“E-auksion” elektron savdo platformasida elektron onlayn-auksionni tashkil etish va o‘tkazish tartibini soddalashtirish hamda unifikatsiya qilish, jarayonlarning ochiqligi va shaffofligini oshirish, ishtirokchilar huquqlarini ishonchli himoya qilish, shuningdek, aholining auksionda qatnashishi uchun qulayliklar yaratish maqsadida:
1. 2021 yil 1 sentyabrdan boshlab “E-auksion” elektron savdo platformasidagi (keyingi o‘rinlarda – elektron savdo platformasi) elektron onlayn-auksionlar tartib-taomillarining yagona tartibi joriy etilsin va unga muvofiq:
ishtirokchilarga, shu jumladan, chet el fuqarolariga auksionda qatnashish uchun elektron raqamli imzo kaliti sertifikati masofadan turib, Davlat aktivlarini boshqarish agentligining “Elektron onlayn-auksionlarni tashkil etish markazi” davlat unitar korxonasi (keyingi o‘rinlarda – Markaz) tomonidan bepul taqdim qilinadi;
jismoniy va yuridik shaxslar tomonidan ob’ektlarni auksionga chiqarish uchun to‘lanadigan yig‘im bekor qilinadi;
auksion o‘tkazish to‘g‘risidagi xabar u o‘tkaziladigan kundan 30 kun oldin e’lon qilinadi;
auksion o‘tkazilishi to‘g‘risidagi xabar e’lon qilingan paytdan boshlab auksion jarayoni yakuniga qadar ishtirokchilarga ob’ektni sotib olish bo‘yicha auksion qadamiga bog‘lanmagan o‘z narx taklifini kiritish huquqi beriladi;
sotilgan ob’ektning qiymati bazaviy hisoblash miqdorining besh ming baravarigacha bo‘lganda, to‘lovlarni 10 ish kuni, besh ming baravariga teng yoki undan ortiq bo‘lganda to‘lovlarni 15 ish kuni mobaynida to‘lash imkoniyati yaratiladi, qonunchilik hujjatlarida belgilangan hollar bundan mustasno;
auksion g‘olibi to‘lovlarni to‘lashdan bosh tortgan taqdirda, g‘olib hamda uning to‘g‘ridan-to‘g‘ri ta’sischilari hisoblangan shaxslar nohalol ishtirokchi sifatida elektron savdo platformasidagi auksionlardan chetlatiladi. Bunda, to‘lovlarni to‘lamaslik holati birinchi marta sodir etilganda bir yil muddatga, ikkinchi marta takrorlansa muddatsiz davrga auksionlardan chetlatiladi;
auksionga chiqarilgan ob’ektlarni sotishga va oldi-sotdi shartnomasini rasmiylashtirishga faqat auksionda kamida ikkita ishtirokchi qatnashganda ruxsat beriladi.
Belgilansinki, mazkur tartib qonunchilik hujjatlari bilan elektron savdo platformasi orqali realizatsiya qilinishi yoki ijaraga berilishi belgilangan barcha turdagi aktivlarga nisbatan tatbiq etiladi.
2. Elektron onlayn-auksion ishtirokchilari huquqlarining ishonchli himoyasini kafolatlash maqsadida, belgilansinki:
2021 yil 1 oktyabrdan boshlab auksion natijalari bo‘yicha pul mablag‘lari Markazning maxsus hisob raqamida yig‘iladi va auksion g‘olibi tomonidan ob’ekt qabul qilinganligi tasdiqlangandan so‘ng, ular buyurtmachi hisob raqamiga o‘tkaziladi;
ijro hujjatlari bo‘yicha avtomototransport vositalarini realizatsiya qilish uchun o‘tkazilgan elektron onlayn-auksion natijalari haqidagi bayonnoma uni taqiqdan yechish, shuningdek, auksion g‘olibi nomiga ro‘yxatdan o‘tkazish (hisobga qo‘yish) uchun asos hisoblanadi. Bunda, majburiy tartibda undirish uchun yuborilmagan ma’muriy jarimalarni to‘lash majburiyati avtomototransport vositasining sobiq egasi zimmasida qoladi;
elektron onlayn-auksionni tashkil etish va o‘tkazish tartibidan tashqari bo‘lgan tartib-taomillarga rioya qilinmaganligi uchun auksion natijalari to‘g‘risidagi bayonnomani bekor qilish yoki o‘zgartirishga yo‘l qo‘yilmaydi.
3. Davlat aktivlarini boshqarish agentligi, Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi hamda Moliya vazirligining quyidagilarni elektron savdo platformasidagi elektron onlayn-auksion yo‘li bilan amalga oshirish haqidagi takliflari ma’qullansin:
ustav fondida davlat ulushi 50 foiz va undan ortiq bo‘lgan yuridik shaxslar, shuningdek, ustav fondining 50 foizi va undan ortig‘i 50 foiz va undan ortiq miqdorda davlat ulushiga ega yuridik shaxsga tegishli bo‘lgan yuridik shaxslarning (keyingi o‘rinlarda – davlat ishtirokidagi korxonalar) ulushlari, ko‘chmas mulklari, avtomototransport vositalari hamda boshqa asosiy vositalarini realizatsiya qilish;
davlat ishtirokidagi korxonalar ko‘chmas mulklari, avtomototransport vositalari hamda boshqa asosiy vositalarini ijaraga berish.
Belgilansinki, davlat ishtirokidagi korxonalar tomonidan:
ko‘chmas mulklarini ijaraga berishda, ularning davlat ko‘chmas mulkidan foydalanganlik uchun ijara to‘lovining eng kam stavkalari, avtomototransport vositalarini ijaraga berishda jismoniy shaxslar uchun belgilangan ijara to‘lovining eng kam stavkalari miqdorida, boshqa asosiy vositalarini ijaraga berishda esa O‘zbekiston Respublikasi Soliq kodeksida belgilangan amortizatsiyaning kamida yillik eng yuqori normasi summasi miqdorida boshlang‘ich narxi belgilanadi;
ko‘chmas mulklari, avtomototransport vositalari hamda boshqa asosiy vositalarini ijaraga berish yoki ularni va ulushni realizatsiya qilish hamda elektron onlayn-auksion natijalari to‘g‘risidagi ma’lumotlar o‘zlarining rasmiy veb-saytlariga joylashtiriladi.
4. Davlat aktivlarini boshqarish agentligi Moliya vazirligi hamda davlat nomidan aksiyador (ta’sischi, mulkdor) vazifalarini amalga oshiruvchi boshqa vazirlik, idora va xo‘jalik boshqaruvi organlari bilan birgalikda:
bir oy muddatda davlat ishtirokidagi korxonalar boshqaruv organlari yig‘ilishlarida ularga tegishli bo‘lgan ulushlar, ko‘chmas mulklar, avtomototransport vositalari hamda boshqa asosiy vositalardan samarali foydalanish, shu jumladan, ularni realizatsiya qilish yoki ijaraga berish bo‘yicha “yo‘l xaritalari”ni tasdiqlash tashabbusi bilan chiqsin;
ikki oy muddatda davlat ishtirokidagi korxonalarning ulushlari ko‘chmas mulklari, avtomototransport vositalari hamda boshqa asosiy vositalari ularni realizatsiya qilish yoki ijaraga berish bo‘yicha elektron savdo platformasidagi elektron onlayn-auksionga chiqarilishini boshlasin.
5. 2022 yil 1 yanvardan boshlab jismoniy va yuridik shaxslar tomonidan avtomototransport vositalarini elektron savdo platformasidagi elektron onlayn-auksion yo‘li bilan ijaraga berishda shartnomalarni notarial tasdiqlash talabi bekor qilinsin.
Bunda, elektron onlayn-auksion natijasiga ko‘ra rasmiylashtirilgan bayonnoma ijara shartnomasi kuchiga ega bo‘ladi.
Adliya vazirligi ikki oy muddatda qonunchilik hujjatlariga avtomototransport vositalari elektron savdo platformasi orqali ijaraga berilganda, shartnomani notarial tartibda tasdiqlash talabini bekor qilish bo‘yicha tegishli o‘zgartirishlarni kiritsin.
6. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2019 yil 26 avgustdagi “Qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallanmagan bo‘sh turgan yer uchastkalarini berish hamda arxitektura-qurilish ishlarini amalga oshirish tartib-taomillarini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ-4427-son qarori bilan Davlat xizmatlari markazlarida jismoniy shaxslarga elektron onlayn-auksionda ishtirok etish imkoniyatini yaratish belgilanganligi ma’lumot uchun qabul qilinsin.
Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi, Moliya vazirligi va Davlat aktivlarini boshqarish agentligining:
Toshkent va Nukus shaharlari hamda viloyat markazlarida Markazning hududlardagi 3 nafardan vakillari faoliyatini yo‘lga qo‘yish va ularning zimmasiga auksionga chiqarilayotgan ob’ektlar bo‘yicha reklama ishlarini tashkil etish, aholi orasida auksionni ommalashtirish hamda unga chiqarilayotgan ob’ektlar yuzasidan ma’lumotlarni sifatli tayyorlashga ko‘maklashish vazifasini yuklash;
Markaz va uning hududlardagi vakillari ob’ektlarni reklama qilish uchun Davlat soliq qo‘mitasi huzuridagi Kadastr agentligiga tegishli uchuvchisiz uchish apparatlaridan belgilangan tartibda foydalanish;
“E-ijro auksion” yagona elektron savdo maydonchasini “E-auksion” elektron savdo platformasi deb qayta nomlash haqidagi takliflari ma’qullansin.
Davlat aktivlarini boshqarish agentligi Adliya vazirligi bilan birgalikda ikki oy muddatda Markazning hududlardagi vakillari faoliyatini Davlat xizmatlari markazlarida yo‘lga qo‘yish va ularni zaruriy vositalar bilan ta’minlash choralarini ko‘rsin.
7. Davlat aktivlarini boshqarish agentligi:
Markazning tashkiliy tuzilmasida Ichki audit va komplayens-nazorat xizmati tashkil etilishini hamda uning zimmasiga auksionlarni tashkil etish va o‘tkazishda korrupsiya alomatlarini aniqlash hamda ularni bartaraf etish, shuningdek, Markaz xodimlari orasida korrupsiya holatlariga yo‘l qo‘ymaslik bo‘yicha profilaktik tadbirlarni amalga oshirish vazifasining yuklanishini;
Markazning hududlardagi vakillarini saqlash xarajatlarini asoslangan hisob-kitoblariga ko‘ra Davlat aktivlarini boshqarish, transformatsiya va xususiylashtirish jamg‘armasi hisobidan qoplab borilishini ta’minlasin.
8. Yer uchastkalarini elektron savdo platformasidagi elektron onlayn-auksion yo‘li bilan realizatsiya qilish yoki ijaraga berish tartibini takomillashtirish maqsadida shunday tartib o‘rnatilsinki, unga muvofiq:
yer uchastkalarini auksionga investitsiya kiritish sharti bilan chiqarish tartibi bekor qilinadi;
Davlat soliq qo‘mitasi huzuridagi Kadastr agentligi yer uchastkalari bo‘yicha auksion o‘tkazilishi to‘g‘risidagi xabar e’lon qilingan paytdan boshlab barcha ishtirokchilarga mazkur yer uchastkalarini oldindan ko‘rish (ko‘zdan kechirish) imkoniyatini ta’minlaydi;
yer uchastkasi bo‘yicha tegishli ma’lumotlar, shu jumladan, fotosuratlar, uning geolokatsiya va koordinatalari to‘liq ko‘rsatilmagan holda auksionga chiqarish uchun buyurtma taqdim etilganda, u kamchiliklarni bartaraf etish uchun qaytariladi.
9. Davlat aktivlarini boshqarish agentligi:
a) Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi, Savdo-sanoat palatasi hamda Milliy teleradiokompaniya bilan birgalikda ikki hafta muddatda quyidagilarni nazarda tutuvchi amaliy chora-tadbirlar rejasini tasdiqlasin:
respublika bo‘ylab barcha tuman va shaharlarda auksionni targ‘ib qilish bo‘yicha seminar va davra suhbatlarini tashkil etish;
tele- va radiokanallarda har kuni auksionda ishtirok etish bo‘yicha video- va audiolavhalarni berib borish, shuningdek, ushbu yo‘nalishda turkum ko‘rsatuvlar tayyorlash choralarini ko‘rish;
2021 yil 1 avgustga qadar elektron savdo platformasida auksionda ishtirok etuvchilar soni, shuningdek, auksion jarayonini onlayn rejimda kuzatib borishni joriy etish;
2021 yil 1 oktyabrga qadar elektron savdo platformasining demo versiyasini ishlab chiqish, uni maktab va oliy ta’lim muassasalari o‘rtasida ommalashtirish;
b) Markaz bilan birgalikda ikki oy muddatda axborot texnologiyalari sohasida yetarli tajribaga ega bo‘lgan tashkilotlarni jalb etgan holda, elektron savdo platformasining yangilangan dasturiy ta’minotini yaratish uchun texnik iqtisodiy asoslarni ishlab chiqib, tender savdolarini e’lon qilsin.
Bunda, auksion natijalari bo‘yicha ishtirokchilarning o‘zaro hisob-kitoblar mexanizmini (kliring) yurituvchi axborot tizimini joriy qilish nazarda tutilsin;
v) Markaz bilan birgalikda ob’ektlar, shu jumladan, yer uchastkalarini elektron onlayn-auksionda sotib olib, qisqa muddat davomida undan foydalanmagan holda ularning oldi-sotdisi bilan shug‘ullanayotgan yuridik va jismoniy shaxslarni tahlillar asosida aniqlab, savdolardan belgilangan tartibda chetlatish choralarini ko‘rib borsin.
10. Vazirlar Mahkamasi bir oy muddatda mazkur qaror talablaridan kelib chiqib, elektron savdo platformasida tashkil etiladigan elektron onlayn-auksionlar tartib-taomillarining yagona tartibini, shu jumladan, auksion natijalari bo‘yicha rasmiylashtiriladigan bayonnomaning namunaviy shaklini tasdiqlasin.
Mazkur yagona tartibda ijro hujjatlari bo‘yicha ob’ektlarni elektron onlayn-auksionga chiqarish va realizatsiya qilishning o‘ziga xos xususiyatlari inobatga olinsin.
11. Davlat aktivlarini boshqarish agentligi manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda ikki oy muddatda qonunchilik hujjatlariga mazkur qarordan kelib chiqadigan o‘zgartirish va qo‘shimchalar to‘g‘risida Vazirlar Mahkamasiga takliflar kiritsin.
12. Mazkur qarorning ijrosini samarali tashkil etishga mas’ul va javobgar etib Bosh vazirning o‘rinbosari J.A.Qo‘chqorov va Davlat aktivlarini boshqarish agentligi direktori A.J.Ortiqov belgilansin.
Qaror ijrosini har chorakda muhokama qilib borish, ijro uchun mas’ul idoralar faoliyatini muvofiqlashtirish va nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri A.N.Aripov zimmasiga yuklansin.

В целях упрощения и унификации порядка организации и проведения электронных онлайн-аукционов на электронной торговой платформе «E-auksion», повышения открытости и прозрачности процессов, надежной защиты прав участников, а также создания удобств для участия населения в аукционах:
1. Внедрить с 1 сентября 2021 года единый порядок процедур электронных онлайн-аукционов на электронной торговой платформе «E-auksion» (далее – электронная торговая платформа), в соответствии с которым:
государственное унитарное предприятие «Центр по организации электронных онлайн-аукционов» при Агентстве по управлению государственными активами (далее – Центр) дистанционно на безвозмездной основе предоставляет участникам, включая иностранных граждан, сертификат ключа электронной цифровой подписи для участия в аукционе;
отменяется сбор, уплачиваемый физическими и юридическими лицами за выставление объектов на аукцион;
извещение о проведении аукциона публикуется за 30 дней до дня его проведения;
участникам предоставляется право внесения своего ценового предложения о приобретении объекта, не связанного с шагом аукциона, с момента опубликования извещения о проведении аукциона
до окончания его процесса;
предоставляется возможность оплаты платежей в течении 10 рабочих дней, в случае если сумма реализованного объекта составляет менее пятитысячекратного размера базовой расчетной величины и 15 рабочих дней, в случае если стоимость реализованного объекта равна или превышает пятитысячекратный размер базовой расчетной величины, за исключением случаев, определенных актами законодательства;
при уклонении победителя аукциона от оплаты платежей победитель и лица, являющиеся его прямыми учредителями, отстраняются от участия в аукционах на электронной торговой платформе как недобросовестные участники. При неоплате платежей в первый раз недобросовестные участники отстраняются от аукционов на один год, во второй раз – бессрочно;
реализация объектов, выставленных на аукцион, а также оформление договоров купли-продажи разрешаются только при участии в аукционе не менее двух участников.
Установить,что настоящий порядок распространяется на все виды активов, реализация или передача в аренду которых в соответствии с актами законодательства осуществляются посредством электронной торговой платформы.
2. В целях гарантирования надежной защиты прав участников электронных онлайн-аукционов определить, что:
с 1 октября 2021 года денежные средства по результатам аукциона аккумулируются на специальном расчетном счете Центра и перечисляются на расчетный счет заказчика после подтверждения приема объекта победителем аукциона;
протокол о результатах электронного онлайн-аукциона по реализации автомототранспортных средств, проведенного на основании исполнительных документов, является основанием для снятия их с запрета и регистрации (постановки на учет) на имя победителя аукциона. При этом обязанность по оплате административных штрафов, не отправленных для взыскания в принудительном порядке, остается за бывшим владельцем автомототранспортного средства;
не допускается аннулирование или изменение протокола о результатах аукциона по причине несоблюдения процедур, кроме нарушений порядка организации и проведения электронного онлайн-аукциона.
3. Одобрить предложения Агентства по управлению государственными активами, Министерства экономического развития и сокращения бедности и Министерства финансов, предусматривающие посредством электронных онлайн-аукционов на электронной торговой платформе:
реализацию долей, недвижимого имущества, автомототранспортных и иных основных средств юридических лиц, в уставном фонде которых государственная доля составляет 50 процентов и более, а также юридических лиц, в уставном фонде которых 50 процентов и более принадлежит юридическим лицам, в уставном фонде которых государственная доля составляет 50 процентов и более (далее – предприятия с государственным участием);
передачу в аренду недвижимого имущества, автомототранспортных и иных основных средств предприятий с государственным участием.
при передаче предприятиями с государственным участием недвижимого имущества в аренду стартовая цена устанавливается в размере минимальной ставки арендной платы за пользование государственным недвижимым имуществом, автомототранспортных средств – минимальной ставки арендной платы, установленной для физических лиц, иных основных средств – не менее суммы максимальной нормы годового размера амортизации, определенной Налоговым кодексом Республики Узбекистан;
сведения о передаче в аренду или реализации недвижимого имущества, автотранспортных и иных основных средств, реализации долей, а также о результатах электронных онлайн-аукционов размещаются предприятиями с государственным участием на официальных веб-сайтах указанных предприятий.
4. Агентству по управлению государственными активами совместно с Министерством финансов, а также другими министерствами, ведомствами и органами хозяйственного управления, выполняющими от имени государства задачи акционеров (учредителей, собственников):
в месячный срок инициировать на собраниях органов управления предприятий с государственным участием утверждение «дорожных карт» по эффективному использованию, включая реализацию или передачу в аренду, долей, недвижимого имущества, автомототранспортных и иных основных средств, принадлежащих указанным предприятиям;
в двухмесячный срок начать выставление на электронный онлайн-аукцион на электронной торговой платформе долей, недвижимого имущества, автомототранспортных и иных основных средств предприятий с государственным участием в целях их реализации или передачи в аренду.
5. Отменить с 1 января 2022 года требование нотариального заверения договоров по передаче в аренду физическими и юридическими лицами автомототранспортных средств посредством электронного онлайн-аукциона на электронной торговой платформе.
При этом протокол, оформленный по результатам электронного онлайн-аукциона, имеет силу договора аренды.
Министерству юстиции в двухмесячный срок внести в акты законодательства соответствующие изменения, предусматривающие отмену требования нотариального заверения договоров по передаче в аренду автомототранспортных средств посредством электронной торговой платформы.
6. Принять к сведению, что постановлением Президента Республики Узбекистан от 26 августа 2019 года № ПП–4427 «О мерах по дальнейшему совершенствованию процедур предоставления свободных земельных участков несельскохозяйственного назначения и осуществления архитектурно-строительных работ» определено создание в центрах государственных услуг возможности для участия физических лиц в электронных онлайн-аукционах.
Одобрить предложения Министерства экономического развития и сокращения бедности, Министерства финансов и Агентства по управлению государственными активами по:
введению региональных представителей Центра в городах Ташкенте и Нукусе, а также областных центрах в количестве по три единицы с возложением на них задач организации рекламной работы по объектам, выставляемым на аукцион, популяризации аукциона среди населения, оказания содействия в качественной подготовке информации по объектам, выставляемым на аукцион;
использованию Центром и его региональными представителями беспилотных летательных аппаратов, принадлежащих Агентству по кадастру при Государственном налоговом комитете, для рекламы объектов в установленном порядке;
переименованию единой электронной торговой площадки «E-ijroauksion» в электронную торговую платформу «E-auksion».
Агентству по управлению государственными активами совместно с Министерством юстиции в двухмесячный срок принять меры по организации деятельности региональных представителей Центра в центрах государственных услуг и обеспечению их необходимыми средствами.
7. Агентству по управлению государственными активами обеспечить:
создание в структуре Центра Службы внутреннего аудита и комплаенс-контроля с возложением на нее задач выявления и пресечения коррупционных проявлений при организации и проведении аукционов, осуществления профилактических мероприятий по искоренению коррупции среди работников Центра;
возмещение расходов по содержанию региональных представителей Центра за счет Фонда по управлению, трансформации и приватизации государственных активов по обоснованным расчетам.
8. В целях совершенствования порядка реализации или передачи в аренду земельных участков посредством электронных онлайн-аукционов на электронной торговой платформе установить порядок, в соответствии с которым:
отменяется порядок выставления земельных участков на аукцион с условием внесения инвестиций;
Агентство по кадастру при Государственном налоговом комитете обеспечивает возможность предварительного ознакомления (осмотра) всех участников с указанными земельными участками с момента опубликования извещения о проведении аукциона по земельным участкам;
при представлении заявки для выставления земельного участка на аукцион с неполным указанием соответствующих данных о земельном участке, включая фотографии, геолокацию и координаты, она возвращается для устранения недостатков.
9. Агентству по управлению государственными активами:
а) совместно с Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций, Торгово-промышленной палатой и Национальной телерадиокомпанией в двухнедельный срок утвердить план практических мер, предусматривающий:
организацию семинаров и «круглых столов» по пропаганде аукционов во всех районах и городах республики;
принятие мер для ежедневной трансляции на теле- и радиоканалах видео- и аудиосюжетов об участии на аукционах, а также подготовки цикла передач в данном направлении;
внедрение до 1 августа 2021 года на электронной торговой платформе процесса наблюдения в режиме онлайн за ходом аукциона, а также информации о количестве участвующих в аукционе;
разработку до 1 октября 2021 года демоверсии электронной торговой платформы, ее популяризацию в школах и высших образовательных учреждениях;
б) совместно с Центром в двухмесячный срок с привлечением организаций, имеющих достаточный опыт в области информационных технологий, разработать технико-экономическое обоснование обновленного программного обеспечения электронной торговой платформы и опубликовать объявление о тендерных торгах.
При этом предусмотреть внедрение информационной системы, обеспечивающей ведение механизма взаиморасчетов (клиринга) участников по результатам аукциона;
в) совместно с Центром выявлять и принимать в установленном порядке на основе анализов меры по отстранению от торгов юридических и физических лиц, приобретающих объекты, включая земельные участки, на электронных онлайн-аукционах и занимающихся их перепродажей без использования в короткие сроки.
10. Кабинету Министров в месячный срок, исходя из требований настоящего постановления, утвердить единый порядок проведения электронных онлайн-аукционов, проводимых на электронной торговой платформе, включая типовую форму протокола, оформляемого по результатам аукциона.
При этом принять во внимание особенности выставления и реализации объектов на электронном онлайн-аукционе по реализации по исполнительным документам.
11. Агентству по управлению государственными активами совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в акты законодательства, вытекающих из настоящего постановления.
12. Возложить на заместителя Премьер-министра Кучкарова Д.А. и директора Агентства по управлению государственными активами Ортикова А.Ж. персональную ответственность за эффективную организацию исполнения настоящего постановления.