O‘zbekiston Prezidenti amaliy tashrif bilan Turkmanistonda bo‘ladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Turkman xalqining milliy yetakchisi, Turkmaniston Xalq Maslahati Raisi Gurbanguli Berdimuhamedovning taklifiga binoan 11-12 dekabr kunlari amaliy tashrif bilan ushbu mamlakatda bo‘ladi.
Tashrif dasturiga muvofiq, mamlakatimiz yetakchisi Turkmanistonning doimiy betarafligi e’lon qilinganining 30 yilligi, Xalqaro betaraflik kuni hamda 2025 yil “Xalqaro tinchlik va ishonch yili” deb e’lon qilinganiga bag‘ishlangan xalqaro forumda ishtirok etishi ko‘zda tutilgan.
Ashxobod shahrida bo‘lib o‘tadigan tadbirda xorijiy davlatlar va hukumatlar, xalqaro va mintaqaviy tashkilotlar rahbarlari ham ishtirok etadi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti forumning “Tinchlik va ishonch: barqaror kelajak yo‘lidagi maqsadlar mushtarakligi” mavzusida yalpi sessiyasida nutq so‘zlaydi.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев по приглашению Национального лидера туркменского народа, Председателя Халк Маслахаты Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедова 11-12 декабря посетит эту страну с рабочим визитом.
В соответствии с программой пребывания предусматривается участие лидера нашей страны в Международном форуме, посвященном 30-летию провозглашения постоянного нейтралитета Туркменистана, Международному дню нейтралитета и объявлению 2025 года «Международным годом мира и доверия».
В мероприятии, которое состоится в городе Ашхабаде, также примут участие главы зарубежных государств и правительств, руководители международных и региональных организаций.
Президент Республики Узбекистан выступит на пленарном заседании форума на тему «Мир и доверие: единство целей в интересах устойчивого будущего».