Qishloq xo‘jaligi mahsulotlari ishlabchiqaruvchilarga mexanizatsiya va servis xizmatlarini ko‘rsatish samaradorligini oshirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida
1496
Mamlakatimizda qishloq xo‘jaligining tezkor rivojlanishi va mamlakat oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash imkonini beruvchi qishloq xo‘jaligi mahsulotlari ishlab chiqaruvchilarga mexanizatsiya va servis xizmatlarini ko‘rsatish tizimini takomillashtirish bo‘yicha kompleks chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda.
2016-yilda qishloq xo‘jalik texnikasini ishlab chiqarish, yetkazib berish va servis xizmati ko‘rsatish hamda qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini ishlab chiqaruvchilarga mexanizatsiya xizmatlari ko‘rsatishning yagona o‘zaro bog‘langan tizimining yaratilishi qishloq xo‘jaligi korxonalari, “O‘zagroservis” AJ tashkilotlarining servis korxonalari va mashina-traktor parklarini qayta jihozlashni ta’minlash imkonini berdi.
Shu bilan birga, mazkur sohada o‘tkazilgan tahlillar, qishloq xo‘jaligi mahsulotlari ishlab chiqaruvchilarga mexanizatsiya va servis xizmatlarini ko‘rsatish tizimida qator tizimli muammolar saqlanib qolayotganligini ko‘rsatdi. Ular qatorida:
birinchi, “O‘zagrotexsanoatxolding” AJ, “O‘zagroservis” AJ va ular tarkibidagi korxonalarning, xususan, mashina-traktor parklarining yakuniy moliyaviy ko‘rsatkichlari va faoliyatining samarasiz tashkil etilganligi mazkur tashkilotlar faoliyati va boshqaruv tizimini takomillashtirish bo‘yicha kechiktirib bo‘lmaydigan choralar ko‘rilishini talab etmoqda;
ikkinchi, tadbirkorlik subyektlarining mashina-traktor parklari faoliyatiga jalb etilmaganligi ularni rivojlantirish va modernizatsiya qilish samaradorligiga salbiy ta’sir ko‘rsatmoqda;
uchinchi, yakka tartibdagi tadbirkorlarga nisbatan mexanizatsiya va servis xizmatlarini ko‘rsatishlari borasidagi cheklovlar mazkur xizmatlar bozorining tezkor rivojlanishiga va qishloq xo‘jaligi yerlarining zarur texnika bilan keng qamrab olinishiga to‘sqinlik qilmoqda;
to‘rtinchi, mexanizatsiya va servis xizmatlari ko‘rsatuvchi tashkilotlar faoliyatini samarali tashkil etishda mahalliy ijro hokimiyati organlari manfaatdorligining past darajadaligi ularning moliyaviy barqarorligiga salbiy ta’sir ko‘rsatmoqda;
beshinchi, ayrim mansabdor shaxslarning mexanizatsiya va servis xizmatlari ko‘rsatuvchi tadbirkorlik subyektlari faoliyatiga aralashishlari xususiy mulk daxlsizligining kafolatlari buzilishiga va mazkur faoliyatni amalga oshirishning jozibadorligi pasayishiga olib kelmoqda;
oltinchi, agrotexnik ishlarni tashkil etishda alohida yondashuvning mavjud emasligi, jumladan, hududlarning o‘ziga xosligidan kelib chiqilmasligi, shuningdek, hosildorligi past bo‘lgan yerlarda mexanizatsiya xizmatlari ko‘rsatish sohasida davlat moliyaviy ko‘magining mavjud emasligi mashina-traktor parklarida sezilarli darajada qarzdorliklar paydo bo‘lishining asosiy sabablaridan biri bo‘lib qolmoqda;
yettinchi, qishloq xo‘jalik texnikasi va uning ehtiyot qismlariga bo‘lgan narxlarni optimallashtirish, shuningdek, o‘zaro manfaatdorlik shartlari asosida mamlakatga yangi ilg‘or ishlab chiqaruvchilarni jalb qilish borasidagi ishlarning lozim darajada amalga oshirilmaganligi mexanizatsiya va servis xizmatlari bozorining rivojlanishiga to‘sqinlik qilmoqda, qishloq xo‘jaligi mahsulotlari ishlab chiqaruvchilarining noroziligini keltirib chiqarmoqda va mashina-traktor parklari faoliyatining samaradorligini pasaytirmoqda.
Qishloq xo‘jaligi texnikasidan foydalanish samaradorligini ta’minlash, qishloq xo‘jaligi mahsulotlari ishlab chiqaruvchilarga ko‘rsatilayotgan mexanizatsiya va servis xizmatlari ko‘rsatish darajasi va sifatini oshirish maqsadida:
1. O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari – O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining Tashqi savdo faoliyatini, eksport salohiyatini, mashinasozlik, avtomobil, elektrotexnika, mudofaa, paxtani qayta ishlash sanoatini, yengil sanoatni rivojlantirish, mahsulotlarni standartlashtirish masalalari kompleksi rahbariga (N.S.Otajonov) O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2016-yil 17-noyabrdagi PQ–2658-son “O‘zagrotexsanoatxolding” aksiyadorlik jamiyati faoliyatini tashkil etish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori 7-bandining “Avtosanoat Agrotexservis” MCHJ va “O‘zagroservis” AJ mashina-traktor parklari tizimini optimallashtirish qismi bajarilmaganligi qat’iy ko‘rsatib o‘tilsin.
“O‘zagroservis” AJ “O‘zavtosanoat” AJ va “Agrobank” ATB bilan birgalikda ikki oy muddatda “Avtosanoat Agrotexservis” MCHJ va “O‘zagroservis” AJ mashina-traktor parklari tizimini optimallashtirish bo‘yicha hukumat qarori loyihasini O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasiga kiritsin va optimallashtirishning barcha jarayonlarini 2018-yilning 1-oktyabriga qadar yakunlasin.
2. O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot vazirligi, Moliya vazirligi, Qishloq xo‘jaligi vazirligi, Xususiylashtirilgan korxonalarga ko‘maklashish va raqobatni rivojlantirish davlat qo‘mitasi, “O‘zagrotexsanoatxolding” AJ, “O‘zavtosanoat” AJning:
2018-yil 1-iyuldan “O‘zagroservis” AJni “O‘zagrotexsanoatxolding” AJ tashkiliy tuzilmasidan chiqarish;
“O‘zagroservis” AJ ustav jamg‘armasidagi “O‘zagrotexsanoatxolding” AJga tegishli bo‘lgan ulushni “O‘zagrotexsanoatxolding” AJ ustav jamg‘armasini o‘tkazilayotgan ulushning balans qiymatiga kamaytirgan holda davlat tasarrufiga o‘tkazish to‘g‘risidagi takliflari ma’qullansin.
3. O‘zbekiston Respublikasi Xususiylashtirilgan korxonalarga ko‘maklashish va raqobatni rivojlantirish davlat qo‘mitasi “O‘zagrotexsanoatxolding” AJ va “O‘zagroservis” AJ bilan hamkorlikda ikki oy muddatda “O‘zagroservis” AJni “O‘zagrotexsanoatxolding” AJning tashkiliy tuzilmasidan chiqishi bilan bog‘liq barcha tashkiliy chora-tadbirlar ko‘rilishini ta’minlasin.
4. Maxfiy.
5. “O‘zagroservis” AJ Kuzatuv kengashi tarkibi 1-ilovaga muvofiq ma’qullansin.
“O‘zagroservis” AJ O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining Tashqi savdo faoliyatini, eksport salohiyatini, mashinasozlik, avtomobil, elektrotexnika, mudofaa, paxtani qayta ishlash sanoatini, yengil sanoatni rivojlantirish, mahsulotlarni standartlashtirish masalalari kompleksi tarkibiga kiradi;
“O‘zagroservis” AJ bosh direktori jamiyat aksiyadorlarining umumiy yig‘ilishi tomonidan saylanadi, O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi tomonidan lavozimiga tasdiqlanadi va maqomiga ko‘ra vazirga tenglashtiriladi;
“O‘zagroservis” AJ bosh direktori o‘rinbosarlari jamiyatning Kuzatuv kengashi tomonidan saylanadi, O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi tomonidan lavozimiga tasdiqlanadi va maqomiga ko‘ra vazir o‘rinbosariga tenglashtiriladi.
6. “O‘zagroservis” AJ ikki oy muddatda:
Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyat hokimliklari hamda O‘zbekiston Respublikasi Xususiylashtirilgan korxonalarga ko‘maklashish va raqobatni rivojlantirish davlat qo‘mitasi bilan birgalikda “O‘zagroservis” AJ tashkilotlarining bo‘sh turgan va foydalanilmayotgan binolari va inshootlarini to‘liq xatlovdan o‘tkazsin hamda ularni tashkilotlarning O‘zbekiston Respublikasining Davlat byudjeti va davlat maqsadli jamg‘armalari oldidagi qarzdorliklarini tegishli ravishda kamaytirgan holda balans qiymati bo‘yicha mahalliy davlat hokimiyati organlariga o‘tkazish to‘g‘risida O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasiga takliflar kiritsin;
“O‘zagrotexsanoatxolding” AJ, O‘zbekiston Respublikasi Xususiylashtirilgan korxonalarga ko‘maklashish va raqobatni rivojlantirish davlat qo‘mitasi, tijorat banklari bilan hamkorlikda O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasiga mashina-traktor parklarining “O‘zagrotexsanoatxolding” AJ va uning tarkibiga kiruvchi tashkilotlar kafilligida taqdim etilgan kreditlari bo‘yicha majburiyat ta’minotini (kafillik, mol-mulk garovi) almashtirish to‘g‘risida takliflar kiritsin.
7. O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligi, Moliya vazirligi, “O‘zagroservis” AJ, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi va viloyat hokimliklarining 2018-yil 1-noyabrdan quyidagilar orqali mashina-traktor parklarini boshqarishning eng samarali shaklini tanlash bo‘yicha eksperiment (keyingi o‘rinlarda – eksperiment) o‘tkazish to‘g‘risidagi taklifiga rozilik bildirilsin:
“O‘zagroservis” AJning 2-ilovaga muvofiq 26 ta mashina-traktor parkini tadbirkorlik subyektlariga sotish;
“O‘zagroservis” AJning 3-ilovaga muvofiq 3 ta mashina-traktor parkini davlat unitar korxonalariga (keyingi o‘rinlarda – “Tuman MTP” DUK) aylantirish.
a) “O‘zagroservis” AJ mashina-traktor parklarini sotish Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyat hokimlari tomonidan 2018-yil 31-dekabrgacha quyidagilar orqali ta’minlanadi:
baholash bo‘yicha ishlar xarajatlarini tegishli mashina-traktor parklari mablag‘lari hisobidan qoplagan holda mashina-traktor parklarining mulki va mulkiy huquqlarni baholash;
bir yoki bir nechta tadbirkorlik subyektlari tomonidan tegishli mashina-traktor parklarining ustav jamg‘armasidagi ta’sischi ulushini ellik bir foizidan yuz foizigacha bozor narxida sotib olish bo‘yicha eng yaxshi takliflar tanlovini e’lon qilish va o‘tkazish;
mashina-traktor parklarining ustav jamg‘armasidagi yuz foiz ulush sotib olingan vaqtdan boshlab ikki yil davomida tashkiliy-huquqiy shakl va asosiy faoliyat turini (mexanizatsiya va servis xizmatlari ko‘rsatish) saqlab qolish sharti bilan “O‘zagroservis” AJ va tadbirkorlik subyektlari o‘rtasida tegishli shartnoma tuzish;
mashina-traktor parklarining ustav jamg‘armalaridagi ta’sischi ulushini sotishdan kelib tushgan barcha mablag‘larni “O‘zagroservis” AJ tashkilotlarining qarzdorliklarini qoplashga yo‘naltirish;
b) ta’sischining tegishli mashina-traktor parklarining ustav jamg‘armalaridagi ulushini baholash qiymati bo‘yicha sotish imkoni bo‘lmagan taqdirda, “O‘zagroservis” AJ sotishga qo‘yilgan aktivlarning narxlarini O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2014-yil 3-iyuldagi PQ–2200-son “Davlat mulki obyektlarini kichik biznes va xususiy tadbirkorlik subyektlariga sotish borasidagi qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi qarorida nazarda tutilgan tartibda bosqichma-bosqich pasaytirish mexanizmini qo‘llash to‘g‘risida qaror qabul qilishga haqli;
v) “O‘zagroservis” AJ mashina-traktor parklarini “Tuman MTP” DUKga aylantirish tegishli viloyatlar hokimliklari tomonidan 2018-yilning 31 dekabrigacha quyidagilar orqali ta’minlanadi:
mashina-traktor parklarining ustav jamg‘armalaridagi ulushni keyinchalikda ularni “Tuman MTP” DUKga aylantirgan holda tegishli tuman hokimliklariga balans qiymati bo‘yicha o‘tkazish;
“O‘zagroservis” AJ ustav jamg‘armasidagi davlat ulushini tuman hokimliklariga o‘tkazilayotgan ulushning balans qiymatiga kamaytirish;
tegishli tuman hokimliklari tomonidan “Tuman MTP” DUK ustavlarini tasdiqlash, shuningdek, ularni malakali kadrlar bilan to‘ldirish;
g) tadbirkorlik subyektlariga sotilgan mashina-traktor parklari, shuningdek, “Tuman MTP” DUK tegishlicha “O‘zagroservis” AJning sotiladigan va qayta tashkil etiladigan mashina-traktor parklarining barcha huquqlari va majburiyatlari bo‘yicha huquqiy vorislari hisoblanadi;
d) tegishli tuman hokimligi “Tuman MTP” DUKning ta’sischisi hisoblanadi va mazkur korxonaning mulki yetarli bo‘lmagan hollarda uning majburiyatlari bo‘yicha subsidiar tarzda javobgar bo‘ladi;
ye) tadbirkorlik subyektlariga sotilgan mashina-traktor parklari
va “Tuman MTP” DUKlarga O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2016-yil 17-noyabrdagi PQ–2658-son “O‘zagrotexsanoatxolding” aksiyadorlik jamiyati faoliyatini tashkil etish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarorining 14-bandi bilan “O‘zagrotexmash” AJ va “O‘zagroservis” AJ tashkilotlari uchun belgilangan barcha bojxona, soliq imtiyozlari va preferensiyalar, bo‘shagan mablag‘larni qarzdorlikni yopishga yo‘naltirgan holda, tatbiq etiladi.
9. Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi Raisi va viloyat hokimlariga eksperimentning muvaffaqiyatli o‘tkazilishi uchun shaxsiy javobgarlik yuklansin.
10. 2019-yilda “Tuman MTP” DUKlarga qishloq xo‘jaligi texnikasini yetkazib berishning maqsadli parametrlari 4-ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
11. Maxfiy.
12. Eksperimentda ishtirok etuvchi tashkilotlarga quyidagilarni ta’minlash tavsiya etilsin:
mashina-traktor parklari tomonidan ko‘rsatiladigan mexanizatsiya va servis xizmatlari ro‘yxatini kengaytirish, jumladan, yuk va yengil avtotransport vositalariga hamda texnikaning boshqa turlariga servis xizmatlari ko‘rsatishni yo‘lga qo‘yish;
mashina-traktor parklari faoliyatiga investorlarni, jumladan, ularga xonalar, bino va inshootlarni ijaraga berish hamda mashina-traktor parki hududida birgalikda tadbirkorlik faoliyatini olib borish yo‘li bilan jalb qilish;
tegishli mashina-traktor parklarining jihozlarini modernizatsiya qilish, shuningdek, mexanizatsiya va servis xizmatlarini ko‘rsatish uchun zarur bo‘lgan jihozlarning yangi zamonaviy turlarini sotib olish.
13. O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi:
2020-yil 1-yanvarga qadar o‘tkazilgan eksperiment natijalari bo‘yicha mashina-traktor parklarini boshqarishni tashkil etishning eng samarali shaklini qo‘llash bo‘yicha asoslangan taklif kiritsin;
2020-yilga O‘zbekiston Respublikasining Davlat byudjetini shakllantirishda hosildorligi past yerlarga xizmat ko‘rsatuvchi “O‘zagroservis” AJ mashina-traktor parklari uchun qishloq xo‘jaligi texnikasini sotib olishga subsidiyalar ajratishni nazarda tutsin.
14. 2018-yil 1-iyuldan yakka tartibdagi tadbirkorlarga qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini ishlab chiqaruvchilarga mexanizatsiya va servis xizmatlari ko‘rsatish faoliyatini amalga oshirishga ruxsat berilsin.
O‘zbekiston Respublikasi Savdo-sanoat palatasi va O‘zbekiston fermer, dehqon xo‘jaliklari va tomorqa yer egalari kengashiga qishloq aholisini qishloq xo‘jaligi mahsulotlari ishlab chiqaruvchilarga mexanizatsiya va servis xizmatlarini ko‘rsatish bo‘yicha faoliyatga jalb etish bo‘yicha keng qamrovli tushuntirish ishlarini olib borish, shuningdek, ularga o‘z faoliyatlarini tashkil etishda amaliy yordam ko‘rsatish tavsiya etilsin.
15. O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi eksperiment o‘tkazishda qonunchilikka rioya etilishi hamda davlat organlari mansabdor shaxslarining mashina-traktor parklari, fermer xo‘jaliklari va tadbirkorlik subyektlarining qonuniy faoliyatiga aralashishlariga yo‘l qo‘yilmasligi ustidan qat’iy nazorat o‘rnatilishini ta’minlasin.
16. O‘zbekiston fermer, dehqon xo‘jaliklari va tomorqa yer egalari kengashiga qishloq xo‘jaligi texnikasini yetkazib berish, ta’mirlash hamda mexanizatsiya va servis xizmatlarini ko‘rsatish bo‘yicha shartnoma majburiyatlarining bajarilishi ustidan tizimli monitoring va jamoatchilik nazoratini olib borish, ularning natijalari bo‘yicha fermer, dehqon xo‘jaliklari va tomorqa yer egalari manfaatlarini ko‘zlab sudlarga da’vo arizalari kiritish tavsiya etilsin.
17. O‘zbekiston Respublikasi Tashqi savdo vazirligi Iqtisodiyot vazirligi va Investitsiyalar bo‘yicha davlat qo‘mitasi bilan birgalikda qishloq xo‘jaligi texnikasi va ular ehtiyot qismlari narxlarining jahon kon’yunkturasini o‘rganish va tahlil qilish asosida ikki oy muddatda O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasiga quyidagilar bo‘yicha aniq takliflar kiritsin:
qishloq xo‘jaligi texnikasi uchun import qilinadigan ehtiyot qismlarni bevosita ishlab chiqaruvchilardan xarid qilish tizimini joriy etish;
o‘zaro manfaatli shartlar asosida O‘zbekiston Respublikasiga qishloq xo‘jaligi texnikasining yangi ilg‘or ishlab chiqaruvchilarini jalb qilish.
18. “O‘zagroservis” AJ:
bir oy muddatda O‘zbekiston Respublikasi Moliya vazirligi bilan birgalikda “O‘zagroservis” AJ va uning tashkilotlari xodimlarining ish haqi fondi miqdorini oshirish bo‘yicha aniq choralar ko‘rsin;
ikki oy muddatda O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligi hamda Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi bilan birgalikda real vaqt rejimida mexanizatsiya xizmatlari ko‘rsatishning yagona elektron hisobini yuritish va monitoring qilishni joriy etish choralarini ko‘rsin, bunda ushbu tizimning “O‘zagroservis” AJ uchun ochiq bo‘lishini ta’minlashni nazarda tutsin;
2019-yil 1-yanvariga qadar tegishli huquq va majburiyatlarni “O‘zagroservis” AJga o‘tkazgan holda hududiy “Agroservis MTP” MCHJlarni “O‘zagroservis” AJ tarkibiga qo‘shib yuborishning maqsadga muvofiqligi to‘g‘risidagi masalani ko‘rib chiqsin.
19. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2018-yil 4-yanvardagi PQ–3459-son “Qishloq xo‘jaligining texnik jihozlanish darajasini yanada oshirish borasidagi qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi qarorining 12-bandi o‘z kuchini yo‘qotgan deb hisoblansin.
20. “O‘zagrotexsanoatxolding” AJ manfaatdor vazirliklar va idoralar bilan birgalikda ikki oy muddatda O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasiga:
“O‘zagrotexmash” AJ va “O‘zagrotexsanoatxolding” AJlarning bir-birini takrorlovchi funksiyalari va tuzilmalarini, ularni birlashtirish hamda “O‘zagrolizing” AJni “O‘zagrotexsanoatxolding” AJning tashkiliy tuzilmasidan chiqarish yo‘li bilan optimallashtirish to‘g‘risida;
qonun hujjatlariga mazkur qarordan kelib chiquvchi o‘zgartirish va qo‘shimchalar to‘g‘risida taklif kiritsin.
21. O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi, Xususiylashtirilgan korxonalarga ko‘maklashish va raqobatni rivojlantirish davlat qo‘mitasi, “O‘zagrotexsanoatxolding” AJ, “O‘zagroservis” AJ, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi va viloyat hokimliklari har chorakda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti devonining Islohotlarni huquqiy ta’minlash va huquqni muxofaza qilish faoliyatini muvofiqlashtirish xizmatiga mazkur qarorning ijro holati to‘g‘risida axborot kiritib borsinlar.
22. Mazkur qarorning ijrosini nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasining Bosh vaziri A.N.Aripov, O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokurori O.B.Murodov va O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Davlat maslahatchisining birinchi o‘rinbosari B.M.Mavlonov zimmasiga yuklansin.

О дополнительных мерах по повышению эффективности оказания механизированных и сервисных услуг сельскохозяйственным товаропроизводителям
1557
В стране принимаются комплексные меры по совершенствованию системы оказания механизированных и сервисных услуг сельскохозяйственным товаропроизводителям, способствующие ускоренному развитию сельского хозяйства и обеспечению продовольственной безопасности страны.
Создание в 2016 году единой взаимоувязанной системы производства, реализации и сервисного обслуживания сельскохозяйственной техники и оказания механизированных услуг сельскохозяйственным товаропроизводителям позволило обеспечить техническое и технологическое перевооружение предприятий сельского хозяйства, сервисных предприятий и машинно-тракторных парков организаций АО «Узагросервис».
Вместе с тем проведенный анализ в данной сфере показал, что в системе оказания механизированных и сервисных услуг сельскохозяйственным товаропроизводителям сохраняется ряд системных проблем. В их числе:
первое, итоговые финансовые показатели и неэффективная организация деятельности АО «Узагротехсаноатхолдинг», АО «Узагросервис» и их предприятий, в частности машинно-тракторных парков, требуют незамедлительного принятия мер по совершенствованию деятельности и системы управления в данных организациях;
второе, невовлеченность финансовых ресурсов субъектов предпринимательства в деятельность машинно-тракторных парков отрицательно сказывается на эффективности их развития и модернизации;
третье, ограничение в отношении индивидуальных предпринимателей на осуществление деятельности по предоставлению механизированных и сервисных услуг препятствует ускоренному развитию рынка данных услуг и широкому охвату сельскохозяйственных земель необходимой техникой;
четвертое, низкий уровень заинтересованности органов исполнительной власти на местах в эффективной деятельности организаций, оказывающих механизированные и сервисные услуги, негативно сказывается на их финансовой стабильности;
пятое, вмешательство отдельных должностных лиц в деятельность субъектов предпринимательства, оказывающих механизированные и сервисные услуги, приводит к нарушению гарантий неприкосновенности частной собственности и снижению привлекательности осуществления данной деятельности;
шестое, отсутствие индивидуального подхода при организации агротехнических работ, в том числе исходя из региональной специфики, а также государственной финансовой поддержки в сфере оказания механизированных услуг на землях с низкой урожайностью, является одной из основных причин образования значительной задолженности машинно-тракторных парков;
седьмое, невыполнение должным образом работ по оптимизации цен на сельскохозяйственную технику и запасные части к ним, а также привлечению на взаимовыгодных условиях в страну новых передовых производителей, препятствует развитию рынка механизированных и сервисных услуг, вызывает недовольство сельскохозяйственных товаропроизводителей и снижает эффективность деятельности машинно-тракторных парков.
В целях обеспечения эффективности использования сельскохозяйственной техники, повышения качества и своевременности оказания механизированных и сервисных услуг сельскохозяйственным товаропроизводителям:
1. Строго указать заместителю Премьер-министра Республики Узбекистан – руководителю Комплекса по вопросам развития внешнеторговой деятельности, экспортного потенциала, машиностроения, автомобильной, электротехнической, оборонной, хлопкоперерабатывающей и легкой промышленности, стандартизации продукции Кабинета Министров Республики Узбекистан (Отажонову Н.С.) на необеспечение выполнения пункта 7 постановления Президента Республики Узбекистан от 17 ноября 2016 года № ПП–2658 «О мерах по организации деятельности акционерного общества «Узагротехсаноатхолдинг» в части оптимизации системы машинно-тракторных парков ООО «Автосаноат Агротехсервис» и АО «Узагросервис».
АО «Узагросервис» совместно с АО «Узавтосаноат» и АКБ «Агробанк» в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан проект правительственного решения по оптимизации системы машинно-тракторных парков ООО «Автосаноат Агротехсервис» и АО «Узагросервис», с завершением всех процедур оптимизации в срок до 1 октября 2018 года.
2. Одобрить предложения Министерства экономики, Министерства финансов, Министерства сельского хозяйства, Государственного комитета Республики Узбекистан по содействию приватизированным предприятиям и развитию конкуренции, АО «Узагротехсаноатхолдинг» и АО«Узавтосаноат» о:
выходе с 1 июля 2018 года АО «Узагросервис» из организационной структуры АО «Узагротехсаноатхолдинг»;
передаче долей в уставном фонде АО «Узагросервис», принадлежащих АО «Узагротехсаноатхолдинг», в собственность государства с последующим уменьшением уставного фонда АО «Узагротехсаноатхолдинг» на балансовую стоимость передаваемой доли.
3. Государственному комитету Республики Узбекистан по содействию приватизированным предприятиям и развитию конкуренции совместно с АО «Узагротехсаноатхолдинг» и АО «Узагросервис» в двухмесячный срок обеспечить проведение всех организационных мероприятий, связанных с выходом АО «Узагросервис» из организационной структуры АО «Узагротехсаноатхолдинг».
4. Секретно.
5. Одобрить состав Наблюдательного совета АО «Узагросервис» согласно приложению № 1.
АО «Узагросервис» входит в состав Комплекса по вопросам развития внешнеторговой деятельности, экспортного потенциала, машиностроения, автомобильной, электротехнической, оборонной, хлопкоперерабатывающей и легкой промышленности, стандартизации продукции Кабинета Министров Республики Узбекистан;
генеральный директор АО «Узагросервис» избирается общим собранием акционеров общества, утверждается в должности Кабинетом Министров Республики Узбекистан и приравнивается по статусу к министру;
заместители генерального директора АО «Узагросервис» избираются наблюдательным советом общества, утверждаются в должности Кабинетом Министров Республики Узбекистан и приравниваются по статусу к заместителю министра.
6. АО «Узагросервис» в двухмесячный срок:
совместно с Советом Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятами областей и Государственным комитетом Республики Узбекистан по содействию приватизированным предприятиям и развитию конкуренции провести сплошную инвентаризацию пустующих и неиспользуемых зданий и сооружений организаций АО «Узагросервис» и внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения об их передаче по балансовой стоимости органам государственной власти на местах с соответствующим уменьшением налоговой задолженности организаций перед Государственным бюджетом Республики Узбекистан и государственными целевыми фондами;
совместно с АО «Узагротехсаноатхолдинг», Государственным комитетом Республики Узбекистан по содействию приватизированным предприятиям и развитию конкуренции, коммерческими банками внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения о замене обеспечения обязательств (поручительство, залог имущества), предоставленного АО «Узагротехсаноатхолдинг» и входящими в его состав организациями, по кредитам машинно-тракторных парков.
7. Согласиться с предложением Министерства сельского хозяйства, Министерства финансов Республики Узбекистан, АО «Узагросервис», Совета Министров Республики Каракалпакстан и хокимиятов областей о проведении с 1 ноября 2018 года эксперимента по выбору наиболее эффективной формы управления машинно-тракторными парками (далее – эксперимент) путем:
реализации субъектам предпринимательства 26 машинно-тракторных парков АО «Узагросервис» согласно приложению № 2;
преобразования 3 машинно-тракторных парков АО «Узагросервис» в государственные унитарные предприятия (далее – ГУП «Районный МТП») согласно приложению № 3.
а) реализация машинно-тракторных парков АО «Узагросервис» обеспечивается Советом Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятами областей в срок до 31 декабря 2018 года путем:
оценки имущества и имущественных прав машинно-тракторных парков с покрытием расходов за проведение работ по оценке за счет средств соответствующего машинно-тракторного парка;
объявления и проведения конкурсного отбора наилучших предложений о приобретении одним или несколькими субъектами предпринимательства по рыночной стоимости от пятидесяти одного до ста процентов доли учредителя в уставном фонде соответствующего машинно-тракторного парка;
заключения соответствующего договора между АО «Узагросервис» и субъектами предпринимательства с условием сохранения организационно-правовой формы и основного вида деятельности (оказание механизированных и сервисных услуг) машинно-тракторных парков в течение двух лет с момента приобретения стопроцентной доли в его уставном фонде;
направления всех поступающих средств от реализации доли учредителя в уставном фонде машинно-тракторных парков на погашение задолженности организаций АО «Узагросервис»;
б) в случае нереализации долей учредителей в уставном фонде соответствующих машинно-тракторных парков по оценочной стоимости, АО «Узагросервис» вправе принимать решение по применению механизма поэтапного снижения цен на выставленные для продажи активы в порядке, предусмотренном постановлением Президента Республики Узбекистан от 3 июля 2014 года № ПП–2200 «О дополнительных мерах по реализации объектов государственной собственности субъектам малого бизнеса и частного предпринимательства»;
в) преобразование машинно-тракторных парков АО «Узагросервис» в ГУП «Районный МТП» обеспечивается хокимиятами соответствующих областей в срок до 31 декабря 2018 года путем:
передачи по балансовой стоимости соответствующим хокимиятам районов доли в уставном фонде машинно-тракторных парков, с последующим их преобразованием в ГУП «Районный МТП»;
уменьшения доли государства в уставном фонде АО «Узагросервис» на балансовую стоимость доли, передаваемой хокимиятам районов;
утверждения уставов ГУП «Районный МТП» соответствующими хокимиятами районов, а также укомплектования их квалифицированными кадрами;
г) реализованные субъектам предпринимательства машинно-тракторные парки, а также ГУП «Районный МТП» являются соответственно правопреемниками по всем правам и обязательствам реализуемых и преобразуемых машинно-тракторных парков АО «Узагросервис»;
д) хокимият соответствующего района является учредителем ГУП «Районный МТП» и несет субсидиарную ответственность по обязательствам данного предприятия при недостаточности его имущества;
е) на реализованные субъектам предпринимательства машинно-тракторные парки и ГУП «Районный МТП» распространяются все таможенные, налоговые льготы и преференции, установленные пунктом 14 постановления Президента Республики Узбекистан от 17 ноября 2016 года № ПП–2658 «О мерах по организации деятельности акционерного общества «Узагротехсаноатхолдинг» для организаций АО «Узагротехмаш» и АО «Узагросервис», с направлением высвобождаемых средств на погашение задолженности.
9. Возложить на Председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан и хокимов областей персональную ответственность за успешное проведение эксперимента.
10. Утвердить целевые параметры поставки сельскохозяйственной техники ГУП «Районный МТП» в 2019 году согласно приложению № 4.
11. Секретно.
12. Рекомендовать организациям, участвующим в эксперименте, обеспечить:
расширение перечня оказываемых механизированных и сервисных услуг машинно-тракторными парками, в том числе налаживание оказания сервисных услуг грузовым и легковым автотранспортным средствам, а также другим видам техники;
привлечение инвесторов в деятельность машинно-тракторных парков, в том числе путем предоставления им в аренду помещений, зданий и сооружений, а также совместного ведения предпринимательской деятельности на территории машинно-тракторного парка;
модернизацию оборудования соответствующих машинно-тракторных парков, а также приобретение новых современных видов оборудования, необходимого для оказания механизированных и сервисных услуг.
в срок до 1 января 2020 года внести по итогам проведенного эксперимента обоснованное предложение о применении наиболее эффективной формы организации управления машинно-тракторными парками;
при формировании Государственного бюджета Республики Узбекистан на 2020 год предусмотреть выделение субсидий на приобретение сельскохозяйственной техники для машинно-тракторных парков АО «Узагросервис», обслуживающих земли с низкой урожайностью.
14. Разрешить с 1 июля 2018 года индивидуальным предпринимателям осуществлять деятельность по оказанию механизированных и сервисных услуг сельскохозяйственным товаропроизводителям.
Рекомендовать Торгово-промышленной палате Республики Узбекистан и Совету фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель Узбекистана провести широкие разъяснительные работы по привлечению сельского населения в деятельность по оказанию механизированных и сервисных услуг сельскохозяйственным товаропроизводителям, а также оказывать им практическое содействие в организации своей деятельности.
15. Генеральной прокуратуре Республики Узбекистан обеспечить строгий надзор за соблюдением законодательства при проведении эксперимента и недопущением вмешательства должностных лиц государственных органов в деятельность машинно-тракторных парков, фермерских хозяйств и субъектов предпринимательства.
16. Рекомендовать Совету фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель Узбекистана осуществлять системный мониторинг и общественный контроль за исполнением договорных обязательств по поставке, ремонту сельскохозяйственной техники и оказанию механизированных и сервисных услуг, по результатам которых вносить в суды исковые заявления в интересах фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель.
17. Министерству внешней торговли совместно с Министерством экономики, Министерством финансов и Государственным комитетом Республики Узбекистан по инвестициям на основании изучения и анализа мировой конъюнктуры цен на сельскохозяйственную технику и запасные части к ним в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан конкретные предложения по:
внедрению системы приобретения импортных запасных частей к сельскохозяйственной технике непосредственно у производителей;
привлечению на взаимовыгодных условиях в Республику Узбекистан новых передовых производителей сельскохозяйственной техники.
18. АО «Узагросервис»:
в месячный срок совместно с Министерством финансов Республики Узбекистан принять конкретные меры по повышению размера фонда оплаты труда работников АО «Узагросервис» и его организаций;
в двухмесячный срок совместно с Министерством сельского хозяйства и Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан принять меры по ведению единого электронного учета и мониторинга оказания механизированных услуг в режиме реального времени, предусмотрев при этом обеспечение доступа к нему АО «Узагросервис»;
в срок до 1 января 2019 года рассмотреть вопрос о целесообразности присоединения территориальных ООО «Агросервис МТП» к АО «Узагросервис» с передачей соответствующих прав и обязательств АО «Узагросервис».
19. Признать утратившим силу пункт 12 постановления Президента Республики Узбекистан от 4 января 2018 года № ПП–3459 «О дополнительных мерах по дальнейшему повышению технической оснащенности сельского хозяйства».
20. АО «Узагротехсаноатхолдинг» совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения об:
оптимизации дублирующих функций и структур АО «Узагротехмаш» и АО «Узагротехсаноатхолдинг» путем их объединения, а также выхода АО «Узагролизинг» из организационной структуры АО «Узагротехсаноатхолдинг»;
21. Кабинету Министров, Государственному комитету Республики Узбекистан по содействию приватизированным предприятиям и развитию конкуренции, АО «Узагротехсаноатхолдинг», АО «Узагросервис», Совету Министров Республики Каракалпакстан и хокимиятам областей ежеквартально вносить в Службу правового сопровождения реформ и координации правоохранительной деятельности аппарата Президента Республики Узбекистан информацию о ходе исполнения настоящего постановления.
22. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н., Генерального прокурора Республики Узбекистан Муродова О.Б. и первого заместителя Государственного советника Президента Республики Узбекистан Мавлонова Б.М.