Transport sohasidagi yirik loyihalar bo‘yicha axborot berildi
Iqtisodiyot rivojlanib, hayot sur’ati tezlashgani sari transport aloqalariga talab ham oshaveradi. Toshkent shahriga avia yo‘lovchilar oqimi 2030 yilda 15 millionga yetishi kutilmoqda. Lekin bunga hozirgi aeroportning quvvati yetmaydi. Shahar ichida joylashgani sababli uni kengaytirish imkoni ham yo‘q.
Shu bois Toshkent viloyatida yangi xalqaro aeroport qurish rejalashtirilgan. Bugungi kunda xususiy sheriklik bo‘yicha xorijiy kompaniyalar takliflari ko‘rib chiqilmoqda.
Taqdimotda mutasaddilar ushbu yirik loyihaning barcha jihatlari bo‘yicha axborot berdi.
So‘nggi yillarda yo‘l xo‘jaligiga ham katta mablag‘ ajratilib, yangi inshootlar barpo etilmoqda. Avtotransportlar harakatiga qulaylik yaratish maqsadida muqobil yo‘llar qurilishi ham loyihalashtirilmoqda. Bu borada investorlarga jozibador muhit yaratish uchun “Avtomobil yo‘llari to‘g‘risida”gi qonun yangi tahrirda ishlab chiqildi.
Shularga asoslanib, Toshkent bilan Samarqand o‘rtasida muqobil tezyurar yo‘l qurish loyihasiga bir necha hamkor davlatlar kompaniyalari qiziqish bildirgan.
Mutasaddilar ular bilan o‘tkazilgan muzokaralar natijalari va takliflari haqida hisobot berdi.
Davlatimiz rahbari ushbu strategik infratuzilmalarni puxta o‘ylab loyihalashtirish va tezroq amaliy bosqichga o‘tish zarurligini ta’kidladi.

Представлена информация о крупных проектах в сфере транспорта
С развитием экономики и ускорением ритма жизни возрастает и потребность в транспортных коммуникациях. Ожидается, что к 2030 году пассажиропоток через Ташкент увеличится до 15 миллионов человек. Однако действующий аэропорт столицы не обладает необходимой пропускной способностью и, находясь в городской черте, не подлежит расширению.
В связи с этим запланировано строительство нового международного аэропорта в Ташкентской области. В настоящее время рассматриваются предложения иностранных компаний в рамках механизма частного партнерства.
На презентации ответственные лица представили детальную информацию по всем аспектам данного масштабного проекта.
В последние годы также значительно увеличены инвестиции в дорожную инфраструктуру, активно строятся новые объекты. В целях разгрузки автотранспортных потоков разрабатываются проекты альтернативных маршрутов. С этой целью подготовлен закон «Об автомобильных дорогах» в новой редакции, направленный на создание благоприятной инвестиционной среды.
На основе этого интерес к проекту строительства альтернативной скоростной автомагистрали между Ташкентом и Самаркандом проявили компании из ряда стран.
Ответственные лица доложили о результатах переговоров и поступивших предложениях.
Глава государства подчеркнул необходимость тщательной проработки данных стратегически важных инфраструктурных объектов и перехода к практической реализации проектов в кратчайшие сроки.