Ishlab chiqarish maydonlaridan foydalanish samaradorligini oshirishga doir qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisida
Taʼkidlash lozimki, tadbirkorlik subyektlarining investitsiya loyihalarini muvaffaqiyatli amalga oshirishda koʻmaklashish, mulkdorlarning oʻzlariga tegishli boʻsh turgan ishlab chiqarish maydonlaridan oqilona va maqsadli foydalanish boʻyicha masʼuliyatini kuchaytirish borasida koʻrilayotgan choralar amalda oʻz samaradorligini koʻrsatdi.
Ilgari xususiylashtirilgan korxonalar bilan ishlashda yondashuv va ish uslubining tubdan oʻzgartirilishi bir yarim mingdan ortiq faoliyat koʻrsatmayotgan va kam quvvatli korxonalar faoliyatini tiklash va oʻn ikki mingdan ortiq ish oʻrinlari yaratish imkonini berdi.
Shu bilan birga, hududlarda hanuzgacha davlatga va davlat ulushi mavjud boʻlgan korxonalarga tegishli boʻlgan, shuningdek, ajratilgan yer uchastkalarida tadbirkorlik subyektlari tomonidan qurilgan hamda sobiq jamoa va shirkat xoʻjaliklarini tugatish davrida sotib olingan katta miqdordagi faoliyat koʻrsatmayotgan va samarasiz foydalanilayotgan binolar va qurilishi tugallanmagan obyektlar saqlanib qolmoqda.
Mazkur holat yangi ish oʻrinlari yaratish imkoniyatining yoʻqotilishiga, ishlab chiqarish quvvatlarining maʼnan eskirishi va jismonan yemirilishiga olib kelayotgan boʻlib, ulardan oqilona foydalanishni tashkil etish boʻyicha kechiktirib boʻlmaydigan choralarni koʻrishni talab etmoqda.
Faoliyat koʻrsatmayotgan va foydalanilmasdan turgan obyektlar mulkdorlari, barcha darajadagi rahbarlarning mazkur obyektlardan oqilona va maqsadli foydalanilishi boʻyicha masʼuliyatini kuchaytirish, shuningdek, korxonalarni faol xoʻjalik faoliyatiga jalb etish hamda shu asosda yangi ish oʻrinlarini yaratish maqsadida:
1. Oʻzbekiston Respublikasi Iqtisodiyot vazirligi, Xususiylashtirilgan korxonalarga koʻmaklashish va raqobatni rivojlantirish davlat qoʻmitasi, Davlat soliq qoʻmitasi, Qoraqalpogʻiston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklarining ilgari xususiylashtirilgan obyektlarni xoʻjalik faoliyatiga jadal jalb etish boʻyicha amaldagi mexanizmni mulk huquqining vujudga kelish asoslari va egallagan maydon hajmidan qatʼi nazar, barcha toifadagi qurilishi tugallanmagan obyektlar, boʻsh turgan binolar, noturar inshootlar va foydalanilmayotgan ishlab chiqarish maydonlariga (keyingi oʻrinlarda foydalanilmayotgan obyektlar deb yuritiladi) nisbatan tatbiq etish toʻgʻrisidagi taklifi qabul qilinsin.
Qoraqalpogʻiston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahrida foydalanilmayotgan obyektlardan samarali foydalanish boʻyicha namunaviy tarkibdagi idoralararo komissiyalar (keyingi oʻrinlarda idoralararo komissiyalar deb yuritiladi) 1-ilovaga muvofiq;
tumanlar (shaharlar)da foydalanilmayotgan obyektlardan samarali foydalanish boʻyicha namunaviy tarkibdagi ishchi guruhlar (keyingi oʻrinlarda ishchi guruhlar deb yuritiladi) 2-ilovaga muvofiq tuzilsin.
Idoralararo komissiyalar rahbarlari etib Qoraqalpogʻiston Respublikasi Vazirlar Kengashi raisi, viloyatlar va Toshkent shahri hokimlari, ishchi guruhlar rahbarlari etib tegishli tuman (shahar) hokimlari belgilansin.
3. Idoralararo komissiyalarga quyidagilar amalga oshirilishini tashkil etish va nazorat qilish yuklatilsin:
doimiy monitoring natijalariga koʻra tegishli hududdagi foydalanilmayotgan obyektlarni aniqlash va ularning roʻyxatlarini shakllantirish;
foydalanilmayotgan obyektlar faoliyatini tiklash, ishlab chiqarishni tashkil etish va yangi ish oʻrinlarini yaratish boʻyicha “yoʻl xaritalari” va investitsiya loyihalarini mulkdorlar bilan birga ishlab chiqish, shuningdek, ularni tasdiqlash;
foydalanilmayotgan obyektlar faoliyatini tiklash boʻyicha takliflarni taqdim etmagan yoki tasdiqlangan “yoʻl xaritalari” ijrosini taʼminlamayotgan mulkdorlarga nisbatan qonunchilikda nazarda tutilgan taʼsir choralarini qoʻllash haqida xulosalar chiqarish;
davlat organlari faoliyatini muvofiqlashtirib borish va ishchi guruhlar rahbarlarining hisobotlarini muntazam ravishda eshitish;
tadbirkorlik subyektlari tomonidan investitsiya loyihalarini amalga oshirish uchun ruxsat beruvchi tusdagi hujjatlar va tijorat banklari kreditlarini olishda koʻmaklashish.
4. 2018 yil 15 sentyabrdan boshlab shunday tartib oʻrnatilsinki, unga muvofiq:
a) davlat mulki boʻlgan foydalanilmayotgan obyektlar oʻrnatilgan tartibda sotiladi, davlat-xususiy sheriklik asosida, shu jumladan, ijaraga beriladi;
b) foydalanilmayotgan obyektlar mulkdorlari – yuridik shaxslarga quyidagi taʼsir choralari qoʻllaniladi:
soddalashtirilgan soliqqa tortish tartibidan soliqlar va boshqa majburiy toʻlovlarni umumbelgilangan tartibda toʻlashga oʻtkazish;
mol-mulk va yer soliqlarini ikki karra miqdorda toʻlash, 6 oy oʻtgandan soʻng – besh karra, 12 oy oʻtgandan soʻng va keyinchalik – oʻrnatilgan stavkaga nisbatan oʻn karra miqdorda toʻlashga oʻtkazish;
qonunchilikka muvofiq taqdim etilgan soliq imtiyozlari va preferensiyalar amal qilishini toʻxtatish.
mazkur qarorning 4-bandi “b” kichik bandida koʻrsatilgan taʼsir choralari idoralararo komissiya xulosasiga asosan mulkdorning idoralararo komissiya xulosasi bilan tanishganidan keyingi oydan boshlab qoʻllanadi;
idoralararo komissiyaning taʼsir choralarini qoʻllash haqidagi xulosasini chiqarish uchun mulkdor tomonidan foydalanilmayotgan obyektdan samarali foydalanish boʻyicha takliflar taqdim etilmaganligi yoki foydalanilmayotgan obyektdan samarali foydalanish boʻyicha tasdiqlangan “yoʻl xaritasi”ning bajarilmasligi asos boʻladi;
idoralararo komissiya qarori komissiya aʼzolarining koʻpchilik ovozi bilan qabul qilinadi, bunda idoralararo komissiya yigʻilishida uning aʼzolarining kamida uchdan ikki qismi ishtirok etishi shart;
foydalanilmayotgan obyektlarning mulkdorlari Oʻzbekiston Respublikasi Xususiylashtirilgan korxonalarga koʻmaklashish va raqobatni rivojlantirish davlat qoʻmitasi hududiy organlarining tegishli soʻrovnomasi kelib tushganidan keyin ikki oy muddatda foydalanilmayotgan obyektdan samarali foydalanish, shu jumladan, ishlab chiqarish yoki xizmat koʻrsatish obyektini barpo etish, obyektni aniq ijarachilarga taqdim etish, muayyan investorlar (sheriklar)ni jalb etish boʻyicha choralarni, shuningdek, foydalanilmayotgan obyekt faoliyatini tiklashning aniq muddatlari va moliyalashtirish manbalarini nazarda tutadigan takliflarni taqdim etishlari shart;
foydalanilmayotgan obyektdan samarali foydalanish boʻyicha takliflar yuqori turuvchi tashkilot (mavjud boʻlgan taqdirda) bilan kelishilgan “yoʻl xaritasi” koʻrinishida taqdim etiladi;
foydalanilmayotgan obyektdan samarali foydalanish boʻyicha “yoʻl xaritasi” idoralararo komissiya va balansda saqlovchining yuqori turuvchi tashkiloti (mavjud boʻlgan taqdirda) tomonidan ochiq muhokama yoʻli bilan, shuningdek, mulkdor, balansda saqlovchi (ularning vakillari) takliflarini inobatga olgan holda va ularning ishtirokida tasdiqlanadi;
mazkur qarorning 4-bandi “b” kichik bandida nazarda tutilgan, oshirilgan stavkalar boʻyicha soliqlar idoralararo komissiya qaroriga asosan faqat ishlab chiqarish maydonlari va yer uchastkalarining tovarlar (ishlar, xizmatlar) ishlab chiqarishga jalb etilmagan qismiga nisbatan qoʻllanadi.
6. Foydalanilmayotgan obyektlarni xoʻjalik faoliyatiga jalb etish sxemalari 3-4-ilovalarga muvofiq maʼqullansin.
7. Belgilansinki, mazkur qarorning 4-bandi “b” kichik bandida koʻrsatilgan taʼsir choralari quyidagi mulkdorlarga nisbatan qoʻllanilmaydi:
qonun hujjatlari bilan tadbirkorlik subyektlariga ruxsat beruvchi tusdagi hujjatlarni berish vazifasi yuklangan davlat organlari va boshqa tashkilotlarning aybiga koʻra investitsiya loyihasini amalga oshira olmagan mulkdorlarga;
foydalanilmayotgan obyektdan samarali foydalanish boʻyicha “yoʻl xaritasi”ni (investitsiya loyihasini) taqdim etgan va amalga oshirishni boshlaganlarga – idoralararo komissiyaning mulkdor (uning roziligi boʻlgan taqdirda boshqa tashabbuskorlar, shu jumladan, ijaraga oluvchilar) tomonidan “yoʻl xaritasi” (investitsiya loyihasi) taqdim qilingan, shuningdek, uning amalga oshirilishi haqidagi xulosasi sanasidan keyingi kalendar choraklikdan boshlab.
8. Oʻzbekiston Respublikasi Davlat soliq qoʻmitasiga idoralararo komissiya xulosasi belgilangan tartibda yetkazilganidan keyingi oyning 10 sanasiga qadar foydalanilmayotgan obyektlarning mulkdorlari – soliq toʻlovchilar tomonidan tegishli shakldagi soliq hisob-kitoblari taqdim etilmagan taqdirda idoralararo komissiya xulosasi asosida mol-mulk va yer soliqlarini oshirilgan stavkalar boʻyicha hisoblash va hisoblangan summalarni ularning shaxsiy kartochkalariga kiritish huquqi berilsin.
idoralararo komissiyalar rahbarlariga – oʻz faoliyatida xolislik va ochiqlik prinsiplariga amal qilib, foydalanilmayotgan obyektlarni tiklash boʻyicha amalga oshirilayotgan ishlar natijadorligiga alohida eʼtibor qaratgan holda, komissiyaga yuklatilgan vazifa va funksiyalarning soʻzsiz va sifatli bajarilishi uchun;
tumanlar (shaharlar) sektorlari rahbarlariga – foydalanilmayotgan obyektlar negizida investitsiya loyihalarini amalga oshiradigan mulkdorlarni har tomonlama qoʻllab-quvvatlashga koʻmaklashish, shuningdek, ularda yuzaga keladigan muammoli masalalarni hal etish uchun;
Oʻzbekiston Respublikasi Xususiylashtirilgan korxonalarga koʻmaklashish va raqobatni rivojlantirish davlat qoʻmitasiga – idoralararo komissiyalarning ishchi organi funksiyalarini bajarish uchun;
Oʻzbekiston Respublikasi Davlat soliq qoʻmitasiga – idoralararo komissiyaning xulosasi chiqarilgan mulkdorlarga nisbatan mazkur qarorda nazarda tutilgan taʼsir choralarining oʻz vaqtida va soʻzsiz qoʻllanilishi uchun;
idoralararo komissiyalar va ishchi guruhlar aʼzolariga – oʻzlari vakil boʻlgan davlat boshqaruvi organi va tashkilotlarning masʼuliyat sohalari boʻyicha javobgarlik yuklansin.
10. Oʻzbekiston Respublikasi Xalq taʼlimi vazirligi, Oliy va oʻrta maxsus taʼlim vazirligi, Sogʻliqni saqlash vazirligi, Maktabgacha taʼlim vazirligi, Madaniyat vazirligi, Uy-joy kommunal xizmat koʻrsatish vazirligi ikki oy muddatda oʻzlariga tegishli boʻlgan foydalanilmayotgan obyektlarni tanqidiy tahlil qilsin va tahlil natijalariga koʻra obyektlardan samarali foydalanish yuzasidan aniq chora-tadbirlardan iborat boʻlgan “yoʻl xaritalari” yoki ularni tumanlar (shaharlar) hokimliklariga berish boʻyicha Vazirlar Mahkamasiga takliflar kiritsin.
11. Oʻzbekiston Respublikasi Xususiylashtirilgan korxonalarga koʻmaklashish va raqobatni rivojlantirish davlat qoʻmitasi, Davlat soliq qoʻmitasi bir oy muddatda foydalanilmayotgan obyektlar boʻyicha maʼlumotlar bazasini shakllantirishni va elektron tarzda maʼlumot almashishni, shuningdek, ularning mulkdorlariga nisbatan taʼsir choralari qoʻllanishini taʼminlasin.
12. Oʻzbekiston Respublikasi Yer resurslari, geodeziya, kartografiya va davlat kadastri davlat qoʻmitasi Qoraqalpogʻiston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari bilan birgalikda ishchi guruhlarning tegishli murojaatidan soʻng bir oy davomida foydalanilmayotgan obyektlar boʻyicha kadastr hujjatlarining rasmiylashtirilishini taʼminlasin.
13. Oʻzbekiston Respublikasi Xususiylashtirilgan korxonalarga koʻmaklashish va raqobatni rivojlantirish davlat qoʻmitasi, Qoraqalpogʻiston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari Oʻzbekiston Milliy teleradiokompaniyasi va Oʻzbekiston Milliy axborot agentligi bilan birgalikda mazkur qaror mazmun-mohiyati keng yoritilishini hamda aholi va tadbirkorlik subyektlariga yetkazilishini taʼminlasin.
14. Oʻzbekiston Respublikasi Xususiylashtirilgan korxonalarga koʻmaklashish va raqobatni rivojlantirish davlat qoʻmitasi har chorakda mazkur qaror ijrosi boʻyicha koʻrilayotgan choralar natijalari va samaradorligi toʻgʻrisida Vazirlar Mahkamasiga maʼlumot kiritsin.
5-ilovaga muvofiq oʻzgartirishlar kiritilsin.
16. Mazkur qarorning ijrosini nazorat qilish Oʻzbekiston Respublikasining Bosh vaziri A.N.Aripov, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi rahbari Z.Sh.Nizomiddinov va Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti maslahatchisining birinchi oʻrinbosari B.M.Mavlonov zimmasiga yuklansin.

О дополнительных мерах по повышению эффективности использования производственных площадей
Отметить, что принимаемые меры по содействию субъектам предпринимательства в успешной реализации их инвестиционных проектов, усилению ответственности собственников за рациональное и целевое использование принадлежащих им пустующих производственных площадей показали на деле свою эффективность.
Коренное изменение подходов и методов работы с ранее приватизированными предприятиями способствовало восстановлению деятельности около полутора тысяч бездействующих и малозагруженных предприятий с созданием более двенадцати тысяч рабочих мест.
Вместе с тем, в регионах все еще сохраняется значительное количество бездействующих и неэффективно используемых зданий и объектов незавершенного строительства, принадлежащих государству и предприятиям с государственной долей, а также построенных субъектами предпринимательства на отведенных им земельных участках и полученных при ликвидации бывших колхозов и совхозов.
Данная ситуация приводит к потере возможности создания новых рабочих мест, моральному устареванию и физическому износу производственных мощностей и требует принятия безотлагательных мер по организации их рационального использования.
В целях усиления ответственности собственников бездействующих и неиспользуемых объектов, руководителей всех уровней за их рациональное и целевое использование, а также вовлечения предприятий в активную хозяйственную деятельность и создания на этой основе новых рабочих мест:
1. Принять предложение Министерства экономики, Государственного комитета Республики Узбекистан по содействию приватизированным предприятиям и развитию конкуренции, Государственного налогового комитета Республики Узбекистан, Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимов областей и г. Ташкента о распространении действующего механизма по ускоренному вовлечению в хозяйственную деятельность ранее приватизированных объектов на все незавершенные строительством объекты, пустующие здания, сооружения нежилого назначения и неиспользуемые производственные площади, независимо от основания возникновения права собственности и занимаемой площади (далее – неиспользуемые объекты).
в Республике Каракалпакстан, областях и г. Ташкенте межведомственные комиссии по эффективному использованию неиспользуемых объектов (далее – межведомственные комиссии) в типовом составе согласно приложению № 1;
в районах (городах) рабочие группы по эффективному использованию неиспользуемых объектов (далее – рабочие группы) в типовом составе согласно приложению № 2.
Определить руководителями межведомственных комиссий Председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимов областей и г. Ташкента, рабочих групп – хокимов соответствующих районов (городов).
3. Возложить на межведомственные комиссии организацию и контроль за реализацией следующих мероприятий:
выявление неиспользуемых объектов на соответствующей территории с формированием их перечня по итогам постоянного мониторинга;
разработка совместно с собственниками «дорожных карт» и инвестиционных проектов по восстановлению деятельности неиспользуемых объектов, организации производства и созданию новых рабочих мест, а также их утверждение;
вынесение заключений о применении предусмотренных законодательством мер воздействия в отношении собственников неиспользуемых объектов, не представивших предложения по восстановлению их деятельности или не реализующих утвержденные «дорожные карты»;
координация деятельности государственных органов и регулярное заслушивание отчетов руководителей рабочих групп;
оказание содействия в получении субъектами предпринимательства разрешительных документов и кредитов коммерческих банков для реализации инвестиционных проектов.
4. Ввести с 15 сентября 2018 года порядок, в соответствии с которым:
а) неиспользуемые объекты государственной собственности подлежат в установленном порядке реализации, передаче на основе государственно-частного партнерства, в том числе в аренду;
б) к юридическим лицам – собственникам неиспользуемых объектов применяются следующие меры воздействия:
переход от упрощенного порядка налогообложения к уплате налогов и других обязательных платежей в общеустановленном порядке;
уплата налога на имущество и земельного налога в двукратном размере, по истечении 6 месяцев – в пятикратном размере, по истечении 12 месяцев и в последующем – в десятикратном размере к установленным ставкам;
приостановление действия льгот и преференций по налогам, предоставленных законодательством.
меры воздействия, указанные в подпункте «б» пункта 4 настоящего постановления, применяются на основании заключения межведомственной комиссии начиная со следующего месяца после ознакомления собственника с заключением межведомственной комиссии;
основанием для вынесения межведомственной комиссией заключения о применении мер воздействия является непредставление собственником предложений по эффективному использованию неиспользуемого объекта или невыполнение утвержденной «дорожной карты» по эффективному использованию неиспользуемого объекта;
решение межведомственной комиссии принимается большинством голосов членов комиссии, при этом в заседании межведомственной комиссии должны принять участие не менее двух третьих ее членов;
собственники неиспользуемых объектов в двухмесячный срок после поступления запроса территориального органа Государственного комитета Республики Узбекистан по содействию приватизированным предприятиям и развитию конкуренции обязаны представить предложения, предусматривающие меры по эффективному использованию неиспользуемого объекта, в том числе созданию объекта производства или сферы услуг, передаче объекта конкретным арендаторам, привлечению конкретного инвестора (партнера), а также конкретные сроки восстановления неиспользуемого объекта и источники финансирования;
предложения по эффективному использованию неиспользуемого объекта представляются в виде «дорожных карт», согласованных с вышестоящей организацией (при наличии);
«дорожная карта» по эффективному использованию неиспользуемого объекта утверждается межведомственной комиссией и вышестоящей организацией балансодержателя (при наличии) путем открытого обсуждения, а также с учетом предложений и участием собственника, балансодержателя (их представителей);
налоги с повышенной ставкой, предусмотренные подпунктом «б» пункта 4 настоящего постановления, применяются по решению межведомственной комиссии только в части производственных площадей и земельных участков, которые не задействованы в производстве товаров (работ, услуг).
6. Одобрить схемы вовлечения в хозяйственную деятельность неиспользуемых объектов согласно приложениям №№ 3-4.
7. Установить, что меры воздействия, указанные в подпункте «б» пункта 4 настоящего постановления, не применяются к собственникам:
не реализовавшим инвестиционный проект по вине государственных органов и других организаций, на которые актами законодательства возложены функции по выдаче субъектам предпринимательства документов разрешительного характера;
предоставившим и начавшим реализацию «дорожной карты» по эффективному использованию неиспользуемого объекта (инвестиционного проекта) – начиная со следующего календарного квартала с даты заключения межведомственной комиссии о предоставлении собственником (при его согласии, другими инициаторами, в том числе арендаторами) «дорожной карты» (инвестиционного проекта), а также о его реализации.
8. Предоставить право Государственному налоговому комитету Республики Узбекистан осуществлять на основании заключения межведомственной комиссии начисление налога на имущество и земельного налога по повышенным ставкам и внесение начисленных сумм в лицевые карточки налогоплательщиков – собственников неиспользуемых объектов, в случае не предоставления ими соответствующих форм налоговых расчетов до 10 числа следующего месяца, после доведения в установленном порядке заключения межведомственной комиссии.
9. Возложить ответственность на:
руководителей межведомственных комиссий – за безусловное и качественное выполнение возложенных на комиссии задач и функций, обратив в своей деятельности особое внимание на результативность проводимой работы по восстановлению неиспользуемых объектов, руководствуясь при этом принципами объективности и открытости;
руководителей секторов районов (городов) – за оказание всесторонней поддержки собственникам, реализующим инвестиционные проекты на базе неиспользуемых объектов, а также в решении возникающих у них проблемных вопросов;
Государственный комитет Республики Узбекистан по содействию приватизированным предприятиям и развитию конкуренции – за выполнение функций рабочего органа межведомственных комиссий;
Государственный налоговый комитет Республики Узбекистан – за своевременное и безусловное применение мер воздействия, предусмотренных настоящим постановлением, на собственников, в отношении которых вынесены заключения межведомственной комиссии;
членов межведомственных комиссий и рабочих групп – по сферам ответственности органа государственного управления и организации, которые они представляют.
10. Министерству народного образования, Министерству высшего и среднего специального образования, Министерству здравоохранения, Министерству дошкольного образования, Министерству культуры, Министерству жилищно-коммунального обслуживания Республики Узбекистан в двухмесячный срок провести критический анализ принадлежащих им неиспользуемых объектов и внести по результатам анализа в Кабинет Министров «дорожные карты» по эффективному использованию объектов с конкретными мероприятиями или предложения по их передаче хокимиятам районов (городов).
11. Государственному комитету по содействию приватизированным предприятиям и развитию конкуренции, Государственному налоговому комитету Республики Узбекистан в месячный срок обеспечить формирование базы данных и электронный обмен информацией по неиспользуемым объектам и применению в отношении их собственников мер воздействия.
12. Государственному комитету Республики Узбекистан по земельным ресурсам, геодезии, картографии и государственному кадастру совместно с Советом Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятами областей и г. Ташкента обеспечить оформление кадастровых документов по неиспользуемым объектам в течение месяца после соответствующего обращения рабочих групп.
13. Государственному комитету Республики Узбекистан по содействию приватизированным предприятиям и развитию конкуренции, Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и г. Ташкента обеспечить совместно с Национальной телерадиокомпанией Узбекистана и Национальным информационным агентством Узбекистана широкое освещение и доведение до населения и субъектов предпринимательства сути и значения настоящего постановления.
14. Государственному комитету Республики Узбекистан по содействию приватизированным предприятиям и развитию конкуренции ежеквартально вносить в Кабинет Министров информацию о результатах и эффективности принятых мер по исполнению настоящего постановления.