Ikkinchi jahon urushida fashizm ustidan qozonilgan g‘alabaga O‘zbekiston xalqining qo‘shgan munosib hissasiga bag‘ishlangan kitob-albomni nashr etish chora-tadbirlari to‘g‘risida
2511
f a r m o y i sh i
1941-1945 yillardagi Ikkinchi jahon urushida ko‘p millatli O‘zbekiston xalqi jang maydonlarida va front ortida ulkan jasorat va matonat ko‘rsatib, fashizm ustidan qozonilgan g‘alabani ta’minlashga munosib hissa qo‘shdi. Urushda qatnashgan 1,5 milliondan ortiq o‘zbekistonliklarning yarim milliondan ortig‘i halok bo‘ldi, 133 mingga yaqini bedarak yo‘qoldi, 60 mingdan ziyodi nogiron bo‘lib qaytdi.
O‘sha g‘oyat og‘ir va suronli davrda yurtimiz frontning mustahkam ta’minot bazasiga aylandi, bu yerdagi sanoat korxonalari harbiy sohaga moslashtirilib, ularning faoliyati front ehtiyojlari uchun yo‘naltirildi. O‘zbekistonga evakuatsiya qilingan yuzdan ziyod zavod va fabrikalarni tiklashda fuqarolarimiz bor kuch va imkoniyatlarini safarbar etdi.
Urush olovi ichida qolgan hududlardan yurtimizga 1 million nafardan ortiq kishi ko‘chirib keltirildi. Ularning 200 ming nafari bolalar edi. Xalqimiz ularga boshpana berib, so‘nggi burda nonini ham baham ko‘rib, ota-onasidan ajralgan bolalarni o‘z farzandlari qatori tarbiyasiga olib, butun dunyoga haqiqiy insonparvarlik fazilatlarini namoyish etdi.
Afsuski, O‘zbekiston xalqining bu qonli urush davrida frontdava front ortida kechgan og‘ir va mashaqqatli hayoti, fashizm ustidan qozonilgan g‘alabaga qo‘shgan ulkan hissasini o‘zida har tomonlama aks ettiradigan yaxlit ilmiy-tarixiy kitob yoki hujjatlar to‘plami shu paytga qadar yaratilmagan. Urush yillarida xalqimiz tomonidan amalga oshirilgan buyuk ishlarni, uning kuchli iroda va qahramonligini, o‘sha davr haqiqatini kelgusi avlodlarga aniq misollar asosida yetkazish, ularni vatanparvarlik va jasorat ruhida tarbiyalash borasida bunday manbalar g‘oyat muhim ahamiyatga ega.
Xalqimizning 1941-1945 yillardagi Ikkinchi jahon urushida erishilgan buyuk g‘alabaga qo‘shgan munosib hissasini tarixiy hujjatlar asosida ko‘rsatish, fashizmga qarshi janglarda qatnashgan yurtdoshlarimizning nomlarini abadiylashtirish, yosh avlodni mardlik, Vatanga mehr va sadoqat ruhida tarbiyalash maqsadida:
1. O‘zbekiston Matbuot va axborot agentligi, O‘zbekiston Respublikasi Mudofaa vazirligi, Ichki ishlar vazirligi, Tashqi ishlar vazirligi, “O‘zarxiv” agentligi, O‘zbekiston Yozuvchilar uyushmasi, O‘zbekiston Jurnalistlari ijodiy uyushmasi, Respublika Ma’naviyat va ma’rifat markazi, O‘zbekiston Badiiy akademiyasi, O‘zbekiston Milliy teleradiokompaniyasi, O‘zbekiston faxriylarining ijtimoiy faoliyatini qo‘llab-quvvatlash “Nuroniy” jamg‘armasi, “Mahalla” xayriya jamoat fondi hamda keng jamoatchilikning Ikkinchi jahon urushida fashizm ustidan qozonilgan g‘alabaga O‘zbekiston xalqining qo‘shgan munosib hissasi hamda ushbu tarixiy voqeaning 2020 yilda nishonlanadigan 75 yilligiga bag‘ishlangan kitob-albomni tayyorlash va nashr etish haqidagi taklifi ma’qullansin.
2. Ikkinchi jahon urushida fashizm ustidan qozonilgan g‘alabaga O‘zbekiston xalqining qo‘shgan munosib hissasiga bag‘ishlangan kitob-albomni tayyorlash va nashr etish ishlarini muvofiqlashtirish bo‘yicha tashkiliy qo‘mita (keyingi o‘rinlarda Tashkiliy qo‘mita deb yuritiladi) tarkibi ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
3. Quyidagilar Tashkiliy qo‘mitaning asosiy vazifalari etib belgilansin:
Ikkinchi jahon urushida O‘zbekiston xalqi ko‘rsatgan mardlik va jasorat, el-yurtimizning g‘alabaga qo‘shgan munosib hissasi haqida tarixiy haqiqatni tiklash va uni kelgusi avlodlarga yetkazish;
respublika va xorijiy mamlakatlardagi arxiv va muzeylarda saqlanayotgan mavzuga oid tarixiy hujjatlarni to‘plash va o‘rganish;
Ikkinchi jahon urushi davrida frontda qatnashgan va front ortida fidokorona mehnat qilgan yurtdoshlarimizdan ularning xotiralarini yozib olish, shaxsiy albom va kutubxonalarida saqlanayotgan tarixiy materiallarni to‘plash;
aholining shaxsiy kutubxonalarida saqlanayotgan, tarixiy ahamiyatga ega bo‘lgan hujjatlar, o‘sha davrga oid noyob suratlarni to‘plash va nashrga tayyorlash;
urush yillarida O‘zbekistonning iqtisodiy ahvoli, yurtimizga ko‘chirib keltirilgan hamda yangi qurilgan zavod va fabrikalar haqida ma’lumotlar yig‘ish;
xalqimiz tomonidan urush davrida O‘zbekistonga evakuatsiya qilingan insonlarga, shu jumladan, ota-onasiz bolalarga ko‘rsatilgan mehr-muruvvatni, yurtdoshlarimizning insonparvarlik fazilatlarini aks ettirish;
urush davrida frontda qatnashgan va front ortida fidokorona mehnat qilgan, g‘alabaga o‘zining munosib hissasini qo‘shgan yurtdoshlarimizga bugungi kunda davlatimiz va jamiyatimiz tomonidan ko‘rsatilayotgan yuksak e’tiborni aniq dalillar, fakt va raqamlar orqali ko‘rsatish.
4. Tashkiliy qo‘mitaga kitob-albomni yuqori saviyada tayyorlash va nashr etish uchun vazirliklar, idoralar, xo‘jalik boshqaruvi organlari rahbarlari va mutaxassislarini, ekspertlarni, shuningdek, O‘zbekiston Respublikasining xorijiy davlatlardagi diplomatik vakolatxonalari vakillarini jalb etish huquqi berilsin.
5. Belgilab qo‘yilsinki, kitob-albomni tayyorlash va nashr etish bilan bog‘liq barcha xarajatlar O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining zaxira jamg‘armasi mablag‘lari hisobidan qoplanadi.
6. O‘zbekiston Matbuot va axborot agentligi kitob-albomni nashr etish bilan bog‘liq xarajatlar va uning narxini O‘zbekiston Respublikasi Xususiylashtirilgan korxonalarga ko‘maklashish va raqobatni rivojlantirish davlat qo‘mitasi va Moliya vazirligi bilan belgilangan tartibda kelishgan holda tasdiqlasin.
7. Mazkur farmoyishning ijrosini nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasining Bosh vaziri A.Aripov va O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Davlat maslahatchisi X.Sultonov zimmasiga yuklansin.

О мерах по изданию книги-альбома, посвященного достойному вкладу народа Узбекистана в победу над фашизмом во второй мировой войне
2524
Во Второй мировой войне 1941-1945 годов многонациональный народ Узбекистана, проявив огромное мужество и стойкость в боях и на трудовом фронте, внес достойный вклад в победу над фашизмом. Из более чем 1,5 миллиона участвовавших в войне узбекистанцев погибли свыше полумиллиона человек, около 133 тысяч пропали без вести, 60 тысяч вернулись инвалидами.
В то чрезвычайно трудное и суровое время наша республика превратилась в надежный тыл, снабжавший фронт всем необходимым, промышленные предприятия были переориентированы на военные нужды. Наши соотечественники все свои силы направили на то, чтобы наладить работу более ста заводов и фабрик, эвакуированных в Узбекистан.
Из районов, охваченных огнем войны, в Узбекистан было вывезено более 1 миллиона человек, в том числе 200 тысяч детей. Здесь их приняли как родных, делили с ними последний кусок хлеба, узбекские семьи взяли на воспитание детей-сирот, окружили их родительской любовью и заботой. Этот пример показал всему миру, какими высокими человеческими качествами обладает наш народ.
К сожалению, до настоящего времени не было издано целостных научно-исторических книг или сборников документов, всесторонне отражающих, какие трудности пришлось пережить народу Узбекистана в годы той кровавой войны, его огромный вклад в достижение победы над фашизмом. Такие источники имеют очень важное значение для воспитания подрастающего поколения в духе патриотизма. Молодежь должна знать подлинную правду о том времени – о великих свершениях нашего народа в годы войны, его несгибаемой воле и героизме.
В целях раскрытия на основе исторических документов достойного вклада нашего народа в победу во Второй мировой войне 1941-1945 годов, увековечения имен соотечественников, участвовавших в борьбе против фашизма, воспитания молодого поколения на примере подвигов отцов и дедов, в духе любви и преданности Родине:
1. Одобрить предложение Узбекского агентства по печати и информации, Министерства обороны, Министерства внутренних дел, Министерства иностранных дел Республики Узбекистан, агентства “Узархив”, Союза писателей Узбекистана, Творческого союза журналистов Узбекистана, Республиканского центра духовности и просветительства, Академии художеств Узбекистана, Национальной телерадиокомпании Узбекистана, фонда “Нуроний” по поддержке общественной деятельности ветеранов Узбекистана, благотворительного общественного фонда “Махалла” и широкой общественности о подготовке и издании книги-альбома, посвященного достойному вкладу народа Узбекистана в победу над фашизмом во Второй мировой войне и 75-й годовщине этого исторического события, которая будет отмечаться в 2020 году.
2. Утвердить состав Организационного комитета по подготовке и изданию книги-альбома, посвященного достойному вкладу народа Узбекистана в победу на фашизмом во Второй мировой войне (далее – Организационный комитет) согласно приложению.
восстановление и доведение до молодежи и будущих поколений исторической правды о мужестве и героизме, проявленных народом Узбекистана во Второй мировой войне, достойном вкладе нашей республики в победу;
сбор и изучение соответствующих исторических документов, хранящихся в архивах и музеях республики и зарубежных стран;
запись воспоминаний соотечественников, участвовавших в боях на фронтах Второй мировой войны и самоотверженно трудившихся в тылу, сбор исторических материалов, хранящихся в их личных альбомах и библиотеках;
сбор и подготовку к изданию относящихся к тому периоду документов и редких снимков, имеющих историческую ценность, которые хранятся в личных архивах у населения;
сбор сведений об экономическом положении Узбекистана в годы войны, эвакуированных в нашу республику и заново введенных в строй заводах и фабриках;
раскрытие значения присущих нашему народу высокого гуманизма, великодушия и милосердия, проявленных по отношению к людям, в том числе детям-сиротам, эвакуированным в годы войны в Узбекистан;
информирование, на основе конкретных фактов и цифр, об огромном внимании, уделяемом сегодня нашим государством и обществом соотечественникам, которые участвовали в боевых действиях, самоотверженно трудились в тылу и внесли достойный личный вклад в великую победу.
4. Организационному комитету в целях подготовки и издания книги-альбома на высоком уровне предоставить право привлекать к этой деятельности руководителей и специалистов министерств, ведомств, органов хозяйственного управления, экспертов, а также работников дипломатических представительств Республики Узбекистан за рубежом.
5. Установить, что все расходы, связанные с подготовкой и изданием книги-альбома, покрываются за счет средств резервного фонда Кабинета Министров Республики Узбекистан.
6. Узбекскому агентству по печати и информации по согласованию с Государственным комитетом Республики Узбекистан по содействию приватизированным предприятиям и развитию конкуренции и Министерством финансов утвердить в установленном порядке расходы, связанные с изданием книги-альбома.
7. Контроль за исполнением настоящего распоряжения возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан А.Арипова и Государственного советника Президента Республики Узбекистан Х.Султанова.