Mamlakatda yer va suv resurslaridan oqilona foydalanish, energiya tejamkor texnologiyalarga asoslangan issiqxona xo‘jaliklarini rivojlantirish hamda qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini yetishtirish va eksport hajmlarini oshirish, shuningdek, sohaga to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalarni va malakali mutaxassislarni keng jalb qilish, o‘z biznesiga ega oilalarni ko‘paytirish maqsadida:
1. Quyidagilar respublikada zamonaviy issiqxona xo‘jaliklarini tashkil qilishning ustuvor yo‘nalishlari etib belgilansin:
zamonaviy issiqxona xo‘jaliklarini birinchi navbatda, unda yetishtiriladigan mahsulotlar bo‘yicha importni qisqartirish va zarur uskuna va texnikalar ishlab chiqarishni mahalliylashtirish hisobiga tashkil etish;
issiqxona xo‘jaliklari uchun urug‘, ko‘chat va o‘g‘itlarning investorlar tomonidan doimiy yetkazib berilishini tashkil etish;
tashkil etiladigan issiqxona xo‘jaliklari uchun to‘liq agroservis xizmatlarini ko‘rsatish, malakali agronomlarni biriktirish hamda zamonaviy laboratoriyalarni tashkil etish;
xorijiy mutaxassislarni jalb qilgan holda issiqxona xo‘jaliklari ishchilarini o‘qitish orqali soha bo‘yicha yetarli ko‘nikmalarga ega bo‘lgan mutaxassislarni tayyorlash;
issiqxonalar hosildorligini va samaradorligini yil davomida hosil olish amaliyotini joriy etish orqali oshirish.
2. Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi, Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi, Moliya vazirligi va Qishloq xo‘jaligi vazirligining xorijiy va mahalliy investorlar (keyingi o‘rinlarda – investorlar) tomonidan ishlab chiqariladigan zamonaviy va energiya tejamkor uskuna-jihozlardan foydalangan holda issiqxona xo‘jaligiga ega bo‘lish va qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini yetishtirish istagini bildirgan aholining (keyingi o‘rinlarda – tashabbuskor aholi) talab va ehtiyojlaridan kelib chiqib:
tashabbuskor aholi tomorqalari va xonadonlarida maydoni kamida 10 sotix bo‘lgan issiqxonalar (keyingi o‘rinlarda – issiqxonalar) barpo etish;
qishloq xo‘jaligida foydalanishga kiritiladigan yer maydonlari, zaxiradagi hosildorligi past bo‘lgan paxta va g‘alladan qisqargan maydonlar, yaroqsiz deb topilgan bog‘ va tokzorlar joylashgan bo‘sh yer maydonlarida har birining maydoni kamida 20 sotix bo‘lgan turar joy majmuasini ham qamrab olgan issiqxonalar (keyingi o‘rinlarda – uy-issiqxona majmualari) tashkil qilish to‘g‘risidagi takliflari ma’qullansin.
3. Uy-issiqxona majmualarini qurish, jihozlash va ekspluatatsiya qilish davlat-xususiy sheriklik tamoyili asosida amalga oshirilishi belgilab qo‘yilsin. Bunda, loyiha doirasida:
a) davlat sherigi:
qishloq xo‘jaligida foydalanishga kiritiladigan yer maydonlari, zaxiradagi hosildorligi past bo‘lgan paxta va g‘alladan qisqargan maydonlar, shuningdek, yaroqsiz deb topilgan bog‘ va tokzorlar joylashgan bo‘sh yer maydonlarini investorlar o‘rtasida o‘tkaziladigan ochiq tanlov yakunlari bo‘yicha ijara huquqi asosida ajratadi;
uy-issiqxona majmuasiga tashqi muhandislik-kommunikatsiya tarmoqlari (jumladan gaz, suv, elektr energiyasi, ichki yo‘l) tortilishini ta’minlaydi;
mazkur qarorning 4 va 5-bandlarida ko‘rsatilgan imtiyozlarni taqdim etadi;
b) investorlar:
loyiha-oldi va loyiha hujjatlarining (TIA, chizmalar va boshqalar) tayyorlanishi va ekspertizadan o‘tkazilishini ta’minlaydi;
uy-issiqxona majmualarini qurish, jihozlash va ekspluatatsiya qilishga oid loyihalarning konsepsiyasi, loyiha-smeta hujjatlarini “Davlat-xususiy sheriklik to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasining Qonunida belgilangan tartibda ishlab chiqadi;
davlat-xususiy sheriklik to‘g‘risidagi bitimga muvofiq qurilish, jihozlash va ekspluatatsiya qilish xarajatlari bo‘yicha majburiyatlarning bajarilishini o‘z mablag‘lari yoki qonunchilik hujjatlarida taqiqlanmagan boshqa manbalar hisobidan amalga oshiradi;
uy-issiqxona majmualari foydalanishga topshirilgan sanadan boshlab shartnomada kelishilgan muddatgacha yetishtirilgan mahsulotlarni tashqi va ichki bozorlarda sotish va hisobini yuritish ishlarini amalga oshiradi;
davlat sherigi va tashabbuskor aholi bilan tuzilgan shartnomalar shartlariga amal qiladi;
uy-issiqxona majmualari foydalanishga topshirilgan sanadan boshlab kelishilgan muddat va miqdorda xizmat haqi to‘lash majburiyatini o‘z zimmasiga oladi va tashabbuskor aholi faoliyat yuritayotgan uy-issiqxona majmuasini davlat-xususiy sheriklik to‘g‘risidagi bitim muddati tugagandan so‘ng davlat sherigiga o‘tkazilgan holda bepul tarzda tashabbuskor aholiga belgilangan tartibda rasmiylashtirilishini ta’minlaydi;
v) tashabbuskor aholi:
uy-issiqxona majmualari foydalanishga topshirilgan sanadan boshlab kelishilgan muddatgacha tuzilgan shartnoma asosida uy-issiqxona majmualarida o‘zini o‘zi band qilgan holda faoliyat olib boradi hamda ularda mahsulotlar yetishtirish bilan shug‘ullanadi;
kelishilgan muddat yakunlanganidan so‘ng uy-issiqxona majmualarini mulk huquqi asosida, ular joylashgan yerni ijara huquqi asosida (ijara shartnomasining amal qilish muddatiga) bepul qabul qilib oladi hamda kelgusida undan maqsadli va samarali foydalanishni ta’minlaydi.
a) tashabbuskor aholini tanlash investorlar va tuman hokimliklari tomonidan amalga oshiriladi;
b) tashabbuskor aholi va investorlarning talablari hamda imkoniyatlaridan kelib chiqib, ular o‘rtasida tuzilgan shartnoma asosida issiqxonalar qurilishi ularning xonadonlari va tomorqalarida tomonlarning o‘z mablag‘lari, shuningdek, qonunchilik hujjatlari bilan taqiqlanmagan boshqa manbalar hisobidan amalga oshiriladi;
v) uy-issiqxona majmualari qurilishi uchun:
investorlarning o‘z mablag‘lari va qonunchilik hujjatlari bilan taqiqlanmagan boshqa manbalar jalb etiladi;
tashqi muhandislik-kommunikatsiya tarmoqlarini (gaz, suv, elektr energiyasi, ichki yo‘l) tortish ishlari mahalliy hokimliklarning “Yagona buyurtmachi xizmati” injiniring kompaniyalari buyurtmalari asosida amalga oshiriladi hamda O‘zbekiston Respublikasining ijtimoiy va ishlab chiqarish infratuzilmasini rivojlantirish dasturlarida “Erkin iqtisodiy zonalar, kichik sanoat zonalari hamda qonunchilikda belgilangan tartibda yirik ishlab chiqarish loyihalarini muhandislik-kommunikatsiya infratuzilmasi bilan ta’minlash” yo‘nalishi uchun nazarda tutilgan markazlashgan kapital qo‘yilmalar hisobidan moliyalashtiriladi;
g) issiqxonalar va uy-issiqxona majmualarida mahsulot yetishtirish bilan shug‘ullanayotgan fuqarolarga O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020 yil 8 iyundagi “Tadbirkorlik faoliyati va o‘zini o‘zi band qilishni davlat tomonidan tartibga solishni soddalashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ–4742-son qarorida belgilangan imtiyozlar va shart-sharoitlar tatbiq etiladi.
uy-issiqxona majmualarini qurish uchun xorijdan olib kelinadigan, O‘zbekiston Respublikasida ishlab chiqarilmaydigan yig‘iladigan alohida qismlardan iborat tayyor holdagi zamonaviy issiqxonalar 2021 yilning 31 dekabriga qadar bojxona bojidan ozod qilinsin;
issiqxonalar va uy-issiqxona majmualarini ishlab chiqarish uchun xorijdan olib kelinadigan, O‘zbekiston Respublikasida ishlab chiqarilmaydigan materiallar, xomashyolar va butlovchi qismlar 2023 yilning 31 dekabriga qadar bojxona bojidan ozod qilinsin;
issiqxonalar va uy-issiqxona majmualari uchun yer solig‘i stavkalari hamda uy-issiqxona majmualari tarkibidagi turar joylar uchun mol-mulk solig‘i stavkalari ular foydalanishga topshirilgan sanadan boshlab uch yil davomida 50 foiz miqdorida o‘rnatilsin.
Bunda, import qilinadigan tovarlarning O‘zbekiston Respublikasida ishlab chiqarilishi to‘g‘risida ekspertiza xulosasi Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi huzuridagi “Loyihalar va import kontraktlarini kompleks ekspertiza qilish markazi” DUK tomonidan beriladi.
6. Moliya vazirligi Qishloq xo‘jaligi vazirligi va Adliya vazirligi bilan birgalikda uy-issiqxona majmualarini qurish va ulardan foydalanish bo‘yicha tuman hokimliklari, investorlar va tashabbuskor aholi o‘rtasida tuziladigan davlat-xususiy sheriklik to‘g‘risidagi bitimning namunaviy shaklini tayyorlab, ikki hafta muddatda Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi va viloyatlar hokimliklariga taqdim etsin. Bunda, davlat-xususiy sheriklik to‘g‘risidagi bitimning namunaviy shakliga uy-issiqxona majmuasidan investorlarning foydalanish muddati hamda uy-issiqxona majmuasida turar joy va issiqxonaning maydoniga oid va boshqa shartlar kiritiladi.
7. Qishloq xo‘jaligi vazirligi Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi va viloyatlar hokimliklari bilan birgalikda bir oy muddatda:
uy-issiqxona majmualari qurilishi uchun qishloq xo‘jaligida foydalanishga kiritiladigan yer maydonlari, zaxiradagi hosildorligi past bo‘lgan paxta va g‘alladan qisqargan maydonlar, shuningdek, yaroqsiz deb topilgan bog‘ va tokzorlar joylashgan bo‘sh yer maydonlarini aniqlasin;
bitta maydonda kamida 100 ta uy-issiqxona majmuasining joylashtirilishini nazarda tutgan holda, ularning joylashtirilishi bo‘yicha manzilli dastur loyihasini ishlab chiqsin va Vazirlar Mahkamasiga tasdiqlash uchun kiritsin.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi va viloyatlar hokimliklari Vazirlar Mahkamasi tomonidan tasdiqlangan manzilli dastur asosida investorlarga uy-issiqxona majmualari qurilishi uchun yer maydonlarining belgilangan tartibda ijara huquqi asosida ajratilishini ta’minlasin.
8. Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi hamda Moliya vazirligi uy-issiqxona majmualari uchun tashqi muhandislik-kommunikatsiya tarmoqlarini (gaz, suv, elektr energiyasi, ichki yo‘l) tortish ishlarini moliyalashtirish maqsadida markazlashgan kapital qo‘yilmalar hisobidan mablag‘lar ajratilishini ta’minlasin.
9. Qishloq xo‘jaligi vazirligi:
a) Innovatsion rivojlanish vazirligi, Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi, tegishli vazirlik va idoralar bilan birgalikda bir oy muddatda quyidagilar bo‘yicha asoslantirilgan takliflarni ishlab chiqsin va Vazirlar Mahkamasiga kiritsin:
xorijiy kompaniyalar va malakali mutaxassislarni jalb qilgan holda Buxoro tumanida “Zamonaviy issiqxona xo‘jaligi” ko‘rgazmali seminarini tashkil etish hamda uning doirasida sohadagi muammo va yechimlarga qaratilgan xalqaro ilmiy-amaliy konferensiyani o‘tkazish;
issiqxona xo‘jaliklari faoliyatini qo‘llab-quvvatlash maqsadida urug‘chilik, navchilik, laboratoriya va logistika masalalarini qamrab oladigan klaster tizimini joriy qilish;
sohadagi oliy ta’lim va professional ta’lim muassasalarida zamonaviy issiqxona xo‘jaligini tashkil etish, ularda kasallik va zararkunandalarga qarshi kurashishning samarali usullarini o‘qitishni yo‘lga qo‘yish;
b) Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi, Mahalla va oilani qo‘llab-quvvatlash vazirligi, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi va viloyatlar hokimliklari bilan birgalikda har yili o‘tkaziladigan “Tashabbus” ko‘rik tanlovi doirasida “Eng ilg‘or issiqxona xo‘jaligi” nominatsiyasini joriy etsin;
v) Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi va viloyatlar hokimliklari bilan birgalikda zamonaviy issiqxona xo‘jaliklarining ahamiyati, imkoniyatlari va qulayliklarini keng jamoatchilik o‘rtasida targ‘ib qilsin. Bunda issiqxona va uy-issiqxona majmualari faoliyatini yoritish hamda keng targ‘ib etishga bag‘ishlangan ko‘rgazmali nashrlar va uslubiy qo‘llanmalarni yaratish hamda aholiga tarqatish choralarini ko‘rsin.
Ushbu bandda nazarda tutilgan tadbirlarni amalga oshirish Bog‘dorchilik va issiqxona xo‘jaligini rivojlantirish jamg‘armasi mablag‘lari hisobidan moliyalashtirilishi belgilab qo‘yilsin.
10. O‘zbekiston milliy teleradiokompaniyasi “Mahalla”, “O‘zbekiston 24”, “Yoshlar” va mahalliy telekanallarda zamonaviy issiqxona xo‘jaliklarini qurish, resurs tejovchi ilg‘or texnologiyalarni keng joriy etishga oid maxsus ko‘rsatuvlar tashkil etilishini hamda muntazam namoyish etib borilishini ta’minlasin.
11. Mazkur qarorning ijrosini nazorat qilishda mas’ul va shaxsiy javobgar etib iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirining birinchi o‘rinbosari S.M.Xolxo‘jayev belgilansin.
Qaror ijrosini har chorakda muhokama qilib borish, ijro uchun mas’ul idoralar faoliyatini muvofiqlashtirish va nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari J.A.Qo‘chqorov zimmasiga yuklansin.

В целях рационального использования земельных и водных ресурсов, развития тепличных хозяйств, основанных на энергосберегающих технологиях, наращивания производства и объемов экспорта сельскохозяйственной продукции, а также широкого привлечения в сферу прямых иностранных инвестиций и квалифицированных специалистов и увеличения в стране количества семей, имеющих собственный бизнес:
1. Определить приоритетными направлениями создания в республике современных тепличных хозяйств:
создание современных тепличных хозяйств в первую очередь за счет сокращения импорта продукции, производимой в этих хозяйствах, и локализации необходимого оборудования и техники;
организацию регулярной поставки инвесторами семян, рассады и удобрений для тепличных хозяйств;
оказание полного цикла агросервисных услуг, закрепление квалифицированных агрономов и организацию современных лабораторий в создаваемых тепличных хозяйствах;
подготовку специалистов, обладающих достаточными навыками в данной сфере, путем обучения работников тепличных хозяйств с привлечением зарубежных специалистов;
повышение урожайности и эффективности теплиц путем внедрения практики получения урожая на протяжении всего года.
2. Одобрить предложения Министерства экономического развития и сокращения бедности, Министерства инвестиций и внешней торговли, Министерства финансов и Министерства сельского хозяйства, исходящие из требований и нужд населения, изъявившего желание обладания тепличным хозяйством и выращивания сельскохозяйственной продукции (далее – инициативное население) с использованием современного энергосберегающего оборудования и инвентаря, производимых зарубежными и отечественными инвесторами (далее – инвесторы), предусматривающие:
строительство теплиц (далее – теплицы) на приусадебных участках и в домохозяйствах инициативного населения площадью не менее 10 соток;
создание теплиц на земельных площадях, вводимых в сельскохозяйственный оборот, резервных низкоурожайных земельных площадях, высвобождаемых из-под хлопка и зерновых, а также пустующих земельных площадях, признанных непригодными, занятых садами и виноградниками, площадью каждая не менее 20 сотокохватывающих также жилые комплексы (далее – жилищно-тепличные комплексы).
3. Определить, что строительство, оснащение и эксплуатация жилищно-тепличных комплексов осуществляются на основе государственно-частного партнерства. При этом в рамках проекта:
выделяет земельные площади, вводимые в сельскохозяйственный оборот, резервные низкоурожайные земельные площади, высвобождаемые из-под хлопка и зерновых, а также пустующие земельные площади, признанные непригодными, занятые садами и виноградниками, – на основе права аренды по итогам открытого конкурса, проводимого среди инвесторов;
обеспечивает прокладку внешних инженерно-коммуникационных сетей (в том числе газа, воды, электрической энергии, внутренних дорог) к жилищно-тепличным комплексам;
предоставляет льготы, указанные в пунктах 4 и 5 настоящего постановления;
б) инвесторы:
обеспечивают подготовку и проведение экспертизы предпроектной и проектной документации (технико-экономического обоснования, чертежей и иной);
разрабатывают концепцию и проектно-сметную документацию проектов строительства, оснащения и эксплуатации жилищно-тепличных комплексов в порядке, установленном Законом Республики Узбекистан «О государственно-частном партнерстве»;
выполняют обязательства по финансированию расходов на строительство, оснащение и эксплуатацию жилищно-тепличных комплексов за счет собственных средств либо иных источников, не запрещенных актами законодательства;
проводят работы по учету и реализации произведенной продукции на внешнем и внутреннем рынках, начиная с даты введения в эксплуатацию жилищно-тепличных комплексов до срока, установленного в договоре;
соблюдают условия договоров, заключенных с государственным партнером и инициативным населением;
берут на себя обязательство оплаты услуг в согласованные сроки и в согласованном размере, начиная с даты введения в эксплуатацию жилищно-тепличных комплексов, обеспечивают безвозмездное оформление инициативному населению жилищно-тепличных комплексов, в которых оно осуществляет деятельность, с передачей государственному партнеру после истечения срока соглашения о государственно-частном партнерстве;
в) инициативное население:
осуществляет деятельность в жилищно-тепличных комплексах на основании договора, заключенного с даты их введения в эксплуатацию до согласованного срока, и занимается производством продукции в этих комплексах в форме самозанятости;
принимает на безвозмездной основе жилищно-тепличные комплексы по истечении согласованного срока – на основе права собственности, земли, на которых они расположены, – на основе права аренды (на срок действия договора аренды) с обеспечением в дальнейшем целевой и эффективной эксплуатации жилищно-тепличных комплексов.
а) отбор инициативного населения проводится инвесторами и хокимиятами районов;
б) теплицы строятся на приусадебных участках и в домохозяйствах инициативного населения исходя из требований и возможностей инициативного населения и инвесторов на основе договора, заключенного между ними, за счет собственных средств сторон, а также иных источников, не запрещенных актами законодательства;
в) в целях строительства жилищно-тепличных комплексов:
привлекаются собственные средства инвесторов и иные источники, не запрещенные актами законодательства;
прокладка внешних инженерно-коммуникационных сетей (газа, воды, электрической энергии, внутренних дорог) проводится на основании заказов инжиниринговых компаний «Служба единого заказчика» при местных хокимиятах, а также за счет централизованных капитальных вложений, предусмотренных в программах развития социальной и производственной инфраструктуры Республики Узбекистан для направления «Обеспечение инженерно-коммуникационной инфраструктурой свободных экономических зон, малых промышленных зон и в установленном законодательством порядке крупных производственных проектов»;
г) на граждан, занимающихся производством продукции в теплицах и жилищно-тепличных комплексах, распространяются льготы и условия, определенные постановлением Президента Республики Узбекистан от 8 июня 2020 года № ПП–4742 «О мерах по упрощению государственного регулирования предпринимательской деятельности и самозанятости».
на срок до 31 декабря 2021 года готовые современные теплицы, состоящие из отдельных сборных частей, не производимых в Республике Узбекистан, ввозимых из-за рубежа для строительства жилищно-тепличных комплексов, освобождаются от таможенной пошлины;
на срок до 31 декабря 2023 года материалы, сырье и комплектующие, ввозимые из-за рубежа для производства теплиц и жилищно-тепличных комплексов, не производимых в Республике Узбекистан, освобождаются от таможенной пошлины;
ставки земельного налога для теплиц и жилищно-тепличных комплексов, а также ставки налога на имущество для жилых помещений в составе жилищно-тепличных комплексов устанавливаются в размере 50 процентов на протяжении трех лет, начиная с даты их ввода в эксплуатацию.
При этом экспертное заключение о производстве в Республике Узбекистан импортируемых товаров выдается Государственным унитарным предприятием «Центр комплексной экспертизы проектов и импортных контрактов» при Министерстве экономического развития и сокращения бедности.
6. Министерству финансов совместно с Министерством сельского хозяйства и Министерством юстиции подготовить и в двухнедельный срок представить в Совет Министров Республики Каракалпакстан и хокимияты областей типовую форму договора о государственно-частном партнерстве, заключаемого между хокимиятом района, инвесторами и инициативным населением по строительству и эксплуатации жилищно-тепличных комплексов. При этом включить в типовую форму договора о государственно-частном партнерстве срок эксплуатации инвесторами жилищно-тепличных комплексов и условия, связанные с указанием жилой площади и площади теплиц в жилищно-тепличных комплексах, а также иные условия.
7. Министерству сельского хозяйства совместно с Министерством экономического развития и сокращения бедности, Советом Министров Республики Каракалпакстан и хокимиятами областей в месячный срок:
определить земельные площади, вводимые в сельскохозяйственный оборот, резервные низкоурожайные земельные площади, высвобождаемые из-под хлопка и зерновых, а также пустующие земельные площади, признанные непригодными, занятые садами и виноградниками, для строительства жилищно-тепличных комплексов;
разработать и внести на утверждение в Кабинет Министров проект Адресной программы размещения жилищно-тепличных комплексов, предусматривающей размещение на одной площади не менее 100 таких комплексов.
Совету Министров Республики Каракалпакстан и хокимиятам областей на основании Адресной программы, утвержденной Кабинетом Министров, обеспечить в установленном порядке выделение инвесторам земельных площадей под строительство жилищно-тепличных комплексов на основе права аренды.
8. Министерству экономического развития и сокращения бедности и Министерству финансов обеспечить выделение средств за счет централизованных капитальных вложений для финансирования работ по прокладке внешних инженерно-коммуникационных сетей (газа, воды, электрической энергии, внутренних дорог) к жилищно-тепличным комплексам.
9. Министерству сельского хозяйства совместно с:
а) Министерством инновационного развития, Министерством инвестиций и внешней торговли, а также соответствующими министерствами и ведомствами в месячный срок разработать и внести в Кабинет Министров обоснованные предложения по:
организации в Бухарском районе показательного семинара «Современное тепличное хозяйство» с привлечением зарубежных компаний и квалифицированных специалистов, а также проведению в его рамках международной научно-практической конференции, направленной на решение проблем и поиск новых подходов в данной сфере;
внедрению кластерной системы, охватывающей вопросы семеноведения, сортоведения, лабораторных исследований и логистики, в целях поддержки деятельности тепличных хозяйств;
преподаванию в профильных высших и профессиональных образовательных учреждениях современных методов создания тепличных хозяйств, а также борьбы с болезнями и вредителями в тепличных хозяйствах;
б) Министерством занятости и трудовых отношений, Министерством по поддержке махалли и семьи, Советом Министров Республики Каракалпакстан и хокимиятами областей в рамках ежегодно проводимого смотра-конкурса «Ташаббус» ввести номинацию «Самое передовое тепличное хозяйство»;
в) Советом Министров Республики Каракалпакстан и хокимиятами областей пропагандировать значение, возможности и удобства современных тепличных хозяйств среди широкой общественности. При этом принять меры по созданию и распространению среди населения наглядных изданий и методических пособий, посвященных освещению и широкой пропаганде деятельности теплиц и жилищно-тепличных комплексов.
Определить, что реализация мероприятий, предусмотренных настоящим пунктом, финансируется за счет средств Фонда развития садоводства и тепличного хозяйства.
10. Национальной телерадиокомпании Узбекистана обеспечить организацию и регулярную трансляцию на телеканалах «Маҳалла», «Ўзбекистон 24», «Ёшлар» и региональных телеканалах специальных передач о строительстве современных тепличных хозяйств и широком внедрении ресурсосберегающих передовых технологий.
11. Возложить на первого заместителя министра экономического развития и сокращения бедности Холхужаева С.М. персональную ответственность за осуществление контроля исполнения настоящего постановления.
Ежеквартальное обсуждение хода исполнения настоящего постановления, осуществление координации и контроля за деятельностью ведомств, ответственных за его исполнение, возложить на заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Кучкарова Д.А.