O‘zbekiston Prezidenti Saudiya Arabistoni kompaniyalari bilan o‘zaro manfaatli hamkorlikni yanada kengaytirish muhim ekanini ta’kidladi
315
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Samarqand iqlim forumi doirasida O‘zbekiston-Saudiya Ishbilarmonlar kengashi hamraisi, “ACWA Power” kompaniyasi boshqaruvi raisi Muhammad Abunayyanni qabul qildi.
Saudiya Arabistoni kompaniyalari bilan amaliy hamkorlikni yanada kengaytirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Davlatimiz rahbari O‘zbekistonning “yashil” energetika sohasida strategik investor bo‘lgan “ACWA Power” kompaniyasi bilan samarali sheriklik jadal rivojlanib borayotganini mamnuniyat bilan qayd etdi. Bugungi kunda kompaniya bilan amalga oshirilayotgan qo‘shma loyihalar portfeli 15 milliard dollarga yetdi.
O‘tgan yil dekabrda Buxoro viloyatida har bir 500 megavattli 2 ta shamol elektr stansiyasi tarmoqqa ulandi, shuningdek, Samarqand viloyatida umumiy quvvati 1 gigavatt bo‘lgan ikkita quyosh stansiyasi va Toshkent viloyatida energiya saqlash tizimlarini qurish loyihalari boshlandi.
“Yashil” energetika, infratuzilma, farmatsevtika, issiqlik va suv ta’minotini modernizatsiya qilish, uy-joy kommunal xo‘jaligi va boshqa ustuvor yo‘nalishlardagi loyihalarni jadal amalga oshirish muhimligi ta’kidlandi.
Shu ma’noda, joriy yilda Samarqand shahrida o‘tkazilishi rejalashtirilgan Hukumatlararo komissiya yig‘ilishi va biznes forumiga puxta tayyorgarlik ko‘rish zarurligi ta’kidlandi.
Shuning bilan Prezident Shavkat Mirziyoyev Samarqand sammiti va iqlim forumi tadbirlaridagi ishtirokini yakunladi. Davlatimiz rahbari Toshkentga jo‘nab ketdi.

Президент Узбекистана подчеркнул важность дальнейшего расширения взаимовыгодного сотрудничества с компаниями Саудовской Аравии
На полях Самаркандского климатического форума Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял сопредседателя узбекско-саудовского Делового совета, председателя правления компании «ACWA Power» Мухаммада Абунайяна.
Были рассмотрены вопросы дальнейшего расширения практического сотрудничества с компаниями Саудовской Аравии.
Глава нашего государства с удовлетворением отметил динамичное развитие плодотворного партнерства с «ACWA Power», являющейся стратегическим инвестором в сфере «зеленой» энергетики Узбекистана. Сегодня портфель текущих совместных проектов с компанией достиг 15 миллиардов долларов.
В декабре прошлого года были подключены к сети 2 ветровые электростанции мощностью по 500 мегаватт в Бухарской области, а также запущены проекты строительства двух солнечных станций совокупной мощностью 1 гигаватт в Самаркандской области и систем хранения энергии в Ташкентской области.
Подчеркнута важность ускоренной реализации проектов в сфере «зеленой» энергетики, инфраструктуры, фармацевтики, модернизации тепло- и водоснабжения, жилищно-коммунального хозяйства и других приоритетных направлениях.
В данном контексте указано на необходимость тщательной подготовки запланированного в этом году в городе Самарканде заседания Межправительственной комиссии и бизнес-форума.
На этом Президент Шавкат Мирзиёев завершил свое участие в мероприятиях Самаркандского саммита и климатического форума. Глава нашего государства отбыл в Ташкент.