So‘nggi yillarda respublika iqtisodiyoti tarmoqlari va ijtimoiy sohani innovatsion rivojlantirish, ilm-fan va ilmiy faoliyatni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash va natijadorligini oshirish bo‘yicha aniq maqsadga yo‘naltirilgan chora-tadbirlar amalga oshirildi.
Respublikani innovatsiyalar sohasidagi global reytingdagi ilg‘or 50 ta mamlakat ro‘yxatiga kiritishga qaratilgan strategik dastur tasdiqlandi, ilmiy loyihalarni moliyalashtirishning yangi mexanizmlari joriy etildi, ilm-fan sohasida yuqori malakali kadrlarni moliyaviy rag‘batlantirish uchun qo‘shimcha shart-sharoitlar yaratildi.
Shunday bo‘lsada, mamlakat taraqqiyotining zamonaviy bosqichida amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlar ilm-fan va innovatsiya sohasida davlat boshqaruvi mexanizmlarini takomillashtirish, ilmiy faoliyatga oid davlat dasturlarini shakllantirishda shaffoflikni oshirish hamda iqtisodiyot tarmoqlari va hududlarda ilm-fan yutuqlari va innovatsion texnologiyalarni joriy etish ishlarini jadallashtirish lozimligini ko‘rsatmoqda.
Milliy ilm-fan va innovatsiya tizimining ijtimoiy-iqtisodiy taraqqiyotdagi o‘rnini oshirish, hududlarda innovatsion faoliyatni rivojlantirish maqsadida, shuningdek, 2017-2021 yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasiga asosan belgilangan vazifalardan kelib chiqib:
1. Quyidagilar Innovatsion rivojlanish vazirligining (keyingi o‘rinlarda – Vazirlik) asosiy vazifalari etib belgilansin:
mamlakatni innovatsion rivojlantirishning uzoq muddatli ssenariylari asosida ustuvor soha va tarmoqlarni ilm-fan yutuqlari va innovatsiyalar asosida rivojlantirish strategiyalarini ishlab chiqish;
hududlarning intellektual va texnologik salohiyatini oshirish, ilmiy va innovatsion faoliyatni rivojlantirishning zamonaviy infratuzilmasini shakllantirish;
ilmiy faoliyatga oid davlat dasturlarini shakllantirish, tasdiqlash va ularning ijrosini nazorat qilish;
ilmiy darajali kadrlar tayyorlash tizimini muvofiqlashtirish;
yoshlarni ilmiy va innovatsion faoliyatga jalb etishning samarali mexanizmlarini joriy qilish va ular tashabbuslarini har tomonlama qo‘llab-quvvatlash;
ilmiy va innovatsion loyihalarni amalga oshirishda investitsiyalarni keng jalb etish, xususiy sektor faolligini oshirish va venchurga asoslangan moliyalashtirishni rivojlantirish;
innovatsion ishlanmalar asosida amalga oshiriladigan loyihalarning moliyaviy, iqtisodiy va texnik ekspertizasini o‘tkazish va intellektual mulk ob’ektlarini tatbiq etish uchun zarur sharoitlarni ta’minlash;
iqtisodiyotning real sektori va ishlab chiqarish tarmoqlarining ilmiy ishlanma va innovatsiyalarga bo‘lgan ehtiyojlarini aniqlash hamda tarmoq ilmiy-tadqiqotlarni rivojlantirish asosida ilm-fan va ishlab chiqarish integratsiyasini mustahkamlash;
yangi ishlanmalarni tijoratlashtirish va ishlab chiqarishga joriy etish, startap loyihalarini amalga oshirish, intellektual mulk qatnashadigan yangi tashkilotlarni shakllantirish va ratsionalizatorlik faoliyatini rivojlantirish uchun zarur shart-sharoit yaratish;
ilm-fan va innovatsiyalar sohasida xalqaro aloqalarni kengaytirish va mustahkamlash, innovatsiyalar va texnologiyalar transferi bo‘yicha chora-tadbirlarni amalga oshirish.
1. Quyidagilar Innovatsion rivojlanish vazirligining
2021-2022 yillardagi ustuvor faoliyat yo‘nalishlari etib belgilansin:
biotexnologiyalarni rivojlantirish sohasida biofarmatsevtik mahsulotlar, rekombinant va DNK vaksinalar, biotibbiyot tashxislash texnologiyalari hamda hududlar xususiyatidan kelib chiqib gen va hujayra muhandisligiga asoslangan qishloq xo‘jaligi ekinlarining yangi biotexnologik navlarini yaratish;
tuproq unumdorligini oshirish sohasida tuproq resurslari holatini kompleks monitoring qilish tizimi hamda resurs tejamkor sug‘orish va o‘g‘itlantirish agrotexnologiyalarini yaratish, bunda hududlarda mobil laboratoriyalar tarmog‘ini tashkil etib, tuproqdagi mavjud foydali va zararli moddalarni aniqlash asosida qishloq xo‘jaligi ekinlarining agrokimyoviy xaritalarini ishlab chiqish;
“sun’iy intellekt”ni joriy etish sohasida yo‘l transport infratuzilmasi, ta’lim va sud tizimida “aqlli” innovatsion texnologiyalarni yaratish;
qayta tiklanuvchi energetikani rivojlantirish sohasida muqobil va ekologik toza energiya manbai – “yashil” vodorodni ishlab chiqarish, saqlash va qo‘llash bo‘yicha innovatsion texnologiyalarni yaratish;
chorvachilikni rivojlantirish sohasida genetika usullarini qo‘llash orqali chorva zotlarining genofondini ko‘paytirish va go‘sht mahsuldorligini oshirish, yem-ozuqa bazasini kengaytirish bo‘yicha innovatsion texnologiyalarni joriy etish;
qishloq xo‘jaligi sohasida qayta ishlash samaradorligini oshirishga qaratilgan qishloq xo‘jaligi texnikasining innovatsion konstruksiyalarini hamda qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini yetishtirishning yangi texnologiyalarini yaratish.
Innovatsion rivojlanish vazirligining 2021-2022 yillardagi ustuvor faoliyat yo‘nalishlarini amalga oshirish bo‘yicha amaliy chora-tadbirlar dasturi (keyingi o‘rinlarda – chora-tadbirlar dasturi) 1-ilovaga muvofiq;
Innovatsion rivojlanish vazirligining 2021-2022 yillardagi faoliyati natijadorligini baholash ko‘rsatkichlari 2-ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
Belgilansinki, chora-tadbirlar dasturi doirasida:
Innovatsion rivojlanish vazirligi – loyihalar (ishlanmalar)ni tashabbus qilish (yaratish) va amalga oshirishda ko‘maklashadi, innovatsion texnologiyalar ishlab chiqilishini muvofiqlashtiradi hamda belgilangan tadbirlarning o‘z muddatida va sifatli bajarilishi ustidan tizimli monitoring olib boradi;
ilmiy tashkilotlar hamda tegishli vazirlik va idoralar – har bir loyiha (ishlanma)ni amalga oshirish (yaratish) uchun chuqur ilmiy-tadqiqot va tajriba-konstruktorlik ishlarini amalga oshiradi hamda ularning tegishli tarmoqlarga joriy etilishini ta’minlaydi.
Vazirlik chora-tadbirlar dasturida belgilangan loyihalar (ishlanmalar)ni moliyalashtirishga venchur jamg‘armalari va xususiy sektor vakillarini keng jalb qilsin.
4. Hududlarda ilmiy va innovatsion faoliyatni rivojlantirish maqsadida Vazirlik tizimida Qoraqalpog‘iston Respublikasi
va viloyatlar innovatsion rivojlanish boshqarmalari (keyingi o‘rinlarda – hududiy boshqarmalar) tashkil etilsin.
Vazirlikka yuklatilgan asosiy vazifalar va funksiyalarning hududlardagi ijrosi hududiy boshqarmalar tomonidan amalga oshiriladi;
hududiy boshqarmalar tomonidan shakllantirilgan ilmiy faoliyatga oid hududiy dasturlar mahalliy davlat hokimiyati organlari tomonidan tasdiqlanadi va ularning amalga oshirilishini monitoring qilish hududiy boshqarmalar zimmasiga yuklatiladi;
hududlardagi ilm-fan va innovatsion faoliyatni amalga oshiruvchi tashkilotlar, shuningdek, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi va viloyatlar hokimliklari huzuridagi Innovatsion faoliyat va texnologiyalar transferi markazlari faoliyati hududiy boshqarmalar tomonidan muvofiqlashtiriladi.
5. Innovatsion rivojlanish va novatorlik g‘oyalarini qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasi unga Innovatsion rivojlanish vazirligi huzuridagi Ilmiy va ilmiy-texnik faoliyat natijalarini tijoratlashtirish Prezident jamg‘armasini va Innovatsion rivojlanish vazirligi huzuridagi Yoshlar akademiyasining iqtidorli yoshlarni qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasini qo‘shib olish yo‘li bilan Ilm-fanni moliyalashtirish va innovatsiyalarni qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasi (keyingi o‘rinlarda – Jamg‘arma) etib qayta tashkil etilsin.
Jamg‘arma mazkur bandning birinchi xatboshisidagi tashkilotlarning barcha huquqlari, majburiyatlari va shartnomalari bo‘yicha huquqiy vorisi hisoblanadi;
ilmiy faoliyatga oid davlat dasturlariga O‘zbekiston Respublikasi Davlat byudjetidan ajratiladigan mablag‘lar Jamg‘arma tomonidan moliyalashtiriladi.
6. Barcha vazirlik va idoralar, mahalliy ijro etuvchi hokimiyat organlari, xo‘jalik birlashmalari, ustav fondida davlat ulushi
50 foiz va undan yuqori bo‘lgan yirik tashkilotlarda amaldagi rahbar o‘rinbosarlaridan biriga innovatsiyalarni joriy etish (Chief Innovation Officer) vazifasi yuklatilsin.
Innovatsiyalarni joriy etish vazifasi yuklatilgan rahbar o‘rinbosarlarining tegishli yo‘nalishdagi faoliyatini muvofiqlashtirish Vazirlikka yuklatilsin hamda ularning bazaviy lavozim maoshiga har oyda 30 foiz miqdorida ustama to‘lansin.
7. Qoraqalpog‘iston Respublikasi va viloyatlarda innovatsion hududga aylantirilayotgan tumanlar ro‘yxati 3-ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
Vazirlik (I.Yu.Abduraxmonov) Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi raisi va viloyatlar hokimlari bilan birgalikda
bir oy muddatda 3-ilovada ko‘rsatilgan tumanlarni innovatsion hududlarga aylantirish bo‘yicha dasturlarni ishlab chiqsin va tasdiqlasin.
8. Namangan viloyati Chust tumani hokimligi boshqaruv apparatida hokimlikning umumiy shtat birliklari cheklangan soni doirasida tuman hokimining innovatsiyalarni rivojlantirish masalalari bo‘yicha o‘rinbosari lavozimi (keyingi o‘rinlarda – hokim o‘rinbosari) joriy etilsin.
hokim o‘rinbosari O‘zbekiston Respublikasi innovatsion rivojlanish vazirining tavsiyanomasi asosida belgilangan tartibda lavozimga tayinlanadi va lavozimidan ozod etiladi;
Chust tumanida yangi hududiy innovatsion infratuzilmalar yaratish va innovatsion tadbirkorlikni rivojlantirish maqsadida “Yashnobod” innovatsiya texnoparki rezidentlarini eksterritorial tamoyil asosida Chust tumani hududida joylashtirishga ruxsat etiladi.
9. Vazirlik tomonidan ilmiy tashkilotlar reytingi yuritilayotganligi hamda ularning ilmiy va innovatsion faoliyatini baholash tizimi joriy etilganligi ma’lumot uchun qabul qilinsin.
Vazirlik hamda Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligi manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda uch oy muddatda oliy ta’lim muassasalarining ilmiy va innovatsion faoliyatini baholash tizimini joriy qilsin.
10. Shunday tartib o‘rnatilsinki, unga muvofiq:
Vazirlik tomonidan har kalendar yil yakuni bo‘yicha ilmiy tashkilotlarning hamda har o‘quv yili yakuni bo‘yicha oliy ta’lim muassasalarining ilmiy va innovatsion faoliyati baholanadi;
Vazirlik baholash natijalariga ko‘ra oliy ta’lim muassasalari
va ilmiy tashkilotlar rahbarlari, shu jumladan, rektor (direktor) hamda ularning ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektoriga (direktor o‘rinbosariga) nisbatan rag‘batlantirish yoki intizomiy jazolarni qo‘llash haqida tizimida oliy ta’lim muassasalari va ilmiy tashkilotlari bo‘lgan tegishli vazirlik va idoralarga taqdimnoma kiritadi;
oliy ta’lim muassasalari va ilmiy tashkilotlar rahbarlarining (rektor, direktor) ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektor va direktor o‘rinbosari O‘zbekiston Respublikasi innovatsion rivojlanish vazirining taqdimnomasiga muvofiq tizimida oliy ta’lim muassasalari va ilmiy tashkilotlari bo‘lgan tegishli vazirlik va idoralar rahbarining buyrug‘iga asosan lavozimga tayinlanadi va lavozimidan ozod etiladi.
11. Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi Tashqi ishlar vazirligi va Vazirlik bilan birgalikda 2021 yil 1 mayga qadar nufuzli xorijiy universitetlar va ilmiy markazlar bilan ilmiy-innovatsion sohada ikki tomonlama o‘zaro manfaatli hamkorlikni rivojlantirishga qaratilgan chora-tadbirlar rejasini tasdiqlasin va amalga oshirilishini ta’minlasin.
12. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining ayrim hujjatlariga 4-ilovaga muvofiq o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritilsin.
13. Vazirlik bir oy muddatda qonun hujjatlariga mazkur farmondan kelib chiqadigan o‘zgartirish va qo‘shimchalar to‘g‘risida Vazirlar Mahkamasiga takliflar kiritsin.
14. Mazkur farmon ijrosini samarali tashkil etishga mas’ul
va shaxsiy javobgar etib innovatsion rivojlanish vaziri I.Yu.Abduraxmonov belgilansin.
Farmon ijrosini har chorakda muhokama qilib borish, ijro uchun mas’ul idoralar faoliyatini muvofiqlashtirish va nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri A.N.Aripov hamda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining maslahatchisi A.A.Abduvaxitov zimmasiga yuklansin.

В последние годы осуществлены целенаправленные меры в области инновационного развития отраслей экономики и социальной сферы республики, всесторонней поддержки и повышения результативности науки и научной деятельности.
Утверждена стратегическая программа, направленная на включение нашей республики в список 50 передовых стран мира в глобальном рейтинге в области инноваций, внедрены новые механизмы финансирования научных проектов, созданы дополнительные условия
для материального стимулирования высококвалифицированных кадров
в сфере науки.
Несмотря на это, реализуемые на нынешнем этапе развития страны широкомасштабные реформы показывают необходимость совершенствования механизмов государственного управления в сфере науки и инноваций, повышения прозрачности при формировании государственных программ по научной деятельности и ускорения процесса внедрения научных достижений и инновационных технологий в отраслях экономики и регионах.
В целях повышения роли национальной научной и инновационной системы в социально-экономическом развитии, совершенствования инновационной деятельности в регионах, а также исходя из задач, определенных в соответствии со Стратегией действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан
в 2017-2021 годах:
1. Определить основными задачами Министерства инновационного развития (далее – Министерство):
разработку стратегий развития приоритетных сфер и отраслей на основе научных достижений и инноваций, основанных на долгосрочных сценариях инновационного развития страны;
повышение интеллектуального и технологического потенциала регионов, формирование современной инфраструктуры развития научной и инновационной деятельности;
формирование, утверждение государственных программ по научной деятельности и контроль за их выполнением;
координацию системы подготовки кадров с ученой степенью;
внедрение эффективных механизмов привлечения молодежи к научной и инновационной деятельности и всестороннюю поддержку
ее инициатив;
широкое привлечение инвестиций в реализацию научных и инновационных проектов, повышение активности частного сектора
и развитие венчурного финансирования;
проведение финансовой, экономической и технической экспертизы проектов, реализуемых на основе инновационных разработок, обеспечение необходимых условий для внедрения объектов интеллектуальной собственности;
выявление потребностей реального сектора экономики
и производственных отраслей в научных разработках и инновациях, а также усиление интеграции науки и производства на основе развития отраслевых научных исследований;
создание необходимых условий для коммерциализации
и внедрения в производство новых разработок, реализации стартап-проектов, формирования новых организаций с участием интеллектуальной собственности и развития рационализаторской деятельности;
расширение и укрепление международных связей в области науки и инноваций, реализацию мер по трансферу инноваций и технологий.
2. Определить приоритетными направлениями деятельности Министерства инновационного развития на 2021–2022 годы:
в области развития биотехнологий – разработку биофармацевтической продукции, рекомбинантных и ДНК-вакцин, биомедицинских диагностических технологий, а также исходя из особенностей регионов – новых биотехнологических сортов сельскохозяйственных культур
на основе генной и клеточной инженерии;
в области повышения плодородия почвы – создание системы комплексного мониторинга почвенных ресурсов, ресурсосберегающих технологий орошения и агротехнологий удобрения, разработку при этом агрохимических карт сельскохозяйственных культур на основе создания
в регионах сети мобильных лабораторий для выявления существующих полезных и вредных веществ в почве;
в области внедрения «искусственного интеллекта» – создание «умных» инновационных технологий в дорожно-транспортной инфраструктуре, системах образования и судов;
в области развития возобновляемой энергетики – создание инновационных технологий производства, хранения и применения «зеленого» водорода – альтернативного и экологически чистого источника энергии;
в сфере развития животноводства – увеличение генофонда пород скота и повышение количества мясной продукции путем использования методов генетики, внедрение инновационных технологий для расширения кормовой базы;
в сфере сельского хозяйства – создание инновационных конструкций сельскохозяйственной техники и новых технологий выращивания сельскохозяйственной продукции, направленных на повышение эффективности переработки.
Программу практических мер по реализации приоритетных направлений деятельности Министерства инновационного развития
на 2021–2022 годы (далее – Программа мер) согласно приложению № 1;
показатели оценки эффективности деятельности Министерства инновационного развития в 2021–2022 годах согласно приложению № 2.
Установить, что в рамках Программы мер:
Министерство инновационного развития оказывает содействие в инициировании (создании) и реализации проектов (разработок), координирует разработку инновационных технологий и осуществляет системный мониторинг за своевременным и качественным выполнением определенных мероприятий;
научные организации и соответствующие министерства и ведомства проводят углубленные научно-исследовательские и опытно-конструкторские работы по реализации (созданию) каждого проекта (разработки) и обеспечивают их внедрение в соответствующих отраслях;
Министерству обеспечить широкое привлечение венчурных фондов и представителей частного сектора к финансированию проектов (разработок), определенных Программой мер.
4. В целях развития научной и инновационной деятельности в регионах создать в системе Министерства Управления инновационного развития Республики Каракалпакстан и областей (далее – территориальные управления).
выполнение основных задач и функций, возложенных
на Министерство в регионах, осуществляют территориальные управления;
региональные программы по научной деятельности, формируемые территориальными управлениями, утверждаются органами государственной власти на местах, проведение мониторинга
за их реализацией возлагается на территориальные управления;
деятельность организаций, осуществляющих научную
и инновационную деятельность в регионах, а также центров инновационной деятельности и трансфера технологий при Совете Министров Республики Каракалпакстан и хокимиятах областей координируется территориальными управлениями.
5. Фонд поддержки инновационного развития и новаторских идей преобразовать в Фонд финансирования науки и поддержки инноваций (далее – Фонд) путем присоединения Президентского фонда коммерциализации результатов научной и научно-технической деятельности при Министерстве инновационного развития и Фонда поддержки одаренной молодежи Академии молодежи при Министерстве инновационного развития.
Фонд является правопреемником по всем правам, обязательствам и договорам организаций, указанных в абзаце первом настоящего пункта;
средства, выделяемые из Государственного бюджета Республики Узбекистан на государственные программы по научной деятельности, финансируются Фондом.
6. Возложить во всех министерствах и ведомствах, органах исполнительной власти на местах, хозяйственных объединениях, крупных организациях с долей государства в уставном фонде 50 процентов
и более на одного из действующих заместителей руководителя задачу
по внедрению инноваций (Chief Innovation Officer).
Возложить на Министерство осуществление координации деятельности заместителей руководителей, на которых возложена задача по внедрению инноваций в соответствующих направлениях,
а также ежемесячно выплачивать им 30-процентную надбавку к их базовому должностному окладу.
7. Утвердить перечень районов, преобразуемых в инновационные зоны в Республике Каракалпакстан и областях, согласно приложению № 3.
Министерству (Абдурахмонов И.Ю.) совместно с Председателем Совета Министров Республики Каракалпакстан и хокимами областей
в месячный срок разработать и утвердить программы преобразования районов, указанных в приложении № 3, в инновационные зоны.
8. Ввести в управленческом аппарате хокимията Чустского района Наманганской области должность заместителя хокима района по вопросам развития инноваций (далее – заместитель хокима) в рамках общей предельной численности штатных единиц хокимията.
заместитель хокима назначается на должность и освобождается от должности в установленном порядке на основании рекомендации министра инновационного развития Республики Узбекистан;
в целях создания новой территориальной инновационной инфраструктуры и развития инновационного предпринимательства в Чустском районе разрешается размещение резидентов инновационного технопарка «Яшнобод» в Чустском районе на основе экстерриториального принципа.
9. Принять к сведению, что Министерством ведется рейтинг научных организаций и внедрена система оценки их научной и инновационной деятельности.
Министерству, Министерству высшего и среднего специального образования совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в трехмесячный срок внедрить систему оценки научной
и инновационной деятельности высших образовательных учреждений.
Министерство оценивает научную и инновационную деятельность научных организаций – по итогам каждого календарного года, а также высших образовательных учреждений – по итогам каждого учебного года;
по результатам оценки Министерство вносит в соответствующие министерства и ведомства, имеющие в своем ведении высшие образовательные учреждения и научные организации, представление
о поощрении или дисциплинарном взыскании в отношении руководителей высших образовательных учреждений и научных организаций, в том числе ректора (директора) и проректора (заместителя директора) по научной работе и инновациям;
проректор и заместитель директора по научной работе и инновациям руководителей (ректора, директора) высших образовательных учреждений и научных организаций назначаются на должность
и освобождаются от должности приказом руководителей соответствующих министерств и ведомств, имеющих в своем ведении высшие образовательные учреждения и научные организации, согласно рекомендации министра инновационного развития Республики Узбекистан.
11. Министерству инвестиций и внешней торговли совместно с Министерством иностранных дел и Министерством в срок до 1 мая 2021 года утвердить и обеспечить реализацию Плана мер, направленного
на развитие двустороннего взаимовыгодного сотрудничества
с престижными зарубежными университетами и научными центрами в области науки и инноваций.
12. Внести изменения и дополнения в некоторые акты Президента Республики Узбекистан согласно приложению № 4.
13. Министерству в месячный срок внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего Указа.
14. Возложить на министра инновационного развития Абдурахмонова И.Ю. персональную ответственность за организацию эффективного исполнения настоящего Указа.