Ichki bozorni oziq-ovqat mahsulotlari bilan barqaror ta’minlash, mahsulot yetishtirishni ko‘paytirish hisobiga aholi daromadini oshirish, shuningdek, qishloq xo‘jaligi mahsulotlari yetishtiruvchilarni moddiy resurslar (xizmatlar) bilan uzluksiz ta’minlash hamda yetishtirilgan mahsulotlarni kafolatli xarid qilish maqsadida:
1. Qishloq xo‘jaligi vazirligi, Moliya vazirligi hamda Bog‘dorchilik va issiqxona xo‘jaligini rivojlantirish agentligining (keyingi o‘rinlarda – Bog‘dorchilik agentligi) meva-sabzavotchilik sohasini davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlash uchun ajratilishi ko‘zda tutilgan mablag‘lar hisobidan Bog‘dorchilik va issiqxona xo‘jaligini rivojlantirish jamg‘armasiga 12 oy muddatga, shu jumladan, 11 oylik imtiyozli davr bilan qo‘shimcha 300 milliard so‘m byudjet ssudasini yillik 10 foiz stavkada ajratish to‘g‘risidagi taklifi ma’qullansin.
Moliya vazirligiga qaytarilgan mablag‘lar hisobidan yil davomida Bog‘dorchilik agentligining buyurtmanomalari asosida qo‘shimcha byudjet ssudasi ajratib borilishini ta’minlash vazifasi yuklatilsin. Bunda, ajratilgan byudjet ssudasi bo‘yicha qarzdorlikning jami summasi mazkur qaror doirasida 300 milliard so‘mdan oshib ketmasligi kerakligi belgilab qo‘yilsin.
2. Mazkur qarorning 1-bandida belgilangan mablag‘lar Bog‘dorchilik agentligi tomonidan tijorat banklariga resurs sifatida yo‘naltirilgan holda, Bog‘dorchilik agentligining loyiha ofislari rahbarlarining hamda mahallada tadbirkorlikni rivojlantirish, aholi bandligini ta’minlash va kambag‘allikni qisqartirish masalalari bo‘yicha tuman (shahar) hokimlari yordamchilarining tavsiyasiga ko‘ra:
qishloq xo‘jaligi korxonalariga – meva, uzum, kartoshka, sabzavot, poliz ekinlari, ko‘katlar va dorivor o‘simliklar, dukkakli va moyli ekinlar (keyingi o‘rinlarda – qishloq xo‘jaligi ekinlari) yetishtirishga urug‘lik, o‘g‘it, yoqilg‘i, o‘simliklarni himoya qilish vositalari yetkazib berish uchun;
mahsulotlarni qayta ishlovchi, saqlovchi va eksport qiluvchi korxonalarga – yetishtirilgan qishloq xo‘jaligi ekinlarini xarid qilishda talab etiladigan aylanma mablag‘larini to‘ldirish uchun ajratiladi.
qishloq xo‘jaligi ekinlarini yetishtirish uchun kreditlar 150 million so‘mgacha garovsiz beriladi;
kreditlar bo‘yicha foiz to‘lovlari yillik 14 foiz (shundan 3 foizi bank marjasi) miqdorida belgilanib, kreditlar 6 oygacha imtiyozli davr bilan 12 oy muddatgacha ajratiladi;
ajratiladigan kredit mablag‘larining 50 foizigacha bo‘lgan qismi qarz oluvchi talabiga asosan naqd pulda taqdim etiladi;
ajratiladigan kreditlar bo‘yicha Bog‘dorchilik va issiqxona xo‘jaligini rivojlantirish jamg‘armasi mablag‘lari garov ta’minoti sifatida qabul qilinadi.
3. Moliya vazirligi va Qishloq xo‘jaligi vazirligi qishloq xo‘jaligi ekinlarini yetishtirish xarajatlarini moliyalashtirish va ularni xarid qilish tizimini qo‘llab-quvvatlash maqsadlari uchun Bog‘dorchilik agentligiga zarur bo‘lgan mablag‘larning olti oy oldin ajratib borilishini ta’minlasin.
a) kredit mablag‘larining qaytmaslik xatarini sug‘urta qilish bo‘yicha yoki hosilni xavf-xatardan sug‘urta qilish bo‘yicha sug‘urta polisi qishloq xo‘jaligi ekinlari yetishtiruvchilarga ajratiladigan kreditlar bo‘yicha garov ta’minoti sifatida qabul qilinib, kreditlarni so‘ndirishga yo‘naltirilishi mumkin;
b) qishloq xo‘jaligi ekinlari yetishtiruvchilarga hosilni xavf-xatardan sug‘urta qilish xarajatlarining 50 foizi Qishloq xo‘jaligini davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasi hisobidan qoplab beriladi.
Moliya vazirligi 2023 yil va kelgusi yillar uchun O‘zbekiston Respublikasining Davlat byudjetidan qishloq xo‘jaligi ekinlari yetishtiruvchilarga hosilni sug‘urta qilish xarajatlarining 50 foizini qoplash maqsadlari uchun Qishloq xo‘jaligini davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasiga zarur mablag‘lar ajratilishini ta’minlasin.
5. Bog‘dorchilik agentligi direktori X.Karimov, O‘zbekiston fermer, dehqon xo‘jaliklari va tomorqa yer egalari kengashi raisi A.Haitov, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi Raisi va viloyatlar hokimlari:
joriy yilda qo‘shimcha ajratilayotgan 20 ming gektar va 2023 yilda beriladigan 95 169 gektar ekin maydonlarida yetishtirilgan mahsulotlar hisobidan importni qisqartirishga shaxsan mas’ul ekanliklari belgilab qo‘yilsin;
2022-2023 yillarda oziq-ovqat mahsulotlari yetishtiriladigan maydonlar kamida 300 ming gektarga yetkazilishini ta’minlasin. Bunda, oziq-ovqat mahsulotlari yetishtirish uchun mo‘ljallangan yerlarga ekinlarni joylashtirish Bog‘dorchilik agentligi tomonidan belgilab beriladi.
6. Qishloq xo‘jaligi vazirligi (A.Voitov), O‘zbekiston fermer, dehqon xo‘jaliklari va tomorqa yer egalari kengashi (A.Haitov) hamda Bog‘dorchilik agentligi (X.Karimov) Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi Raisi, viloyat, tuman (shahar) hokimlari bilan birgalikda:
hosildor urug‘ va ko‘chat navlarini, o‘g‘it va o‘simliklar himoyasi vositalarini joylarga yetkazib, dala yarmarkalarini o‘tkazish hamda ekinlarni yer maydonlarida “bir kontur – bir mahsulot” tamoyili asosida joylashtirish;
qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini kafolatli xarid qilish bo‘yicha shartnomalar tuzish choralarini ko‘rsin.
7. Qishloq xo‘jaligi vazirligi huzuridagi Multimedia markazi meva-sabzavotchilik sohasida amalga oshirilayotgan islohotlar, erishilayotgan yutuq va natijalar to‘g‘risida keng jamoatchilikni xabardor qilish maqsadida quyidagi vazifalarning amalga oshirilishini ta’minlasin:
media mahsulotlar (rolik, ko‘rsatuv, reportaj, intervyu va turli slaydlar) orqali meva-sabzavotchilik sohasida fermer, dehqon xo‘jaliklari, tomorqa yer egalari hamda aholining bilim va ko‘nikmalarini oshirish;
aholini qishloq xo‘jaligi sohasida tadbirkorlikka qiziqtirish, yerdan va resurslardan unumli foydalanish orqali o‘z daromadini oshirishga o‘rgatuvchi teleko‘rsatuvlar tashkil qilish;
aholini qishloq xo‘jaligi sohasida ro‘y berayotgan yangiliklar, ijobiy tajribalar, shuningdek, oziq-ovqat mahsulotlariga bo‘layotgan talablar va o‘zgarishlar to‘g‘risida keng xabardor qilish;
qishloq xo‘jaligi sohasida jahondagi ilg‘or tajribalarni respublika hududida ommalashtirish.
8. Bosh Vazir o‘rinbosari J.A.Xodjayev hamda qishloq xo‘jaligi vaziri A.B.Voitov Eksportni qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasi mablag‘lari hisobidan uzum yetishtiruvchi qishloq xo‘jaligi korxonalarining aylanma mablag‘larini to‘ldirish uchun Bog‘dorchilik va issiqxona xo‘jaligini rivojlantirish jamg‘armasiga 2 yil muddatga, shu jumladan, 12 oylik imtiyozli davr bilan 10 million AQSH dollari miqdorida yillik 2 foiz stavkada mablag‘ ajratsin.
Bunda, uzum yetishtiruvchi qishloq xo‘jaligi korxonalariga mablag‘ ajratish shartlari Tashqi savdo, investitsiyalar, mahalliy sanoatni rivojlantirish va texnik jihatdan tartibga solish masalalari bo‘yicha Hukumat komissiyasi tomonidan belgilanadi.
9. Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi va viloyatlar hokimliklari Qishloq xo‘jaligi vazirligi (A.Voitov), O‘zbekiston fermer, dehqon xo‘jaliklari va tomorqa yer egalari kengashi (A.Haitov) bilan birgalikda har bir hududda mazkur qarorning mazmun-mohiyatini tushuntirish bo‘yicha taqdimotlar va seminarlar o‘tkazsin.
10. Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligi (A.Xodjayev), O‘zbekiston Milliy teleradiokompaniyasi (A.Xadjayev), O‘zbekiston Milliy axborot agentligi (A.Ko‘chimov) Qishloq xo‘jaligi vazirligi (A.Voitov) bilan birgalikda mazkur qarorning mazmun-mohiyati hamda maqsad va vazifalari ommaviy axborot vositalarida keng ёритилишини ta’minlasin.
11. Hisob palatasi (B.Turabov) Moliya vazirligi huzuridagi Davlat moliyaviy nazorati inspeksiyasi bilan birgalikda mazkur qarorda nazarda tutilgan mablag‘larning o‘z vaqtida ajratilishi va maqsadli sarflanishi ustidan doimiy nazorat o‘rnatsin.
12. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining ayrim qarorlariga ilovaga muvofiq o‘zgartirish va qo‘shimcha kiritilsin.
13. Qishloq xo‘jaligi vazirligi manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda ikki oy muddatda qonunchilik hujjatlariga ushbu qarordan kelib chiqadigan o‘zgartirish va qo‘shimchalar to‘g‘risida Vazirlar Mahkamasiga takliflar kiritsin.
14. Mazkur qarorning ijrosini samarali tashkil qilishga mas’ul va shaxsiy javobgar etib qishloq xo‘jaligi vaziri A.B.Voitov, Bog‘dorchilik agentligi direktori X.M.Karimov, Mahallabay ishlash va tadbirkorlikni rivojlantirish agentligi direktori M.M.Ubaydullayev hamda Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi Raisi va viloyatlar hokimlari belgilansin.
Qaror ijrosini muhokama qilib borish, ijro uchun mas’ul idoralar faoliyatini muvofiqlashtirish va nazorat qilish Bosh vazir o‘rinbosari Sh.M.G‘aniyev zimmasiga yuklansin.

В целях устойчивого обеспечения внутреннего рынка продовольственными товарами, повышения доходов населения за счет увеличения производства продукции, а также непрерывного обеспечения производителей сельскохозяйственной продукции материальными ресурсами (услугами) и гарантированной закупки выращенной продукции:
1. Одобрить предложение Министерства сельского хозяйства, Министерства финансов и Агентства по развитию садоводства и тепличного хозяйства (далее – Агентство садоводства) о выделении в Фонд развития садоводства и тепличного хозяйства дополнительной бюджетной ссуды в размере 300 миллиардов сумов по годовой 10-процентной ставке сроком на 12 месяцев, включая 11-месячный льготный период, за счет средств, предусмотренных для оказания государственной поддержки плодоовощной отрасли.
Возложить на Министерство финансов задачу по обеспечению выделения дополнительной бюджетной ссуды в течение года за счет возвращенных средств по заявке Агентства садоводства. При этом установить, что общая сумма задолженности по выделенной бюджетной ссуде не должна превышать 300 миллиардов сумов в рамках настоящего постановления.
2. По рекомендации руководителей проектных офисов Агентства садоводства и помощников хокимов районов (городов) по вопросам развития предпринимательства, обеспечения занятости населения
и сокращения бедности в махаллях средства, указанные в пункте
1 настоящего постановления, с направлением Агентством садоводства коммерческим банкам в качестве ресурса выделяются:
сельскохозяйственным предприятиям – для поставки семян, удобрений, топлива, средств защиты растений для выращивания фруктов, винограда, картофеля, овощей, бахчевых, зелени и лекарственных растений, бобовых и масличных культур (далее – сельскохозяйственные культуры);
предприятиям по переработке, хранению и экспорту продукции – для пополнения оборотных средств, необходимых для закупки производимых сельскохозяйственных культур.
кредиты для выращивания сельскохозяйственных культур выделяются в размере до 150 млн сумов без залога;
процентные платежи по кредитам устанавливаются в размере
14 процентов годовых (включая 3 процента банковской маржи), кредиты выделяются сроком до 12 месяцев с льготным периодом до 6 месяцев;
часть до 50 процентов от выделенной суммы кредитных средств
по запросу заемщика предоставляется наличными;
средства Фонда развития садоводства и тепличного хозяйства принимаются в качестве залогового обеспечения по выделяемым кредитам.
3. Министерству финансов и Министерству сельского хозяйства обеспечить выделение Агентству садоводства необходимых средств предварительно за шесть месяцев вперед для целей финансирования затрат по выращиванию сельскохозяйственных культур и поддержки системы их закупок.
а) страховой полис по страхованию риска невозврата кредитных средств или по страхованию урожая от риска может быть принят
в качестве залогового обеспечения по кредитам, выделяемым производителям сельскохозяйственных культур, и направлен
на погашение кредитов;
б) 50 процентов расходов производителей сельскохозяйственных культур по страхованию урожая покрывается за счет Фонда государственной поддержки сельского хозяйства.
Министерству финансов обеспечить выделение необходимых средств из Государственного бюджета Республики Узбекистан в Фонд государственной поддержки сельского хозяйства в целях покрытия
50 процентов расходов на страхование урожая для производителей сельскохозяйственных культур за 2023 год и последующие годы.
5. Директору Агентства садоводства Каримову Х., председателю Совета фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель Узбекистана Хаитову А., Председателю Совета Министров Республики Каракалпакстан и хокимам областей:
нести персональную ответственность за сокращение импорта за счет продукции, выращенной на дополнительно выделяемых в текущем году 20 тысячах гектаров посевных площадей и 95 169 гектаров – в 2023 году;
обеспечить доведение в 2022–2023 годах площадей под выращивание продовольственной продукции до 300 тысяч гектаров.
При этом размещение посевов на землях, предназначенных
для выращивания продовольственной продукции, определяется Агентством садоводства.
6. Министерству сельского хозяйства (Воитов А.), Совету фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель Узбекистана (Хаитов А.) и Агентству садоводства (Каримов Х.) совместно с Председателем Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимами областей, районов (городов) принять меры по:
проведению полевых ярмарок и размещению посевов на земельных площадях по принципу «один контур – один продукт» с поставкой на места урожайных сортов семян и рассады, удобрений и средств защиты растений;
заключению договоров о гарантированной закупке сельскохозяйственной продукции.
7. Мультимедийному центру при Министерстве сельского хозяйства в целях информирования широкой общественности о проводимых реформах, достижениях и результатах в плодоовощной отрасли обеспечить выполнение следующих задач:
повышение знаний и навыков владельцев фермерских, дехканских хозяйств, приусадебных земель и населения в плодоовощной отрасли с помощью медиапродуктов (ролик, передача, репортаж, интервью и различные слайды);
организация телепередач по повышению интереса населения
к предпринимательству в сфере сельского хозяйства, изучающих увеличение его доходов за счет эффективного использования земли
и ресурсов;
широкое информирование населения о новшествах, положительном опыте в сфере сельского хозяйства, а также о спросе
на продовольственную продукцию и происходящих изменениях;
популяризация передового мирового опыта в области сельского хозяйства на территории республики.
8. Заместителю Премьер-министра Ходжаеву Ж.А. и министру сельского хозяйства Воитову А.Б. выделить 10 млн долларов США по ставке 2 процента годовых в Фонд развития садоводства и тепличного хозяйства сроком на 2 года, включая 12-месячный льготный период, из средств Фонда поддержки экспорта на пополнение оборотных средств виноградарских сельскохозяйственных предприятий.
При этом условия выделения средств виноградарским сельскохозяйственным предприятиям определяются Правительственной комиссией по вопросам внешней торговли, инвестиций, развития местной промышленности и технического регулирования.
9. Совету Министров Республики Каракалпакстан и хокимиятам областей совместно с Министерством сельского хозяйства (Воитов А.)
и Советом фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель Узбекистана (Хаитов А.) провести в каждом регионе презентации
и семинары по разъяснению сути и содержания настоящего постановления.
10. Агентству информации и массовых коммуникаций (Ходжаев А.), Национальной телерадиокомпании Узбекистана (Хаджаев А.), Национальному информационному агентству Узбекистана (Кучимов А.) совместно с Министерством сельского хозяйства (Воитов А.) обеспечить широкое освещение в средствах массовой информации сути
и содержания, целей и задач настоящего постановления.
11. Счетной палате (Турабов Б.) совместно с Государственной инспекцией финансового контроля при Министерстве финансов установить постоянный контроль за своевременным выделением и целевым расходованием средств, предусмотренных настоящим постановлением.
12. Внести изменения и дополнения в некоторые постановления Президента Республики Узбекистан согласно приложению.
13. Министерству сельского хозяйства совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров предложения о внесении изменений
и дополнений в акты законодательства, вытекающих из настоящего постановления.
14. Возложить на министра сельского хозяйства Воитова А.Б., директора Агентства садоводства Каримова Х.М., директора Агентства
по работе махаллабай и развитию предпринимательства  Убайдуллаева М.М., Председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан и хокимов областей персональную ответственность за эффективную организацию исполнения настоящего постановления.
Обсуждение хода исполнения настоящего постановления, осуществление координации и контроля за деятельностью ведомств, ответственных за его исполнение, возложить на заместителя Премьер-министра Ганиева Ш.М.