“Sharq taronalari” xalqaro musiqa festivalini oʻtkazishga tayyorgarlik koʻrish chora-tadbirlari toʻgʻrisida
1753
Dunyo xalqlari oʻrtasida hamkorlik va hamjihatlikni mustahkamlash, musiqa sanʼati anʼanalarini asrash va rivojlantirish, madaniyatlararo muloqotni kuchaytirishga qaratilgan ezgu maqsadlarni oʻzida mujassam etgan, YUNЕSKO xalqaro tashkiloti tomonidan musiqa olamining yirik forumi sifatida eʼtirof etilgan “Sharq taronalari” xalqaro musiqa festivalining nufuzini yanada oshirish maqsadida:
1. Oʻzbekiston Respublikasi Madaniyat vazirligi, Oʻzbekiston kompozitorlari va bastakorlari uyushmasi hamda Samarqand viloyati hokimligining Samarqand shahrida “Sharq taronalari” xalqaro musiqa festivalini (keyingi oʻrinlarda Festival deb yuritiladi) oʻn ikkinchi marta 2019 yilning 26-30 avgust kunlari oʻtkazish toʻgʻrisidagi taklifi maʼqullansin.
2. Festivalga tayyorgarlik koʻrish va uni oʻtkazish boʻyicha Tashkiliy qoʻmita (keyingi oʻrinlarda – Tashkiliy qoʻmita) tarkibi ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
3. Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi ikki hafta muddatda Festivalni oʻtkazish toʻgʻrisidagi nizomni ishlab chiqsin va tasdiqlasin.
4. Tashkiliy qoʻmita (A.N.Aripov) Festivalni 2019 yilda yuqori saviyada oʻtkazish maqsadida:
ikki hafta muddatda “yoʻl xaritasi”ni ishlab chiqsin va tasdiqlasin;
2019 yil 1 aprelga qadar Festivalga tayyorgarlik koʻrish va uni oʻtkazish bilan bogʻliq sarf-xarajatlar smetasini tasdiqlasin;
Festivalga tayyorgarlik koʻrish va oʻtkazish bilan bogʻliq boshqa masalalarni hal etsin.
5. Oʻzbekiston Respublikasi Madaniyat vazirligining “Sharq taronalari” xalqaro musiqa festivali bosh direksiyasi Festivalga tayyorgarlik koʻrish va oʻtkazish boʻyicha buyurtmachi etib belgilansin.
6. Oʻzbekiston Respublikasi Madaniyat vazirligi Tashqi ishlar vazirligi va Samarqand viloyati hokimligi bilan birgalikda:
Festivalga mahalliy va xorijiy davlatlardan musiqashunos olimlar, taniqli sanʼatkorlar, yetuk mutaxassislar va faxriy mehmonlarni taklif etish choralarini koʻrsin;
Festival doirasida “Sharq xalqlari anʼanaviy musiqa sanʼatini rivojlantirish istiqbollari” mavzusida xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya oʻtkazilishi, unda xorijlik va mahalliy taniqli musiqashunos olim va mutaxassislar hamda tadqiqotchilarning oʻz maʼruzalari bilan ishtirok etishlarini taʼminlasin;
Festival nufuzini yanada oshirish, dunyo hamjamiyati eʼtiborini Oʻzbekiston musiqa madaniyatiga jalb qilish maqsadida Festival doirasida xorijlik mutaxassislar ishtirokida maxsus davra suhbati, taqdimot va mahorat darslarini oʻtkazsin.
7. Oʻzbekiston Respublikasi Madaniyat vazirligi Festivalga tayyorgarlik koʻrish doirasida 2019 yil 1 iyunga qadar:
xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya dasturini;
Festivalda ishtirok etadigan xorijlik va mahalliy musiqashunos olimlar, taniqli sanʼatkorlar, yetuk mutaxassislar va faxriy mehmonlar roʻyxatini;
Festivalning tantanali ochilish va yopilish marosimlari ssenariysi hamda badiiy dasturlarini;
Oʻzbekiston Badiiy akademiyasi, Respublika “Tasviriy oyina” ijodiy uyushmasi bilan birgalikda Festivalning logotipi va sovrindorlar uchun beriladigan haykalchasi loyihasini ishlab chiqib, Tashkiliy qoʻmitaga tasdiqlash uchun kiritsin.
8. Festivalni tashkil etish va oʻtkazish bilan bogʻliq sarf-xarajatlar Tashkiliy qoʻmita tomonidan belgilangan tartibda tasdiqlangan smeta asosida quyidagi tartibda:
70 foizi – Oʻzbekiston Respublikasi Madaniyat vazirligining xarajatlar smetasida madaniy tadbirlarni oʻtkazish uchun har yili nazarda tutiladigan byudjet mablagʻlari doirasida;
30 foizi – Samarqand viloyati mahalliy byudjeti, homiylik xayriya mablagʻlari hamda qonunchilikda taqiqlanmagan boshqa manbalar hisobidan qoplanadi.
9. Samarqand viloyati hokimligi 2019 yil 20 iyulga qadar Samarqand shahrida obodonlashtirish va koʻkalamzorlashtirish ishlari amalga oshirilishi, Festival oʻtkaziladigan sahna va maydonlar talab darajasida tayyorlanishini taʼminlasin.
10. Oʻzbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi Samarqand shahri telekommunikatsiya tarmoqlarini Festivalga tayyorgarlik koʻrish va uni oʻtkazish talablariga moslashtirish choralarini koʻrsin.
11. Oʻzbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi Festivalga tashrif buyuruvchi mehmonlar uchun Madaniyat vazirligining viza talabnomalariga binoan Oʻzbekiston Respublikasiga kirish vizalarining belgilangan tartibda konsullik va boshqa yigʻimlarni undirmasdan rasmiylashtirilishini taʼminlasin.
12. “Sharq taronalari” xalqaro musiqa festivali bosh direksiyasi xorijiy davlatlardagi xalqaro sanʼat festivallari tashkilotlari hamda markazlari bilan muntazam ravishda ijodiy hamkorlik oʻrnatsin.
13. Oʻzbekiston Milliy axborot agentligi, Oʻzbekiston Milliy teleradiokompaniyasi, “Dunyo” axborot agentligi va boshqa ommaviy axborot vositalariga 2019 yil 1 maydan boshlab Festivalni keng targʻib etishga qaratilgan ijtimoiy reklama roliklari va matnlarini televideniye va boshqa axborot vositalarida joylashtirish hamda Festivalni oʻtkazish boʻyicha amalga oshirilayotgan ishlarni keng yoritib borish tavsiya etilsin.
14. Oʻzbekiston Respublikasi Madaniyat vazirligi uch oy muddatda madaniyat va sanʼat sohasidagi xalqaro festival va anjumanlarni yuqori saviyada oʻtkazish va bunday tadbirlarni boshqarish tizimini yanada takomillashtirish maqsadida Vazirlar Mahkamasiga takliflar kiritsin.
15. Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2005 yil 15 iyundagi
“Sharq taronalari” xalqaro musiqa festivaliga tayyorgarlik koʻrish va uni oʻtkazish toʻgʻrisida”gi PQ–103-sonli qarori oʻz kuchini yoʻqotgan deb hisoblansin.
16. Oʻzbekiston Respublikasi Madaniyat vazirligi bir oy muddatda qonun hujjatlariga ushbu qarordan kelib chiqadigan oʻzgartirish va qoʻshimchalar toʻgʻrisida Vazirlar Mahkamasiga takliflar kiritsin.
17. Mazkur qaror ijrosini nazorat qilish Oʻzbekiston Respublikasining Bosh vaziri A.N.Aripov va Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti maslahatchisining oʻrinbosari F.Sh.Mahmudov zimmasiga yuklansin.

С целью дальнейшего повышения престижа международного музыкального фестиваля «Шарк тароналари», признанного международной организацией ЮНЕСКО в качестве крупного музыкального форума, воплотившего в себе благородные цели, направленные на укрепление сотрудничества и согласия между народами мира, сохранение и развитие традиций музыкального искусства, усиление межкультурного диалога:
1. Одобрить предложение Министерства культуры Республики Узбекистан, Союза композиторов и бастакоров Узбекистана и хокимията Самаркандской области о проведении 26–30 августа 2019 года в городе Самарканде двенадцатого международного музыкального фестиваля «Шарк тароналари» (далее – Фестиваль).
2. Утвердить состав Организационного комитета по подготовке
и проведению Фестиваля (далее – Организационный комитет) согласно приложению.
3. Кабинету Министров Республики Узбекистан в двухнедельный срок разработать и утвердить Положение о проведении Фестиваля.
4. Организационному комитету (Арипов А.Н.) в целях проведения Фестиваля на высоком уровне в 2019 году:
в двухнедельный срок разработать и утвердить «дорожную карту»;
до 1 апреля 2019 года утвердить смету расходов, связанных с подготовкой и проведением Фестиваля;
решить другие вопросы по подготовке и проведению Фестиваля.
5. Определить главную дирекцию международного музыкального фестиваля «Шарк тароналари» Министерства культуры Республики Узбекистан заказчиком по подготовке и проведению Фестиваля.
6. Министерству культуры Республики Узбекистан совместно с Министерством иностранных дел и хокимиятом Самаркандской области:
принять меры по приглашению на фестиваль ученых-музыковедов, известных артистов, ведущих специалистов и почетных гостей, в том числе из-за рубежа;
обеспечить проведение в рамках Фестиваля международной научно-практической конференции «Перспективы развития традиционного музыкального искусства народов Востока», участие в ней известных отечественных и зарубежных ученых-музыковедов и специалистов, а также исследователей со своими докладами;
в целях дальнейшего повышения престижа Фестиваля, привлечения внимания международного сообщества к музыкальной культуре Узбекистана организовать в рамках Фестиваля специальные «круглые столы», презентации и мастер-классы с участием зарубежных специалистов.
7. Министерству культуры Республики Узбекистан в рамках подготовки к Фестивалю до 1 июня 2019 года разработать и внести на утверждение в Организационный комитет:
программу международной научно-практической конференции;
список отечественных и зарубежных ученых-музыковедов, известных искусствоведов, опытных специалистов и почетных гостей, участвующих в Фестивале;
сценарии торжественного открытия и закрытия, а также художественных программ Фестиваля;
совместно с Академией художеств Узбекистана и Республиканской творческой ассоциацией «Тасвирий ойина» проекты логотипа Фестиваля и статуэтки для вручения призерам.
8. Расходы, связанные с организацией и проведением Фестиваля, покрываются Организационным комитетом на основе утвержденной в установленном порядке сметы в следующем порядке:
70 процентов – в рамках бюджетных средств, предусматриваемых ежегодно в смете расходов Министерства культуры Республики Узбекистан на проведение культурных мероприятий;
30 процентов – за счет местного бюджета Самаркандской области, спонсорских благотворительных средств и иных источников, не запрещенных законодательством.
9. Хокимияту Самаркандской области до 20 июля 2019 года обеспечить проведение в городе Самарканде благоустроительных и озеленительных работ, надлежащую подготовку сцен и площадок для проведения Фестиваля.
10. Министерству по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан принять меры по приведению телекоммуникационных сетей города Самарканда в соответствие с требованиями по подготовке и проведению Фестиваля.
11. Министерству иностранных дел Республики Узбекистан обеспечить для гостей Фестиваля оформление в установленном порядке въездных виз в Республику Узбекистан согласно визовым требованиям Министерства культуры без взимания консульских и иных сборов.
12. Главной дирекции международного музыкального фестиваля «Шарк тароналари» установить постоянное творческое сотрудничество с организаторами и центрами международных фестивалей искусств зарубежных стран.
13. Рекомендовать Национальному информационному агентству Узбекистана, Национальной телерадиокомпании Узбекистана, Информационному агентству «Дунё» и другим средствам массовой информации с 1 мая 2019 года размещение на телевидении и в других средствах информации социальных роликов и материалов, направленных на широкую пропаганду Фестиваля, а также всестороннее освещение работы по его подготовке и проведению.
14. Министерству культуры Республики Узбекистан с целью дальнейшего совершенствования проведения международных фестивалей и форумов в сфере культуры и искусства на высоком уровне, а также системы управления такими мероприятиями в трехмесячный срок внести предложения в Кабинет Министров.
15. Признать утратившим силу постановление Президента Республики Узбекистан от 15 июня 2005 года №ПП–103 «О подготовке и проведении Международного музыкального фестиваля «Шарк тароналари».
16. Министерству культуры Республики Узбекистан в месячный срок внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из данного постановления.
17. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н. и заместителя советника Президента Республики Узбекистан Махмудова Ф.Ш.