O‘zbekiston Prezidenti “SHHT plyus” formatidagi uchrashuvlar ko‘p qirrali sheriklikni kengaytirishda muhim ahamiyatga ega ekanini qayd etdi
1789
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 1 sentyabr kuni Tyanszin shahrida “SHHT plyus” formatining “Ko‘p tomonlama hamkorlikni hayotga tatbiq etish, mintaqaviy xavfsizlikni ta’minlash va barqaror taraqqiyotga ko‘maklashish” mavzusidagi uchrashuvda ishtirok etdi.
Tadbirda SHHTga a’zo davlatlar delegatsiyalari va uning doimiy faoliyat yurituvchi organlari rahbarlari bilan bir qatorda kuzatuvchi va hamkor mamlakatlar yetakchilari, faxriy mehmonlar, Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh kotibi Antoniu Guterrish va boshqa xalqaro tuzilmalar rahbarlari ham qatnashdi.
O‘zbekiston Prezidenti o‘z nutqida ochiqlik va ko‘p tomonlama hamkorlik ruhiga to‘liq javob beradigan “SHHT plyus” formati ishonchli muloqot uchun tobora muhim maydonga aylanib borayotganini ta’kidladi.
Bu galgi sammit XX asrning eng katta fojiasi – Ikkinchi jahon urushi tugaganining 80 yilligida o‘tayotgani ramziy ma’noga ega ekani ta’kidlandi.
O‘zbekiston yetakchisi qarama-qarshilik ko‘payib borayotganidan xavotir bildirib, nizolarga barham berish, ishonchni tiklash, tinch-totuv yashash va xalqaro huquq normalarini hurmat qilishga chaqirdi.
Shu ma’noda, Xitoy Raisi Si Szinpin ilgari surgan Global boshqaruv bo‘yicha tashabbusini qo‘llab-quvvatladi.
O‘zbekiston Prezidenti G‘azo sektoridagi vaziyat yana keskinlashayotgani va gumanitar ahvol yomonlashayotganini qayd etib, Falastin – Isroil muammosini “ikki xalq uchun ikki davlat” tamoyili asosida adolatli hal etishgina Yaqin Sharqdagi mojaroni to‘xtatishi mumkinligini ta’kidladi.
SHHT doirasidagi sheriklik va amaliy hamkorlik uchun ulkan salohiyat mavjudligini ta’kidlab, davlatimiz rahbari ko‘p qirrali hamkorlikni rivojlantirishning dolzarb vazifalariga to‘xtaldi.
Eng avvalo, SHHT mamlakatlarining barqarorligi va farovonligini ta’minlash uchun jamoaviy sa’y-harakatlarni kuchaytirish muhim ekani, bu, ayniqsa, iqlim o‘zgarishi, energetika va oziq-ovqat resurslari taqchilligi, migratsiya inqirozlari, kiberhujumlar va boshqa yangi xavf-xatarlar yuzaga kelayotgan sharoitda dolzarb ekani ta’kidlandi.
Prezidentimiz Toshkent shahrida SHHT Mintaqaviy aksilterror tuzilmasi negizida Xavfsizlikka tahdid va xavf-xatarlarga qarshi kurashish bo‘yicha universal markaz hamda Dushanbe shahrida Narkotiklarga qarshi kurashish markazi ishga tushirilganini olqishladi.
Xavfsizlik masalalari bo‘yicha “SHHT plyus” formatidagi birinchi muloqotni kelgusi yili yurtimizda o‘tkazish taklif qilindi.
– Afg‘onistondagi vaziyatni hisobga olmasdan va xalqaro hamjamiyatning afg‘on hukumati bilan konstruktiv muloqotini yo‘lga qo‘ymasdan turib, mintaqamizda barqarorlikni ta’minlash mumkin emas, – dedi O‘zbekiston yetakchisi.
Shu munosabat bilan ushbu mamlakat bilan hamkorlik qilish va uni SHHT loyihalariga jalb qilish bo‘yicha pragmatik yondashuvlarni ishlab chiqish zarurligi ko‘rsatib o‘tildi.
Davlatimiz rahbari SHHT doirasidagi savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlikni tubdan kengaytirishni ustuvor vazifa sifatida qayd etdi.
To‘siqlarni bartaraf etish va standartlarni yaqinlashtirish, elektron savdo maydonchalarini rivojlantirish, sanoat kooperatsiyasi va innovatsiyalarni rag‘batlantirish uchun sa’y-harakatlarni birlashtirish muhimligi qayd etildi.
Biznes muloqot uchun samarali platformani ishga tushirish maqsadida har yili “SHHT INVEST” investitsiya forumini o‘tkazish va uning birinchi yig‘ilishini kelgusi yilda O‘zbekistonda tashkil etish tashabbusi ilgari surildi.
Mintaqaviy transport integratsiyasi va o‘zaro bog‘liqlik haqida so‘z yuritilar ekan, mintaqani global yo‘laklar bilan ishonchli bog‘lashni ta’minlaydigan samarali transport yo‘nalishlarini yaratish Markaziy Osiyo uchun hayotiy muhim ahamiyatga ega ekani ta’kidlandi.
“Xitoy – Qirg‘iziston – O‘zbekiston” temir yo‘lining qurilishi va kelajakda Transafg‘on yo‘lagi bilan bog‘lanishi SHHT makonida yagona transport tarmog‘ini shakllantirishga xizmat qiladi.
Mamlakatimiz yetakchisi ilm-fan, texnologiyalar va innovatsiyalar sohalarida sheriklikni faol ilgari surish muhimligini qayd etdi.
– SHHT mamlakatlari sun’iy intellekt, katta ma’lumotlar bazalari, robototexnika, biomuhandislik, muqobil energetika kabi ilg‘or yo‘nalishlarda katta sakrashni ta’minlashga qodir bo‘lgan ulkan ilmiy-texnik salohiyatga ega, – dedi Prezidentimiz.
Yangi g‘oyalarni ilgari surish va ilg‘or yechimlarni ishlab chiqish uchun SHHTning innovatsion-texnologik xablari tarmog‘ini yaratish amaliy qadam sifatida taklif etildi.
Madaniy-gumanitar sohada hamkorlikni kengaytirish maqsadida O‘zbekiston rahbari “SHHT oilasi”ning madaniy rang-barangligi va qadriyatlarini ilgari surishga ko‘maklashishga qaratilgan Buyuk Ipak yo‘li madaniy muloqotini ta’sis etish tashabbusini ilgari surdi. Ishtirokchi mamlakatlar delegatsiyalarini Samarqandda bo‘lib o‘tadigan YUNESKO Bosh konferensiyasi tadbirlarida faol ishtirok etishga taklif etdi.
Davlatimiz rahbari so‘zining yakunida “SHHT plyus” formatidagi ushbu sammitning samarali natijalari barqarorlikni yanada mustahkamlash, ko‘p qirrali sheriklikni kengaytirish va barcha mamlakatlarning izchil taraqqiyotiga xizmat qilishiga ishonch bildirdi.

Президент Узбекистана отметил важность встреч «ШОС плюс» для расширения многопланового партнерства
1 сентября в городе Тяньцзине Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял участие во встрече формата «ШОС плюс» на тему «Претворение в жизнь многосторонности, обеспечение региональной безопасности и содействие устойчивому развитию».
В мероприятии наряду с главами делегаций государств-членов ШОС и руководителями ее постоянно действующих органов, участвовали лидеры стран-наблюдателей и партнеров, почетные гости, генеральный секретарь Организации Объединенных Наций Антониу Гутерриш и руководители других международных структур.
В своем выступлении глава Узбекистана подчеркнул, что формат «ШОС плюс», в полной мере отвечающий духу открытости и многосторонности, становится все более востребованной площадкой для доверительного диалога.
Отмечена символичность проведения нынешнего саммита в год 80-летия окончания Второй мировой войны – величайшей трагедии XX века.
Выражая обеспокоенность наблюдающейся тенденцией к конфронтации, лидер Узбекистана призвал к прекращению конфликтов, восстановлению доверия, мирному сосуществованию и уважению норм международного права. В данном контексте он поддержал выдвинутую Председателем КНР Си Цзиньпином Инициативу по глобальному управлению.
Отмечая очередную эскалацию ситуации и ухудшение гуманитарного положения в секторе Газа, Президент Узбекистана заявил, что только справедливое урегулирование палестино-израильского вопроса на основе принципа «два государства для двух народов» может стать ключом к решению конфликта на Ближнем Востоке.
Указывая на огромный потенциал партнерства и практического взаимодействия в рамках ШОС, глава государства остановился на актуальных задачах развития многостороннего сотрудничества.
Прежде всего подчеркнута важность укрепления коллективных усилий для обеспечения стабильности и процветания стран ШОС, что особенно актуально в условиях возникновения новых вызовов и угроз, таких как изменение климата, дефицит энергетических и продовольственных ресурсов, миграционные кризисы, кибератаки и другие.
Президент приветствовал запуск Универсального центра по противодействию угрозам и вызовам безопасности на базе Региональной антитеррористической структуры ШОС в Ташкенте, а также Антинаркотического центра в Душанбе. Предложено провести в следующем году в нашей стране первый Диалог ШОС+ по вопросам безопасности.
– Обеспечение стабильности в регионе невозможно без учета развития ситуации в Афганистане и налаживания конструктивного диалога международного сообщества с афганскими властями», – заявил лидер Узбекистана.
В этой связи указано на необходимость выработки прагматичных подходов к сотрудничеству с этой страной и ее вовлечению в проекты ШОС.
В качестве приоритетной задачи глава государства обозначил кардинальное расширение торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества в рамках ШОС.
Отмечена важность консолидации усилий для устранения барьеров и сближения стандартов, развития площадок электронной торговли, стимулирования промышленной кооперации и инноваций.
В целях запуска эффективной площадки для бизнес-диалога инициировано ежегодное проведение инвестиционного форума «ШОС ИНВЕСТ» с организацией его первого заседанияв следующем году в Узбекистане.
В контексте региональной транспортной интеграции и взаимосвязанности указано на жизненно важное значение для Центральной Азии создания эффективных транспортных маршрутов, обеспечивающих надёжное соединение региона с глобальными коридорами.
Строительство железной дороги Китай – Кыргызстан – Узбекистан и ее соединение в перспективе с Трансафганским коридором будут способствовать формированию единой транспортной сети на пространстве ШОС.
Лидер нашей страны также выступил за активное продвижение партнерства в сферах науки, технологий и инноваций.
– Страны ШОС обладают колоссальным научно-техническим потенциалом, который способен обеспечить прорыв в таких передовых направлениях, как искусственный интеллект, большие данные, робототехника, биоинженерия, альтернативная энергетика, – отметил Президент.
В качестве практического шага предложено создание Сети инновационно-технологических хабов ШОС для генерации новых идей и разработки передовых решений.
В целях расширения сотрудничества в культурно-гуманитарной сфере глава Узбекистана выступил с инициативой учреждения Культурного диалога Великого Шелкового пути, призванного содействовать продвижению культурного многообразия и ценностей «семьи ШОС». Пригласил делегации присутствующих стран принять активное участие в предстоящих мероприятиях Генеральной конференции ЮНЕСКО в Самарканде.
В завершение своего выступления глава нашего государства выразил уверенность, что плодотворные результаты нынешнего саммита в формате «ШОС плюс» послужат дальнейшему обеспечению стабильности, расширению многопланового партнерства и устойчивому развитию всех стран.