Neft va gaz tarmog‘iga doir topshiriqlar ijrosining borishi ko‘rib chiqildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev “O‘zbekneftgaz” aksiyadorlik jamiyati faoliyati samaradorligini oshirish bo‘yicha berilgan topshiriqlar ijrosi bilan tanishdi.
Joriy yil 30-yanvar kuni bo‘lib o‘tgan taqdimotda kompaniya faoliyatida operatsion samaradorlikni oshirish va moliyaviy barqarorlikni ta’minlash, geologiya-qidiruv ishlarini kengaytirib, zaxiralarni ko‘paytirish bo‘yicha qator vazifalar belgilab berilgan edi.
Bugun davlatimiz rahbariga bu boradagi ishlarning borishi haqida axborot berildi.
Avvalo, kompaniya faoliyatida xarajatlarni maqbullashtirish bo‘yicha ko‘rilayotgan choralar haqida ma’lumot berildi. Jumladan, markaziy apparatning tashkiliy tuzilmasi qayta ko‘rib chiqilib, optimallashtirilmoqda. Ishlab chiqarish xizmatlari, tovar va materiallar narxlari va pudrat ishlari bo‘yicha narxlarni qayta ko‘rib chiqish, kredit portfelini tartibga solish boshlandi. Sohaga oid bo‘lmagan aktivlar tasarrufdan chiqarilmoqda.
Shu bilan birga, debitor qarzdorlikni qisqartirish bo‘yicha tizimli ishlar yo‘lga qo‘yilgani qayd etildi.
Geologiya-qidiruv ishlarini kengaytirish va uglevodorod zaxiralarini ko‘paytirish bo‘yicha olib borilayotgan ishlarga ham to‘xtalib o‘tildi. Jumladan, 2026-2027-yillarda qator hududlarda yangi maydonlarda qidiruv ishlarini kuchaytirish, 3D seysmik-qidiruv hajmlarini kengaytirish hamda quduqlarni qurilish bilan yakunlash rejalari belgilangani aytildi. Shuningdek, joriy yil yanvar-fevral oylarida ikkita yangi gaz kondensat koni ochilgani haqida ma’lumot berildi.

Рассмотрен ход исполнения поручений касательно нефтегазовой отрасли
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с ходом выполнения данных ранее поручений по повышению эффективности деятельности акционерного общества «Узбекнефтегаз».
На презентации, состоявшейся 30 января текущего года, были определены конкретные задачи по повышению операционной эффективности компании, обеспечению ее финансовой устойчивости, расширению геологоразведочных работ и наращиванию запасов углеводородов.
Сегодня главе государства была представлена информация о ходе реализации этих задач.
Прежде всего доложено о принимаемых мерах по оптимизации расходов. В частности, пересматривается и оптимизируется организационная структура центрального аппарата компании. Начата работа по пересмотру цен на производственные услуги, товары и материалы, а также подрядные работы, проводится упорядочение кредитного портфеля. Непрофильные активы выводятся из управления.
Отмечено, что налажена системная работа по сокращению дебиторской задолженности.
Затронуты вопросы расширения геологоразведочных работ и увеличения запасов углеводородов. В частности, на 2026–2027 годы запланировано усиление поисковых работ на новых участках в ряде регионов, расширение объемов 3D-сейсморазведки и завершение строительства скважин. Сообщено также, что в январе–феврале текущего года открыты два новых газоконденсатных месторождения.
В рамках стратегического развития компании планируется ускорить проведение форензик-аудита, совершенствование закупочных процедур, внедрение принципов ESG и подготовку отчетности на основе международных стандартов.
Президент нашей страны поручил ответственным лицам обеспечить реализацию намеченных задач и мероприятий на основе точных расчетов, строгой дисциплины и персональной ответственности.