O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021 yil 3 fevraldagi “2017-2021 yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasini “Yoshlarni qo‘llab-quvvatlash va aholi salomatligini mustahkamlash yili”da amalga oshirishga oid davlat dasturi to‘g‘risida”gi PF–6155-son Farmoni ijrosini ta’minlash, shuningdek, “Obod qishloq” va “Obod mahalla” dasturlarini amalga oshirishni izchil davom ettirish orqali hududlarning yo‘l-transport infratuzilmasi, muhandislik-kommunikatsiya tarmoqlari hamda ijtimoiy soha ob’ektlarini rivojlantirish va shu asosda aholining farovonligi hamda turmush darajasini yanada yuksaltirish maqsadida:
1. Belgilansinki, “Obod qishloq” va “Obod mahalla” dasturlari (keyingi o‘rinlarda – Dasturlar) doirasida:
a) qishloqlar (mahallalar) ro‘yxati quyidagi mezonlar asosida shakllantiriladi:
olis va tabiiy-iqlim sharoiti og‘ir hududlarda joylashganligi;
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Xalq qabulxonalari hamda mahalliy davlat hokimiyati organlariga aholi tomonidan yo‘l-transport infratuzilmasi, muhandislik-kommunikatsiya tarmoqlari va ijtimoiy soha ob’ektlari bo‘yicha kelib tushgan murojaatlar soni;
aholi va tadbirkorlarda o‘zlari istiqomat qilayotgan (joylashgan) qishloq (mahalla) hududini birgalikda obodonlashtirish yuzasidan tashabbuslarning mavjudligi;
“Turizm mahallasi”“Turizm qishlog‘i” yoki “Turizm ovuli” maqomiga egaligi;
b) qishloqlarda (mahallalarda) amalga oshiriladigan qurilish, ta’mirlash va obodonlashtirish ishlarini hamda ularni moliyalashtirish uchun talab etiladigan mablag‘larni tuman (shahar) hokimliklari mahalla fuqarolar yig‘inlari raislari bilan birgalikda tegishli tuman (shahar) xalq deputatlari Kengashlarida himoya qiladi;
v) har bir qishloqni (mahallani) rivojlantirishning ustuvor yo‘nalishlari tegishli qishloqdagi (mahalladagi) mavjud imkoniyatlar, aholining uzoq yillar davomida shakllangan salohiyati, tadbirkorlik muhiti va “o‘sish nuqtalari” inobatga olingan holda belgilanadi;
g) mahalliy davlat hokimiyati organlari tomonidan:
aholini toza ichimlik suvi bilan ta’minlash, joylarda oqova suv xandaqlari va sanitariya inshootlarini barpo etish;
elektr ta’minotini, jumladan, transformatorlar va nimstansiyalar holatini yaxshilash, aloqa va axborotlashtirish tizimini modernizatsiya qilish, aholiga gaz yoqilg‘isi uzluksiz yetkazib berilishini tashkil etish;
ichki avtomobil yo‘llari, piyodalar yo‘laklaritransport to‘xtash bekatlari va boshqa yo‘l infratuzilmasini qurish, rekonstruksiya qilish va ta’mirlash, yo‘lbo‘ylarini obodonlashtirish va ko‘kalamzorlashtirish;
qishloq va suv xo‘jaligi infratuzilmasini rivojlantirish, irrigatsiya tizimlarini barpo etish, sizot suvlar sathini pasaytirish, ariqlarni tozalash va foydalanishdan chiqib ketgan yerlarni foydalanishga kiritish;
ijtimoiy soha ob’ektlari, jumladan, maktabgacha ta’lim tashkilotlari, umumiy o‘rta ta’lim maktablari, sog‘liqni saqlash muassasalari, shuningdek, turizm ob’ektlarini qurish, rekonstruksiya qilish va ta’mirlash bilan bog‘liq tadbirlar amalga oshiriladi.
2. Dasturlarni 2021 yilda amalga oshirish chora-tadbirlari doirasida tuman (shahar) xalq deputatlari Kengashlari tomonidan:
mazkur qarorning 1-bandi “a” kichik bandida belgilangan mezonlar asosida har bir tuman va shahardan qurilish, ta’mirlash va obodonlashtirish ishlari amalga oshiriladigan jami 397 ta qishloq va mahalla tanlab olinganligi;
yo‘l-transport va muhandislik-kommunikatsiya tarmoqlarini, ijtimoiy soha va boshqa infratuzilma ob’ektlarini qurish-ta’mirlash ishlarining manzilli dasturlari tasdiqlanganligi ma’lumot uchun qabul qilinsin.
3. 2021 yilda barcha tuman va shahardagi jami 7 794 ta qishloq va mahallada umumiy qiymati 20,8 trillion сўmлик qurilish, ta’mirlash va obodonlashtirish ishlarini amalga oshirishni nazarda tutuvchi:
“Obod qishloq” va “Obod mahalla” dasturlarini amalga oshirish, ijtimoiy va ishlab chiqarish infratuzilmasini rivojlantirish hamda aholini uy-joy bilan ta’minlash chora-tadbirlarini moliyalashtirish manbalari 1-илоvaga muvofiq;
“Obod qishloq” va “Obod mahalla” dasturlari doirasida ichki yo‘llar, ichimlik suvi ta’minoti va oqova suv tizimi, elektr energiyasi hamda gaz ta’minoti ob’ektlarini qurish va ta’mirlash parametrlari 22a–2n-илоvaлaрga muvofiq;
“Obod qishloq” va “Obod mahalla” dasturlari doirasida irrigatsiya, aloqa va axborotlashtirish tizimlarini yaxshilash, sport va bolalar maydonchalari barpo etish, qishloq va mahallalar ko‘chalarini obodonlashtirish parametrlari 33a–3n-илоvaлaрga muvofiq;
“Obod qishloq” va “Obod mahalla” dasturlari doirasida ijtimoiy soha ob’ektlari, fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlari komplekslari, mahalla guzarlarini qurish va ta’mirlash hamda uy-joy fondini yaxshilash parametrlari 44a–4n-илоvaлaрga muvofiq;
“Obod qishloq” va “Obod mahalla” dasturlari doirasida jamoat transporti, maishiy chiqindilar bilan ishlash tizimi va bozor infratuzilmasini rivojlantirish parametrlari 55a–5n-илоvaлaрga muvofiq;
ichimlik suvi ta’minoti va oqova suv tizimi ob’ektlarini qurish va ta’mirlash parametrlari 66a–6n-илоvaлaрga muvofiq;
ichki yo‘llarni qurish va ta’mirlash parametrlari 77a–7n-илоvaлaрga muvofiq;
past kuchlanishli elektr tarmoqlarini yangilash va modernizatsiya qilish parametrlari 88a–8n-илоvaлaрga muvofiq;
turizm infratuzilmasini rivojlantirish parametrlari 99a–9n-илоvaлaрga muvofiq;
kichik sanoat zonalari faoliyatini rivojlantirish parametrlari 10-илоvaga muvofiq;
tuman markazlari va shaharlarning me’moriy qiyofasini zamonaviylashtirish va obodonlashtirish parametrlari 1111a–11n-илоvaлaрga muvofiq;
irrigatsiya ob’ektlarini qurish va ta’mirlash parametrlari 1212a–12n-илоvaлaрga muvofiq;
gaz ta’minoti tizimini yaxshilash parametrlari 1313a–13n-илоvaлaрga muvofiq;
aloqa va axborotlashtirish tizimini rivojlantirish parametrlari 1414a–14n-илоvaлaрga muvofiq;
ijtimoiy soha ob’ektlarini qurish va ta’mirlash parametrlari 1515a–15n-илоvaлaрga muvofiq;
fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlari komplekslari, mahalla guzarlari hamda madaniyat markazlarini qurish va ta’mirlash parametrlari 1616a–16n-илоvaлaрga muvofiq;
jamoat transporti va maishiy chiqindilar bilan ishlash infratuzilmasini rivojlantirish parametrlari 1717a–17m-илоvaлaрga muvofiq;
qishloq va mahallalar ko‘chalarini obodonlashtirish parametrlari 1818a–18m-илоvaлaрga muvofiq;
sport va bolalar maydonchalari barpo etish parametrlari 1919a–19m-илоvaлaрga muvofiq;
uy-joy fondini yaxshilash parametrlari 2020a–20n-илоvaлaрga muvofiq tasdiqlansin.
O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri A.N. Aripovga, zarur hollarda, Dasturlar parametrlariga Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklarining takliflari asosida o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish huquqi berilsin.
a) Dasturlar doirasida:
ijtimoiy soha, ichimlik suvi ta’minoti, oqova suv tizimi hamda yo‘l-transport infratuzilmasi ob’ektlari uchun ajratiladigan mablag‘lar tegishincha Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari huzuridagi “Obod qishloq” va “Obod mahalla” jamg‘armalari orqali moliyalashtiriladi;
elektr energiyasi, tabiiy gaz va telekommunikatsiya tarmoqlarini qurish-ta’mirlash ishlarini moliyalashtirish tegishincha “Hududiy elektr tarmoqlari” AJ, “Hududgazta’minot” AJ, telekommunikatsiya operatorlari va provayderlarining o‘z mablag‘lari hisobidan amalga oshiriladi;
b) Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar, Toshkent shahar va tuman (shahar) hokimliklari tomonidan tegishincha Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi, viloyatlar, Toshkent shahar va tuman (shahar) xalq deputatlari Kengashlarining qarorlariga asosan, Dasturlarga tasdiqlangan loyihaoldi va loyiha hujjatlari hamda moliyalashtirish manbalari mavjud bo‘lgan qo‘shimcha loyihalar kiritilishi yoki istiqbolsiz loyihalar chiqarib tashlanishi mumkin;
v) ob’ektlarning loyiha-smeta hujjatlariga asosan Dasturlar doirasida ajratilgan mablag‘lar yetishmagan taqdirda, ushbu ob’ektlarni qurish-ta’mirlash bilan bog‘liq qo‘shimcha xarajatlar tegishincha Qoraqalpog‘iston Respublikasi respublika byudjeti, viloyatlar va Toshkent shahar mahalliy byudjetlarining qo‘shimcha manbalari mablag‘lari hisobidan qoplanadi;
g) 2021 yil 1 noyabrga qadar Qoraqalpog‘iston Respublikasi hamda viloyatlar markazlarida davlat-xususiy sheriklik shartlari asosida fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organi komplekslarini Qurilish vazirligi tomonidan ma’qullangan namunaviy loyihalarga muvofiq barpo etish, shuningdek, tegishli infratuzilma qurish uchun zarur yer uchastkalari tegishincha Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi va viloyatlar xalq deputatlari Kengashlarining qarorlariga muvofiq tadbirkorlik sub’ektlariga to‘g‘ridan-to‘g‘ri (tanlov savdolarini o‘tkazmasdan) shartnomalar asosida haq undirilmasdan ajratilishi mumkin.
5. Dasturlar doirasida amalga oshiriladigan qurilish-ta’mirlash ishlari bo‘yicha buyurtmachilar etib:
ichimlik suvi ta’minoti ob’ektlari (ijtimoiy sheriklik loyihalari bundan mustasno) bo‘yicha – “Suv ta’minoti va oqova suv ob’ektlari qurilishi bo‘yicha injiniring kompaniyasi” unitar korxonasi, sohadagi ijtimoiy sheriklik loyihalari bo‘yicha – Uy-joy kommunal xizmat ko‘rsatish vazirligi;
ichki avtomobil yo‘llari (Toshkent shahri ko‘chalari bundan mustasno) bo‘yicha – Avtomobil yo‘llari qo‘mitasi huzuridagi “Mintaqaviy yo‘llarga buyurtmachi xizmati” davlat unitar korxonasi, Toshkent shahri ko‘chalari bo‘yicha – Toshkent shahar hokimligining “Yagona buyurtmachi xizmati” injiniring kompaniyasi;
elektr energiyasi, tabiiy gaz va aloqa tarmoqlari bo‘yicha – tegishincha “Hududiy elektr tarmoqlari” AJ“Hududgazta’minot” AJ, telekommunikatsiya operatorlari va provayderlari hududiy filiallari;
ijtimoiy soha ob’ektlari va markazlashgan mablag‘lar hisobidan amalga oshiriladigan boshqa ob’ektlar bo‘yicha – Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari huzuridagi “Yagona buyurtmachi xizmati” injiniring kompaniyalari hamda vazirlik va idoralar huzuridagi buyurtmachi tashkilotlar belgilansin.
Dasturlar doirasida ichki yo‘llarga qum-shag‘al aralashmasini yotqizish bilan bog‘liq ishlarni bajarish to‘g‘risida tuziladigan shartnomalarda 30 foiz miqdorida oldindan to‘lovni amalga oshirish nazarda tutiladi;
Dasturlar bilan qamrab olingan hududlardagi gaz iste’molchilariga elektron gaz hisoblagichlarini o‘rnatish hamda ushbu iste’molchilarni tabiiy gaz nazorati va hisobining avtomatlashtirilgan tizimiga ulash navbatsiz amalga oshiriladi.
6. Moliya vazirligi (T.A. Ishmetov):
a) Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklarining talabnomalariga muvofiq:
Dasturlar doirasida Qoraqalpog‘iston Respublikasi respublika byudjeti, viloyatlar va Toshkent shahar mahalliy byudjetlari orqali “Obod qishloq” va “Obod mahalla” jamg‘armalariga O‘zbekiston Respublikasining respublika byudjetidan jami 1 trillion сўmgaчa mablag‘lar;
Dasturlarda ko‘zda tutilgan tadbirlarni o‘z vaqtida moliyalashtirish uchun Qoraqalpog‘iston Respublikasi respublika byudjeti, viloyatlar va Toshkent shahar mahalliy byudjetlariga O‘zbekiston Respublikasi respublika byudjetidan joriy yil yakuniga qadar qaytarish sharti bilan bosqichma-bosqich 1 trillion so‘mgacha byudjet ssudasi mablag‘lari ajratilishini ta’minlasin;
b) mahalliy byudjetlar mablag‘lari, shuningdek, boshqa manbalar hisobidan qurilgan va davlat ixtiyoriga topshirilgan ijtimoiy soha ob’ektlarini saqlash bilan bog‘liq xarajatlarni 2021 yilda – tegishli sohaga ajratilgan mablag‘lar doirasida moliyalashtirsin, 2022 yildan – Davlat byudjeti parametrlarida zarur mablag‘larni nazarda tutsin.
7. Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi Raisi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimlari:
2021 yil 15 aпрелga qadar qishloq va mahallalarda yo‘l-transport va muhandislik-kommunikatsiya tarmoqlarini, ijtimoiy soha va boshqa infratuzilma ob’ektlarini qurish-ta’mirlash ishlarining manzilli dasturiga muvofiq ob’ektlarning loyiha-smeta hujjatlari ishlab chiqilishini ta’minlasin. Bunda, buyurtmachilar tomonidan loyiha tashkilotlarini eng yaxshi takliflarni tanlab olish natijalariga ko‘ra aniqlashga ruxsat berilsin;
Dasturlar doirasida amalga oshiriladigan ishlar hajmi va smeta qiymatlarining asossiz ravishda oshirib yuborilmasligi ustidan nazorat o‘rnatsin;
Dasturlarga kiritilgan qishloqlar va shahar mahallalarining bosh reja sxemalari va batafsil rejalashtirish loyihalari hududiy loyiha tashkilotlari tomonidan oldindan ishlab chiqilishini va ular bilan bog‘liq tadbirlarning tegishli mahalliy byudjetlar mablag‘lari hisobidan moliyalashtirilishini ta’minlasin;
joylarda obodonlashtirish va ko‘kalamzorlashtirish, yakka tartibdagi va ko‘p kvartirali uylarni, mahalla binolari va guzarlarini ta’mirlash, piyoda yo‘laklarini barpo etish, tungi yoritish uskunalarini o‘rnatish, shuningdek, boshqa infratuzilma ob’ektlarini qurish hamda ta’mirlash ishlarini moliyalashtirishga aholi va tashabbuskor tadbirkorlar mablag‘lari, homiylik va xayriya mablag‘lari, tijorat banklari kreditlari va qonunchilikda taqiqlanmagan boshqa manbalar hisobidan mablag‘lar jalb qilish choralarini ko‘rsin;
har oy yakuni bilan “Obod qishloq” dasturini amalga oshirishni muvofiqlashtirish bo‘yicha Respublika komissiyasi (A.J. Ramatov), Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi, Moliya vazirligi hamda Qurilish vazirligiga Dasturlar doirasida bajarilgan ishlar va moliyalashtirilgan mablag‘lar bo‘yicha axborot kiritib borsin.
8. Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi (A.M. Boboyev), Moliya vazirligi (Q.X. Taparov):
Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari bilan birgalikda Dasturlar doirasidagi loyihalarning hududlarda ijtimoiy va ishlab chiqarish infratuzilmasi hamda turizmni rivojlantirish bo‘yicha amalga oshirilayotgan, shuningdek, xorijiy kreditlar hisobidan moliyalashtirilayotgan loyihalar bilan o‘zaro bog‘liqligini ta’minlasin. Bunda, qishloq va mahallalarning yo‘nalishlari va “o‘sish nuqtalari”dan kelib chiqib, Davlat byudjeti parametrlarida nazarda tutilgan 3 trillion сўmgaчa mablag‘ hududlardagi infratuzilma loyihalarini qo‘shma moliyalashtirishga yo‘naltirilsin;
manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda 2022 yil va kelgusi yillar uchun “Obod qishloq” va “Obod mahalla” dasturlarini tegishli yilga mo‘ljallangan O‘zbekiston Respublikasining ijtimoiy va ishlab chiqarish infratuzilmasini rivojlantirish dasturi bilan bir vaqtda va uyg‘unlashgan holda shakllantirsin hamda ularni moliyalashtirish uchun Davlat byudjeti parametrlarida zarur mablag‘larni nazarda tutsin.
Bunda, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari har yili 20 aprelga qadar tegishli tuman (shahar) xalq deputatlari Kengashlarining qarorlariga asosan kelgusi yil uchun “Obod qishloq” va “Obod mahalla” dasturlariga kiritiladigan qishloq va mahallalar ro‘yxatini, shuningdek, ularda amalga oshiriladigan qurilish-ta’mirlash ishlarining manzilli dasturlarini Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligiga kiritish choralarini ko‘rsin.
9. Energetika vazirligi (A.S. Sultonov) Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi (Sh.A. Vafayev) bilan birgalikda uch oy muddatda past va o‘rta kuchlanishli elektr tarmoqlarini yangilash va modernizatsiya qilish dasturini amalga oshirish uchun xorijiy kredit mablag‘larini jalb qilish choralarini ko‘rsin.
10. Transport vazirligi (I.R. Mahkamov), Avtomobil yo‘llari qo‘mitasi (A.A. Abduvaliyev) Favqulodda vaziyatlar vazirligi (A.H. Qo‘ldoshev), Davlat geologiya qo‘mitasi (B.F. Islamov), Davlat ekologiya qo‘mitasi (A.I. Maksudov), Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari bilan birgalikda bir hafta muddatda yo‘l qurilishi bilan bog‘liq xarajatlarni maqbullashtirish, shu jumladan, Avtomobil yo‘llari qo‘mitasi tizimidagi korxonalarni arzon qum-shag‘al xom ashyosi bilan ta’minlash yuzasidan Vazirlar Mahkamasiga taklif kiritsin.
11. Adliya vazirligi (R.Q. Davletov) ikki hafta muddatda Dasturlar doirasida tanlab olingan qishloq va mahallalarda davlat xizmatlari markazlari filiallarini tashkil etish bo‘yicha manzilli dasturni tasdiqlasin.
12. Qurilish vazirligi (B.I. Zakirov) Dasturlar doirasida ob’ektlarni qurish- a’mirlash bo‘yicha loyiha-smeta hujjatlarining belgilangan tartibda davlat ekspertizasidan o‘tkazilishini va qurilish-montaj ishlari sifatli bajarilishi ustidan tizimli davlat nazorati amalga oshirilishini ta’minlasin.
13. “Obod qishloq” dasturini amalga oshirishni muvofiqlashtirish bo‘yicha Respublika komissiyasi (A.J. Ramatov) muntazam ravishda hududlarga chiqib, Dasturlar ijrosini tahlil qilsin va har oyda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasiga axborot kiritib borsin.
14. Bosh prokuratura (A.Yu. Mavlonov), Hisob palatasi (B.T. Turabov) yo‘l-transport va muhandislik-kommunikatsiya tarmoqlarini, ijtimoiy soha va boshqa infratuzilma ob’ektlarini qurish-ta’mirlash ishlarini moliyalashtirish uchun ajratiladigan mablag‘lardan maqsadli hamda samarali foydalanilishi yuzasidan doimiy nazorat o‘rnatsin va har oy yakuni bo‘yicha Oliy Majlis Qonunchilik palatasi hamda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasiga axborot kiritib borsin.
15. Mazkur qaror ijrosini samarali tashkil etishga mas’ul va shaxsiy javobgar etib Bosh vazir o‘rinbosarlari A.J. Ramatov, J.A. Qo‘chqorov, Bosh prokuror N.T. Yo‘ldoshev, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi raisi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimlari belgilansin.
Qaror ijrosini har oyda muhokama qilib borish, ijro uchun mas’ul idoralar faoliyatini muvofiqlashtirish va nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasining Bosh vaziri A.N. Aripov hamda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi rahbari Z.Sh. Nizomiddinov zimmasiga yuklansin.
Amalga oshirilayotgan chora-tadbirlar natijadorligi yuzasidan O‘zbekiston Respublikasi Prezidentiga har oy yakuni bo‘yicha axborot berib borilsin.

В целях обеспечения исполнения Указа Президента Республики Узбекистан от 3 февраля 2021 года № УП–6155 «О Государственной программе по реализации Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017–2021 годах в «Год поддержки молодежи и укрепления здоровья населения», а также развития дорожно-транспортной инфраструктуры, инженерно-коммуникационных сетей и объектов социальной сферы регионов путем последовательного продолжения реализации программ «Обод кишлок» и «Обод махалла», дальнейшего повышения на этой основе уровня жизни и благосостояния населения:
1. Определить, что в рамках программ «Обод кишлок» и «Обод махалла» (далее – Программы):
а) перечень сел (махаллей) формируется на основе следующих критериев:
расположенность в отдаленных и со сложными природно-климатическими условиями регионах;
количество обращений по дорожно-транспортной инфраструктуре, инженерно-коммуникационным сетям и объектам социальной сферы, поступивших от населения в Народные приемные Президента Республики Узбекистан и органы государственной власти на местах;
наличие инициатив населения и предпринимателей по совместному благоустройству территории села (махалли), в котором они проживают (расположены);
наличие статуса «Махалля туризма»«Село туризма» или «Аул туризма»;
б) хокимияты районов (городов) совместно с председателями сходов граждан махаллей представляют на Кенгашах народных депутатов соответствующих районов (городов) работу по строительству, ремонту и благоустройству, планируемую к реализации в селах (махаллях), с расчетами необходимых для ее финансирования средств;
в) приоритетные направления развития каждого села (махалли) определяются с учетом имеющихся возможностей в соответствующем селе (махалле), сформировавшегося за долгие годы потенциала населения, предпринимательской среды и «точек роста»;
г) органами государственной власти на местах осуществляются мероприятия по:
обеспечению населения чистой питьевой водой, возведению на местах резервуаров сточных вод и санитарных сооружений;
улучшению электроснабжения, в том числе состояния трансформаторов и подстанций, модернизации системы связи и информатизации, организации бесперебойной поставки населению газового топлива;
строительству, реконструкции и ремонту внутренних автомобильных дорогпешеходных дорожектранспортных остановок и другой дорожной инфраструктуры, благоустройству и озеленению обочин дорог;
развитию инфраструктуры сельского и водного хозяйства, строительству ирригационных систем, снижению уровня сизотных вод, очистке арыков и вводу в эксплуатацию выбывших из оборота земель;
строительству, реконструкции и ремонту объектов социальной сферы, в том числе дошкольных образовательных организаций, средних общеобразовательных школ, учреждений здравоохранения, а также объектов туризма.
2. Принять к сведению, что в рамках мер по реализации Программ в 2021 году Кенгашами народных депутатов районов (городов):
на основе критериев, определенных в подпункте «а» пункта 1 настоящего постановления, из каждого района и города отобраны всего 397 сел и махаллей, в которых будет осуществлена работа по строительству, ремонту и благоустройству;
утверждены адресные программы строительно-ремонтных работ дорожно-транспортных и инженерно-коммуникационных сетей, объектов социальной сферы и другой инфраструктуры.
3. Утвердить предусматривающие осуществление работ по строительству, ремонту и благоустройству общей стоимостью 20,8 триллиона сумов в 7 794 селах и махаллях всех районов и городов:
источники финансирования мер по реализации программ «Обод кишлок» и «Обод махалла», развитию социальной и производственной инфраструктуры, обеспечению населения жильем согласно приложению № 1;
параметры строительства и ремонта внутренних дорог, объектов питьевого водоснабжения и системы канализации, электро- и газоснабжения в рамках программ «Обод кишлок» и «Обод махалла» согласно приложениям №№ 22а–2н;
параметры улучшения систем ирригации, связи и информатизации, возведения спортивных и детских площадок, благоустройства улиц сел и махаллей в рамках программ «Обод кишлок» и «Обод махалла» согласно приложениям №№ 33а–3н;
параметры строительства и ремонта объектов социальной сферы, комплексов органов самоуправления граждан, махаллинских гузаров
и улучшения жилищного фонда в рамках программ «Обод кишлок» и «Обод махалла» согласно приложениям №№ 44а–4н;
параметры развития общественного транспорта, системы работы с бытовыми отходами и рыночной инфраструктуры в рамках программ «Обод кишлок» и «Обод махалла» согласно приложениям №№ 55а–5н;
параметры строительства и ремонта объектов питьевого водоснабжения и системы канализации согласно приложениям №№ 66а–6н;
параметры строительства и ремонта внутренних дорог согласно приложениям №№ 77а–7н;
параметры обновления и модернизации низковольтных электрических сетей согласно приложениям №№ 88а–8н;
параметры развития туристской инфраструктуры согласно приложениям №№ 99а–9н;
параметры развития деятельности малых промышленных зон согласно приложению № 10;
параметры модернизации архитектурного облика и благоустройства районных центров и городов согласно приложениям №№ 1111а–11н;
параметры строительства и ремонта объектов ирригации согласно приложениям №№ 1212а–12н;
параметры улучшения системы газоснабжения согласно приложениям №№ 1313а–13н;
параметры развития системы связи и информатизации согласно приложениям №№ 1414а–14н;
параметры строительства и ремонта объектов социальной сферы согласно приложениям №№ 1515а–15н;
параметры строительства и ремонта комплексов органов самоуправления граждан, махаллинских гузаров и центров культуры согласно приложениям №№ 1616а–16н;
параметры развития общественного транспорта и инфраструктуры по работе с бытовыми отходами согласно приложениям №№ 1717а–17м;
параметры благоустройства улиц сел и махаллей согласно приложениям №№ 1818а–18м;
параметры возведения спортивных и детских площадок согласно приложениям №№ 1919а–19м;
параметры улучшения жилищного фонда согласно приложениям №№ 2020а–20н.
Предоставить Премьер-министру Республики Узбекистан Арипову А.Н. право внесения, при необходимости, изменений и дополнений в параметры Программ на основе предложений Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятов областей и города Ташкента.
средства, выделяемые для объектов социальной сферы, питьевого водоснабжения, канализации и дорожно-транспортной инфраструктуры, финансируются соответственно через фонды «Обод кишлок» и «Обод махалла» при Совете Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятах областей и города Ташкента;
финансирование работ по строительству и ремонту сетей электроэнергии, природного газа и телекоммуникаций осуществляется соответственно за счет собственных средств АО «Региональные электрические сети», АО «Худудгазтаъминот», операторов и провайдеров телекоммуникации;
б) Советом Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятами областей, города Ташкента и районов (городов) на основе решений соответственно Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан, Кенгашей народных депутатов областей, города Ташкента и районов (городов) в Программы могут быть внесены дополнительные проекты при наличии их утвержденной предпроектной и проектной документации и источников финансирования или исключены бесперспективные проекты;
в) при недостатке средств, выделенных в рамках Программ, согласно проектно-сметной документации объектов, дополнительные расходы, связанные со строительством и ремонтом данных объектов, покрываются за счет средств дополнительных источников республиканского бюджета Республики Каракалпакстан, местных бюджетов областей и города Ташкента соответственно;
г) до 1 ноября 2021 года необходимые земельные участки для возведения комплексов органов самоуправления граждан в центрах Республики Каракалпакстан и областей в соответствии с типовыми проектами, одобренными Министерством строительства, а также строительства сопутствующей инфраструктуры на условиях государственно-частного партнерства могут выделяться предпринимателям на основе прямых договоров (без проведения конкурсных торгов) безвозмездно согласно решениям соответственно Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан и Кенгашей народных депутатов областей.
5. Заказчиками по строительно-ремонтным работам, осуществляемым в рамках Программ, определить:
по объектам питьевого водоснабжения (за исключением проектов социального партнерства) – Унитарное предприятие «Сув таъминоти ва окова сув объектлари курилиши буйича инжиниринг компанияси», по проектам социального партнерства в данной сфере – Министерство жилищно-коммунального обслуживания;
по внутренним автомобильным дорогам (за исключением улиц города Ташкента) – Государственное унитарное предприятие «Минтакавий йулларга буюртмачи хизмати» при Комитете по автомобильным дорогам, по улицам города Ташкента – Инжиниринговую компанию «Ягона буюртмачи хизмати» хокимията города Ташкента;
по сетям электроэнергии, природного газа и связи – АО «Региональные электрические сети»АО «Худудгазтаъминот», территориальные филиалы операторов и провайдеров телекоммуникации соответственно;
по объектам социальной сферы и другим объектам, реализуемым за счет централизованных средств, – инжиниринговые компании «Ягона буюртмачи хизмати» при Совете Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятах областей и города Ташкента, а также организации-заказчики при министерствах и ведомствах.
в заключаемых в рамках Программ договорах о выполнении работы, связанной с укладкой на внутренних дорогах песчано-гравийной смеси, предусматривается осуществление предоплаты в размере 30 процентов;
установка электронных приборов учета природного газа потребителям на охваченных Программами территориях и подключение данных потребителей к автоматизированной системе контроля и учета природного газа осуществляются вне очереди.
а) по требованиям Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятов областей и города Ташкента обеспечить выделение:
средств в рамках Программ в размере до 1 триллиона сумов из республиканского бюджета Республики Узбекистан фондам «Обод кишлок» и «Обод махалла» через республиканский бюджет Республики Каракалпакстан, местные бюджеты областей и города Ташкента;
средств бюджетной ссуды для своевременного финансирования мероприятий, предусмотренных в Программах, в размере до 1 триллиона сумов поэтапно из республиканского бюджета Республики Узбекистан республиканскому бюджету Республики Каракалпакстан, местным бюджетам областей и города Ташкента с условием возврата до конца текущего года;
б) финансировать расходы, связанные с содержанием объектов социальной сферы, построенных за счет средств местных бюджетов, а также других источников и переданных в распоряжение государства, в 2021 году – в рамках выделенных на соответствующую сферу средств, с 2022 года – предусмотреть необходимые средства в параметрах Государственного бюджета.
7. Председателю Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимам областей и города Ташкента:
до 15 апреля 2021 года обеспечить разработку проектно-сметной документации объектов в соответствии с адресной программой работ по строительству и ремонту дорожно-транспортных и инженерно-коммуникационных сетей, объектов социальной сферы и другой инфраструктуры в селах и махаллях. При этом разрешить заказчикам определять проектные организации по результатам отбора наилучших предложений;
установить контроль за необоснованным завышением расценок сметы и объема работ, осуществляемых в рамках Программ;
обеспечить заблаговременную разработку региональными проектными организациями схем генеральных планов и проектов детальной планировки сел и городских махаллей, включенных в Программы, и финансирование связанных с ними мероприятий за счет средств соответствующих местных бюджетов;
принять меры по привлечению средств населения и инициативных предпринимателей, спонсорских и благотворительных средств, кредитов коммерческих банков и средств из других источников, не запрещенных законодательством, на финансирование работ по благоустройству и озеленению, ремонту индивидуальных и многоквартирных домов, махаллинских зданий и гузаров, прокладке пешеходных дорожек, установлению приборов ночного освещения, а также строительству и ремонту других объектов инфраструктуры на местах;
по итогам каждого месяца вносить в Республиканскую комиссию по координации реализации программы «Обод кишлок» (Раматов А.Ж.), Министерство экономического развития и сокращения бедности, Министерство финансов и Министерство строительства информацию о выполненных работах и профинансированных средствах в рамках Программ.
8. Министерству экономического развития и сокращения бедности (Бобоев А.М.) и Министерству финансов (Тапаров К.Х.):
совместно с Советом Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятами областей и города Ташкента обеспечить тесную взаимоувязку проектов в рамках Программ с проектами, реализуемыми по развитию социальной и производственной инфраструктуры и туризма, а также финансируемыми за счет зарубежных кредитов в регионах. При этом средства в размере до 3 триллионов сумов, предусмотренные в параметрах Государственного бюджета, направлять на совместное финансирование инфраструктурных проектов в регионах исходя из направлений и «точек роста» сел и махаллей;
совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами формировать программы «Обод кишлок» и «Обод махалла» на 2022 год и последующие годы параллельно и в созвучии с Программой развития социальной и производственной инфраструктуры Республики Узбекистан на соответствующий год и предусмотреть в параметрах Государственного бюджета средства, необходимые для их финансирования.
При этом Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента ежегодно до 20 апреля принять меры по внесению в Министерство экономического развития и сокращения бедности перечня сел и махаллей, включаемых в программы «Обод кишлок» и «Обод махалла» на последующий год, а также адресных программ осуществляемых в них строительно-ремонтных работ на основе решений Кенгашей народных депутатов соответствующих районов (городов).
9. Министерству энергетики (Султонов А.С.) совместно с Министерством инвестиций и внешней торговли (Вафаев Ш.А.) в трехмесячный срок принять меры по привлечению средств иностранных кредитов для реализации Программы по обновлению и модернизации низковольтных и средневольтных электрических сетей.
10. Министерству транспорта (Махкамов И.Р.), Комитету по автомобильным дорогам (Абдувалиев А.А.) совместно с Министерством по чрезвычайным ситуациям (Кулдошев А.Х.), Госкомгеологии (Исламов Б.Ф.), Госкомэкологии (Максудов А.И.), Советом Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятами областей и города Ташкента в недельный срок внести в Кабинет Министров предложение об оптимизации расходов, связанных с дорожным строительством, в том числе обеспечении доступным песчано-гравийным сырьем предприятий системы Комитета по автомобильным дорогам.
11. Министерству юстиции (Давлетов Р.К.) в двухнедельный срок утвердить адресную программу по созданию филиалов центров государственных услуг в селах и махаллях, отобранных в рамках Программ.
12. Министерству строительства (Закиров Б.И.) обеспечить проведение в установленном порядке государственной экспертизы проектно-сметной документации по строительству и ремонту объектов в рамках Программ
и осуществление системного государственного контроля за качественным выполнением строительно-монтажных работ.
13. Республиканской комиссии по координации реализации Программы «Обод кишлок» (Раматов А.Ж.) проводить анализ исполнения Программ с выездом на регулярной основе в регионы и ежемесячно вносить информацию в Администрацию Президента Республики Узбекистан.
14. Генеральной прокуратуре (Мавлонов А.Ю.), Счетной палате (Турабов Б.Т.) установить постоянный контроль за целевым и эффективным использованием средств, выделяемых для финансирования работ по строительству и ремонту дорожно-транспортных и инженерно-коммуникационных сетей, объектов социальной сферы и другой инфраструктуры, и по итогам каждого месяца вносить информацию в Законодательную палату Олий Мажлиса и Администрацию Президента Республики Узбекистан.
15. Возложить на заместителей Премьер-министра Раматова А.Ж., Кучкарова Д.А., Генерального прокурора Йулдошева Н.Т., Председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимов областей и города Ташкента персональную ответственность за организацию эффективного исполнения настоящего постановления.
Ежемесячное обсуждение хода исполнения настоящего постановления, осуществление координации и контроля за деятельностью ведомств, ответственных за его исполнение, возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н. и руководителя Администрации Президента Республики Узбекистан Низомиддинова З.Ш.
О результативности осуществляемых мер информировать Президента Республики Узбекистан по итогам каждого месяца.