O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Parlamentlararo Ittifoqning 150-Assambleyasidagi nutqi
353
Hurmatli Tuliya Ekson Xonim oliyalari!
Hurmatli Martin Chungong Janobi oliylari!
Hurmatli parlamentlar rahbarlari va a’zolari!
Parlamentlararo Ittifoqning 150-yubiley Assambleyasida ishtirok etish uchun dunyoning barcha qit’alaridan kelgan nufuzli delegatsiyalarni O‘zbekiston zaminida samimiy qutlashdan g‘oyat xursandman.
O‘z safida 181 ta milliy parlament va 15 ta mintaqaviy uyushmani birlashtirgan Ittifoqning Assambleyasi ilk marta Markaziy Osiyo mintaqasida bo‘lib o‘tmoqda. Anjumanning azim poytaxtimiz – Toshkent shahrida o‘tkazilayotgani bizga ulkan iftixor bag‘ishlaydi.
Bunday yuksak ishonch va ehtiromni biz yurtimizda olib borilayotgan keng ko‘lamli demokratik islohotlar, parlamentarizm va vakillik hokimiyatini rivojlantirish borasida erishilayotgan katta natijalarning e’tirofi, deb qabul qilamiz.
Men ham 15 yil davomida parlament a’zosi bo‘lganman. Dunyoni tinch-osoyishta, jamiyatlarni yanada farovon qilishga qaratilgan olijanob faoliyatingiz naqadar mas’uliyatli ekanini yaxshi bilaman va tushunaman.
Sizlar – bamisoli xalqlarni bir-biriga bog‘lovchi mustahkam do‘stlik ko‘prigisiz. Sizlar – odamlarning dardu tashvishi va muammolarini eng quyi tizimdan boshlab, kerak bo‘lsa, mintaqaviy va xalqaro miqyosga olib chiqishga, ularga samarali yechim topishga qodir bo‘lgan qudratli kuchsizlar.
Albatta, sizlar o‘z xalqlaringizning xohish-irodasini namoyon etib, milliy taraqqiyot modellarini ishlab chiqishda, zamonaviy xavf-xatarlarga munosib javob berishda katta rol o‘ynamoqdasiz.
Fursatdan foydalanib, Parlamentlararo Ittifoq rahbariyatiga, tashkilotga a’zo va kuzatuvchi davlatlarning qonunchilik organlari hamda xalqaro parlament uyushmalari vakillariga chin dildan samimiy tashakkur izhor etaman.
O‘zbekistonga xush kelibsiz, aziz mehmonlar!
Hurmatli Assambleya ishtirokchilari!
Sir emas, so‘nggi yillarda dunyoning turli mintaqalarida qurolli to‘qnashuvlar, ekologik va texnogen fojialar, iqtisodiy inqirozlar, “savdo urushlari”, terrorizm va ekstremizm tahdidlari tobora kuchayib bormoqda. Bunday o‘ta murakkab sharoitda jahonda tinchlikni saqlash, ijtimoiy taraqqiyot va adolatni ta’minlashda parlamentlar ishtiroki va ta’sirini oshirishni zamonning o‘zi talab etmoqda.
Vakillik diplomatiyasini amalga oshirish, dolzarb masalalarni xalqlar va davlatlarning umumiy manfaatlari asosida tizimli hal etishda Parlamentlararo Ittifoq nufuzli
va eng yirik ko‘p tomonlama institutga aylanganini alohida ta’kidlamoqchiman.
Ittifoqning Birlashgan Millatlar Tashkilotida doimiy kuzatuvchi maqomiga ega ekani uning global barqarorlik va hamjihatlikka qo‘shayotgan hissasining ifodasidir. Bugungi anjumanda 140 ga yaqin davlatdan 2 mingdan ziyod ishtirokchilar qatnashayotgani ham fikrimning yorqin dalilidir.
Bizning tashabbusimiz bilan Assambleya “Ijtimoiy taraqqiyot va adolat uchun parlament harakati” mavzusida o‘tkazilayotgani albatta chuqur ramziy ma’noga ega.
Tahlillarga ko‘ra, so‘nggi o‘ttiz yilda jahon yalpi ichki mahsuloti hajmi 4,5 barobarga ortgan. Lekin, afsuski, insoniyatning kambag‘al qatlamlari daromadlari deyarli o‘zgarmagan. Agar bu tendensiya saqlanib qolsa, 2030 yilga borib dunyo aholisining 575 million nafari qashshoqlikda umr kechiradi. 84 million bola esa ta’lim olish imkoniyatidan mahrum bo‘ladi.
O‘z-o‘zidan ravshanki, bu holat iqtisodiyot va jamiyatga katta zarar yetkazadi, ijtimoiy-iqtisodiy institutlar faoliyatini zaiflashtiradi, pirovard natijada odamlarning imkoniyatlarini cheklaydi.
Albatta, bunday tengsizlikning asl sabablarini aniqlash va uning oqibatlariga qarshi kurashish barchamizning asosiy vazifamizdir.
Ishonaman, ushbu yo‘nalishda davlatlarning vakillik organlari o‘rtasida ko‘p qirrali hamkorlikni yo‘lga qo‘yish va yanada kengaytirish umumiy taraqqiyotimizga munosib hissa qo‘shadi.
Bu borada parlamentlar eng yaxshi an’ana va ilg‘or tajribalarni ishga solish va almashish, o‘zaro sa’y-harakatlarni birlashtirgan holda, bor intellektual salohiyati va kuchini to‘liq safarbar qilishiga umid qilaman.
Barchangizga ana shunday sharafli ishda ulkan yutuq va omadlar tilayman.
Hurmatli delegatsiyalar rahbarlari va a’zolari!
Bugungi kunda Yangi O‘zbekiston ortga qaytmas demokratik islohotlar va pragmatik tashqi siyosat yo‘lidan dadil qadam bosib, dunyo hamjamiyati bilan ochiq va jadal muloqot olib bormoqda.
Biz mamlakatimizda kuchli va mas’uliyatli parlamentni barpo etish, samarali parlament diplomatiyasini tatbiq qilish uchun keng sharoitlar yaratyapmiz.
“O‘zbekiston – 2030” strategiyasida parlament institutini rivojlantirishni muhim vazifa sifatida alohida belgiladik. So‘nggi yillarda qonun chiqaruvchi hokimiyatning jamiyat va davlat hayotidagi o‘rnini oshirishga qaratilgan 20 dan ziyod qonunlar qabul qilindi.
Ayniqsa, 2023 yili umumxalq referendumi orqali qabul qilingan yangi Konstitutsiyada parlament vakolatlari keskin oshirildi. Oliy Majlis Qonunchilik palatasining mutlaq vakolatlari 5 tadan 12 taga, Senat vakolatlari esa 14 tadan 18 taga yetkazildi. Sud, korrupsiyaga qarshi kurash va raqobat organlarini shakllantirish bo‘yicha Prezidentning qator vakolatlari qonun chiqaruvchi hokimiyatga o‘tkazildi. Parlamentning Hukumatni shakllantirishdagi ishtiroki, huquqni muhofaza qiluvchi organlar ustidan nazorat mexanizmlari yanada kuchaytirildi.
Bu o‘zgarishlarga mos tarzda hududlarimizda ham xalq deputatlari mahalliy kengashlarining vakolatlari kengaytirildi. Jumladan, 30 dan ortiq vakolatlar mahalliy kengashlarga o‘tkazildi va bu jarayonlar izchil davom ettirilmoqda.
Milliy parlamentimizda xotin-qizlarning ulushi bugungi kunda 38 foizga yetdi. Mazkur ko‘rsatkich Parlamentlararo Ittifoq tomonidan yuksak e’tirof etilib, Osiyo mintaqasida so‘nggi o‘ttiz yilda eng yuqori o‘sish sifatida baholangani bizga alohida mamnuniyat bag‘ishlaydi.
Bundan tashqari, 2021 yilda Oliy Majlis palatalari qoshida ilk bor yoshlar parlamentlari faoliyati yo‘lga qo‘yildi.
Ayni paytda milliy parlamentimiz 100 ga yaqin xorijiy hamkorlari bilan yaqin aloqalar o‘rnatgan. 80 ta qo‘shma do‘stlik guruhlari va komissiyalari samarali ishlayapti.
O‘zbekiston parlament yo‘nalishida global ahamiyatga molik bo‘lgan qator xalqaro tashabbuslarni ilgari surib kelmoqda. Xususan, Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh Assambleyasining “Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishishni jadallashtirishda parlamentlarning rolini kuchaytirish to‘g‘risida”gi rezolyutsiyasi qabul qilindi.
Ittifoq bilan hamkorlikda Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishish uchun har ikki yilda Parlamentlararo global hamkorlik forumi o‘tkazib kelinmoqda.
O‘zbekiston vakillari Osiyo Parlamentlari Assambleyasi, Markaziy Osiyo parlamentlari forumi, Yevropada xavfsizlik va hamkorlik tashkilotining Parlament Assambleyasi, Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi Parlamentlar Assambleyasi va boshqa platformalarda faol ishtirok etmoqda.
Umuman, bugungi kunda vakillik organlarimiz Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishish, fuqarolik jamiyati institutlarini qo‘llab-quvvatlash, ijtimoiy himoya va kambag‘allikni qisqartirish, gender tenglikni ta’minlash, korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha ham o‘z zimmasiga katta mas’uliyat olgan.
Ushbu ezgu maqsadlarni ro‘yobga chiqarish uchun parlamentimizda yetarli salohiyat, yuksak tafakkur va boy tajribaga ega, saylovchilarning mustahkam ishonchini qozongan jonkuyar va fidoyi xalq noiblari faoliyat yuritmoqda.
Jahonda yuz berayotgan bugungi global o‘zgarishlar Parlamentlararo Ittifoq va milliy parlamentlarimiz oldiga yangidan-yangi vazifalarni qo‘ymoqda.
Hozirgi vaqtda O‘zbekiston ushbu Tashkilotning to‘laqonli a’zosi sifatida uning barcha tuzilma va forumlari ishida faol ishtirok etib kelmoqda. Global kun tartibidagi ustuvor yo‘nalishlar bo‘yicha sermahsul amaliy hamkorlikni yo‘lga qo‘yganmiz.
Ijozatingiz bilan quyidagi masalalarga alohida to‘xtalib o‘tmoqchiman.
Birinchi. Jahonning turli mintaqalaridagi nizolar global va mintaqaviy tinchlik va xavfsizlikka jiddiy tahdid solmoqda.
O‘zbekiston har qanday ziddiyat va qarama-qarshiliklarni faqat diplomatiya va tinch muzokaralar yo‘li bilan hal etishning qat’iy tarafdori ekanini yana bir bor ta’kidlamoqchiman.
Umid qilamizki, Ukraina atrofidagi vaziyat bo‘yicha boshlangan muzokaralar jarayoni o‘zining ijobiy natijasini albatta beradi.
Eng og‘riqli muammolarga xalqaro huquqning umume’tirof etilgan me’yorlari, Birlashgan Millatlar Tashkilotining Nizomi va rezolyutsiyalari asosida yechim topish muhim, deb hisoblaymiz.
Jumladan, Falastin – Isroil nizosining yagona va adolatli yechimi “ikki xalq uchun – ikki davlat” tamoyilini ro‘yobga chiqarishdan iboratdir.
Bizga qo‘shni bo‘lgan Afg‘oniston haqida to‘xtalib o‘tmaslik mumkin emas. Ushbu mamlakatning xalqaro maydonda yakkalanib qolishiga yo‘l qo‘ymaslik, amaldagi hukumat bilan konstruktiv muloqot o‘rnatish, Afg‘onistonga Markaziy Osiyo mintaqasining ajralmas qismi va yangi imkoniyatlar makoni sifatida qarash lozim, deb hisoblaymiz. Bu borada parlamentlarning ko‘magiga ishonamiz.
Umuman olganda, O‘zbekiston Birlashgan Millatlar Tashkilotini universal va muqobili yo‘q yagona global tuzilma sifatida e’tirof etadi. Biz bu borada Bosh kotib Antoniu Guterrishning mazkur xalqaro tashkilotni chuqur isloh qilish, uning salohiyatini oshirish bo‘yicha olib borayotgan tizimli sa’y-harakatlarini to‘liq qo‘llab-quvvatlaymiz.
Shu bilan birga, Yevrosiyo guruhining Ikkinchi jahon urushida qozonilgan G‘alabaning 80 yilligiga bag‘ishlangan bayonotini to‘la olqishlaymiz.
Ikkinchi. Davrimizning o‘tkir muammosiga aylangan, sayyoramiz taraqqiyotiga jiddiy to‘siq bo‘layotgan iqlim o‘zgarishlari doimo diqqatimiz markazida bo‘lishi kerak. Chunki uning ayanchli oqibatlari, eng avvalo, rivojlanayotgan mamlakatlarga kuchli ta’sir ko‘rsatmoqda.
Parij bitimi doirasida va uglerod neytralligiga erishish borasida o‘z zimmamizga olgan majburiyatlarni to‘liq bajarish har qachongidan ham muhimdir.
Bu masalalarni kuni kecha Samarqandda bo‘lib o‘tgan xalqaro iqlim forumida ham atroflicha muhokama qildik.
Davlatlarning iqlim siyosati bo‘yicha ilg‘or tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlash, qayta tiklanadigan energiya manbalari va “yashil” texnologiyalarga o‘tishni rag‘batlantirish parlamentlarning muhim vazifasiga aylansa, albatta, salmoqli yutuqlarga erishamiz.
Iqlim o‘zgarishi mavzusi Assambleyaning kun tartibidagi bosh masalalardan biri sifatida doimiy o‘rin olishi kerak, deb hisoblaymiz.
Uchinchi. Xotin-qizlar huquqlarini qat’iy qaror toptirish ijtimoiy taraqqiyotning asosiy shartlaridan biridir.
Tahlillarga ko‘ra, iqtisodiyotning barcha tarmoqlarida ayollarning erkaklar bilan teng ishtiroki ta’minlansa, jahon yalpi ichki mahsuloti hajmi 26 foizga o‘sadi. Dunyo miqyosida ayol deputatlarning ulushi 1995 yildagi 11,3 foizdan joriy yilga kelib 27,2 foizga ko‘tarilgani albatta quvonarli holdir.
Jamiyat boshqaruvida ayollar faolligini qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha ta’sirchan choralar yordamida, hech shubhasiz, yangi natijalarga erishamiz.
So‘nggi yillarda yurtimizda Birlashgan Millatlar Tashkiloti institutlari va Parlamentlararo Ittifoq bilan hamkorlikda Osiyo xotin-qizlar forumi va Jahon parlamentlari ayol rahbarlarining 14-sammiti samarali o‘tkazilganini alohida ta’kidlamoqchiman.
Shu bois bizning tashabbusimiz bilan ilgari surilayotgan Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh Assambleyasining “Osiyo xotin-qizlarining ijtimoiy-iqtisodiy, siyosiy-huquqiy va madaniy-gumanitar faolligini oshirish to‘g‘risida”gi rezolyutsiyasini qo‘llab-quvvatlashingizga umid qilaman.
To‘rtinchi. Yoshlarning parlament faoliyati bilan bir qatorda jamiyat hayotining barcha jabhalarida to‘laqonli ishtirok etishi uchun ularning huquq va imkoniyatlarini kengaytirish o‘ta dolzarb masaladir.
Parlamentlar uchun yangi avlodni tarbiyalash, bu borada samarali xalqaro hamkorlikni yo‘lga qo‘yish kelajagimizning muhim omilidir. Shu bois milliy parlamentlar hamda Ittifoq faoliyatiga yoshlarni faol jalb etib, doimiy muloqotni kuchaytirish zarur, deb o‘ylayman. Bu borada Parlamentlararo Ittifoq tizimi doirasida Yoshlar parlamentlari global platformasini tashkil etish va uning ta’sis forumini O‘zbekistonda o‘tkazishni taklif qilaman.
Beshinchi. Har bir insonning ijtimoiy himoyaga bo‘lgan huquqlarini ta’minlash, xalqaro standart va me’yorlar asosida sifatli xizmatlar ko‘rsatish har qachongidan ham dolzarb masaladir.
Biz O‘zbekistonni ijtimoiy davlat, deb e’lon qilib, aholining har tomonlama himoyasini ta’minlashni siyosatimizning ustuvor yo‘nalishi etib belgiladik. “Kambag‘allikdan farovonlik sari” dasturini amalga oshiryapmiz.
Oxirgi sakkiz yilda 7 milliondan ziyod aholi kambag‘allikdan chiqarilib, uning darajasi 35 foizdan 8,9 foizga tushirildi. Joriy yilda bu ko‘rsatkichni 6 foizga pasaytirishni maqsad qilganmiz.
Shu yil sentyabr oyida yurtimizda bo‘lib o‘tadigan kambag‘allikni qisqartirishga bag‘ishlangan xalqaro konferensiya ishida davlatlaringiz parlamentlari vakillarini faol ishtirok etish uchun taklif qilamiz.
Yana bir muhim masala. Hozirgi kunda barcha jabhalarga keng kirib kelayotgan sun’iy intellekt sohasida tizimli hamkorlikni kuchaytirishni bugungi zamonning o‘zi bizdan talab etmoqda.
Sun’iy intellektdan foydalanish etikasi bo‘yicha model qonun ishlab chiqilsa, ushbu innovatsion huquqiy asos dunyo miqyosida tez rivojlanayotgan ushbu sohani samarali tartibga solishda barcha davlatlar uchun o‘ziga xos namuna bo‘lar edi.
Bizning barcha taklif va tashabbuslarimiz Parlamentlararo Ittifoqning Strategiyasi maqsadlariga to‘la mos ekani bilan ahamiyatlidir.
Shu bilan birga, yondashuvlarimiz bugungi tarixiy Assambleya yakunlari bo‘yicha qabul qilinadigan Toshkent deklaratsiyasida ham o‘z ifodasini topadi, deb ishonaman.
Albatta, dunyodagi hech bir davlat va jamiyat faqat ko‘plab qonun yoki qarorlar qabul qilish bilan rivojlana olmaydi. Barchamiz bu yo‘lda birlashib, qonun ijodkorligi ruhini kuchaytirib, bor bilim va tajribamizni yagona maqsad sari safarbar etish orqali umumiy maqsadimizga erisha olamiz.
Assambleya doirasida o‘tayotgan 70 ga yaqin turli tadbir va debatlarda parlamentlar oldida turgan eng asosiy vazifalar yuzasidan atroflicha fikr almashiladi hamda istiqbolli rejalar belgilab olinadi, deb ishonaman.
Qabul qilinadigan barcha qarorlar esa ko‘p qirrali va uzoq muddatli hamkorligimiz tarixida yangi sahifa ochadi.
Xalqaro hamjamiyatning Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishish, ijtimoiy adolat va tenglikni ta’minlash hamda yuksak demokratik qadriyatlarni ilgari surish yo‘lidagi ezgu faoliyatingizda barchangizga mustahkam sog‘liq va tuganmas kuch-g‘ayrat yor bo‘lsin!

Выступление Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева на 150-й Ассамблее Межпарламентского союза
Уважаемая госпожа Тулия Эксон!
Уважаемый господин Мартин Чунгонг!
Уважаемые руководители и члены парламентов!
Мне доставляет большое удовольствие приветствовать авторитетные делегации, прибывшие со всех континентов мира в Узбекистан для участия в юбилейной 150-й Ассамблее Межпарламентского союза.
Ассамблея Союза, объединяющего 181 национальный парламент и 15 региональных ассоциаций, впервые проводится в Центральной Азии. Мы очень гордимся тем, что этот форум проходит в нашей прекрасной столице – городе Ташкенте.
Такое доверие и высокую честь мы воспринимаем как признание больших достижений в осуществлении в нашей стране масштабных демократических преобразований, развитии парламентаризма и представительной власти.
Я тоже 15 лет был членом парламента. Хорошо знаю и понимаю, насколько ответственна ваша благородная миссия, призванная делать мир более безопасным, а общества – более благополучными.
Вы подобны мосту, связующему народы крепкой дружбой. Вы – мощная сила, способная поднимать заботы и проблемы людей с самого нижнего уровня системы и, если необходимо, до регионального и международного уровня, находить их эффективные решения.
Вам, несомненно, принадлежит важная роль в выражении воли своих народов, разработке национальных моделей развития и достойном реагировании на современные угрозы.
Пользуясь случаем, выражаю искреннюю признательность руководству Межпарламентского союза, представителям законодательных органов стран-членов и стран – наблюдателей Организации, международных парламентских ассоциаций.
Не секрет, что в последние годы в разных регионах мира усиливаются вооруженные конфликты, экологические и техногенные катастрофы, экономические кризисы, торговые войны, угрозы терроризма и экстремизма.
В такой чрезвычайно сложной обстановке само время требует от парламентов активизировать свое участие и влияние в деле сохранения мира, обеспечения социального развития и справедливости.
Хочу подчеркнуть, что Межпарламентский союз стал авторитетным и самым крупным многосторонним институтом по реализации представительной дипломатии и системному решению актуальных вопросов на основе общих интересов народов и государств.
О его вкладе в глобальную стабильность и сплоченность говорит статус постоянного наблюдателя Союза в Организации Объединенных Наций. Это ярко подтверждает и то, что в сегодняшнем форуме принимают участие более 2000 человек почти из 140 стран.
По нашей инициативе Ассамблея проходит под девизом «Парламентское движение во имя социального прогресса и справедливости», что, конечно, глубоко символично.
Согласно аналитическим данным, за последние 30 лет объем мирового валового внутреннего продукта увеличился в 4,5 раза. Однако, к сожалению, доходы бедных слоев населения практически не изменились. Если эта тенденция сохранится, то к 2030 году в мире будут жить в нищете 575 миллионов человек. 84 миллиона детей будут лишены возможности получать образование.
Очевидно, что такая ситуация наносит огромный ущерб экономике и обществу, ослабляет функционирование социально-экономических институтов и, в конечном счете, ограничивает возможности людей.
Определение истинных причин такого неравенства и борьба с его последствиями, несомненно, являются главными задачами для всех нас.
Убежден, что налаживание и дальнейшее расширение многопланового сотрудничества представительных органов государств в этом направлении внесет достойный вклад в наше общее развитие.
Надеюсь, что парламенты, объединив усилия и мобилизуя весь свой интеллектуальный потенциал и возможности, задействуют лучшие традиции и передовой опыт, будут обмениваться ими.
Желаю всем вам больших успехов в таком почетном деле.
Уважаемые руководители и члены делегаций!
Сегодня Новый Узбекистан уверенно идет по пути необратимых демократических реформ, реализует прагматичную внешнюю политику, ведет открытый и активный диалог с мировым сообществом.
Мы создаем широкие условия для формирования в нашей стране сильного и ответственного парламента и осуществления эффективной парламентской дипломатии.
В Стратегии «Узбекистан – 2030» мы четко определили важной задачей развитие института парламента. За последние годы было принято более 20 законов, направленных на повышение роли законодательной власти в жизни общества и государства.
Полномочия парламента кардинально расширила новая Конституция, принятая в 2023 году на общенациональном референдуме. Количество исключительных полномочий Законодательной палаты Олий Мажлиса увеличилось с 5 до 12, а Сената – с 14 до 18. Законодательной власти передан ряд полномочий Президента по формированию судебных, антикоррупционных и антимонопольных органов. Еще более усилено участие парламента в формировании правительства, а также механизмы контроля над правоохранительными органами.
Исходя из этих изменений в наших регионах были расширены полномочия местных Кенгашей народных депутатов. В частности, им передано более 30 полномочий, и этот процесс последовательно продолжается.
Сегодня доля женщин в национальном парламенте достигла 38 процентов. Нам особенно приятно, что данный показатель получил оценку Межпарламентского союза как самый высокий рост в Азиатском регионе за последние 30 лет.
Кроме того, в 2021 году при палатах Олий Мажлиса впервые была организована деятельность молодежных парламентов.
В настоящее время наш национальный парламент установил тесные связи с около 100 зарубежными партнерами. Эффективно работают 80 групп дружбы и совместных комиссий.
Узбекистан продвигает ряд международных инициатив глобального значения в парламентской сфере. В частности, Генеральная Ассамблея ООН приняла резолюцию «Об усилении роли парламентов в ускорении достижения Целей устойчивого развития».
В сотрудничестве с Союзом каждые два года проводится Форум глобального межпарламентского сотрудничества в реализации Целей устойчивого развития.
Представители Узбекистана активно участвуют в работе Азиатской парламентской ассамблеи, Межпарламентского форума государств Центральной Азии, Парламентской Ассамблеи Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе, Межпарламентской ассамблеи Содружества Независимых Государств и других платформ.
В целом, сегодня наши представительные органы взяли на себя большую ответственность за достижение Целей устойчивого развития, поддержку институтов гражданского общества, социальную защиту и сокращение бедности, обеспечение гендерного равенства, борьбу с коррупцией.
Во имя этих благородных целей в нашем парламенте работают народные избранники, завоевавшие доверие избирателей, преданные делу, обладающие большим потенциалом, передовым мышлением и богатым опытом.
Сегодня глобальные изменения в мире ставят перед Межпарламентским союзом и нашими национальными парламентами новые задачи.
Узбекистан как полноправный член Организации в настоящее время активно участвует в работе всех ее структур и форумов. У нас налажено плодотворное практическое взаимодействие по приоритетным направлениям глобальной повестки.
Позвольте отдельно остановиться на следующих вопросах.
Первое. Конфликты в разных регионах планеты представляют серьезную угрозу глобальному и региональному миру и безопасности.
Еще раз подчеркну, Узбекистан является твердым сторонником разрешения любых конфликтов и противоречий исключительно путем дипломатии и мирных переговоров.
Надеемся, что начатый переговорный процесс по ситуации вокруг Украины обязательно даст положительный результат.
Мы считаем важным находить решения наиболее острых проблем на основе общепризнанных норм международного права, Устава и резолюций Организации Объединенных Наций.
Так, единственным и справедливым решением палестино-израильского конфликта является реализация принципа «два государства для двух народов».
Нельзя забывать и о наших соседях – Афганистане. Считаем, что важно не допустить изоляции этой страны на международной арене, наладить конструктивный диалог с действующей властью, рассматривать ее как неотъемлемую часть Центральноазиатского региона, открывающую новые возможности. В этом вопросе мы рассчитываем на поддержку парламентов.
Узбекистан рассматривает Организацию Объединенных Наций как единственную универсальную и не имеющую аналогов мировую платформу. Мы полностью поддерживаем системные усилия Генерального секретаря Антониу Гутерриша по глубокому реформированию этой международной организации и повышению ее потенциала.
Вместе с тем, приветствуем заявление Евразийской группы по 80-летию Победы во Второй мировой войне.
Второе. Изменение климата, ставшее острой проблемой современности и серьезным препятствием на пути развития всех стран, должно находиться в центре нашего постоянного внимания.
Ведь его разрушительные последствия в первую очередь затрагивают развивающиеся страны.
Сейчас как никогда важно полностью выполнять наши обязательства по Парижскому соглашению и достижению углеродной нейтральности.
Эти вопросы мы подробно обсуждали на международном климатическом форуме, состоявшемся накануне в Самарканде.
Мы обязательно добьемся значительных успехов в области климатической политики, если поддержка передовых инициатив, стимулирование перехода к возобновляемым источникам энергии и «зеленым» технологиям станут важными задачами парламента.
Считаем, что изменение климата должно быть постоянным и одним из главных вопросов повестки дня Ассамблеи.
Третье. Прочное закрепление прав женщин является одним из главных условий развития общества.
Как показывает анализ, если обеспечить равное участие женщин и мужчин во всех секторах экономики, то объем мирового валового внутреннего продукта может увеличиться на 26 процентов.
Отрадно, что доля женщин в парламентах всего мира увеличилась с 11,3 процента в 1995 году до 27,2 процента в этом году. Реализуя эффективные меры по поддержке активного участия женщин в управлении обществом, мы, несомненно, достигнем новых успехов.
Хочу особо подчеркнуть, что в последние годы в нашей стране совместно с институтами ООН и Межпарламентским союзом были успешно проведены Азиатский женский форум и 14-й Саммит женщин-лидеров парламентов мира.
Надеюсь на поддержку резолюции Генеральной Ассамблеи ООН «О расширении социально-экономической, политико-правовой и культурно-гуманитарной деятельности женщин Азии», продвигаемой по нашей инициативе.
Четвертое. Наряду с деятельностью молодежи в парламенте, чрезвычайно актуальным вопросом является расширение прав и возможностей полноценного участия молодых людей во всех сферах жизни общества.
Воспитание нового поколения парламентариев, налаживание эффективного международного сотрудничества в этом направлении является важным фактором для нашего будущего.
Думаю, необходимо активно вовлекать молодежь в деятельность национальных парламентов и Союза, укреплять постоянный диалог. Предлагаю создать в рамках Межпарламентского союза Глобальную платформу молодежных парламентов и провести ее учредительный форум в Узбекистане.
Пятое. сегодня как никогда актуально обеспечение прав каждого человека на социальную защиту, предоставление качественных услуг на основе международных стандартов и норм.
Мы объявили Узбекистан социальным государством и определили приоритетом своей политики обеспечение всесторонней защиты населения. Реализуем программу «От бедности к благополучию».
За последние 8 лет из бедности были выведены более 7 миллионов человек, уровень бедности снизился с 35 процентов до 8,9 процента. В этом году мы ставим цель сократить этот показатель до 6 процентов.
Приглашаем представителей парламентов ваших стран принять активное участие в работе Международной конференции по сокращению бедности, которая пройдет в нашей стране в сентябре этого года.
Еще один важный вопрос. Сегодняшний день требует от нас укрепления системного сотрудничества в области искусственного интеллекта, широко проникающего во все сферы.
Если будет разработан типовой закон по этике использования искусственного интеллекта, то эта инновационная правовая основа станет для всех стран своеобразной моделью эффективного регулирования стремительно развивающейся в мире отрасли.
Уважаемые руководители и депутаты парламентов!
Все наши предложения и инициативы важны тем, что полностью отвечают целям стратегии Межпарламентского союза до 2026 года.
Вместе с тем, наши подходы найдут отражение и в Ташкентской декларации, которая будет принята по итогам сегодняшней исторической Ассамблеи.
Конечно, ни одна страна или общество в мире не могут развиваться исключительно за счет принятия многочисленных законов или решений.
Объединившись на этом пути, укрепляя дух законотворчества и мобилизуя все наши знания и опыт на достижение нашей общих, единых целей, мы обязательно их достигнем.
Уверен, что в ходе около 70 различных мероприятий и дебатов в рамках Ассамблеи вы всесторонне обменяетесь мнениями по важнейшим задачам парламентов и определите планы на перспективу.
Принятые сегодня решения откроют новую страницу в истории нашего многогранного и долгосрочного сотрудничества.
Желаю всем вам здоровья и неиссякаемой энергии в вашей благородной деятельности на пути достижения мировым сообществом Целей устойчивого развития, обеспечения социальной справедливости и равенства, продвижения высоких демократических ценностей.