O‘zbekiston Prezidenti Gretsiya Bosh vaziri bilan uchrashdi
Boku shahrida bo‘lib o‘tayotgan BMTning iqlim o‘zgarishi bo‘yicha COP29 sammiti doirasida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Gretsiya Bosh vaziri Kiriakos Mitsotakis bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Suhbatda ikki tomonlama hamkorlikni mustahkamlash va amaliy aloqalarni rivojlantirish masalalari, ayniqsa, siyosiy hamda savdo-iqtisodiy sohalardagi munosabatlar muhokama qilindi.
Tovar ayirboshlash hajmini ko‘paytirish choralarini ishlab chiqish, farmatsevtika, elektrotexnika, qishloq xo‘jaligi hamda boshqa sohalarda kooperatsiya loyihalarini shakllantirish muhimligi ta’kidlandi.
Shuningdek, madaniy-gumanitar va sayyohlik yo‘nalishlaridagi almashinuvlarni rivojlantirishga alohida e’tibor qaratildi.
Kelgusi yilda siyosiy maslahatlashuvlarning navbatdagi davrasini Afinada hamda Iqtisodiy hamkorlik bo‘yicha hukumatlararo komissiya yig‘ilishini Toshkentda o‘tkazishga kelishib olindi.

На полях Конференции ООН по изменению климата COP29 в городе Баку Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел встречу с Премьер-министром Греции Кириакосом Мицотакисом.
Были обсуждены вопросы укрепления двустороннего сотрудничества и практического взаимодействия, прежде всего в политической и торгово-экономической сферах.
Отмечена важность выработки мер по наращиванию товарооборота и формирования портфеля проектов кооперации в области фармацевтики, электротехники, сельского хозяйства и других отраслях.
Отдельное внимание уделено развитию культурно-гуманитарных и туристических обменов.
Достигнута договоренность о проведении в следующем году очередного раунда политических консультаций в Афинах и заседания межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству в Ташкенте.