Mahallalarda ishsizlik va kambag‘allikni kamaytirish bo‘yicha olib borilayotgan ishlar to‘g‘risida axborot berildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev mahallalarni ishsizlik va kambag‘allikdan xoli hududlarga aylantirish, aholi bandligini ta’minlash bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar yuzasidan axborot bilan tanishdi.
Tanqidiy ruhda o‘tgan yig‘ilishda ishga solinmayotgan imkoniyatlar, bu boradagi sustkashliklar ko‘rsatib o‘tildi.
Yig‘ilishda “mahalla yettiligi” a’zolarining ish samaradorligini baholash uchun aniq mezonlar mavjud emasligi, ularning asosiy vazifasi bo‘lgan ishsizlik va kambag‘allikni qisqartirishda mas’uliyatini yanada oshirish zarurligi ta’kidlandi. “Yettilik” faoliyati aholi bandligi va daromadlari ortishida bevosita aks etishi shartligi, mazkur yo‘nalishda manzilli va natijaga yo‘naltirilgan ishlarni kuchaytirish zarurligi qayd etildi.
Mahallalarda kambag‘allik va ishsizlikni qisqartirishda, avvalo, ularning muammolari va “o‘sish nuqtalari”ni aniqlab, tizimli chora-tadbirlarni ishlab chiqish va amalga oshirish topshirildi. Shuningdek, aholi murojaatlarini bevosita mahallaning o‘zida hal etishga e’tiborni kuchaytirish vazifasi qo‘yildi.
Og‘ir toifadagi mahallalar bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar ko‘rib chiqildi. Ushbu hududlarga alohida e’tibor qaratib, infratuzilma, elektr ta’minoti, internet tarmog‘i, tomorqadan foydalanish imkoniyatlarini kengaytirish topshirildi.
Joriy yilda mamlakatimizda kambag‘allik darajasi 8,9 foizdan 6 foizga tushishi kutilmoqda. Kelgusi yilda bu ko‘rsatkichni 4,5 foizgacha qisqartirish maqsad qilingan.
Buning uchun mahallalarda ishlarni tashkil qilishga kompleks yondashish, barqaror bandlik yo‘nalishidagi xizmatlar qamrovini kengaytirish, daromad manbalarini yaratish, aholini kasb-hunarga o‘qitish va tadbirkorlikka jalb qilish bo‘yicha vazifalar belgilab berildi.
Har bir kambag‘al oila bo‘yicha uning real imkoniyatlari va xohish-istaklarini inobatga olgan individual rejalarni ishlab chiqish muhim ekani ta’kidlandi.
Loyihaviy yondashuv doirasida “Bandlik organlari – ish beruvchilar hamkori”, “Teng imkon – inklyuziv bandlik”, “Barqaror kelajak sari”, “20 ta mahalliy brend”, “Bir kontur – bir mahsulot”, “Mahallada tadbirkorlikni rivojlantirish”, “Ijara yer va tomorqada suv ta’minotini yaxshilash”, “Eski bog‘larni yangilash”, “1 ming gektar mevali bog‘”, “Eksportchi kooperativlar” kabi dasturlar bilan 1 million nafar kambag‘al aholini qamrab olish rejalashtirilgan.
Kambag‘allik va ishsizlikni kamaytirishda mahallalarda kichik va o‘rta loyihalarni amalga oshirish, jumladan, chegara va anklav hududlarda infratuzilmani yaxshilash, tunu kun ishlaydigan ko‘chalar, turistik mahallalar, mikrosanoat markazlarini tashkil etish, sohil va yo‘l bo‘yi infratuzilmani rivojlantirish chora-tadbirlari taqdimot qilindi.
Bandlik dasturining 2025 yildagi ijrosi va 2026 yilgi dasturni shakllantirish, norasmiy bandlikni qisqartirish masalalari ham ko‘rib chiqildi.
Prezidentimiz mutasaddilarga mahallalardagi masalalarni manzilli hal qilish, aholi ehtiyojlari asosida amaliy ishlar samaradorligini oshirish, bandlik va kambag‘allikni qisqartirish borasidagi vazifalarning yuksak mas’uliyat bilan ijrosini ta’minlash yuzasidan topshiriqlar berdi.

Представлена информация о проводимой работе по снижению безработицы и бедности в махаллях
Президенту Шавкату Мирзиёеву представлена информация о реализуемых мерах по превращению махаллей в территории без безработицы и бедности, обеспечению занятости населения.
На состоявшемся в критическом духе совещании были указаны нереализованные возможности и допущенные недостатки.
Отмечено, что сегодня отсутствуют четкие критерии оценки эффективности работы членов махаллинской «семерки», и необходимо повысить их ответственность за выполнение основной задачи – сокращение безработицы и бедности. Подчеркнуто, что деятельность «семерки» должна напрямую отражаться на росте занятости и доходов населения, а работа по этому направлению должна быть более адресной и ориентированной на результат.
Президент поручил выявлять проблемы махаллей и их «точки роста», разрабатывать и реализовывать системные меры, уделив особое внимание решению обращений граждан непосредственно на местах.
Рассмотрено состояние работы в наиболее проблемных махаллях. Поставлена задача уделить таким территориям особое внимание, расширить доступ к инфраструктуре, электроснабжению, интернету, а также возможности использования приусадебных участков.
Отмечено, что к концу текущего года ожидается снижение уровня бедности с 8,9 процента в начале года до 6 процентов. На следующий год определена цель снизить этот показатель до 4,5 процента.
Для достижения этих целей определены задачи по комплексной организации работы в махаллях: расширению охвата услуг, направленных на устойчивую занятость, созданию источников доходов, обучению населения профессиям и вовлечению его в предпринимательскую деятельность.
Особо подчеркнуто, что для каждой малообеспеченной семьи необходимо формировать индивидуальные программы исходя из ее реальных возможностей и потребностей.
В рамках проектного подхода намечено охватить 1 миллион малообеспеченных граждан через такие инициативы, как «Партнерство органов занятости с работодателями», «Равные возможности – инклюзивная занятость», «К устойчивому будущему», «20 местных брендов», «Один контур – один продукт», «Развитие предпринимательства в махаллях», «Улучшение полива арендуемых земель и приусадебных участков», «Обновление старых садов», «1 тысяча гектаров плодовых садов», «Экспортные кооперативы» и другие программы.
Представлены меры по снижению бедности и безработицы через реализацию малых и средних проектов в махаллях, включая развитие инфраструктуры в приграничных и анклавных районах, создание круглосуточных улиц, туристических махаллей, микроцентров промышленности, развитие прибрежной и дорожной инфраструктуры.
Также рассмотрены ход реализации программы занятости на 2025 год, формирование плана на 2026 год и вопросы сокращения неофициальной занятости.
Президент поручил ответственным структурам обеспечить адресное решение задач на местах, повышать результативность практической работы с учетом реальных потребностей населения, а также добиваться высокого уровня ответственности при исполнении задач по снижению безработицы и бедности.