Xalqaro hunarmandchilik festivalini oʻtkazish toʻgʻrisida
Xalqimizning qadimiy tarixi va madaniy hayotini har tomonlama keng yoritish, nomoddiy madaniy merosimiz boʻlgan koʻp qirrali oʻzbek milliy hunarmandchiligini keng namoyish qilish, uning noyob namunalarini targʻib etish, shuningdek, ushbu yoʻnalishda oʻzaro tajriba almashish orqali turli xalqlar oʻrtasida doʻstlik va hamkorlik rishtalarini yanada mustahkamlash, madaniy-gumanitar aloqalarni xalqaro miqyosda kuchaytirish, avloddan-avlodga oʻtib kelayotgan kasbiy anʼanalar va hunarmandchilik maktablarini saqlash va qayta tiklash maqsadida:
1. Oʻzbekiston Respublikasi Madaniyat vazirligi, Turizmni rivojlantirish davlat qoʻmitasi, Savdo-sanoat palatasi, “Hunarmand” uyushmasi, Oʻzbekiston Badiiy akademiyasi hamda Fargʻona viloyati hokimligining har ikki yilda bir marta Qoʻqon shahrida Xalqaro hunarmandchilik festivalini (keyingi oʻrinlarda Festival deb ataladi) tashkil etish, birinchi marta ushbu festivalni hamda festival doirasida “Hunarmandchilik va xalq amaliy sanʼatini rivojlantirish istiqbollari” mavzusida ilmiy-amaliy konferensiyani 2019 yilning 10-15 sentyabr kunlari oʻtkazish toʻgʻrisidagi takliflari maʼqullansin.
2. Xalqaro hunarmandchilik festivaliga tayyorgarlik koʻrish va uni oʻtkazish boʻyicha tashkiliy qoʻmita tarkibi (keyingi oʻrinlarda – Tashkiliy qoʻmita) ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
Vazirlar Mahkamasi bir hafta muddatda Xalqaro hunarmandchilik festivalini oʻtkazish tartibi toʻgʻrisida nizomni hamda 2019 yilda Xalqaro hunarmandchilik festivalini oʻtkazish boʻyicha “yoʻl xaritasi”ni ishlab chiqsin va tasdiqlasin.
3. Tashkiliy qoʻmitaga (A.Aripov):
Festivalni oʻtkazish boʻyicha koʻzda tutilgan vazifalarni oʻz vaqtida va sifatli bajarilishini taʼminlash;
Festival sovrindorlariga topshiriladigan diplom, sertifikat, haykalchalar namunalarini ishlab chiqish va tasdiqlash;
Festivalni tashkil etish va oʻtkazish bilan bogʻliq boshqa masalalarni hal etish vazifalari yuklansin.
4. Savdo-sanoat palatasi, “Hunarmand” uyushmasi hamda Fargʻona viloyati hokimligining ularni Festivalni tashkil etish va oʻtkazish boʻyicha masʼul etib belgilash toʻgʻrisidagi takliflari maʼqullansin.
5. Oʻzbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi:
xorijiy davlatlardan mahoratli hunarmandlar, amaliy sanʼat ustalari, mutaxassislari, soha olimlari va faxriy mehmonlarni Festivalga taklif etishda Savdo-sanoat palatasi va “Hunarmand” uyushmasiga amaliy yordam koʻrsatsin;
Festivalga tashrif buyuruvchi mehmonlar uchun Savdo-sanoat palatasi va “Hunarmand” uyushmasining buyurtmanomalariga binoan Oʻzbekiston Respublikasiga kirish vizalarining belgilangan tartibda konsullik va boshqa yigʻimlarni undirilmasdan rasmiylashtirilishini taʼminlasin.
6. Fargʻona viloyati hokimligi Qoʻqon shahrida keng koʻlamdagi obodonlashtirish va koʻkalamzorlashtirish ishlari amalga oshirilishini, Festival oʻtkaziladigan sahna maydonlari va joylar talab darajasida tayyorlanishini taʼminlasin.
7. Madaniyat vazirligi Savdo-sanoat palatasi, “Hunarmand” uyushmasi va Oʻzbekiston Yozuvchilar uyushmasi bilan birgalikda Festivalning tantanali ochilish marosimini har tomonlama puxta va badiiy jihatdan betakror usulda tayyorlash uchun yuksak professional mahorat va tajribaga ega boʻlgan ssenarist va rejissyorlar, yozuvchi va shoirlar, usta hunarmandlar, sahna rassomlari, isteʼdodli yosh sanʼatkorlarning keng jalb etilishini taʼminlasin.
8. Savdo-sanoat palatasi, “Hunarmand” uyushmasi Madaniyat vazirligi, Turizmni rivojlantirish davlat qoʻmitasi va Oʻzbekiston Badiiy akademiyasi bilan birgalikda:
Festival doirasida Qoʻqon shahridagi markaziy maydonning yon atrofida hunarmandchilik sanʼatiga oid turli koʻrgazmalar, hunarmandchilik buyumlari, tasviriy va amaliy sanʼat asarlari, qadimiy hunarmandchilik dastgohlari va mahsulotlarini yaratish jarayonlari, hunarmandchilikka oid badiiy va hujjatli filmlar, kitoblar, albomlar, fotosuratlar namoyishi va ularning sotuvi tashkil etilishini;
Festival dasturi ishlab chiqilishini va uning Festivaldan uch oy avval turistik tashkilotlarga taqdim etilishini, Internet jahon axborot tarmogʻi va ijtimoiy tarmoqlarda joylashtirilishini;
Festival doirasida milliy liboslar koʻrgazmali chiqishlari, askiya va qiziqchilar, folklor va dorbozlik jamoalarining tomosha dasturlari namoyish etilishini;
Festivalning turizm kalendar rejasiga kiritilishini hamda xorijiy sayyohlarni Festivalga jalb qilish choralari koʻrilishini taʼminlasinlar.
9. Oʻzbekiston Respublikasi Savdo-sanoat palatasi, Turizmni rivojlantirish davlat qoʻmitasi va Fargʻona viloyati hokimligi Festival qatnashchilari va mehmonlar uchun mehmonxonalardan joy ajratish choralarini koʻrsinlar.
10. “Oʻzbekiston havo yoʻllari” milliy aviakompaniyasi, “Oʻzbekiston temir yoʻllari” aksiyadorlik jamiyati Festival qatnashchilarini Oʻzbekiston Respublikasi Savdo-sanoat palatasi va “Hunarmand” uyushmasi buyurtmalariga muvofiq, belgilangan tartibda avia va temir yoʻl chiptalari bilan taʼminlash choralarini koʻrsinlar.
11. Festivalga tayyorgarlik koʻrish va uni oʻtkazish bilan bogʻliq xarajatlar Tashkiliy qoʻmita tomonidan ishlab chiqilgan va belgilangan tartibda tasdiqlangan smeta asosida quyidagi tartibda:
50 foizi – Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining zaxira jamgʻarmasi mablagʻlari hisobidan;
50 foizi – Fargʻona viloyati mahalliy byudjetining qoʻshimcha manbalari, yuridik va jismoniy shaxslarning homiylik xayriyalari va qonun hujjatlarida taqiqlanmagan boshqa manbalar hisobidan qoplansin.
12. Toshkent shahar hokimligi Festivalning xorijiy qatnashchilarini kutib olish, joylashtirish va ularni Qoʻqon shahriga yuborishni tashkil etsin.
13. Oʻzbekiston Milliy axborot agentligi, Oʻzbekiston Milliy teleradiokompaniyasi, “Dunyo” axborot agentligi va boshqa ommaviy axborot vositalariga Festivalga tayyorgarlik koʻrish va uni oʻtkazish boʻyicha amalga oshirilayotgan ishlarni keng yoritib borish tavsiya etilsin.
14. Mazkur qarorning bajarilishini nazorat qilish Oʻzbekiston Respublikasining Bosh vaziri A.N.Aripov zimmasiga yuklansin.

О проведении международного фестиваля народно-прикладного искусства
В целях глубокого изучения и популяризации древней истории и культуры нашего народа, ознакомления широкой общественности с многогранным узбекским народно-прикладным искусством, являющимся неотъемлемой частью нематериального культурного наследия, и его уникальными образцами, а также путем обмена опытом в данном направлении дальнейшего укрепления дружбы и сотрудничества, культурно-гуманитарных связей между народами, возрождения и сохранения традиций мастеров и школ ремесленничества:
1. Одобрить предложения Министерства культуры, Государственного комитета по развитию туризма, Торгово-промышленной палаты, Ассоциации «Хунарманд», Академии художеств Узбекистана и хокимията Ферганской области об организации в городе Коканде раз в два года Международного фестиваля народно-прикладного искусства (далее — Фестиваль), о проведении 10-15 сентября 2019 года первого Фестиваля и в его рамках научно-практической конференции на тему «Перспективы развития ремесленничества и народно-прикладного искусства».
2. Утвердить состав Организационного комитета по подготовке и проведению Международного фестиваля народно-прикладного искусства (далее – Организационный комитет) согласно приложению.
Кабинету Министров в недельный срок разработать и утвердить:
Положение о порядке проведения Международного фестиваля народно-прикладного искусства;
«дорожную карту» по проведению Фестиваля в 2019 году.
3. Возложить на организационный комитет (А. Арипов) обеспечение:
своевременного и качественного выполнения задач по проведению Фестиваля;
разработку и утверждение образцов дипломов, сертификатов и статуэток, вручаемых призерам Фестиваля;
решение иных вопросов, связанных с организацией и проведением Фестиваля на высоком уровне.
4. Одобрить предложение Торгово-промышленной палаты, Ассоциации «Хунарманд» и хокимията Ферганской области об определении их ответственными за организацию и проведение Фестиваля.
5. Министерству иностранных дел Республики Узбекистан:
оказать практическое содействие Торгово-промышленной палате и Ассоциации «Хунарманд» в приглашении на Фестиваль известных мастеров и ремесленников, специалистов, ученых и искусствоведов данной сферы, почетных гостей из зарубежных стран;
обеспечить по заявкам Торгово-промышленной палаты и Ассоциации «Хунарманд» оформление зарубежным участникам и гостям Фестиваля въездных виз в Республику Узбекистан в установленном порядке без взимания консульских и иных сборов.
6. Хокимияту Ферганской области обеспечить организацию работ по благоустройству и озеленению в городе Коканде, а также необходимую подготовку сценических площадок для проведения мероприятий Фестиваля.
7. Министерству культуры совместно с Торгово-промышленной палатой, Ассоциацией «Хунарманд» и Союзом писателей Узбекистана привлечь ведущих сценаристов, режиссеров и артистов, известных писателей и поэтов, мастеров-ремесленников, молодых талантливых мастеров искусств для тщательной всесторонней подготовки церемонии торжественного открытия Фестиваля на высоком организационном и художественном уровне.
8. Торгово-промышленной палате и Ассоциации «Хунарманд» совместно с Министерством культуры, Государственным комитетом по развитию туризма, Академией художеств Узбекистана обеспечить:
организацию в рамках Фестиваля на территории, прилегающей к центральной площади города Коканда, экспозиций, посвященных разным направлениям народно-прикладного искусства, с демонстрацией старинных ремесленных станков и процесса изготовления изделий, выставки-продажи изделий ремесленников, произведений изобразительного и прикладного искусства, а также тематических художественных и документальных фильмов, книг, альбомов, фотографий;
разработку программы Фестиваля, ознакомление с ней туристических организаций за три месяца до его начала и размещение в средствах массовой информации и сети Интернет;
организацию в рамках Фестиваля показа коллекций национальных костюмов, выступлений сатириков-юмористов и театрализованных представлений канатоходцев с участием профессиональных и фольклорных творческих коллективов;
включение Фестиваля в туристический календарь и принятие мер для более активного привлечения иностранных туристов в нашу страну.
9. Торгово-промышленной палате, Государственному комитету по развитию туризма и хокимияту Ферганской области принять меры по бронированию в гостиницах мест для участников и гостей Фестиваля.
10. Национальной авиакомпании «Узбекистон хаво йуллари», акционерному обществу «Узбекистон темир йуллари» по заявкам Торгово-промышленной палаты и Ассоциации «Хунарманд» в установленном порядке обеспечить участников Фестиваля авиа- и железнодорожными билетами.
11. Установить, что расходы, связанные с подготовкой и проведением Фестиваля, покрываются согласно смете, разработанной и утвержденной в установленном порядке Организационным комитетом:
50 процентов — за счет средств Резервного фонда Кабинета Министров;
50 процентов — за счет дополнительных средств местного бюджета Ферганской области, а также спонсорских средств и иных источников, не запрещенных законодательством.
12. Хокимияту города Ташкента организовать встречу, размещение зарубежных участников Фестиваля и их отправку в город Коканд.
13. Рекомендовать Национальному информационному агентству Узбекистана, Национальной телерадиокомпании Узбекистана, информационному агентству «Дунё» и другим средствам массовой информации широкое освещение хода подготовки и проведения Фестиваля.
14. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан А.Н.Арипова.