Navoiy davlat universitetini tashkil etish chora-tadbirlari to‘g‘risida
Bugungi kunda Navoiy viloyatida iqtisodiyot tarmoqlarining o‘sish sur’atlari hamda hududning ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishidan kelib chiqib, aniq va tabiiy fanlar, axborot texnologiyalari, iqtisodiyot, turizm, qishloq xo‘jaligi kabi sohalar bo‘yicha yuqori malakali kadrlarga ehtiyoj ortib bormoqda.
Bu borada hududning imkoniyatlaridan to‘liq foydalanish, respublikada amalga oshirilayotgan keng qamrovli islohotlar, ijtimoiy va iqtisodiy sohalardagi yangilanishlarda oliy ta’lim tashkilotlarining faol ishtirokini ta’minlash hamda Navoiy viloyati aholisi, avvalo, yoshlarining talab va istaklarini hisobga olib, ular uchun yanada keng imkoniyat va sharoitlar yaratish maqsadida:
1. Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi hamda Navoiy viloyati hokimligining Navoiy davlat pedagogika instituti negizida Navoiy davlat universitetini (keyingi o‘rinlarda – Universitet) tashkil etish to‘g‘risidagi taklifi ma’qullansin.
hududda soha va tarmoqlarning rivojlanish istiqbollarini hisobga olgan holda zamonaviy bilim va malakaga ega bo‘lgan ilmiy va ilmiy-pedagogik kadrlarni tayyorlash, qayta tayyorlash va ularning malakasini oshirish bo‘yicha uzluksiz ta’lim tizimini yaratish;
zamonaviy o‘quv, ilmiy va IT-laboratoriya bazasini yaratish, ushbu laboratoriyalarni ilg‘or texnologik asbob-uskunalar bilan jihozlash hamda ilmiy-innovatsion tadqiqotlar transferini amalga oshirish;
talabalarni ilmiy-innovatsion faoliyatga keng jalb etish, ijtimoiy-iqtisodiy sohalarni rivojlantirishning dolzarb yo‘nalishlari bo‘yicha ilmiy loyihalarni amalga oshirish, ularning natijalarini joriy etish yuzasidan ilmiy va amaliy takliflar ishlab chiqish;
o‘quv jarayoniga xalqaro ta’lim standartlari, ilg‘or ta’lim texnologiyalari va usullarini joriy etish, shuningdek, talabalardamustaqil ta’lim olish, tizimli tahlil qilish, ijodiy fikrlash ko‘nikmalarini shakllantirish;
yetakchi xorijiy oliy ta’lim tashkilotlari bilan akademik va ilmiy hamkorlikni rivojlantirish, professor-o‘qituvchilarning xorijiy ilmiy-amaliy stajirovkasini tizimli yo‘lga qo‘yish;
talaba-yoshlarda ma’naviy va axloqiy fazilatlarni rivojlantirish, Vatanga muhabbat, uning taqdiriga daxldorlikkasbga sadoqat hissini mustahkamlash, ta’lim-tarbiya jarayoni hamda ma’naviy-ma’rifiy ishlar samaradorligini oshirish.
a) Navoiy davlat pedagogika institutida tahsil olayotgan barcha talabalar o‘qishlarini Universitetda davom ettiradi hamda 2024/2025 o‘quv yilidan boshlab bitiruvchi kurs talabalariga Universitet diplomi beriladi;
b) Universitet Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligiga idoraviy jihatdan bo‘ysunadi hamda Navoiy davlat pedagogika institutining huquqlari, majburiyatlari va shartnomalari bo‘yicha huquqiy vorisi hisoblanadi;
v) Universitetda 2025/2026 o‘quv yilidan boshlab:
hududiy rivojlanish dasturlariga muvofiq ehtiyoj yuqori bo‘lgan aniq va tabiiy fanlar, axborot texnologiyalari, sun’iy intellekt, iqtisodiyot, biznes va turizm, investitsiyalarni boshqarish, qishloq xo‘jaligi, ekologiya va atrof-muhit muhofazasi, logistika kabi yo‘nalishlar bo‘yicha kadrlar tayyorlash yo‘lga qo‘yiladi;
dars mashg‘ulotlarini amaliyot bilan birga tashkil etish maqsadida tegishli yo‘nalishlar bo‘yicha ta’lim jarayoni dual ta’lim shaklida yo‘lga qo‘yilib, korxona va tashkilotlarda kafedra filiallari tashkil etiladi hamda ta’lim jarayoniga uzoq yillik mehnat tajribasiga ega amaliyotchi mutaxassislar jalb etiladi;
yangi tashkil etilgan ta’lim yo‘nalishlari va mutaxassisliklar bo‘yicha xorijiy davlatlar va respublikadagi yetakchi oliy ta’lim tashkilotlari bilan ikkita diplom berishga asoslangan qo‘shma ta’lim dasturlari yo‘lga qo‘yiladi;
alohida guruhlarda bakalavriat va magistratura bosqichlarida ta’lim jarayoni xorijiy tillarda tashkil etiladi hamda ta’lim dasturlari bosqichma-bosqich xalqaro akkreditatsiyadan o‘tkazishga tayyorlanadi.
2024-2027 yillarda Navoiy davlat universitetini kompleks rivojlantirish dasturi 1-ilovaga muvofiq;
2026-2030 yillarda Navoiy davlat universitetining o‘quv va ilmiy laboratoriyalari moddiy-texnika bazasini yaratish dasturi 2-ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
5. Belgilansinki, 2025 yil 1 yanvardan boshlab Universitetga akademik, tashkiliy-boshqaruv va moliyaviy mustaqillik beriladi. Bunda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021 yil 24 dekabrdagi “Davlat oliy ta’lim muassasalarining akademik va tashkiliy-boshqaruv mustaqilligini ta’minlash bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PQ–60-son hamda “Davlat oliy ta’lim muassasalariga moliyaviy mustaqillik berish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ–61-son qarorlarida belgilangan tartiblar Universitetga tatbiq etiladi.
6. Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi “Ta’lim sohasidagi loyihalar markazi” loyiha ofisi bilan birgalikda ikki oy muddatda Universitet faoliyatini takomillashtirish va ta’lim sifatini ta’minlash maqsadida xorijiy ekspertlarni jalb qilgan holda Universitetda Transformatsiya markazini tashkil etsin.
Transformatsiya markazi quyidagi masalalar yuzasidan mas’ul etib belgilansin:
Universitetning ta’lim dasturlarini xalqaro ta’lim standartlariga muvofiqlashtirish;
Universitetni dunyoning eng nufuzli oliy ta’lim tashkilotlari reytingiga kiritish chora-tadbirlarini ishlab chiqish va ijrosini tashkil etish;
Universitet ta’lim dasturlarini xalqaro akkreditatsiyadan o‘tkazish hamda Universitet diplomlarining xorijda tan olinishiga erishish;
ta’lim xizmatlarini ko‘rsatish samaradorligini oshirish maqsadida Universitet o‘quv-uslubiy bo‘linma hamda dekanatlar shtatlarini maqbullashtirish hisobidan Registrator ofisi faoliyatini yo‘lga qo‘yish;
Universitetning ta’lim, tadqiqot va axborot-kutubxona faoliyatlarini hamda boshqaruv jarayonlarini to‘liq raqamlashtirish.
7. Navoiy viloyati hokimligi:
Universitet talabalarining malakaviy amaliyotlari hududda joylashgan yirik korxona va tashkilotlarda tashkil etilishini ta’minlasin;
Universitet mutaxassislik kafedralarining mos yo‘nalishlari bo‘yicha mahalliy va xorijiy korxonalar bilan hamkorligini yo‘lga qo‘yishga ko‘maklashsin;
mahalliy byudjet mablag‘lari hisobidan hududda joylashgan oliy ta’lim tashkilotlari talabalari va yosh tadqiqotchilar uchun ctartap loyihalarni moliyalashtirishni yo‘lga qo‘ysin. Bunda asosiy yo‘nalish sifatida hududni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish, yoshlar bandligini ta’minlash hamda import o‘rnini bosuvchi mahsulot ishlab chiqarish belgilansin.
8. Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi:
a) Universitet ilmiy salohiyatini oshirib borish chorasini ko‘rsin hamda uning xalqaro hamkorligini yo‘lga qo‘yishda, xususan, yetakchi xorijiy oliy ta’lim tashkilotlari bilan qo‘shma ta’lim va xalqaro almashinuv dasturlarini joriy etish, xorijlik yetakchi professor-o‘qituvchilarni Universitetning ta’lim va ilmiy-tadqiqot jarayonlariga jalb etishga ko‘maklashsin;
b) 2025 yil 1 fevralga qadar:
Universitetda joriy etiladigan yangi ta’lim yo‘nalishlarini hisobga olgan holda uning tuzilmasi, shtat birliklari, fakultet va kafedralarini qayta ko‘rib chiqsin hamda belgilangan tartibda tasdiqlanishini ta’minlasin;
xorijiy talabalarni jalb etish maqsadida “Study in Uzbekistan” platformasida Universitet bo‘limini tashkil etsin va uni sifatli ma’lumotlar bilan to‘ldirsin;
v) 2025 yil 1 iyunga qadar Universitetda talabalarning bitiruv malakaviy ishlari va magistrlik dissertatsiyalarini ko‘chirmachilikka qarshi tekshirish (antiplagiat) mexanizmini joriy etsin.
9. Belgilansinki, Universitet faoliyatini moliyalashtirish:
10. Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi ikki oy muddatda qonunchilik hujjatlariga ushbu qarordan kelib chiqadigan o‘zgartirish va qo‘shimchalar to‘g‘risida Vazirlar Mahkamasiga takliflar kiritsin.
11. Mazkur qarorning ijrosini samarali tashkil qilishga mas’ul va shaxsiy javobgar etib oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vaziri K.A.Sharipov hamda Navoiy viloyati hokimi N.T.Tursunov belgilansin.
Qaror ijrosini nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri A.N.Aripov va O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi Ijtimoiy rivojlanish departamenti rahbari O.K.Abduraxmanov zimmasiga yuklansin.

О мерах по образованию Навоийского государственного университета
Исходя из темпов роста отраслей экономики в Навоийской области и социально-экономического положения данного региона возрастает потребность в высококвалифицированных кадрах по таким сферам, как точные и естественные науки, информационные технологии, экономика, туризм, сельское хозяйство.
В целях наиболее полного использования потенциала региона в данных направлениях, обеспечения активного участия высших образовательных организаций в осуществляемых в республике широкомасштабных реформах, преобразованиях в социальной и экономической сферах, а также создания более широких возможностей и условий для населения Навоийской области, прежде всего молодежи, с учетом их потребностей и стремлений:
1. Одобрить предложение Министерства высшего образования, науки и инноваций, а также хокимията Навоийской области об образовании Навоийского государственного университета (далее – Университет) на базе Навоийского государственного педагогического института.
создание системы непрерывного образования по подготовке, переподготовке и повышению квалификации научных и научно-педагогических кадров, обладающих современными знаниями и квалификациями, с учетом перспектив развития сфер и отраслей в регионе;
создание баз современных учебной, научной и IТ-лабораторий и оснащение их передовым технологическим оборудованием, а также осуществление трансфера научно-инновационных исследований;
широкое вовлечение студентов в научно-инновационную деятельность, реализацию научных проектов по актуальным направлениям развития социально-экономической сферы, выработку научных и практических предложений по применению их результатов;
внедрение международных образовательных стандартов, передовых образовательных технологий и методов в учебный процесс, а также формирование у студентов навыков самообразования, системного анализа и творческого мышления;
развитие академического и научного сотрудничества с ведущими зарубежными высшими образовательными организациями, организацию на системной основе научно-практической стажировки за рубежом профессоров-преподавателей;
развитие у студенческой молодежи духовных и нравственных качеств, укрепление у нее чувств любви к Родинепричастности к ее судьбе, преданности своей профессии, повышение эффективности образовательно-воспитательного процесса и духовно-просветительской работы.
а) все студенты, обучающиеся в Навоийском государственном педагогическом институте, продолжат обучение в Университете и начиная с 2024/2025 учебного года выпускникам выдается диплом Университета;
б) Университет находится в ведомственном подчинении Министерства высшего образования, науки и инноваций и является правопреемником Навоийского государственного педагогического института по правам, обязательствам и договорам;
в) в Университете начиная с 2025/2026 учебного года:
в соответствии с программами регионального развития внедряется подготовка кадров по таким востребованным направлениям, как точные и естественные науки, информационные технологии, искусственный интеллект, экономика, бизнес и туризм, управление инвестициями, сельское хозяйство, экология и охрана окружающей среды, логистика;
в целях интеграции учебных занятий с практикой образовательный процесс организуется в форме дуального образования, на предприятиях и в организациях создаются филиалы кафедр по соответствующим направлениям, к образовательному процессу привлекаются специалисты-практики с многолетним опытом трудовой деятельности;
совместно с ведущими высшими образовательными организациями республики и зарубежных государств внедряются совместные образовательные программы по организуемым новым направлениям образования и специальностям с выдачей выпускникам двух дипломов;
в отдельных группах бакалавриата и магистратуры образовательный процесс организуется на иностранных языках, а также образовательные программы поэтапно подготавливаются к международной аккредитации.
Программу комплексного развития Навоийского государственного университета в 2024–2027 годах согласно приложению № 1;
Программу создания материально-технической базы учебных и научных лабораторий Навоийского государственного университета в 2026–2030 годах согласно приложению № 2.
5. Определить, что Университету начиная с 1 января 2025 года предоставляется академическая, организационно-управленческая
и финансовая самостоятельность. При этом на Университет распространяются порядки, установленные постановлениями Президента Республики Узбекистан от 24 декабря 2021 года № ПП–60 «О дополнительных мерах по обеспечению академической и организационно-управленческой самостоятельности государственных высших образовательных учреждений» и от 24 декабря 2021 года № ПП–61 «О мерах по предоставлению финансовой самостоятельности государственным высшим образовательным учреждениям».
6. Министерству высшего образования, науки и инноваций совместно с Проектным офисом «Центр проектов в сфере образования» в двухмесячный срок в целях совершенствования деятельности Университета и обеспечения качества образования с привлечением зарубежных экспертов создать в Университете Центр трансформации.
Возложить на Центр трансформации ответственность по вопросам:
приведения образовательных программ Университета в соответствие с международными образовательными стандартами;
разработки и организации реализации мер по включению Университета в рейтингсамых престижных высших образовательных организаций мира;
международной аккредитации образовательных программ Университета, а также достижения признания дипломов Университета за рубежом;
налаживания деятельности Офис-регистратора путем оптимизации штатных единиц учебно-методического отдела и деканатов Университета в целях повышения эффективности предоставления образовательных услуг;
полной цифровизации образовательной, исследовательской и информационно-библиотечной деятельности, а также процессов управления в Университете.
7. Хокимияту Навоийской области:
обеспечить организацию прохождения квалификационной практики студентов Университета на крупных предприятиях и в организациях, расположенных в регионе;
оказывать содействие в установлении сотрудничества кафедр специальности Университета с профильными отечественными
и зарубежными предприятиями;
наладить финансирование стартап-проектов студентов и молодых исследователей высших образовательных организаций региона за счет средств местного бюджета. При этом в качестве основного направления определить социально-экономическое развитие региона, обеспечение занятости молодежи и производство импортозамещающей продукции.
8. Министерству высшего образования, науки и инноваций:
а) принять меры по повышению научного потенциала Университета и оказывать ему содействие в налаживании международного сотрудничества, в частности по внедрению совместных образовательных программ и международных программ обмена с ведущими зарубежными высшими образовательными организациями, привлечению ведущих зарубежных профессоров-преподавателей к образовательному и научно-исследовательскому процессам Университета;
б) в срок до 1 февраля 2025 года:
пересмотреть и обеспечить утверждение в установленном порядке структуры, штатных единиц, факультетов и кафедр с учетом организуемых в Университете новых направлений образования;
создать на платформе «Study in Uzbekistan» раздел Университета в целях привлечения иностранных студентов и пополнить данный раздел качественной информацией;
в) в срок до 1 июня 2025 года внедрить в Университете механизм проверки (антиплагиата) выпускных квалификационных работ и магистерских диссертаций студентов на наличие заимствований.
9. Установить, что финансирование деятельности Университета осуществляется:
за счет средств Государственного бюджета, средств от обучения на платно-контрактной основе, поступлений от хозяйственной деятельности и оказания услуг на договорной основе, благотворительных пожертвований и грантов, а также иных источников, не запрещенных актами законодательства;
в 2024 году – в рамках средств, выделяемых Министерству высшего образования, науки и инноваций из республиканского бюджета Республики Узбекистан в качестве распределителя бюджетных средств первого уровня, начиная с 2025 года – предусматривается в параметрах Государственного бюджета.
10. Министерству высшего образования, науки и инноваций в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в акты законодательства, вытекающих из настоящего постановления.
11. Возложить на министра высшего образования, науки и инноваций Шарипова К.А. и хокима Навоийской области Турсунова Н.Т. персональную ответственность за эффективную организацию исполнения настоящего постановления.