Oʻzbekiston Respublikasi “Oʻzarxiv” agentligi faoliyatini takomillashtirish toʻgʻrisida
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining “Oʻzbekiston Respublikasida arxiv ishi va ish yuritishni takomillashtirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida” 2019-yil 20-sentyabrdagi PF–5834-son Farmoni ijrosini taʼminlash hamda Oʻzbekiston Respublikasi “Oʻzarxiv” agentligi (keyingi oʻrinlarda – Agentlik) faoliyatini takomillashtirish maqsadida:
Agentlikning tashkiliy tuzilmasi 1-ilovaga muvofiq;
boshqaruv xodimlarining cheklangan soni 20 nafardan iborat Agentlik markaziy apparatining tuzilmasi 2-ilovaga muvofiq;
Qoraqalpogʻiston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahar arxiv ishi boshqarmalarining (keyingi oʻrinlarda – hududiy boshqarmalar) namunaviy tuzilmalari va boshqaruv xodimlarining cheklangan soni 3-ilovaga muvofiq;
Oʻzbekiston Respublikasida 2020-2025 yillarda arxiv ishi va ish yuritishni yanada rivojlantirish dasturi 4-ilovaga muvofiq;
2020-2025 yillarda davlat arxivlari binolarini va saqlovxonalarini qurish dasturi 5-ilovaga muvofiq;
2023-2025 yillarda davlat arxivlari binolarini rekonstruksiya qilish dasturi 6-ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
Belgilansinki, Agentlik markaziy apparati va Qoraqalpogʻiston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahar arxiv ishi boshqarmalari tuzilmasiga qoʻshimcha kiritilayotgan shtat birliklari tegishli byudjet tashkilotlari shtat birliklari sonini kerakligicha qisqartirgan holda, ularni moliyalashtirish uchun Oʻzbekiston Respublikasi Davlat byudjetidan ajratiladigan mablagʻlar hisobidan taʼminlanadi.
2. Agentlikning asosiy vazifalari etib quyidagilar belgilansin:
arxiv ishi va ish yuritish sohasida yagona davlat siyosatini yuritish
va nazoratni amalga oshirish;
Milliy arxiv fondining hujjatlarini jamlash, ularning saqlanishini, davlat hisobiga olinishini taʼminlash va ulardan keng foydalanish;
davlat arxivlarini boshqarish va ularning samarali faoliyat koʻrsatishini taʼminlash;
arxiv xizmatlarini koʻrsatishda nodavlat sektorni yanada rivojlantirish, arxiv ishi sohasida davlat-xususiy sheriklik uchun qulay shart-sharoitlar yaratish;
arxivshunoslik, arxeografiya, ish yuritish, elektron hujjat aylanishi sohasida ilmiy, metodik ishlarni tashkil etish va muvofiqlashtirish, ilmiy tadqiqotlar natijalarini va ilmiy-texnika yutuqlarini respublika arxivlari amaliyotiga joriy etish;
zamonaviy texnologiyalardan foydalangan holda muntazam ravishda arxiv ishi va ish yuritish sohasida faoliyat koʻrsatayotgan xodimlarning malakasini oshirish tizimini shakllantirish;
arxiv ishi va ish yuritish sohasidagi mamlakatimiz va xorijiy davlatlarning ilgʻor ish tajribasini oʻrganish va ommalashtirish, xorijiy arxivlarda saqlanayotgan Oʻzbekiston tarixiga oid arxiv hujjatlari nusxalarini olib kelish.
3. Agentlik direktoriga quyidagi huquqlar berilsin:
Agentlik, uning hududiy boshqarmalari va idoraviy boʻysunuvidagi tashkilotlari tuzilmalariga boshqaruv xodimlarining cheklangan soni va mehnatga haq toʻlash fondi doirasida oʻzgartirishlar kiritish;
mahalliy va xorijiy malakali mutaxassislarni xodimlar va maslahatchilar sifatida, ularga istisno tariqasida Arxiv ishini rivojlantirish jamgʻarmasi (keyingi oʻrinlarda – Jamgʻarma) mablagʻlari hisobidan ish haqi va boshqa toʻlovlarni belgilagan holda, jalb qilish.
4. Belgilansinki, Agentlik va uning hududiy boshqarmalari xodimlari oʻz vakolati doirasida arxiv hujjatlarini topshirishning, saqlashning, ulardan foydalanishning, xuddi, shuningdek, arxivlar va idoraviy arxivlar tomonidan xizmatlar koʻrsatishning belgilangan tartibini buzganlik holatlari yuzasidan maʼmuriy huquqbuzarliklar toʻgʻrisida bayonnomalar tuzish huquqiga egadirlar.
5. Belgilab qoʻyilsinki, Arxiv ishi va ish yuritish boʻyicha malaka oshirish ilmiy-metodik markazida (keyingi oʻrinlarda – Markaz):
arxiv ishi va ish yuritishning zamonaviy talablari va jarayonlarini hisobga olgan holda davlat va xoʻjalik boshqaruvi organlari, mahalliy ijro hokimiyati organlari hamda boshqa tashkilot va muassasalar arxivchi va ish yurituvchi kadrlarini uch yilda kamida bir marta malakasini oshirish;
boshqa soha mutaxassislarining arxiv ishi va ish yuritish boʻyicha bilimlarini oshirish yuzasidan oʻqishlar tashkil etish;
arxiv ishi va ish yuritishga oid respublika va xalqaro miqyosda seminarlar, konferensiyalar, anjumanlar tashkil etish;
arxiv ishi va ish yuritish sohasida ilmiy tadqiqotlar oʻtkazish;
arxivchi va ish yurituvchi kadrlarning malakasini oshirish masalalari yuzasidan xalqaro tashkilotlar hamda xorijiy davlatlar taʼlim muassasalari bilan oʻzaro hamkorlik ishlari amalga oshiriladi.
6. Quyidagilar Jamgʻarma mablagʻlarini shakllantirish manbalari etib belgilansin:
davlat arxivlari pullik xizmat koʻrsatishdan olingan daromadining 20 foizi miqdoridagi yillik majburiy ajratmalar;
Markazning pullik xizmat koʻrsatishdan olingan daromadining 30 foizi miqdoridagi ajratmalar;
Jamgʻarma mablagʻlarini tijorat banklari depozitlariga qoʻyishdan olingan daromadlar;
yuridik va jismoniy shaxslarning homiylik xayriyalari, xalqaro tashkilotlarning grantlari;
Belgilansinki, Jamgʻarma mablagʻlari quyidagilarga sarflanadi:
davlat arxivlarining binolari va saqlovxonalarini taʼmirlash hamda qurish;
davlat arxivlarida zamonaviy axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini va xavfsizlik tizimlarini joriy qilish;
xorijiy davlatlardan Oʻzbekiston tarixiga oid arxiv hujjatlari nusxalarini qaytarish;
arxiv ishi sohasida turli konferensiyalar, seminarlar va boshqa tadbirlarni oʻtkazish;
Agentlik, uning hududiy boshqarmalari va idoraviy boʻysunuvidagi tashkilotlari moddiy-texnik bazasini mustahkamlash;
Agentlik, uning hududiy boshqarmalari va idoraviy boʻysunuvidagi tashkilotlari xodimlarini xorijiy davlatlarning ilmiy-tadqiqot, taʼlim va boshqa muassasalarida oʻqitish, malakasini oshirish va stajirovkadan oʻtkazish;
Agentlik, uning hududiy boshqarmalari va idoraviy boʻysunuvidagi tashkilotlari xodimlariga mamlakatda va xorijdagi xizmat safarlari xarajatlarini toʻlab berish;
Agentlik faoliyatini takomillashtirishga qaratilgan boshqa tadbirlar.
7. Agentlik direktoriga Jamgʻarma mablagʻlari hisobidan Agentlikning markaziy apparati va hududiy boshqarmalar xodimlariga asosiy egallab turgan lavozimlari boʻyicha lavozim maoshlariga, qonun hujjatlarida nazarda tutilgan boshqa toʻlovlardan qatʼiy nazar, ustama va boshqa ragʻbatlantiruvchi toʻlovlarni belgilash huquqi berilsin.
8. Belgilansinki, 2019-yil 1-oktyabrdan:
Agentlik markaziy apparati va hududiy boshqarmalari xodimlarining lavozim maoshlarini Yagona tarif setkasi boʻyicha mehnatga haq toʻlashning tasdiqlangan razryadlariga asosan belgilashda tarif koeffitsiyenti 1,6 baravarga oshirgan holda qoʻllaniladi;
Agentlik markaziy apparati va hududiy boshqarmalari xodimlariga sohada uzoq muddat xizmat qilgani uchun ish haqiga ustama haq toʻlanadi.
Ushbu bandni amalga oshirish bilan bogʻliq xarajatlar Oʻzbekiston Respublikasi Davlat byudjeti mablagʻlari hisobidan qoplanadi.
9. Toshkent shahar hokimligi va Oʻzbekiston Respublikasi Davlat aktivlarini boshqarish agentligi ikki oy muddatda Oʻzbekiston milliy arxivlari binosi qurilish davrida Agentlikni davlat tasarrufidagi boʻsh turgan obyektlarga vaqtinchalik joylashtirishga koʻmaklashsin.
10. Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi uch oy muddatda:
Oʻzbekiston Respublikasi “Oʻzarxiv” agentligi;
arxiv ishi va ish yuritish holati boʻyicha davlat nazoratini amalga oshirish tartibi;
Arxiv ishini rivojlantirish jamgʻarmasi;
Arxiv ishi va ish yuritish boʻyicha malaka oshirish ilmiy-metodik markazi toʻgʻrisidagi nizomlarni tasdiqlasin.
11. Agentlik manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda ikki oy muddatda qonun hujjatlariga ushbu qarordan kelib chiqadigan oʻzgartirish va qoʻshimchalar toʻgʻrisida Vazirlar Mahkamasiga takliflar kiritsin.
12. Mazkur qarorning ijrosini nazorat qilish Oʻzbekiston Respublikasining Bosh vaziri A.N.Aripov va Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti maslahatchisi A.A.Abduvaxitov zimmasiga yuklansin.

О совершенствовании деятельности агентства «Узархив» Республики Узбекистан
Во исполнение Указа Президента Республики Узбекистан от 20 сентября 2019 года №УП–5834 «О мерах по совершенствованию архивного дела и делопроизводства в Республике Узбекистан», а также с целью совершенствования деятельности Агентства «Узархив» Республики Узбекистан (далее – Агентство):
организационную структуру Агентства согласно приложению № 1;
структуру центрального аппарата Агентства с предельной численностью управленческого персонала в количестве 20 единиц согласно приложению № 2;
типовую структуру и предельную численность управленческого персонала управлений архивного дела Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента (далее – территориальные управления) согласно приложению № 3;
Программу дальнейшего развития архивного дела и делопроизводства в Республике Узбекистан в 2020–2025 годах согласно приложению № 4;
Программу строительства зданий и хранилищ государственных архивов в 2020–2025 годах согласно приложению № 5;
Программу реконструкции зданий государственных архивов в 2023–2025 годах согласно приложению № 6.
Установить, что введение дополнительных штатных единиц в структуру центрального аппарата Агентства и управлений архивного дела Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента и их финансирование обеспечиваются за счет средств Государственного бюджета Республики Узбекистан с сокращением необходимого количества штатных единиц соответствующих бюджетных организаций.
ведение единой государственной политики и осуществление контроля в сфере архивного дела и делопроизводства;
комплектование, обеспечение сохранности, принятия на государственный учет и широкое использование документов Национального архивного фонда;
управление государственными архивами и обеспечение их эффективной деятельности;
дальнейшее развитие негосударственного сектора в оказании архивных услуг, создание благоприятных условий для государственно-частного партнерства в сфере архивного дела;
организация и координация научной и методической работы в сфере архивоведения, археографии, делопроизводства и электронного документооборота, внедрение в практику архивов республики результатов научных исследований и научно-технических достижений;
формирование системы непрерывного повышения квалификации работников сферы архивного дела и делопроизводства с использованием современных технологий;
изучение и популяризацию передового отечественного и зарубежного опыта в сфере архивного дела и делопроизводства, ввоз копий архивных документов по истории Узбекистана, хранящихся в зарубежных архивах.
вносить, при необходимости, в пределах установленной штатной численности управленческого персонала и фонда оплаты труда изменения в структуру Агентства, его территориальных управлений и подведомственных организаций;
привлекать в качестве работников и консультантов отечественных и зарубежных высококвалифицированных специалистов с установлением им, в порядке исключения, размеров заработной платы и иных выплат за счет средств Фонда развития архивного дела (далее – Фонд).
4. Установить, что работники Агентства и его территориальных управлений в рамках своих полномочий имеют право составлять протоколы об административных правонарушениях по фактам нарушения установленного порядка передачи, хранения и использования архивных документов, а равно предоставления услуг архивами и ведомственными архивами.
5. Установить, что Научно-методический центр повышения квалификации по архивному делу и делопроизводству (далее – Центр):
не реже одного раза в три года повышает квалификацию архивариусов и делопроизводителей органов государственного и хозяйственного управления, органов исполнительной власти на местах, других организаций и учреждений с учетом современных требований и процессов архивного дела и делопроизводства;
организует учебные занятия по повышению знаний специалистов других отраслей в сфере архивного дела и делопроизводства;
организует семинары, конференции и форумы по архивному делу и делопроизводству на республиканском и международном уровне;
проводит научные исследования в сфере архивного дела
и делопроизводства;
осуществляет взаимодействие с международными организациями и образовательными учреждениями зарубежных стран по вопросам повышения квалификации архивариусов и делопроизводителей.
6. Определить источниками формирования средств Фонда:
годовые обязательные отчисления в размере 20 процентов доходов, полученных государственными архивами от оказания платных услуг;
отчисления в размере 30 процентов доходов, полученных Центром от оказания платных услуг;
доходы, полученные от размещения средств Фонда на депозиты в коммерческих банках;
благотворительные пожертвования юридических и физических лиц, гранты международных организаций;
ремонт и строительство зданий и хранилищ государственных архивов;
внедрение современных информационно-коммуникационных технологий и систем безопасности в государственных архивах;
возврат из зарубежных государств копий архивных документов
по истории Узбекистана;
проведение различных конференций, семинаров и иных мероприятий в сфере архивного дела;
укрепление материально-технической базы Агентства, его территориальных управлений и подведомственных организаций;
обучение, повышение квалификации и стажировку работников Агентства, его территориальных управлений и подведомственных организаций в научно-исследовательских, образовательных и иных учреждениях зарубежных государств;
выплату командировочных расходов работникам Агентства, его территориальных управлений и подведомственных организаций внутри страны и за ее пределами;
иные мероприятия, направленные на совершенствование деятельности Агентства.
7. Предоставить директору Агентства право устанавливать работникам центрального аппарата Агентства и территориальных управлений надбавки и другие стимулирующие выплаты к должностным окладам по основной занимаемой должности за счет средств Фонда, вне зависимости от других выплат, предусмотренных законодательством.
8. Установить, что с 1 октября 2019 года:
при определении должностного оклада работников центрального аппарата Агентства и территориальных управлений по утвержденным разрядам оплаты труда по Единой тарифной сетке тарифный коэффициент применяется с увеличением в 1,6 раза;
работникам центрального аппарата Агентства и территориальных управлений выплачивается надбавка к заработной плате за выслугу лет в данной сфере.
Расходы, связанные с исполнением настоящего пункта, покрываются за счет средств Государственного бюджета Республики Узбекистан.
9. Хокимияту города Ташкента и Агентству по управлению государственными активами Республики Узбекистан в двухмесячный срок оказать содействие по вопросу временного размещения Агентства в пустующих объектах государственной собственности на период строительства здания Национальных архивов Узбекистана.
10. Кабинету Министров Республики Узбекистан в трехмесячный срок утвердить положения:
об Агентстве «Узархив» Республики Узбекистан;
о порядке осуществления государственного контроля за состоянием архивного дела и делопроизводства;
о Фонде развития архивного дела;
о Научно-методическом центре повышения квалификации по архивному делу и делопроизводству.
11. Агентству совместно с заинтересованными министерствами
и ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления.
12. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н. и советника Президента Республики Узбекистан Абдувахитова А.А.