Oʻzbekiston Respublikasining sugʻurta bozorini isloh qilish va uning jadal rivojlanishini taʼminlash chora-tadbirlari toʻgʻrisida
Respublikada moliya bozorini yanada rivojlantirish, aholini sifatli moliyaviy xizmatlar bilan qamrab olish koʻlamini kengaytirish, sugʻurta tashkilotlari faoliyatini qoʻllab-quvvatlash, shuningdek, ushbu sohada isteʼmolchilarning huquqlari va qonuniy manfaatlarini himoya qilish uchun qulay shart-sharoitlar yaratish chora-tadbirlari izchil amalga oshirilmoqda.
Shu bilan birga islohotlarning hozirgi bosqichida iqtisodiyotning barqaror oʻsishini taʼminlashga, aholi hayotining sifati va darajasini oshirishga yoʻnaltirilgan moliyaviy xizmatlarni faol rivojlantirish respublikada sugʻurta bozorining rolini kuchaytirishni va sugʻurta vositalarini keng qoʻllashni taqozo etmoqda.
Milliy sugʻurta bozorini yanada isloh qilish va uning jadal rivojlanishini taʼminlash, sugʻurta xizmatlarining talab yuqori boʻlgan yangi turlarini joriy etish, isteʼmolchilarning sugʻurta bozoriga boʻlgan ishonchini oshirish maqsadida, shuningdek, 2017-2021 yillarda Oʻzbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yoʻnalishi boʻyicha Harakatlar strategiyasini “Faol investitsiyalar va ijtimoiy rivojlanish yili”da amalga oshirish boʻyicha Davlat dasturiga muvofiq:
1. Quyidagilar Oʻzbekiston Respublikasining sugʻurta bozorini isloh qilish va jadal rivojlantirishning asosiy yoʻnalishlari etib belgilansin:
sugʻurta sohasida normativ-huquqiy bazani takomillashtirish, shu jumladan, xalqaro tashkilotlarning standartlari va tavsiyalarini hamda ushbu sohadagi eng yaxshi jahon tajribalarini izchil joriy etish;
tartibga solish va prudensial nazoratning samarali mexanizmlarini joriy etish orqali sugʻurta bozorining ishonchliligi va barqarorligini taʼminlashga qaratilgan sugʻurta faoliyatini tartibga solish tizimini institutsional rivojlantirish;
sugʻurta bozori professional ishtirokchilarining kapitallashuv darajasini, toʻlov qobiliyati va moliyaviy barqarorligini oshirish, ularning aktivlari sifatini yaxshilash, shuningdek, sugʻurtalovchilarning investitsiya faoliyatini rivojlantirish;
sugʻurta brokerlari faoliyatini faollashtirish, sugʻurta agentlarining ishlash tizimini takomillashtirish, banksugʻurta mexanizmlarini joriy etish, shuningdek, umuman sugʻurta bozori professional ishtirokchilarining rolini oshirish orqali sugʻurta bozori infratuzilmasini rivojlantirish va kengaytirish;
sugʻurta xizmatlari isteʼmolchilari va sugʻurta faoliyatining boshqa subyektlari huquqlari himoyasini kuchaytirish, aholining sugʻurta savodxonligini va sugʻurtaga boʻlgan ishonchini oshirish, sugʻurta bozorining ochiqligi va shaffofligini taʼminlash;
yangi innovatsion sugʻurta mahsulotlarini joriy etish va talab yuqori boʻlgan anʼanaviy mahsulotlarni rivojlantirish orqali koʻrsatilayotgan sugʻurta xizmatlari hajmlarini, turlarini kengaytirish va sifatini oshirish;
sugʻurta faoliyatini tashkil etish va tartibga solish sohasidazamonaviy axborot texnologiyalaridan keng foydalanish, sugʻurta xizmatlarining elektron turlarini faol joriy etish va rivojlantirish;
sugʻurta bozori mutaxassislarini tayyorlash, qayta tayyorlash va ularning malakasini oshirish tizimini takomillashtirish, sugʻurta sohasida taʼlim berishning zamonaviy usullarini qoʻllash, ilmiy-tadqiqot faoliyatini ragʻbatlantirish;
milliy sugʻurta bozorining ijobiy imijini shakllantirish va yuqori darajada ushlab turish hamda investitsiyaviy jozibadorligini, shu jumladan, milliy sugʻurta bozorini xalqaro va xorijiy sugʻurta bozorlari bilan integratsiyalash orqali oshirish.
2019-2020 yillarda Oʻzbekiston Respublikasining sugʻurta bozorini jadal rivojlantirish boʻyicha “Yoʻl xaritasi”(keyingi oʻrinlarda – “Yoʻl xaritasi”) 1-ilovaga muvofiq;
2019-2022 yillarda Oʻzbekiston Respublikasining sugʻurta bozorini jadal rivojlantirishning maqsadli koʻrsatkichlari2-ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
Vazirliklar, idoralar, mahalliy davlat hokimiyati organlari va boshqa tashkilotlar rahbarlariga “Yoʻl xaritasi”da nazarda tutilgan tadbirlarni oʻz vaqtida, toʻliq va sifatli amalga oshirish, shuningdek, maqsadli koʻrsatkichlarga erishish uchun shaxsiy masʼuliyat yuklansin.
3. Oʻzbekiston Respublikasi Moliya vazirligi, Iqtisodiyot va sanoat vazirligi, Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligining:
sugʻurtalovchilarning sugʻurta faoliyati turlariga bogʻliq holda differensiatsiyalangan ustav kapitali minimal miqdorlarini 3-ilovaga muvofiq 2020-2022 yillarda bosqichma-bosqich oshirish toʻgʻrisidagi;
daromadlarning 20 foizigacha miqdoridagi ajratmalar hisobiga, ularni chegiriladigan xarajatlarga kiritgan holda shakllantiriladigan sugʻurta tashkiloti zaxira jamgʻarmasiningcheklangan miqdorini sugʻurta tashkiloti ustav fondining 50 foizigacha oshirish toʻgʻrisidagi;
sugʻurtaning ayrim turlari boʻyicha elektron polislarni (“Ye-polis”), shu jumladan, Internet, mobil ilovalar, infokiosklar orqali rasmiylashtirish mexanizmini joriy etish, ularni qogʻoz shaklidagi sugʻurta shartnomalariga (polislariga) tenglashtirish toʻgʻrisidagi takliflariga rozilik berilsin.
4. Belgilansinki, 2020-yil 1-yanvardan boshlab:
yuridik shaxslar – sugʻurta (qayta sugʻurta) brokerlari va sugʻurta agentlari uchun yagona soliq toʻlovi stavkasi komissiya mukofotining 13 foizi miqdorida belgilanadi;
sugʻurta (qayta sugʻurta) tashkilotining boshqa sugʻurta (qayta sugʻurta) tashkilotlari ustav fondlarida ishtirok etishiga yoʻl qoʻyilmaydi, sugʻurtaning boshqa tarmoqlaridagi sugʻurta tashkilotlari ustav fondlarida ularning oʻzaro ishtirokini cheklash shartlarida ishtirok etish bundan mustasno;
vakolatli davlat organi sugʻurtalovchilar tomonidan qoʻllanilayotgan sugʻurta tariflarini, isteʼmolchilarning sugʻurta xizmatlari sifatidan qoniqishi darajasini, shuningdek, sugʻurta mahsulotlarining samaradorligini tahlil qilish asosida sugʻurta zaxiralarining qabul qilinayotgan tavakkalchiliklarga maqbulligini taʼminlaydigan sugʻurta zaxiralarining minimal darajasini belgilaydi.
5. 2019-yil 1-oktyabrdan boshlab shunday tartib joriy qilinsinki, unga muvofiq qayta sugʻurtalovchi (qayta sugʻurta brokeri) sugʻurta majburiyatlarini qayta sugʻurtalash uchun xorijiy sugʻurta tashkilotlariga berishdan avval beriladigan sugʻurta majburiyatlarining kamida 50 foizi miqdorida qayta sugʻurtalash boʻyicha ofertani (qayta sugʻurtalash shartnomalarini tuzish takliflarini) Oʻzbekiston Respublikasi hududida qayta sugʻurtalash faoliyatini amalga oshirish huquqiga ega boʻlgan sugʻurta tashkilotlariga yuborishishart. Bunda:
oferta shartlari sugʻurta majburiyatlarini xorijiy sugʻurta tashkilotlariga qayta sugʻurtalashga berish shartlariga muvofiq boʻlishi kerak;
oferta aksepti yoki akseptni rad etish qayta sugʻurtalovchilar – mahalliy sugʻurta tashkilotlari tomonidan, agar ofertada aksept uchun kechroq muddat koʻrsatilmagan boʻlsa, ikki ish kunidankechikmagan holda amalga oshiriladi;
sugʻurta majburiyatlari qayta sugʻurtalovchi – mahalliy sugʻurta tashkiloti tomonidan oʻzining ushlab qolish hajmi doirasidaqabul qilinadi;
qayta sugʻurtalovchi – mahalliy sugʻurta tashkiloti sugʻurta hodisasi sodir boʻlgan taqdirda va asosiy sugʻurta shartnomasi boʻyicha sugʻurta toʻlovini amalga oshirishda qayta sugʻurtalash shartnomasi shartlari doirasida qayta sugʻurta qildiruvchining qarorlariga amal qiladi.
Belgilansinki, ushbu band talablari obligator qayta sugʻurtalashga tatbiq etilmaydi hamda Oʻzbekiston Respublikasining xalqaro shartnomalari va investitsiya bitimlarida oʻzgacha tartib nazarda tutilgan boʻlsa, qoʻllanilmaydi.
6. Belgilab qoʻyilsinki, jismoniy shaxslar daromadlarining hayotni uzoq muddatli sugʻurtalash (barcha toifadagi hayot sugʻurtasi sohasi) boʻyicha sugʻurta mukofotlarini toʻlash uchun Oʻzbekiston Respublikasida sugʻurta faoliyatini amalga oshirishga litsenziyasi boʻlgan yuridik shaxslarga yoʻnaltiriladigan qismi yuzasidan soliq imtiyozlari quyidagi shartlarda qoʻllaniladi:
a) sugʻurta summasi shartnoma boʻyicha sugʻurta davri boshlanishi sanasidan kamida 12 oydan soʻng biryoʻla toʻlanganda. Bunda sugʻurta badallarini toʻlash sugʻurta summasini toʻlash sanasidan oldingi 12 oylik davrda oʻsib bormaydigan tartib boʻyicha amalga oshirilgan boʻlishi kerak.
Shartnoma boʻyicha sugʻurtalangan shaxsning hayotni uzoq muddatli sugʻurtalash (barcha toifadagi hayot sugʻurtasi sohasi) boʻyicha muayyan yoshgacha yoki sanagacha yashashidan boshqacha tarzdagi sugʻurta hodisasi sodir boʻlgan taqdirda sugʻurta qoplamasini yoki sugʻurta summasini toʻlash koʻrsatib oʻtilgan imtiyoz qoʻllanilgan holda shartnoma boʻyicha sugʻurta davri boshlanishi sanasidan 12 oy oʻtmasdan amalga oshirilishi mumkin;
b) renta (annuitet) toʻlash shartnoma boʻyicha sugʻurta davri boshlanishi sanasidan kamida 12 oydan soʻng boshlanganda. Bunda joriy rentani (annuitetni) toʻlash sanasida shartnoma boʻyicha haqiqatda jamlangan mablagʻlar (zaxira) summasi koʻrsatib oʻtilgan renta (annuitet)ning toʻrt baravaridan kam boʻlmasligi kerak;
v) rentani (annuitetni) toʻlash shartnoma boʻyicha sugʻurta davri boshlanishi sanasidan 12 oy oʻtmasdan boshlanganda. Bunda dastlabki rentani (annuitetni) toʻlash boshlanadigan paytda haqiqatda toʻlangan sugʻurta badallari summasi shartnoma boʻyicha sugʻurta mukofotining yillik miqdoridan kam boʻlmasligi kerakva rentalarni (annuitetlarni) toʻlash ushbu bandning “b” kichik bandi talablariga rioya qilgan holda amalga oshirilishi lozim.
Hayotni uzoq muddatli sugʻurtalash shartnomasi muddatidan oldin toʻxtatilishi yoki ushbu band talablari buzilishi munosabati bilan jismoniy shaxslarning daromadiga solinadigan soliq toʻlov manbaida ushlab qolingan va byudjetga oʻtkazilganda sugʻurtalovchi tomonidan sugʻurtalanuvchiga olingan sugʻurta mukofotlari summasi, jismoniy shaxslarning daromadidan ushlab qolingan soliq va qaytariladigan mablagʻlar toʻgʻrisida maʼlumotnoma beriladi.
7. 2020/2021 oʻquv yilidan boshlab sugʻurta bozorining professional ishtirokchilari xodimlarini sohaga ixtisoslashgan oliy taʼlim muassasalarining “Sugʻurta ishi” taʼlim yoʻnalishi boʻyicha sirtqi va kechki boʻlimlarga test sinovlari oʻtkazilmasdan, belgilangan qabul kvotalaridan tashqari pulli-kontrakt asosida qabul qilish tartibi joriy etilsin.
Bunda oliy taʼlim muassasalariga oʻqishga qabul qilish suhbat yakunlari boʻyicha va quyidagilar:
xodimda umumiy oʻrta yoki oʻrta maxsus, kasb-hunar maʼlumoti va sugʻurta bozorida kamida 2 yil amaliy ish staji mavjud boʻlishi;
kontrakt ish beruvchi – sugʻurta bozorining professional ishtirokchisi tomonidan kafolatli toʻlanishi va xodim – bitiruvchi oʻqishni tamomlagandan keyin sugʻurta bozorining professional ishtirokchisi shtatida 3 yil mobaynida majburiy ishlab berishi sharti bilan amalga oshiriladi.
8. Oʻzbekiston Respublikasi Moliya vazirligi Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Mutaxassislarni xorijda tayyorlash va vatandoshlar bilan muloqot qilish boʻyicha “El-yurt umidi” jamgʻarmasi bilan birgalikda sugʻurta bozori mutaxassislarining xorijiy taʼlim va boshqa tashkilotlarda taʼlim olishi, malaka oshirishi va stajirovka oʻtashi tizimli asosda tashkil etilishini belgilangan tartibda taʼminlasin.
Oʻzbekiston sugʻurta bozorining professional ishtirokchilari uyushmasiga sugʻurta bozori mutaxassisining chet elda oʻqishi, malakasini oshirishi yoki stajirovka oʻtashi zarurligini asoslantirgan holda unga nisbatan tavsiya xatini belgilangan tartibda “El-yurt umidi” jamgʻarmasiga kiritish huquqi berilsin.
9. Oʻzbekiston Respublikasi Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi 2019-yil 30-noyabrga qadar Birlashgan Arab Amirliklari hukumatining texnik koʻmagida davlat boshqaruvi samaradorligini oshirish dasturiga sugʻurta faoliyati sohasidagi mutaxassislar malakasini oshirish boʻyicha alohida yoʻnalish kiritish masalasini koʻrib chiqsin.
10. Moliya vazirligining Oʻzbekiston Respublikasi Moliya vazirligi huzuridagi Sugʻurta nazorati davlat inspeksiyasi negizidaOʻzbekiston Respublikasi Moliya vazirligi huzuridagi Sugʻurta bozorini rivojlantirish agentligini (keyingi oʻrinlarda – Agentlik) tashkil etish toʻgʻrisidagi taklifi maʼqullansin.
11. Quyidagilar Agentlikning asosiy vazifalari etib belgilansin:
sugʻurta bozorining ishlashi va uning professional ishtirokchilari faoliyati ochiqligi va shaffofligini, shu jumladan, sugʻurta faoliyati sohasidagi statistik va moliyaviy koʻrsatkichlarni muntazam eʼlon qilish yoʻli bilan taʼminlash;
sugʻurta xizmatlari isteʼmolchilari va sugʻurta munosabatlarining boshqa ishtirokchilari huquqlari va qonuniy manfaatlari himoya qilinishini taʼminlash, aholining sugʻurta bozoriga ishonchini oshirishga va jamiyatda sugʻurta madaniyatini rivojlantirishga koʻmaklashish;
sugʻurta bozori mutaxassislarini tayyorlash, qayta tayyorlash va ularning malakasini oshirishni, shu jumladan, chet elda, shuningdek, xalqaro darajadagi ekspertlar va mutaxassislarni jalb qilgan holda tashkil etishga koʻmaklashish;
sugʻurtalovchilarning toʻlov qobiliyati, sugʻurta zaxiralarini shakllantirish va ulardan foydalanish boʻyicha majburiy normativ va talablarni belgilash, shuningdek, samarali sugʻurta faoliyatini tashkil etish boʻyicha tavsiyalar ishlab chiqish;
sugʻurta bozorining professional ishtirokchilari tomonidan sugʻurta faoliyati sohasidagi qonun hujjatlariga, shuningdek, ularning moliyaviy barqarorligini taʼminlash boʻyicha belgilangan normativ va talablarga rioya etilishini nazorat qilish;
sugʻurtalovchilar (qayta sugʻurtalovchilar) va sugʻurta brokerlarining sugʻurta faoliyatini litsenziyalash, aktuariylar faoliyatini sertifikatlash;
sugʻurta bozorining holati va uning professional ishtirokchilari faoliyatining hisobi va hisobotini yuritish, masofaviy nazorat qilish va tezkor onlayn-monitoringini olib borish boʻyicha integratsiyalashtirilgan axborot tizimini shakllantirish va yuritish;
aholi va tadbirkorlik subyektlarining oʻsib borayotgan ehtiyojlarini taʼminlashga qaratilgan sugʻurta xizmatlarining talab yuqori boʻlgan anʼanaviy turlarini rivojlantirishga va yangi turlarini joriy qilishga koʻmaklashish, qishloq xoʻjaligi faoliyati sohasida sugʻurta himoyasini kuchaytirish;
xorijiy davlatlarning oʻxshash tuzilmalari, xalqaro moliya institutlari va boshqa xorijiy tashkilotlar bilan sugʻurta faoliyati sohasida hamkorlikni tashkil etish.
Agentlik sugʻurta bozorini tartibga solish va rivojlantirish boʻyicha vakolatli davlat organi, shuningdek, Oʻzbekiston Respublikasi Moliya vazirligining sugʻurta faoliyatini tartibga solish va nazorat qilish qismidagi barcha huquqlari, majburiyatlari va shartnomalari boʻyicha uning huquqiy vorisi hisoblanadi;
Agentlikni saqlash Oʻzbekiston Respublikasining Davlat byudjeti mablagʻlari va qonun hujjatlarida taqiqlanmagan boshqa manbalar hisobiga amalga oshiriladi;
Agentlikka Oʻzbekiston Respublikasi moliya vazirining taqdimnomasi boʻyicha Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi tomonidan lavozimga tayinlanadigan va lavozimidan ozod qilinadigan direktor boshchilik qiladi;
Agentlik direktori maqomi, mehnatga haq toʻlash, tibbiy va transport xizmati koʻrsatish shartlari boʻyicha vazirning oʻrinbosariga tenglashtiriladi;
Agentlik xodimlariga Oʻzbekiston Respublikasi Moliya vazirligi xodimlari uchun belgilangan mehnatga haq toʻlash shartlari tatbiq etiladi.
13. Agentlik boshqaruv xodimlarining cheklangan soni Oʻzbekiston Respublikasi Moliya vazirligi tizimi boshqaruv xodimlarining belgilangan umumiy soni doirasida 28 birlik etib belgilansin.
14. Oʻzbekiston Respublikasi Sogʻliqni saqlash vazirligi Moliya vazirligi bilan birgalikda 2019-yil 30-noyabrga qadar:
majburiy tibbiy sugʻurta mexanizmlarini joriy etishning huquqiy asoslarini;
Sirdaryo viloyatida 2020-yildan boshlab “davolangan holat” uchun tibbiy xizmatlar toʻlovi mexanizmini va “jon boshi normativi” asosida moliyalashtirish tizimi metodologiyasini, shuningdek, 2021-yildan boshlab – majburiy tibbiy sugʻurta tizimini tajriba-sinov tarzida joriy etishni nazarda tutuvchi normativ-huquqiy hujjatlar loyihalarini Vazirlar Mahkamasiga kiritsin.
15. Oʻzbekiston Respublikasi Moliya vazirligi boshqa manfaatdor vazirliklar va idoralar bilan birgalikda Vazirlar Mahkamasiga:
Oʻzbekiston Respublikasi Moliya vazirligi huzuridagi Sugʻurta bozorini rivojlantirish agentligi faoliyatini tashkil etish toʻgʻrisidagi hukumat qarori loyihasini, shu jumladan, Agentlik tuzilmasi va Agentlik toʻgʻrisidagi nizomni tasdiqlashni nazarda tutgan holda;
qonun hujjatlariga mazkur qarordan kelib chiqadigan oʻzgartirish va qoʻshimchalar toʻgʻrisidagi takliflarni;
b) 2020-yil 1-yanvarga qadar sugʻurta tashkilotlarining faoliyatini tavakkalchilikka qaratilgan yondashuv asosida tartibga solishga yoʻnaltirilgan, sugʻurtalovchilarning kapitali yetarliligi va toʻlov qobiliyati boʻyicha xalqaro standartlarni sugʻurta faoliyatiga bosqichma-bosqich joriy etish strategiyasi loyihasini kiritsin.
Oʻzbekiston Respublikasining sugʻurta bozorini isloh qilish va jadal rivojlantirishga koʻmaklashish boʻyicha ishchi guruh tarkibi 4-ilovaga muvofiq;
ushbu qarorni amalga oshirish boʻyicha Batafsil amaliy tadbirlar rejasi 5-ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
Ishchi guruh (J.Qoʻchqorov):
ushbu qarorda nazarda tutilgan chora-tadbirlar soʻzsiz ijro etilishi muvofiqlashtirilishi va nazorat qilinishini, shuningdek, ularning oʻz vaqtida, toʻliq va sifatli amalga oshirilishi tashkil etilishini;
2019-2022 yillarda Oʻzbekiston Respublikasining sugʻurta bozorini jadal rivojlantirishning maqsadli koʻrsatkichlari bajarilishi ustidan tizimli monitoring olib borilishini;
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasiga va Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasiga har chorakda mazkur qarorning ijrosi yuzasidan axborot kiritib borilishini taʼminlasin.
17. Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi huzuridagi Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligi, Oʻzbekiston Milliy axborot agentligi va Oʻzbekiston Milliy teleradiokompaniyasi ommaviy axborot vositalarida ushbu qarorning maqsad va vazifalarini keng yoritish boʻyicha chiqishlar hamda mavzuli koʻrsatuvlar va eshittirishlarni tashkil etsin.
18. Mazkur qarorning ijrosini nazorat qilish Oʻzbekiston Respublikasining Bosh vaziri A.N.Aripov, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining maslahatchisi R.A.Gʻulomov va Oʻzbekiston Respublikasi

О мерах по реформированию и обеспечению ускоренного развития страхового рынкареспублики Узбекистан
В республике последовательно реализуются меры по созданию благоприятных условий для дальнейшего развития финансового рынка, расширения масштабов охвата населения качественными финансовыми услугами, поддержки деятельности страховых организаций, а также защиты прав и законных интересов потребителей в данной сфере.
Вместе с тем на современном этапе реформ активное развитие финансовых услуг, направленных на обеспечение стабильного роста экономики, повышение качества и уровня жизни населения, обуславливает усиление роли страхового рынка и широкое применение инструментов страхования в республике.
В целях дальнейшего реформирования и обеспечения динамичного развития национального страхового рынка, внедрения новых востребованных видов страховых услуг, повышения доверия потребителей к страховому рынку, а также в соответствии с Государственной программой по реализации Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017–2021 годах в «Год активных инвестиций и социального развития»:
1. Определить основными направлениями реформирования и ускоренного развития страхового рынка Республики Узбекистан:
совершенствование нормативно-правовой базы в сфере страхования, в том числе последовательное внедрение стандартов и рекомендаций международных организаций и лучших мировых практик в данной сфере;
институциональное развитие системы регулирования страховой деятельности, направленное на обеспечение надежности и устойчивости страхового рынка путем внедрения эффективных механизмов регулирования и пруденциального надзора;
повышение уровня капитализации, платежеспособности и финансовой устойчивости профессиональных участников страхового рынка, улучшение качества их активов, а также развитие инвестиционной деятельности страховщиков;
развитие и расширение инфраструктуры страхового рынкапутем активизации деятельности страховых брокеров, совершенствования системы работы страховых агентов, внедрения механизмов банкострахования, а также повышения роли профессиональных участников страхового рынка в целом;
усиление защиты прав потребителей страховых услуг и других субъектов страховой деятельности, повышение страховой грамотности населения и их доверия к страхованию, обеспечение открытости и прозрачности страхового рынка;
расширение объемов, спектра и повышение качества предоставляемых страховых услуг путем внедрения новых инновационных и развития традиционно востребованных страховых продуктов;
широкое использование современных информационных технологий в сфере организации и регулирования страховой деятельности, активное внедрение и развитие электронных видов страховых услуг;
совершенствование системы подготовки, переподготовки и повышения квалификации специалистов страхового рынка, применение современных методов обучения, стимулирование научно-исследовательской деятельности в сфере страхования;
формирование и поддержание положительного имиджа, а также повышение инвестиционной привлекательности национального страхового рынка, в том числе посредством его интеграции с международными и зарубежными страховыми рынками.
«Дорожную карту» по ускоренному развитию страхового рынка Республики Узбекистан на 2019–2020 годы (далее – «Дорожная карта») согласно приложению № 1;
Целевые показатели ускоренного развития страхового рынка Республики Узбекистан на 2019–2022 годы согласно приложению № 2.
Возложить на руководителей министерств, ведомств, органов государственной власти на местах и иных организаций персональную ответственность за своевременную, полную и качественную реализацию мероприятий, предусмотренных «Дорожной картой», а также достижение целевых показателей.
3. Согласиться с предложениями Министерства финансов, Министерства экономики и промышленности, Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан:
о поэтапном повышении в течение 2020–2022 годов минимальных размеров уставного капитала страховщиков, дифференцированных в зависимости от видов страховой деятельности, согласно приложению № 3;
об увеличении до 50 процентов от уставного фонда страховой организации предельного размера резервного фонда страховой организации, формируемого за счет отчислений в размере до20 процентов доходов с отнесением их к вычитаемым расходам;
о внедрении механизма оформления электронных полисов (Е-полис) по отдельным видам страхования, в том числе через Интернет, мобильные приложения, инфокиоски, приравняв их к договорам (полисам) страхования на бумажных носителях.
4. Установить, что с 1 января 2020 года:
ставка единого налогового платежа для юридических лиц – страховых (перестраховочных) брокеров и страховых агентов определяется в размере 13 процентов от комиссионных вознаграждений;
не допускается участие страховой (перестраховочной) организации в уставных фондах других страховых (перестраховочных) организаций, за исключением участия в уставных фондах страховых организаций другой отрасли страхования на условиях ограничения их взаимного участия;
уполномоченный государственный орган на основе анализа применяемых страховщиками страховых тарифов, уровня удовлетворенности потребителей качеством страховых услуг, а также эффективности страховых продуктов устанавливает минимальный уровень страховых резервов, обеспечивающих их адекватность принимаемым рискам страхования.
5. Внедрить с 1 октября 2019 года порядок, в соответствии с которым до передачи страховых обязательств в перестрахование иностранным страховым организациям перестрахователь (перестраховочный брокер) обязан направить оферты по перестрахованию (предложения заключить договоры перестрахования) в размере не менее 50 процентов передаваемых обязательств страховым организациям, имеющим право осуществлять перестраховочную деятельность на территории Республики Узбекистан. При этом:
условия оферты должны соответствовать условиям передачи страховых обязательств в перестрахование иностранным страховым организациям;
акцепт или отказ от акцепта оферты перестраховщиками – отечественными страховыми организациями осуществляется не позднее двух рабочих дней, если в оферте не указан более поздний срок для акцепта;
страховые обязательства принимаются перестраховщиком – отечественной страховой организацией в пределах объема своего собственного удержания;
перестраховщик – отечественная страховая организация при наступлении страхового случая и осуществлении страховой выплаты по основному договору страхования следует решениям перестрахователя в рамках условий договора перестрахования.
Установить, что требования настоящего пункта не распространяются на облигаторное перестрахование и не применяются в случаях, если международными договорами и инвестиционными соглашениями Республики Узбекистан предусмотрен иной порядок.
6. Определить, что льгота по налогу на доходы физических лиц в части средств, направляемых на оплату страховых премий, выплачиваемых юридическим лицам, имеющим лицензию на осуществление страховой деятельности в Республике Узбекистан по долгосрочному страхованию жизни (отрасль страхования жизни всех классов), применяется при следующих условиях:
а) при единовременной выплате страховой суммы не ранее 12 месяцев с даты начала периода страхования по договору. При этом оплата страховых взносов должна быть осуществлена поневозрастающему порядку в период 12 месяцев, предшествующих дате выплаты страховой суммы.
При наступлении по договору страхового случая иного, чем дожитие застрахованного лица до определенного возраста или срока по долгосрочному страхованию жизни (все классы отрасли страхования жизни), выплата страхового возмещения или страховой суммыможет быть осуществлена ранее 12 месяцев с даты начала периода страхования по договору с применением указанной льготы;
б) при начале выплаты ренты (аннуитета) не ранее 12 месяцев с даты начала периода страхования по договору. При этом сумма фактически накопленных средств (резерва) по договору на дату выплаты текущей ренты (аннуитета) не должна быть меньше четырехкратного размера указанной ренты (аннуитета);
в) при начале выплаты ренты (аннуитета) ранее 12 месяцев с даты начала периода страхования по договору. При этом сумма фактически оплаченных страховых взносов на начало выплаты первоначальной ренты (аннуитета) не должна быть меньше годового размера страховой премии по договору и выплата рент (аннуитетов) должна быть осуществлена с соблюдением требования подпункта «б» настоящего пункта.
При удержании и перечислении в бюджет налога на доходы физических лиц у источника выплаты страховщиком в связи с досрочным прекращением договора долгосрочного страхования жизни или нарушением требований настоящего пункта страховщиком выдается страхователю справка о сумме полученных страховых премий, удержанного налога на доходы физических лиц и возвращаемых средствах.
7. Внедрить, начиная с 2020/2021 учебного года, порядок приема работников профессиональных участников страхового рынка на заочное и вечернее отделения по направлению образования «Страховое дело» профильных высших образовательных учреждений на платно-контрактной основе вне устанавливаемых квот приема без проведения тестовых испытаний.
При этом прием в высшие образовательные учреждения осуществляется по итогам собеседования и при условии:
наличия у работника общего среднего или среднего специального, профессионального образования и практического стажа работы не менее 2 лет на страховом рынке;
осуществления гарантированной оплаты контракта работодателем – профессиональным участником страхового рынка и обязательной отработки работником – выпускником в штате профессионального участника страхового рынка в течение 3 лет после окончания обучения.
8. Министерству финансов совместно с Фондом «Эл-юрт умиди» по подготовке специалистов за рубежом и диалогу с соотечественниками при Кабинете Министров Республики Узбекистан обеспечить в установленном порядке организацию на системной основе обучения, повышения квалификации и прохождения стажировки специалистов страхового рынка в зарубежных образовательных и других организациях.
Предоставить Ассоциации профессиональных участников страхового рынка Узбекистана право внесения в установленном порядке в Фонд «Эл-юрт умиди» рекомендательного письма в отношении специалиста страхового рынка с обоснованием необходимости его обучения, повышения квалификации или прохождения стажировки за рубежом.
9. Министерству инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан до 30 ноября 2019 года проработать вопрос включения в Программу по повышению эффективности государственного управления при техническом содействии правительства Объединенных Арабских Эмиратов отдельного направления по повышению квалификации специалистов в сфере страховой деятельности.
10. Одобрить предложение Министерства финансов о создании на базе Государственной инспекции по страховому надзору при Министерстве финансов Республики Узбекистан Агентства по развитию страхового рынка при Министерстве финансов Республики Узбекистан (далее – Агентство).
11. Определить основными задачами Агентства:
обеспечение открытости и прозрачности функционирования страхового рынка и деятельности его профессиональных участников, в том числе путем системной публикации статистических и финансовых показателей в сфере страховой деятельности;
обеспечение защиты прав потребителей страховых услуг и других участников страховых отношений, содействие в повышении доверия населения к страховому рынку и развитии страховой культуры в обществе;
содействие в организации подготовки, переподготовки и повышения квалификации специалистов страхового рынка, в том числе за рубежом, а также с привлечением экспертов и специалистов международного уровня;
установление обязательных нормативов и требований по платежеспособности страховщиков, формированию и использованию страховых резервов, а также разработку рекомендаций по организации эффективной страховой деятельности;
контроль за соблюдением профессиональными участниками страхового рынка законодательства в сфере страховой деятельности, а также установленных нормативов и требований по обеспечению их финансовой устойчивости;
лицензирование страховой деятельности страховщиков (перестраховщиков) и страховых брокеров, сертификация деятельности актуариев;
формирование и ведение интегрированной информационной системы по учету и отчетности, дистанционному надзору и оперативному онлайн-мониторингу состояния страхового рынка и деятельности его профессиональных участников;
содействие в развитии традиционно востребованных и внедрении новых видов страховых услуг, направленных на обеспечение растущих потребностей населения и субъектов предпринимательства, усиление страховой защиты в сфере сельскохозяйственной деятельности;
организацию сотрудничества с аналогичными структурами зарубежных государств, международными финансовыми институтами и другими зарубежными организациями в сфере страховой деятельности.
Агентство является уполномоченным государственным органом по регулированию и развитию страхового рынка, а также правопреемником Министерства финансов Республики Узбекистан по всем его правам, обязательствам и договорам в части регулирования и надзора за страховой деятельностью;
содержание Агентства осуществляется за счет средств Государственного бюджета Республики Узбекистан и других источников, не запрещенных законодательством;
Агентство возглавляет директор, назначаемый на должность и освобождаемый от должности Кабинетом Министров Республики Узбекистан по представлению министра финансов Республики Узбекистан;
директор Агентства по статусу, условиям оплаты труда, медицинского и транспортного обслуживания приравнивается к заместителю министра;
на работников Агентства распространяются условия оплаты труда, установленные для работников Министерства финансов Республики Узбекистан.
13. Установить предельную численность управленческого персонала Агентства в количестве 28 единиц в пределах установленной общей численности управленческого персонала системы Министерства финансов Республики Узбекистан.
14. Министерству здравоохранения совместно с Министерством финансов Республики Узбекистан до 30 ноября 2019 года внести в Кабинет Министров проекты нормативно-правовых актов, предусматривающие:
правовые основы внедрения механизмов обязательного медицинского страхования;
пилотное внедрение в Сырдарьинской области механизмов оплаты медицинских услуг за «пролеченный случай» и методологию системы финансирования на основе «подушевого норматива» – начиная с 2020 года, а также системы обязательного медицинского страхования – с 2021 года.
15. Министерству финансов совместно с другими заинтересованными министерствами и ведомствами внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан:
проект решения правительства об организации деятельности Агентства по развитию страхового рынка при Министерстве финансов Республики Узбекистан, предусмотрев в том числе утверждение структуры и положения об Агентстве;
б) до 1 января 2020 года – проект Стратегии поэтапного внедрения в страховую деятельность международных стандартов достаточности капитала и платежеспособности страховщиков, направленных на риск-ориентированный подход регулирования деятельности страховых организаций.
16. Утвердить:
состав Рабочей группы по содействию реформированию и ускоренному развитию страхового рынка Республики Узбекистан согласно приложению № 4;
План подробных практических мероприятий по реализации настоящего постановления согласно приложению № 5.
Рабочей группе (Кучкаров Д.) обеспечить:
координацию и контроль безусловного исполнения мер, предусмотренных настоящим постановлением, а также организацию их своевременной, полной и качественной реализации;
системный мониторинг за выполнением целевых показателей ускоренного развития страхового рынка Республики Узбекистан на 2019–2022 годы;
ежеквартальное внесение в Администрацию Президента Республики Узбекистан и Кабинет Министров Республики Узбекистан информации о ходе исполнения настоящего постановления.
17. Агентству информации и массовых коммуникаций при Администрации Президента Республики Узбекистан, Национальному информационному агентству Узбекистана и Национальной телерадиокомпании Узбекистана организовать в средствах массовой информации выступления и тематические передачи по широкому освещению целей и задач настоящего постановления.
18. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н., советника Президента Республики Узбекистан Гулямова Р.А. и заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан – министра финансов Кучкарова Д.А.