 августа 2020 года за счет средств, выделяемых в рамках государственных программ развития Республики Узбекистан:
реконструкцию и оснащение учебного корпуса Центра на 400 мест, предусмотрев в нем учебные аудитории, места для проживания обучающихся и помещения гостиничного типа для временного проживания профессорско-преподавательского состава;
строительство спортивного зала с подвальным помещением для тренажерного зала на месте имеющейся столовой, расположенной на территории комплекса зданий, предназначенных для размещения Центра.
9. Передать Министерству высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан на праве оперативного управления здания и сооружения Ташкентского архитектурно-строительного института с прилегающей территорией, расположенные по адресу: город Ташкент, улица Навои, 13, с последующей их передачей в установленном порядке Центру в безвозмездное пользование.
10. Определить по реконструкции и оснащению зданий и сооружений Центра:
заказчиком – инжиниринговую компанию «Служба единого заказчика» при Министерстве высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан;
генеральной проектной организацией – ООО «Grand stroy proekt».
Разрешить заказчику, в порядке исключения, определить генерального подрядчика по реконструкции и оснащению зданий и сооружений Центра без проведения конкурсных торгов путем отбора наилучших предложений.
11. Выделить Центру лимит на содержание двух легковых автотранспортных средств, в том числе одного персонального и одного дежурного.
12. Освободить сроком до 1 апреля 2022 года:
Центр от уплаты всех видов налогов;
Университет от налога на прибыль юридических лиц по доходам, полученным от деятельности в Республике Узбекистан, как через постоянное учреждение, так и у источника выплаты;
от таможенных платежей (за исключением таможенных сборов) за учебное и научное лабораторное оборудование, компьютерную технику, программные продукты, учебную и научно-методическую литературу, инвентарь и материально-технические ресурсы, не производимые в Республике Узбекистан, а также автотранспортные средства, ввозимые для оснащения и обеспечения деятельности Центра по перечням, формируемым в установленном порядке.
13. Министерству высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан в двухмесячный срок обеспечить разработку и утверждение устава и структуры Центра, а также его государственную регистрацию в установленном порядке.
14. Министерству иностранных дел по заявкам Министерства высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан обеспечить в установленном порядке оформление въездных виз для иностранного профессорско-преподавательского и административного персонала, привлекаемого в рамках реализации настоящего постановления, а также членов их семей, включая иностранных студентов, зачисленных в Центр, без взимания консульских и иных сборов.
15. Министерству внутренних дел по заявкам Министерства высшего и среднего специального образования обеспечить в установленном порядке выдачу и продление многократных виз и временной прописки по месту проживания в Республике Узбекистан иностранного профессорско-преподавательского и административного персонала, привлекаемого в рамках реализации настоящего постановления, а также членов их семей, включая иностранных студентов, зачисленных в Центр, без взимания государственной пошлины.
16. Министерству высшего и среднего специального образования совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления.
17. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на советника Президента Республики Узбекистан Абдувахитова А.А. и заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Абдухакимова А.А.