Qishloq xo‘jaligida aholi bandligini oshirish va yer uchastkalaridan samarali foydalanish chora-tadbirlari to‘g‘risida
Amalga oshirilayotgan islohotlarni izchil davom ettirish, yerdan oqilona foydalanish va ko‘p qavatli ishlab chiqarish binolarini qurishni hamda hududlarning sanoat salohiyatini kengaytirishni soliq yukini pasaytirish hisobiga rag‘batlantirish maqsadida:
1. 2023 yil 1 apreldan 2024 yil 1 mayga qadar eksperiment tariqasida respublika byudjetidan paxta va (yoki) g‘alla yetishtirishga ixtisoslashgan fermer xo‘jaliklariga ularning ishchilarining mehnatga haq to‘lash tarzidagi daromadlari bo‘yicha to‘langan jismoniy shaxslardan olinadigan daromad solig‘ini bir vaqtning o‘zida quyidagi shartlarga rioya qilinganda qaytarib berish tartibi joriy etilsin:
qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallangan har bir gektar yer uchun oyiga kamida bir nafar ishchining bandligi ta’minlanganda;
har bir nafar ishchi uchun oyiga mehnatga haq to‘lash tarzidagi daromad mehnatga haq to‘lashning eng kam miqdorining bir baravaridan kam bo‘lmagan miqdorda belgilanganda;
paxta va (yoki) g‘alla yetishtirishga ixtisoslashgan fermer xo‘jaligi o‘tgan yil yakuni bo‘yicha Soliq kodeksining 57-moddasi talablariga javob berganda.
2. Iqtisodiyot va moliya vazirligi huzuridagi Soliq qo‘mitasi bir oy muddatda respublika byudjetidan paxta va (yoki) g‘alla yetishtirishga ixtisoslashgan fermer xo‘jaliklarining hisob raqamlariga ularning ishchilarining mehnatga haq to‘lash tarzidagi daromadlari bo‘yicha to‘langan jismoniy shaxslardan olinadigan daromad solig‘ini hisobot oyidan keyingi oyning 25 sanasidan keyin to‘liq miqdorda qaytarishning avtomatlashtirilgan tizimini ishlab chiqsin.
3. Belgilansinki, 2023 yil 1 apreldan boshlab tadbirkorlik sub’ektlari yangi qurilgan ko‘p qavatli ishlab chiqarish binolari, shu jumladan, 2023 yil 1 yanvardan keyin foydalanishga topshirilgan binolar yuzasidan (respublikaning shaharlari, shuningdek, Toshkent viloyatining Zangiota, Qibray va Toshkent tumanlarida joylashgan binolar bundan mustasno) yuridik shaxslarning mol-mulkiga solinadigan soliq bo‘yicha hisoblangan summani uch qavatli binoga – 0,9, to‘rt qavatli binoga – 0,8, besh qavatli binoga – 0,7, olti qavatli binoga – 0,6, yetti va undan yuqori qavatli binoga – 0,5 pasaytiruvchi koeffitsiyentni qo‘llagan holda, bino foydalanishga topshirilgan oydan boshlab 3 yildan ortiq bo‘lmagan muddatga to‘laydi. Bunda, ushbu bandda belgilangan pasaytiruvchi koeffitsiyent:
mahsulot ishlab chiqarish bo‘yicha faoliyatni amalga oshirish uchun zarur bo‘lgan yordamchi xonalar bilan (ofis uchun xonalar va o‘zi ishlab chiqargan mahsulotlarni sotish uchun, kasbni egallash maqsadida tashkil etilgan o‘quv-ishlab chiqarish xonalari va h.k.) birga, agar ularning maydoni yangi qurilgan ko‘p qavatli ishlab chiqarish binosining umumiy maydonining 20 foizidan oshmagan bo‘lsa;
ishlab chiqarish maqsadlarida bino bir nechta xo‘jalik yurituvchi sub’ektlar tomonidan birgalikda foydalanilayotgan bo‘lsa, bunday binoning har bir mulkdori tomonidan qo‘llaniladi.

В целях последовательного продолжения осуществляемых реформ, рационального использования земель, стимулирования строительства многоэтажных производственных зданий и расширения промышленного потенциала регионов за счет снижения налоговой нагрузки:
1. Внедрить в период с 1 апреля 2023 года по 1 мая 2024 года в качестве эксперимента порядок возврата из республиканского бюджета фермерским хозяйствам, специализирующимся на выращивании хлопка и (или) зерна, налога на доходы физических лиц, уплаченного с доходов в виде оплаты труда их работников, при соблюдении данными фермерскими хозяйствами одновременно следующих условий:
обеспечение занятости не менее одного работника на один гектар земельного участка сельскохозяйственного назначения в месяц;
установление дохода в виде оплаты труда на каждого работника в размере не менее одного минимального размера оплаты труда в месяц;
соответствие фермерского хозяйства, специализирующегося на выращивании хлопка и (или) зерна, требованиям статьи 57 Налогового кодекса по итогам предыдущего года.
2. Налоговому комитету при Министерстве экономики и финансов в месячный срок обеспечить разработку автоматизированной системы возврата из республиканского бюджета на расчетные счета фермерских хозяйств, специализирующихся на выращивании хлопка и (или) зерна, налога на доходы физических лиц, уплаченного с доходов в виде оплаты труда их работников в полном объеме, после 25-го числа месяца, следующего за отчетным.
3. Установить, что с 1 апреля 2023 года субъекты предпринимательства по вновь построенным многоэтажным производственным зданиям, в том числе введенным в эксплуатацию после 1 января 2023 года (за исключением расположенных в городах республики, а также в Зангиатинском, Кибрайском и Ташкентском районах Ташкентской области), уплачивают налог на имущество юридических лиц с применением понижающего коэффициента в размере 0,9 к начисленной сумме этого налога в отношении трехэтажного здания, 0,8 – четырехэтажного здания, 0,7 – пятиэтажного здания, 0,6 – шестиэтажного здания, 0,5 – семиэтажного и выше здания с месяца ввода их в эксплуатацию на срок не более 3 лет. При этом понижающий коэффициент, установленный в настоящем пункте, применяется:
с учетом вспомогательных помещений, необходимых для осуществления деятельности по производству продукции (помещения под офис и по реализации собственной произведенной продукции, учебно-производственные помещения для освоения профессии и т.п.), если их площадь не превышает 20 процентов от общей площади вновь построенного многоэтажного производственного здания;
каждым собственником такого здания, если здание используется в производственных целях совместно несколькими хозяйствующими субъектами.