O‘zbekistonda yilqichilik, ot sporti, zamonaviy beshkurash va poloni 2025 yilgacha rivojlantirish davlat dasturi to‘g‘risida
1328
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021 yil 11 martdagi “Yilqichilik va ot sportini yanada rivojlantirish hamda zamonaviy beshkurash va polo sport turini ommalashtirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PQ–5024-son qaroriga muvofiq, ushbu sport turlari rivojlanishining yaqin va uzoq muddatli istiqbollarini belgilash va ommalashtirish, ular bo‘yicha milliy terma jamoamizning Olimpiya va Paralimpiya, Osiyo va Paraosiyo o‘yinlarida, jahon chempionatlarida va boshqa yirik musobaqalarda ishtirok etishi va yuqori natijalarga erishilishini ta’minlash maqsadida:
O‘zbekistonda yilqichilik, ot sporti, zamonaviy beshkurash va poloni 2025 yilgacha rivojlantirish davlat dasturi (keyingi o‘rinlarda – Davlat dasturi) 1-ilovaga muvofiq;
O‘zbekistonda yilqichilik, ot sporti, zamonaviy beshkurash va poloni 2025 yilgacha rivojlantirish davlat dasturini 2021 yilda amalga oshirish bo‘yicha “Yo‘l xaritasi” 2-ilovaga muvofiq;
O‘zbekistonda yilqichilik, ot sporti, zamonaviy beshkurash va poloni 2025 yilgacha rivojlantirish davlat dasturining maqsadli ko‘rsatkichlari (indikatorlari) (keyingi o‘rinlarda – Maqsadli ko‘rsatkichlar) 3-ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
Belgilab qo‘yilsinki, Davlat dasturi erishilgan natijalar, Maqsadli ko‘rsatkichlar hamda yilqichilik va ot sporti, zamonaviy beshkurash va poloni ommalashtirish bo‘yicha tegishli davrga mo‘ljallangan asosiy yo‘nalishlardan kelib chiqqan holda Vazirlar Mahkamasi qarori bilan har yili alohida-alohida tasdiqlanadigan “yo‘l xaritalari” asosida bosqichma-bosqich amalga oshiriladi.
Turizm va sport vazirligi (A.Abduxakimov) Milliy gvardiya, Veterinariya va chorvachilikni rivojlantirish davlat qo‘mitasi, O‘zbekiston Milliy olimpiya qo‘mitasi, O‘zbekiston yilqichilik va ot sporti federatsiyasi, O‘zbekiston zamonaviy beshkurash federatsiyasi, O‘zbekiston polo federatsiyasi bilan birgalikda 2021 yil 1 декabргa qadar Davlat dasturini 2022 yilda amalga oshirish bo‘yicha “Yo‘l xaritasi”ni Vazirlar Mahkamasiga kiritsin.
2. Turizm va sport vazirligi, Veterinariya va chorvachilikni rivojlantirish davlat qo‘mitasi, O‘zbekiston Milliy olimpiya qo‘mitasi, O‘zbekiston yilqichilik va ot sporti federatsiyasi, O‘zbekiston zamonaviy beshkurash federatsiyasi, O‘zbekiston polo federatsiyasining 2021–2025 yillar davomida:
67 ta bolalar-o‘smirlar sport maktabida ot sporti turlari, shu jumladan, zamonaviy beshkurash bo‘yicha 52 tapolo bo‘yicha 15 ta bo‘limlar tashkil etish;
har bir olimpiya zaxiralari kollejida ot sporti va zamonaviy beshkurash bo‘limlarini tashkil etish;
naslli va zotdor otlarni ko‘paytirish maqsadida Qoraqalpog‘iston Respublikasi va viloyatlarda 170 ta yilqichilik хўжaликлaриni tashkil etish to‘g‘risidagi takliflari ma’qullansin.
Bosh vazir o‘rinbosari – turizm va sport vaziri A.Abduxakimov O‘zbekiston yilqichilik va ot sporti federatsiyasi, O‘zbekiston zamonaviy beshkurash federatsiyasi va O‘zbekiston polo federatsiyasi bilan birgalikda:
2021/2022 o‘quv yili boshlanguniga qadar bolalar-o‘smirlar sport maktablarida ot sporti turlari bo‘yicha 8 ta bo‘lim, 3 ta olimpiya zaxiralari kollejida ot sporti bo‘limlari ochilishini ta’minlasin;
2021 yil 1 sentyabrga qadar bolalar-o‘smirlar sport maktablari va olimpiya zaxiralari kollejlarining ot sporti turlari bo‘yicha bo‘limlarini xalqaro talablarga javob beradigan sport anjomlari, jihozlari, kiyimlari va ekipirovkasi hamda boshqa zarur vositalar bilan ta’minlasin va ushbu maqsadlarga Turizm va sport vazirligiga hamda uning tizimidagi sport-ta’lim muassasalariga byudjetdan 2021 yil uchun ajratilgan mablag‘larning iqtisod qilingan qismidan zarur mablag‘lar, shuningdek, homiylik mablag‘larini yo‘naltirsin.
Bosh vazir o‘rinbosari Sh.G‘aniyev Veterinariya va chorvachilikni rivojlantirish davlat qo‘mitasi, Qishloq xo‘jaligi vazirligi bilan birgalikda bir oy muddatda yilqichilik xo‘jaliklarini tashkil qilish rejasi, ularning aniq joylashgan joyi, nomi va ro‘yxatini tasdiqlasin.
a) 2021/2022 o‘quv yilidan boshlab ot sporti bo‘yicha Respublika oliy sport mahorati maktabining usta-chavondozi, ot parvarishlovchisi, taqachisi, otxona boshlig‘i (brigadir), zootexnigi, veterinar-shifokori, feldsher-veterinarlari mehnatini rag‘batlantirishga Vazirlar Mahkamasining 2010 yil 23 sentyabrdagi “Sport maktablari faoliyatini hamda sport maktablari trenerlari va mutaxassislari mehnatini moddiy rag‘batlantirish tizimini yanada takomillashtirish to‘g‘risida”gi 211-son qarorida belgilangan shartlar tatbiq etiladi. Bunda, usta-chavandoz, ot parvarishlovchi, taqachi, otxona boshlig‘i (brigadir) – trenerga, veterinar-shifokor – shifokorga, zootexnik va feldsher-veterinar – hamshiraga tenglashtiriladi;
b) 2022/2023 o‘quv yilidan boshlab:
Samarqand veterinariya meditsinasi instituti hamda uning Nukus
va Toshkent filiallarida yilqichilikka ixtisoslashgan veterinariya shifokorlari va zootexniklarini tayyorlash bo‘yicha bakalavriat ta’lim yo‘nalishi ochiladi;
O‘zbekiston davlat jismoniy tarbiya va sport universiteti hamda uning Nukus va Farg‘ona filiallarida ot sporti bo‘yicha bakalavriat ta’lim yo‘nalishining maxsus sirtqi ta’lim shakli ochiladi;
O‘zbekiston davlat jismoniy tarbiya va sport universitetining bakalavriat ta’lim yo‘nalishiga o‘quv yili uchun ajratilgan qabul parametrlarini yo‘nalishlar bo‘yicha taqsimlashda zamonaviy beshkurash va polo uchun o‘rin ajratiladi.
4. O‘zbekiston yilqichilik va ot sporti federatsiyasi huzuridagi Naslli, sport va tozaqonli otlarni yetishtirish va ko‘paytirish bo‘yicha innovatsion seleksiya-genetika markazi tarkibida Ippologiya ilmiy-tadqiqot instituti tashkil qilinsin.
Institut otlarning anatomiyasi, fiziologiyasi, ko‘paytirish biologiyasi, zotlarni o‘zgartirish va boshqa masalalarni ilmiy tomonidan o‘rganuvchi ixtisoslashtirilgan ilmiy tashkilot hisoblanadi;
Institut ilmiy tashkilot sifatida davlat buyurtmalari va dasturlarini amalga oshirishda hamda fundamental va amaliy tadqiqotлaрni olib borishda ishtirok etadi;
Institut xodimlariga Fanlar akademiyasi tizimidagi ilmiy tashkilotlarning tegishli lavozimlari uchun belgilangan mehnatga haq to‘lash miqdorlari va shartlari tatbiq etiladi.
Quyidagilar Institut faoliyatini moliyalashtirish manbalari etib belgilansin:
Davlat byudjetidan ilmiy faoliyatga oid davlat dasturlarini amalga oshirish uchun ajratiladigan mablag‘lar;
Ilm-fanni moliyalashtirish va innovatsiyalarni qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasi mablag‘lari;
yuridik va jismoniy shaxslar, shu jumladan, norezidentlarning homiylik xayriyalari;
xalqaro va chet el tashkilotlarining grantlari;
Vazirlar Mahkamasi ikki oy муддaтдa Institut faoliyatini tashkil etish bo‘yicha Hukumat qarorini qabul qilsin.
5. Turizm va sport vazirligi hamda O‘zbekiston Milliy olimpiya qo‘mitasi, O‘zbekiston Milliy paralimpiya qo‘mitasi, O‘zbekiston yilqichilik va ot sporti federatsiyasi, O‘zbekiston zamonaviy beshkurash federatsiyasi, O‘zbekiston polo federatsiyasining 2021 yil 1 sentyabrdan boshlab har yili an’anaviy tarzda:
ot sportining ot yo‘rttirish turi bo‘yicha Toshkent viloyatida “O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti kubogi uchun”, ot sportining to‘siqlardan sakrash (konkur) turi bo‘yicha Qashqadaryo viloyatida “Qarshi Open”, Toshkent shahrida “Millatlar kubogi” xalqaro turnirlarini;
zamonaviy beshkurash bo‘yicha Toshkent shahrida “O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti kubogi uchun”“Tashkent Open”“Central Asian Cup”, ushbu sport turining lazer-ran yo‘nalishi bo‘yicha “Central Asian Championship” xalqaro turnirlarini;
polo bo‘yicha Toshkent viloyatida “Amirsoy-Polo Cup”Qashqadaryo viloyatida “Kok-Saray Cup”Toshkent shahrida “Tashkent Open” xalqaro turnirlarini tashkil qilish to‘g‘risidagi takliflari ma’qullansin.
Bosh vazir o‘rinbosari – turizm va sport vaziri A.Abduxakimov, O‘zbekiston Milliy olimpiya qo‘mitasi, O‘zbekiston Milliy paralimpiya qo‘mitasi, O‘zbekiston yilqichilik va ot sporti federatsiyasi, O‘zbekiston zamonaviy beshkurash federatsiyasi, O‘zbekiston polo federatsiyasi, O‘zbekiston uloq-ko‘pkari federatsiyasi:
Jizzax, Qashqadaryo, Surxondaryo, Toshkent viloyatlari va Toshkent shahar hokimligi bilan birgalikda bir oy muddatda mazkur bandda ko‘rsatilgan xalqaro turnirlarga puxta tayyorgarlik ko‘rish va ularni yuqori saviyada o‘tkazish bo‘yicha “yo‘l xaritalari”ni tasdiqlasin. Bunda, turnirlarni o‘tkazish bilan bog‘liq moliyaviy xarajatlarni qoplash manbalari etib homiylik, mahalliy byudjet va boshqa mablag‘lar belgilanadi;
xalqaro turnirlarda mahalliy sportchilar bilan birgalikda yuqori reytingga ega bo‘lgan kuchli xalqaro sportchi, trener va hakamlarning ishtirokini ta’minlasin;
2022 yil 1 yanvardan boshlab respublika, hududiy va tuman (shahar) sport va ommaviy jismoniy tarbiya tadbirlarining kalendar rejalariga ot sporti turlari bo‘yicha musobaqalar va turnirlarning kiritilishini ta’minlasin hamda ularni yuqori darajada o‘tkazish choralarini ko‘rsin.
6. Transport vazirligi, Qurilish vazirligi va Energetika vazirligining 2022 yil 1 sentyabrga qadar:
“O‘zbekiston temir yo‘llari” AJning homiylik xayriya mablag‘lari hisobidan ot sporti bo‘yicha Respublika oliy sport mahorati maktabining moddiy-texnika bazasini mustahkamlash;
“O‘zsanoatqurilishmateriallari” AJning homiylik xayriya mablag‘lari hisobidan O‘zbekiston davlat jismoniy tarbiya va sport universiteti hududida 30 o‘rinli zamonaviy otxona binosi va ochiq sport manejini barpo etish;
“O‘zbekneftgaz” AJning homiylik xayriya mablag‘lari hisobidan Respublika olimpiya zaxiralari kolleji hududida sportchilarning shug‘ullanishi, yashashi uchun sharoitlarga ega bo‘lgan zamonaviy 2 qavatli binoni qurib foydalanishga topshirish hamda ushbu binoga tekin foydalanish huquqi asosida O‘zbekiston zamonaviy beshkurash federatsiyasini joylashtirish to‘g‘risidagi takliflari qabul qilinsin.
7. Bolalar-o‘smirlar sport maktablari, olimpiya zaxiralari kollejlari ot sporti, zamonaviy beshkurash va polo bo‘limlarining moddiy-texnika bazasini mustahkamlash uchun belgilangan tartibda shakllantiriladigan ro‘yxat bo‘yicha olib kelinadigan, respublikamizda ishlab chiqarilmaydigan inventarlar, sport kiyimlari, sport otlari, naslli mahsulotlar (materiallar), ozuqa va ozuqa qo‘shimchalari, vitaminlar, veterinariya dori vositalari, uskunalar va materiallar, otlarni tashishga mo‘ljallangan yangi va ishlab chiqarilganligiga yetti yil to‘lmagan maxsus avtotransport (konevoz) vositalari va tirkamalar, lazerli to‘pponcha va nishonlar, polo tayog‘i 2024 yil 1 iyulga qadar bojxona bojidan ozod etilsin.
8. Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi (A.Voitov), “O‘zavtosanoat” AJ, “O‘zcharmsanoat” uyushmasi, “Hunarmand” uyushmasi 2021 yildan boshlab tadbirkorlar, shu jumladan, xorijiy investorlarni jalb etish orqali ot sporti turlari uchun zarur sport kiyimlari, uskuna va jihozlarni ishlab chiqarishni mahalliylashtirish choralarini ko‘rsin.
9. Veterinariya va chorvachilikni rivojlantirish davlat qo‘mitasi (B.Norqobilov) ikki oy muddatda sof zotdor otlarni urchitish va ko‘paytirish, yosh otlar rivojlanishi va o‘sishini, yilqichilik fermalarida qimiz ishlab chiqarishni, intensiv ot bo‘rdoqichiligini tashkil etish, yaylov va yem-ozuqa bazasini mustahkamlash va otlardan olingan mahsulotlar turlarini kengaytirish bo‘yicha kompleks chora-tadbirlar rejasini Vazirlar Mahkamasiga kiritsin.
10. Turizm va sport vazirligi (A.Abduxakimov) Tashqi ishlar vazirligi (A.Kamilov) bilan birgalikda ot sporti turlarini rivojlantirish va ommalashtirish maqsadida:
Xalqaro ot sporti federatsiyasi, Osiyo ot sporti federatsiyasi bilan hamkorlikni kuchaytirsin, bu borada manzilli chora-tadbirlarni amalga oshirsin;
ot sporti turlari bo‘yicha jahon reytinglarida yetakchilik qilayotgan davlatlar bilan birgalikda mutaxassislarni tayyorlash va ularning malakasini oshirish, musobaqalar va turnirlarni o‘tkazish, tajriba almashish, boshqa qo‘shma loyihalarni amalga oshirish yuzasidan o‘zaro manfaatli hamkorlikni o‘rnatsin.
11. Respublikamizda yilqichilik va ot sportini rivojlantirishga ko‘maklashish bo‘yicha ishchi guruh Yilqichilik, ot sporti, zamonaviy beshkurash va poloni rivojlantirishga ko‘maklashish bo‘yicha ishchi guruh etib qayta tashkil qilinsin hamda uning tarkibi 4-ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
Ishchi guruh (A.Abduxakimov):
har bir hudud kesimida ot sporti turlarining amaldagi holatini chuqur tahlil qilsin;
hududlarda ot sporti turlarini rivojlantirishga ko‘maklashishga qodir bo‘lgan tashkilotlarni safarbar etsin;
joylarda ot sporti turlarini rivojlantirish va muvofiqlashtirish, uslubiy qo‘llab-quvvatlash va monitoring qilish maqsadida O‘zbekiston yilqichilik va ot sporti federatsiyasi, O‘zbekiston zamonaviy beshkurash federatsiyasi, O‘zbekiston polo federatsiyasining hududiy bo‘linmalarini tashkil etish va qo‘llab-quvvatlash choralarini ko‘rsin;
b) ikki oy muddatda har bir hududda mazkur qaror talablaridan kelib chiqib ot sporti turlarini rivojlantirish va ommalashtirish bo‘yicha hududiy dasturlarni tasdiqlasin va ijrosini ta’minlasin. Bunda dasturlarda:
yosh avlod chavandozlarini tarbiyalashga yo‘naltirilgan milliy ot sporti musobaqalarini tashkil etish va o‘tkazish, milliy ot sportining xalqaro dovrug‘ini oshirish;
tuman (shahar) hokimlari va viloyat rahbarlari kuboklari musobaqalarini tashkil etish;
ot sportining milliy va an’anaviy turlarini rivojlangan mamlakatlar bilan raqobat qila oladigan darajaga yetkazish, xalqaro standartlar asosida mutaxassislarni tayyorlash;
yirik xalqaro musobaqalar, jumladan, o‘smirlar, yoshlar va xotin-qizlar jamoalari o‘rtasida jahon va qit’a birinchiliklarini o‘tkazish;
ot sporti turlarini aholi o‘rtasida, shu jumladan, ommaviy axborot vositalari orqali targ‘ib qilish va ularni ushbu musobaqalarga keng jalb qilish choralarini ko‘rish;
milliy bayramlarda ot sporti bilan bog‘liq holda o‘tkaziladigan musobaqalar grafigini ishlab chiqish choralarini ko‘rsin.
12. O‘zbekiston Milliy axborot agentligi hamda O‘zbekiston Milliy teleradiokompaniyasi mazkur qaror asosida amalga oshirilayotgan ishlarni ommalashtirishga qaratilgan maqolalar, tematik teleko‘rsatuvlar tashkil etsin.
13. Turizm va sport vazirligi manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda ikki oy muddatda qonunchilik hujjatlariga ushbu qarordan kelib chiqadigan o‘zgartirish va qo‘shimchalar to‘g‘risida Vazirlar Mahkamasiga takliflar kiritsin.
14. Mazkur qarorning ijrosini samarali tashkil etishga mas’ul va shaxsiy javobgar etib turizm va sport vaziri o‘rinbosari A.Q.Karimov, Veterinariya va chorvachilikni rivojlantirish davlat qo‘mitasi raisi B.T.Norqobilov, O‘zbekiston Milliy olimpiya qo‘mitasi raisi R.M.Shaabduraxmanov, O‘zbekiston Milliy paralimpiya qo‘mitasi raisi M.M.Tashxodjayev, O‘zbekiston yilqichilik va ot sporti federatsiyasi, O‘zbekiston zamonaviy beshkurash federatsiyasi, O‘zbekiston polo federatsiyasi, O‘zbekiston uloq-ko‘pkari federatsiyasi rahbarlari hamda Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi Raisi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimlari belgilansin.
Qaror ijrosini muhokama qilib borish, ijro uchun mas’ul tashkilotlar faoliyatini muvofiqlashtirish va nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari A.A.Abduxakimov va O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining maslahatchisi A.A. Abduvaxitov zimmasiga yuklansin.

О государственной программе развития коневодства, конного спорта, современного пятиборья и поло в Узбекистане до 2025 года
1255
В соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 11 марта 2021 года № ПП–5024 «О дополнительных мерах
по дальнейшему развитию коневодства и конного спорта, а также популяризации современного пятиборья и поло», в целях определения ближайших и долгосрочных перспектив развития и популяризации данных видов спорта, обеспечения участия национальных сборных команд по ним в Олимпийских и Паралимпийских, Азиатских и Паразиатских играх, чемпионатах мира и других крупных соревнованиях и достижения высоких результатов:
Государственную программу развития коневодства, конного спорта, современного пятиборья и поло в Узбекистане до 2025 года
(далее – Государственная программа) согласно приложению № 1;
«Дорожную карту» по реализации в 2021 году Государственной программы развития коневодства, конного спорта, современного пятиборья и поло в Узбекистане до 2025 года согласно приложению № 2;
Целевые показатели (индикаторы) Государственной программы
развития коневодства, конного спорта, современного пятиборья и поло в Узбекистане до 2025 года (далее – Целевые показатели) согласно приложению № 3.
Определить, что Государственная программа реализуется поэтапно на основе «дорожных карт»ежегодно утверждаемых отдельно постановлениями Кабинета Министров исходя из достигнутых результатов, Целевых показателей и основных направлений популяризации коневодства, конного спорта, современного пятиборья
и поло на соответствующий период.
Министерству туризма и спорта (Абдухакимов А.) совместно
с Национальной гвардией, Государственным комитетом ветеринарии
и развития животноводства, Национальным олимпийским комитетом Узбекистана, Федерацией коневодства и конного спорта Узбекистана, Федерацией современного пятиборья Узбекистана и Федерацией поло Узбекистана в срок до 1 декабря 2021 года внести в Кабинет Министров «Дорожную карту» по реализации Государственной программы в 2022 году.
2. Одобрить предложения Министерства туризма и спорта, Государственного комитета ветеринарии и развития животноводства, Национального олимпийского комитета Узбекистана, Федерации коневодства и конного спорта Узбекистана, Федерации современного пятиборья Узбекистана и Федерации поло Узбекистана о создании
в 2021–2025 годах:
отделений по видам конного спорта в 67 детско-юношеских спортивных школах, в том числе 52 – по современному пятиборью,
15 – по поло;
конноспортивных отделений и отделений современного пятиборья в каждом колледже олимпийского резерва;
170 коневодческих хозяйств в Республике Каракалпакстан и областях в целях увеличения поголовья племенных и породистых лошадей.
Заместителю Премьер-министра – министру туризма и спорта Абдухакимову А. совместно с Федерацией коневодства и конного спорта Узбекистана, Федерацией современного пятиборья Узбекистана и Федерацией поло Узбекистана:
до начала 2021/2022 учебного года обеспечить открытие восьми отделений по видам конного спорта в детско-юношеских спортивных школах, трех конноспортивных отделений – в колледжах олимпийского резерва;
до 1 сентября 2021 года обеспечить отделения по видам конного спорта детско-юношеских спортивных школ и колледжей олимпийского резерва спортивным инвентарем, оборудованием, одеждой и экипировкой, а также иными необходимыми средствами, отвечающими международным требованиям, и направить в данных целях необходимые средства за счет сэкономленной части средств, выделенных из бюджета
на 2021 год Министерству туризма и спорта и спортивно-образовательным учреждениям его системы, а также спонсорские средства.
Заместителю Премьер-министра Ганиеву Ш. совместно с Государственным комитетом ветеринарии и развития животноводства
и Министерством сельского хозяйства в месячный срок утвердить план создания, конкретное месторасположение, наименования и перечень коневодческих хозяйств.
а) начиная с 2021/2022 учебного года на мастера-наездника, конюха, коваля, начальника конюшни (бригадира), зоотехника, врача-ветеринара и фельдшера-ветеринара Республиканской школы высшего спортивного мастерства по конному спорту распространяются условия стимулирования труда, установленные постановлением Кабинета Министров от 23 сентября 2010 года № 211 «О дальнейшем совершенствовании деятельности спортивных школ и системы материального стимулирования труда тренеров и специалистов спортивных школ». При этом мастер-наездник, конюх, коваль и начальник конюшни (бригадир) приравниваются к тренеру, врач-ветеринар – к врачу, зоотехник и фельдшер-ветеринар – к медицинской сестре;
б) начиная с 2022/2023 учебного года:
в Самаркандском институте ветеринарной медицины и его Нукусском и Ташкентском филиалах открывается направление образования бакалавриата по подготовке ветеринарных врачей и зоотехников, специализирующихся на коневодстве;
в Узбекском государственном университете физической культуры
и спорта и его Нукусском и Ферганском филиалах в направлении образования бакалавриата открывается специальная заочная форма обучения по конному спорту;
при распределении параметров приема, отведенных направлениям образования бакалавриата Узбекского государственного университета физической культуры и спорта на учебный год по направлениям, выделяются квоты для современного пятиборья и поло.
4. Создать Научно-исследовательский институт иппологии в составе Инновационного селекционно-генетического центра по разведению и выращиванию породистых, спортивных и чистокровных лошадей при Федерации коневодства и конного спорта Узбекистана.
Институт является специализированной научной организацией
по изучению анатомии, физиологии, биологии размножения, изменения пород лошадей и других вопросов с научной точки зрения;
Институт в качестве научной организации принимает участие
в реализации государственных заказов и программ, проведении фундаментальных и прикладных исследований;
на сотрудников Института распространяются размеры и условия оплаты труда, установленные для соответствующих должностей научных организаций системы Академии наук.
средства, выделяемые из государственного бюджета на реализацию государственных научных программ;
средства Фонда финансирования науки и поддержки инноваций;
благотворительные пожертвования юридических и физических лиц,
в том числе нерезидентов;
Кабинету Министров в двухмесячный срок принять Правительственное решение об организации деятельности Института.
5. Одобрить предложения Министерства туризма и спорта, Национального олимпийского комитета Узбекистана, Национального паралимпийского комитета Узбекистана, Федерации коневодства и конного спорта Узбекистана, Федерации современного пятиборья Узбекистана и Федерации поло Узбекистана о ежегодном проведении начиная с 1 сентября 2021 года на традиционной основе:
международных турниров по виду конного спорта «верховая езда» «O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti kubogi uchun» – в Ташкентской области, по виду конного спорта «прыжки (конкур)» «Qarshi Open» –
в Кашкадарьинской области, «Millatlar kubogi» – в городе Ташкенте;
международных турниров по современному пятиборью «O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti kubogi uchun»«Tashkent Open», «Central Asian Cup», а также по направлению «лазер-ран» данного вида спорта «Central Asian Championship» – в городе Ташкенте;
международных турниров по поло «Amirsoy-Polo Cup»
в Ташкентской области, «Kok-Saray Cup» – в Кашкадарьинской области, «Tashkent Open» – в городе Ташкенте.
Заместителю Премьер-министра – министру туризма и спорта Абдухакимову А., Национальному олимпийскому комитету Узбекистана, Национальному паралимпийскому комитету Узбекистана, Федерации коневодства и конного спорта Узбекистана, Федерации современного пятиборья Узбекистана, Федерации поло Узбекистана и Федерации улок-купкари Узбекистана:
совместно с хокимиятами Джизакской, Кашкадарьинской, Сурхандарьинской, Ташкентской областей и города Ташкента в месячный срок утвердить «дорожные карты» по тщательной подготовке
и проведению на высоком уровне международных турниров, указанных
в настоящем пункте. При этом источниками покрытия финансовых расходов, связанных с проведением данных турниров, определяются средства спонсоров, местных бюджетов и иные средства;
обеспечить участие в международных турнирах наряду с отечественными спортсменами сильнейших международных спортсменов, тренеров и судей, имеющих высокие рейтинги;
начиная с 1 января 2022 года обеспечить включение соревнований
и турниров по видам конного спорта в республиканский, региональные
и районные (городские) календарные планы спортивных и физкультурно-массовых мероприятий, принять меры по их проведению на высоком уровне.
6. Принять предложения Министерства транспорта, Министерства строительства и Министерства энергетики, предусматривающие осуществление до 1 сентября 2022 года:
укрепления материально-технической базы Республиканской школы высшего спортивного мастерства по конному спорту за счет благотворительных пожертвований АО «Узбекистон темир йуллари»;
строительства современного здания конюшни на 30 мест
и открытого спортивного манежа на территории Узбекского государственного университета физической культуры и спорта за счет благотворительных пожертвований АО «Узсаноаткурилишматериаллари»;
строительства и сдачи в эксплуатацию современного двухэтажного здания, имеющего все условия для занятия и проживания спортсменов на территории Республиканского колледжа олимпийского резерва, – за счет благотворительных пожертвований АО «Узбекнефтегаз», а также размещения в данном здании Федерации современного пятиборья Узбекистана на основе права безвозмездного пользования.
7. Освободить на срок до 1 июля 2024 года от таможенной пошлины не производимые в республике инвентарь, спортивную одежду, спортивных лошадей, племенную продукцию (материалы), корма
и кормовые добавки, витамины, ветеринарные лекарственные средства, оборудование и материалы, новые специальные автотранспортные средства (коневозы) и прицепы для перевозки лошадей, а также специальные автотранспортные средства (коневозы) и прицепы для перевозки лошадей, с момента выпуска которых прошло не более семи лет, лазерные пистолеты и мишени, клюшки для поло, ввозимые по перечню, формируемому в установленном порядке, в целях укрепления материально-технической базы конноспортивных отделений и отделений современного пятиборья и поло детско-юношеских спортивных школ и колледжей олимпийского резерва.
8. Министерству инвестиций и внешней торговли (Воитов А.),
АО «Узавтосаноат», Ассоциации «Узчармсаноат» и Ассоциации «Хунарманд» принять меры по локализации начиная с 2021 года производства спортивной одежды, инвентаря и оборудования, необходимых для видов конного спорта, путем привлечения предпринимателей, включая иностранных инвесторов.
9. Государственному комитету ветеринарии и развития животноводства (Норкобилов Б.) в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров комплексный план мер по скрещиванию и разведению чистых породистых лошадей, организации развития и роста молодых лошадей, производству кумыса и интенсивного откорма лошадей на коневодческих фермах, укреплению их пастбищ и кормовой базы, расширению видов конской продукции.
10. Министерству туризма и спорта (Абдухакимов А.) совместно
с Министерством иностранных дел (Камилов А.) в целях развития и популяризации видов конного спорта:
укрепить сотрудничество с Международной федерацией конного спорта и Азиатской федерацией конного спорта, осуществить адресные меры в данном направлении;
установить взаимовыгодное сотрудничество по подготовке и повышению квалификации специалистов, проведению соревнований
и турниров, обмену опытом, реализации иных совместных проектов
со странами, лидирующими в мировых рейтингах по видам конного
спорта.
11. Преобразовать Рабочую группу по оказанию содействия в развитии коневодства и конного спорта в республике в Рабочую группу по оказанию содействия развитию коневодства, конного спорта, современного пятиборья и поло и утвердить ее состав согласно приложению № 4.
Рабочей группе (Абдухакимов А.):
провести глубокий анализ фактического состояния видов конного спорта в разрезе каждого региона;
мобилизовать организации, способные оказать содействие развитию видов конного спорта в регионах;
принять меры по созданию и поддержке территориальных подразделений Федерации коневодства и конного спорта Узбекистана, Федерации современного пятиборья Узбекистана и Федерации поло Узбекистана в целях развития и координации, методической поддержки
и мониторинга видов конного спорта на местах;
б) в двухмесячный срок утвердить и обеспечить реализацию региональных программ по развитию и популяризации видов конного спорта в каждом регионе исходя из требований настоящего постановления. При этом в программах предусмотреть меры по:
организации и проведению национальных соревнований по конному спорту, направленных на воспитание молодого поколения наездников, повышению международного авторитета национального конного спорта;
организации соревнований на кубок хокимов районов (городов)
и руководителей областей;
выведению национальных и традиционных видов конного спорта
до уровня, способного конкурировать с развитыми странами, подготовке специалистов на основе международных стандартов;
проведению крупных международных соревнований, в том числе первенств мира и континента среди юношеских, молодежных и женских команд;
широкой пропаганде и активному привлечению населения к соревнованиям по видам конного спорта, в том числе посредством средств массовой информации;
разработке графика соревнований, проводимых в дни национальных праздников в увязке с конным спортом.
12. Национальному информационному агентству Узбекистана и Национальной телерадиокомпании Узбекистана организовать публикацию статей и трансляцию тематических телепередач, направленных на популяризацию работы, проводимой на основе настоящего постановления.
14. Возложить на заместителя министра туризма и спорта Каримова А.К., председателя Государственного комитета ветеринарии и развития животноводства Норкобилова Б.Т., председателя Национального олимпийского комитета Узбекистана Шаабдурахманова Р.М., председателя Национального паралимпийского комитета Узбекистана Ташходжаева М.М., руководителей Федерации коневодства и конного спорта Узбекистана, Федерации современного пятиборья Узбекистана, Федерации поло Узбекистана, Федерации улок-купкари Узбекистана, а также Председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимов областей и города Ташкента персональную ответственность за эффективную организацию исполнения настоящего постановления.
О результативности осуществляемых мер информировать Президента Республики Узбекистан ежегодно в срок до 1 января.