Rossiya Federatsiyasi Prezidenti davlat tashrifi bilan O‘zbekistonga keldi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning taklifiga binoan Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putin 26 may kuni davlat tashrifi bilan mamlakatimizga keldi.
Toshkent xalqaro aeroportida Rossiya Prezidentini davlatimiz rahbari Shavkat Mirziyoyev kutib oldi.
Oliy martabali mehmon sharafiga ikki mamlakat davlat bayroqlari ko‘tarildi va faxriy qorovul saf tortdi.
Shundan so‘ng Prezidentlar «Yangi O‘zbekiston» bog‘iga tashrif buyurdi.
An’anaga ko‘ra, Rossiya rahbari Mustaqillik monumentiga gulchambar qo‘ydi.
Majmuani qisqa ko‘zdan kechirish davomida oliy martabali mehmonga ushbu me’moriy ansambl mazmuni va o‘ziga xos jihatlari haqida ma’lumot berildi.
Tashrifning asosiy tadbirlari 27 may kuni bo‘lib o‘tadi.
Oliy darajadagi muzokaralar davomida rahbarlar O‘zbekiston bilan Rossiya o‘rtasidagi keng qamrovli strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini yanada rivojlantirish va chuqurlashtirish masalalarini ko‘rib chiqadi.
Sammit yakunlari bo‘yicha ikki tomonlama hujjatlar to‘plami qabul qilinishi rejalashtirilgan. Prezidentlar, shuningdek, O‘zbekiston va Rossiya hududlari kengashining birinchi yig‘ilishida ham ishtirok etadi.

По приглашению Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева Президент Российской Федерации Владимир Путин 26 мая прибыл в нашу страну с государственным визитом.
В международном аэропорту города Ташкента Президента России встретил глава нашего государства Шавкат Мирзиёев.
Затем Президенты посетили парк «Янги Узбекистон».
По традиции лидер России возложил венок к монументу Независимости.
В ходе краткого осмотра комплекса высокому гостю представили информацию о содержании и особенностях данного архитектурного ансамбля.
Основные мероприятия визита состоятся 27 мая.
В ходе переговоров на высшем уровне лидеры рассмотрят вопросы дальнейшего развития и углубления узбекско-российских отношений всеобъемлющего стратегического партнерства и союзничества.
По итогам саммита планируется принятие пакета двусторонних документов. Президенты также примут участие в первом заседании Совета регионов Узбекистана и России.