Samarqand viloyatiga xorijiy va mahalliy turistlar oqimini ko‘paytirish, yangi turizm infratuzilmasi ob’ektlari salohiyatidan samarali foydalanish uchun zarur shart-sharoitlarni yaratish, shuningdek, yangidan modernizatsiya qilingan Samarqand xalqaro aeroportida xorijiy aviatashuvchi kompaniyalar uchun barcha imkoniyatlarni yaratish, hududning transport-logistika tizimini rivojlantirish, ko‘rsatilayotgan xizmatlar sifatini yanada yaxshilash va diversifikatsiya qilish maqsadida:
1. 2021 yil 30 noyabr – 3 dekabr kunlari Ispaniya Qirolligining Madrid shahrida bo‘lib o‘tgan BMTning Butunjahon turizm tashkiloti Bosh Assambleyasining 24-sessiyasida 2023 yilda Bosh Assambleyaning navbatdagi 25-sessiyasini Samarqand shahrida o‘tkazish belgilanganligi ma’lumot uchun qabul qilinsin.
2. Turizm va madaniy meros vazirligi, Transport vazirligi, Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi, Samarqand viloyati hokimligi hamda “Hunarmand” uyushmasining:
respublika hududlarida va xorijiy mamlakatlarda Samarqandning turizm salohiyati hamda Samarqand xalqaro aeroporti (keyingi o‘rinlarda – Aeroport) imkoniyatlarini namoyish etuvchi “Samarqand – Yangi O‘zbekistonning turizm darvozasi” targ‘ibot kampaniyasini yo‘lga qo‘yish;
Samarqand viloyatini avia, temir yo‘l va avtomobil transporti bilan bog‘langan hamda Aeroportni respublika hududlari bilan bog‘lash imkonini beruvchi yirik transport-logistika xabiga aylantirish;
Aeroportda xorijiy aviatashuvchilar uchun muqobil joylashtirish (bazirovka) tizimini joriy qilish;
Samarqand viloyatidagi turistik ob’ektlarning faoliyatini qo‘shimcha qo‘llab-quvvatlash tizimini yo‘lga qo‘yish to‘g‘risidagi takliflari ma’qullansin.
a) Aeroportda:
2030 yil 1 yanvarga qadar xorijiy aviakompaniyalarning parvozlarini amalga oshirish uchun Aeroportni boshqarish bo‘yicha xususiy sherik (keyingi o‘rinlarda – xususiy sherik) ham ruxsatnoma olish uchun Transport vazirligi huzuridagi Fuqaro aviatsiyasi agentligiga iltimosnoma bilan murojaat qiladi;
uchish uchun ruxsatnomani berish masalasi Transport vazirligi huzuridagi Fuqaro aviatsiyasi agentligi tomonidan aviaqatnovlarni amalga oshirish uchun xorijiy aviakompaniyalar tomonidan taqdim etilgan hujjatlar topshirilgan kundan boshlab ko‘pi bilan 96 soat davomida, charter parvozlar uchun esa 24 soat davomida ko‘rib chiqiladi;
turistlarga xizmat ko‘rsatish uchun turizm axborot markazlari tashkil etiladi;
b) O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021 yil 30 apreldagi “Fuqaro aviatsiyasi korxonalarini transformatsiya qilish va qo‘llab-quvvatlash chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ-5100-son qarori 12-bandi qoidalari xususiy sherikka ham tatbiq etiladi;
v) 2026 yil 1 yanvarga qadar tadbirkorlik sub’ektlari:
belgilangan tartibda shakllantiriladigan ro‘yxatlarga asosan 4 yulduzli va undan yuqori toifaga ega bo‘lgan mehmonxonani tashkil qilish va/yoki faoliyatini amalga oshirish uchun asbob-uskunalar, maxsus texnikalar, yoqilg‘i-moylash materiallari, butlovchi buyumlar, ehtiyot qismlari, xomashyo va materiallar, o‘simliklar, mebel, inventarlar va boshqa zarur bo‘lgan tovarlarni olib kirganda bojxona bojini to‘lashdan;
Samarqand turistik markazi hududida ob’ektlarni qurish uchun “vaqtincha olib kirish” bojxona rejimiga olib kiriladigan maxsus texnikalar, mexanizmlar va texnologik uskunalar uchun davriy bojxona to‘lovlarini to‘lashdan ozod etiladi.
4. Samarqand viloyatining Payariq, Samarqand va Toyloq tumanlari O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022 yil 27 yanvardagi PQ-104-son qarori bilan tasdiqlangan Mehmonxona (joylashtirish), savdo, umumiy ovqatlanish, ko‘ngilochar, turoperator va turagent xizmatlarini ko‘rsatayotgan tadbirkorlik sub’ektlari uchun maxsus soliq rejimi joriy etiladigan tuman va shaharlar ro‘yxatiga kiritilsin.
Xalq deputatlari Samarqand viloyati Kengashiga Turizm va madaniy meros vazirligi hamda Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligining hududiy bosh boshqarmalari xulosalari asosida Payariq, Samarqand va Toyloq tumanlarida turistik zona chegaralarini belgilash tavsiya etilsin.
5. Turizm va madaniy meros vazirligi uch oy muddatda:
2023 yilda Samarqand shahrida Butunjahon turizm tashkiloti Bosh Assambleyasining 25-sessiyasini (keyingi o‘rinlarda – Bosh Assambleya 25-sessiyasi) yuqori saviyada tashkil etish va o‘tkazishni;
“Samarqand – Yangi O‘zbekistonning turizm darvozasi” targ‘ibot kampaniyasini tashkil etish va Butunjahon turizm tashkiloti bilan kelishuv asosida Bosh Assambleya 25-sessiyasining logotipini ishlab chiqishni;
2023 yilda Samarqand shahrida o‘tkaziladigan tadbirlar va anjumanlar grafigini hamda 2024 yilda Xiva shahri “Islom dunyosining turizm poytaxti” hamda Shahrisabz shahri “Iqtisodiy hamkorlik tashkiloti turizm poytaxti” maqomini olganligi munosabati bilan o‘tkaziladigan chora-tadbirlar rejasini tasdiqlashni nazarda tutuvchi qaror loyihalarini ishlab chiqsin va Vazirlar Mahkamasiga kiritsin.
Bosh Assambleya 25-sessiyasini o‘tkazish bilan bog‘liq xarajatlar Vazirlar Mahkamasining zaxira jamg‘armasi mablag‘lari;
“Samarqand – Yangi O‘zbekistonning turizm darvozasi” targ‘ibot kampaniyasini tashkil etish va Bosh Assambleya 25-sessiyasining logotipini tayyorlash bilan bog‘liq xarajatlar Davlat byudjetidan Turizm va madaniy meros vazirligi huzuridagi byudjetdan tashqari Turizmni qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasiga ajratiladigan mablag‘lar hisobidan amalga oshiriladi.
6. Turizm va madaniy meros vazirligi Transport vazirligi va “Uzbekistan Airports” AJ bilan birgalikda 2023 yilning birinchi choragida ixtisoslashtirilgan kompaniyalarni jalb qilgan holda Samarqand shahrida “Aviation & Logistics Forum” II xalqaro aviatsiya forumining o‘tkazilishini ta’minlasin.
7. “Uzbekistan Airports” AJ xususiy sherik bilan birgalikda bir hafta muddatda slotlarni tasdiqlash to‘g‘risidagi reglamentni ishlab chiqib, tasdiqlasin. Bunda, aviakompaniyalarning parvozlarni amalga oshirishni rejalashtirish uchun arizalari (so‘rovlari) “Uzbekistan Airports” AJ tomonidan xususiy sherik bilan kelishilgandan so‘ng vakolatli organga taqdim etilishi tartibi nazarda tutilsin.
8. Turizm va madaniy meros vazirligi Davlat bojxona qo‘mitasi bilan birgalikda ikki oy muddatda Samarqand turistik markazi hududida chet ellik shaxslar uchun boj olinmaydigan savdo do‘konlarini tashkil etishni ta’minlasin.
9. Turizm va madaniy meros vazirligi Madaniyat vazirligi, Moliya vazirligi va Samarqand viloyati hokimligi bilan birgalikda ikki oy muddatda Samarqand turistik markazi hududida muzeylar, galereyalar, madaniy-tomosha hamda madaniy-ma’rifiy tashkilotlar hamda turistlarni jalb qiladigan boshqa ko‘ngilochar va sport maskanlarini tashkil etish yuzasidan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasiga taklif kiritsin.
10. Transport vazirligi:
a) 2023 yil 1 sentyabrga qadar tadbirkorlik sub’ektlari va investorlarni jalb qilgan holda shaharlararo va xalqaro yo‘nalishlarda avtobus (mikroavtobus) qatnovlarini axborot texnologiyalari orqali yo‘lga qo‘yishga qaratilgan tizimni yaratsin. Bunda, shaharlararo va xalqaro yo‘nalishlarda avtobus (mikroavtobus) qatnovlari tizimida:
chiptalarni “Uzbus” platformasida xarid qilish tartibi;
aholining xavfsizligini ta’minlash hamda mavjud shaharlararo va xalqaro yo‘nalishlar bo‘yicha avtobuslarning o‘z vaqtida harakatlanayotganini monitoring qilish maqsadida avtobuslarga GPS qurilmalarini o‘rnatish hamda monitoring qilish bo‘yicha yagona platformani yaratish nazarda tutilsin;
b) “Uzbekistan airways” AJ bilan birgalikda 2023 yil 1 yanvarga qadar yuridik shaxslar tomonidan shaxsiy kabinet orqali guruh yo‘l hujjatlarini rasmiylashtirish hamda mobil ilovalar orqali chiptalar mavjudligini kuzatish va onlayn bron qilish imkoniyatini nazarda tutgan holda aviachiptalar onlayn savdosi hajmini oshirish choralarini ko‘rsin;
v) “Uzbekistan Airports” AJ va xususiy sherik bilan birgalikda Aeroportda aviatashuvchilar uchun muqobil joylashtirish tizimini joriy qilish choralarini ko‘rsin;
g) Turizm va madaniy meros vazirligi hamda Tashqi ishlar vazirligi bilan birgalikda bir oy muddatda ziyorat turizmini rivojlantirish va turistlar sonini maqsadli ko‘rsatkichlarda belgilangan miqdorlarga yetkazish uchun Indoneziya, Malayziya, Yaponiya, Bangladesh mamlakatlaridan kelayotgan turistlarni jalb etish maqsadida xorijiy va uchinchi davlat aviakompaniyalari tomonidan xalqaro aeroportlarda joriy etilgan “Ochiq osmon” rejimi doirasida aviaparvozlarni amalga oshirishni nazarda tutuvchi qaror loyihasini ishlab chiqib, Vazirlar Mahkamasiga kiritsin.
11. Turizm va madaniy meros vazirligi:
Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Din ishlari bo‘yicha qo‘mita, Transport vazirligi va Tashqi ishlar vazirligi bilan birgalikda ziyorat turizmi dasturi bo‘yicha xorijiy aviakompaniyalarni keng jalb qilish;
“Uzbekistan Airports” AJ va xususiy sherik bilan birgalikda 2023 yil 1 fevralga qadar Aeroportda turizm axborot markazini tashkil qilish choralarini ko‘rsin.
12. Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi huzuridagi Tarif va notarif tartibga solish kengashi (J.Xodjayev) ikki hafta muddatda import qilinadigan alkogol mahsulotlari uchun belgilangan bojxona to‘lovlari stavkalarini qayta ko‘rib chiqib, taklif kiritsin.
13. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining va O‘zbekiston Respublikasi Hukumatining ayrim qarorlariga ilovaga muvofiq o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritilsin.
14. Turizm va madaniy meros vazirligi Transport vazirligi hamda manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda ikki oy muddatda qonunchilik hujjatlariga ushbu qarordan kelib chiqadigan o‘zgartirish va qo‘shimchalar to‘g‘risida Vazirlar Mahkamasiga takliflar kiritsin.
15. Mazkur qarorning ijrosini samarali tashkil qilishga mas’ul va shaxsiy javobgar etib transport vaziri I.R.Mahkamov, turizm va madaniy meros vaziri o‘rinbosari B.Ibragimov hamda Samarqand viloyati hokimi E.O.Turdimov belgilansin.
Qaror ijrosini muhokama qilib borish, mas’ul tashkilotlar faoliyatini muvofiqlashtirish va nazorat qilish Bosh vazir o‘rinbosarlari A.J.Ramatov va A.A.Abduxakimov zimmasiga yuklansin.

В целях увеличения потока иностранных и местных туристов в Самаркандскую область, создания необходимых условий для эффективного использования потенциала новых объектов туристической инфраструктуры, создания всех возможностей для зарубежных компаний-авиаперевозчиков в модернизированном международном аэропорту Самарканда, развития транспортно-логистической системы региона, а также дальнейшей диверсификации и улучшения качества предоставляемых услуг:
1. Принять к сведению, что на 24-й сессии Генеральной Ассамблеи Всемирной туристской организации ООН, состоявшейся 30 ноября – 3 декабря 2021 года в городе Мадриде Королевства Испания, в 2023 году запланировано проведение очередной 25-й сессии Генеральной Ассамблеи в городе Самарканде.
2. Одобрить предложения Министерства туризма и культурного наследия, Министерства транспорта, Министерства экономического развития и сокращения бедности, хокимията Самаркандской области и Ассоциации «Хунарманд»:
о проведении разъяснительной кампании «Самарканд – туристические ворота Нового Узбекистана», демонстрирующей туристический потенциал Самарканда и возможности международного аэропорта Самарканда (далее – Аэропорт) в регионах республики и зарубежных странах;
о трансформации Самаркандской области в крупный транспортно-логистический хаб, соединенный авиа-, железнодорожным и автомобильным транспортом, а также связывающий Аэропорт с регионами республики;
о внедрении в Аэропорту альтернативной системы размещения (базирования) для иностранных авиаперевозчиков;
об организации системы дополнительной поддержки деятельности туристических объектов в Самаркандской области.
а) в Аэропорту:
до 1 января 2030 года частный партнер по управлению Аэропортом (далее – частный партнер) для осуществления полетов иностранными авиакомпаниями также обращается в Агентство гражданской авиации при Министерстве транспорта для получения разрешения;
вопрос о выдаче разрешения на полеты рассматривается Агентством гражданской авиации при Министерстве транспорта в течение не более чем 96 часов, а для чартерных рейсов – 24 часов со дня вручения представленных иностранными авиакомпаниями документов для осуществления авиаперелетов;
для обслуживания туристов создаются туристские информационные центры;
б) положения пункта 12 постановления Президента Республики Узбекистан от 30 апреля 2021 года № ПП–5100 «О мерах по трансформации и поддержке предприятий гражданской авиации» применяются также и к частному партнеру;
в) субъекты предпринимательства до 1 января 2026 года освобождаются:
от уплаты таможенной пошлины при ввозе в соответствии с сформированными в установленном порядке перечнями оборудования, специальной техники, горюче-смазочных материалов, комплектующих изделий, запасных частей, сырья и материалов, растений, мебели, инвентаря и других товаров, необходимых для организации и/или осуществления деятельности гостиницы, имеющей категорию 4 звезды и выше;
от уплаты периодических таможенных платежей за специальную технику, механизмы и технологическое оборудование, ввозимые под таможенный режим «временный ввоз» для строительства объектов на территории Самаркандского туристического центра.
4. Внести Пайарыкский, Самаркандский и Тайлакский районы Самаркандской области в Перечень районов и городов, в которых вводится специальный налоговый режим для субъектов предпринимательства, оказывающих гостиничные услуги (услуги по размещению), услуги торговли, общественного питания, в сфере развлечений, туроператорские и турагентские услуги, утвержденный постановлением Президента Республики Узбекистан от 27 января 2022 года № ПП–104.
Рекомендовать Кенгашу народных депутатов Самаркандской области на основании заключений территориальных главных управлений Министерства туризма и культурного наследия и Министерства экономического развития и сокращения бедности определить границы туристической зоны в Пайарыкском, Самаркандском и Тайлакском районах.
5. Министерству туризма и культурного наследия в трехмесячный срок разработать и внести в Кабинет Министров проекты постановлений, предусматривающие:
организацию и проведение на высоком уровне 25-й сессии Генеральной Ассамблеи Всемирной туристской организации (далее – 25-я сессия Генеральной Ассамблеи) в городе Самарканде в 2023 году;
организацию разъяснительной кампании «Самарканд – туристические ворота Нового Узбекистана» и разработку на основании соглашения с Всемирной туристской организацией логотипа 25-й сессии Генеральной Ассамблеи;
утверждение графика проведения мероприятий и конференций в городе Самарканде в 2023 году, а также плана проведения мероприятий в связи с получением в 2024 году городом Хивой статуса «Туристическая столица исламского мира» и городом Шахрисабзом статуса «Туристическая столица Организации экономического сотрудничества».
средства на организацию 25-й сессии Генеральной Ассамблеи покрываются за счет резервного фонда Кабинета Министров;
расходы на организацию разъяснительной кампании «Самарканд – туристические ворота Нового Узбекистана» и разработку логотипа 25-й сессии Генеральной Ассамблеи покрываются за счет средств, выделяемых из государственного бюджета во внебюджетный Фонд поддержки туризма при Министерстве туризма и культурного наследия.
6. Министерству туризма и культурного наследия совместно с Министерством транспорта и АО «Uzbekistan Airports» обеспечить проведение в первом квартале 2023 года в городе Самарканде II Международного авиационного форума «Aviation & Logistics Forum» с привлечением специализированных компаний.
7. АО «Uzbekistan Airports» совместно с частным партнером в недельный срок разработать и утвердить регламент утверждения слотов. При этом предусмотреть порядок представления заявок (запросов) авиакомпаний для планирования осуществления полетов со стороны АО «Uzbekistan Airports» в уполномоченный орган после согласования с частным партнером.
8. Министерству туризма и культурного наследия совместно с Государственным таможенным комитетом в двухмесячный срок обеспечить создание магазинов беспошлинной торговли для иностранных лиц на территории Самаркандского туристического центра.
9. Министерству туризма и культурного наследия совместно с Министерством культуры, Министерством финансов и хокимиятом Самаркандской области в двухмесячный срок внести предложения в Администрацию Президента Республики Узбекистан об организации на территории Самаркандского туристического центра деятельности музеев, галерей, культурно-зрелищных и культурно-просветительных организаций, а также других развлекательных и спортивных объектов по привлечению туристов.
10. Министерству транспорта:
а) до 1 сентября 2023 года создать систему, направленную на налаживание посредством информационных технологий автобусных (микроавтобусных) сообщений на междугородних и международных направлениях с привлечением субъектов предпринимательства и инвесторов. При этом в системе автобусных (микроавтобусных) сообщений на междугородних и международных направлениях предусмотреть:
порядок покупки билетов через платформу «Uzbus»;
создание единой платформы по установке GPS-устройств на автобусах и мониторингу с целью обеспечения безопасности населения и мониторинга своевременного движения автобусов по существующим междугородним и международным направлениям;
б) совместно с АО «Uzbekistan Airways» до 1 января 2023 года принять меры по увеличению объемов онлайн-продаж авиабилетов, предусматривающие возможность оформления юридическими лицами групповых проездных документов через личный кабинет, а также отслеживания наличия и онлайн-бронирования билетов через мобильные приложения;
в) совместно с АО «Uzbekistan Airports» и частным партнером принять меры по внедрению в Аэропорту альтернативной системы для размещения авиаперевозчиков;
г) совместно с Министерством туризма и культурного наследия и Министерством иностранных дел в месячный срок разработать и внести в Кабинет Министров проект постановления по осуществлению авиаперелетов иностранными авиакомпаниями и авиакомпаниями третьих государств в рамках введенного в международных аэропортах режима «Открытое небо» для развития паломнического туризма и доведения количества туристов до целевых показателей в целях привлечения туристов, прибывающих из Индонезии, Малайзии, Японии, Бангладеша.
11. Министерству туризма и культурного наследия принять меры:
совместно с Комитетом по делам религий при Кабинете Министров, Министерством транспорта и Министерством иностранных дел по широкому привлечению иностранных авиакомпаний по программе паломнического туризма;
совместно с АО «Uzbekistan Airports» и частным партнером по созданию в Аэропорту до 1 февраля 2023 года туристского информационного центра.
12. Совету по тарифному и нетарифному регулированию при Министерстве инвестиций и внешней торговли (Ж. Ходжаев) в двухнедельный срок пересмотреть установленные ставки таможенных платежей для импортируемой алкогольной продукции и внести предложения.
13. Внести изменения и дополнения в некоторые решения Президента Республики Узбекистан и правительства Республики Узбекистан согласно приложению.
14. Министерству туризма и культурного наследия совместно с Министерством транспорта и заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в акты законодательства, вытекающих из настоящего постановления.
15. Возложить на министра транспорта Махкамова И.Р., заместителя министра туризма и культурного наследия Ибрагимова Б. и хокима Самаркандской области Турдимова Э.О. персональную ответственность за эффективную организацию исполнения настоящего постановления.
Обсуждение хода исполнения настоящего постановления, осуществление координации и контроля за деятельностью ответственных организаций возложить на заместителей Премьер-министра Раматова А.Ж. и Абдухакимова А.А.
О результативности осуществляемых мер вносить информацию Президенту Республики Узбекистан ежеквартально до 31 декабря 2023 года.