Prokuratura organlari xodimlari va faxriylariga
Avvalo, siz, aziz qonun posbonlarini 8 yanvar – O‘zbekiston Respublikasi prokuratura organlari xodimlari kuni bilan chin qalbimdan samimiy muborakbod etaman.
Barchamiz yaxshi tushunamizki, bugungi kunda Yangi O‘zbekistonni barpo etish yo‘lida amalga oshirayotgan barcha islohotlarimizda qonun ustuvorligini ta’minlash hal qiluvchi ahamiyat kasb etmoqda.
Qonun hukmron bo‘lgan jamiyatda albatta adolat, siyosiy-ijtimoiy barqarorlik, iqtisodiy o‘sish va yuksalish bo‘ladi, inson qadri, huquq va manfaatlari ta’minlanadi.
Bunday muhim maqsadlarga erishishda prokuratura organlari va ushbu tizimda xizmat qilayotgan, o‘z kasbi va burchiga sodiq, vatanparvar insonlarning roli katta ekanini bugun alohida ta’kidlashimiz o‘rinlidir.
Sizlarga ma’lumki, so‘nggi yillarda prokuratura sohasini tubdan isloh etish, bu borada ochiqlik va adolatga asoslangan, fuqarolar va jamiyat manfaatiga xizmat qiladigan, xalqparvar qarorlar qabul qilish, o‘z nazariy va amaliy maktabiga, fidoyi va professional xodimlar korpusiga ega bo‘lgan tizimni shakllantirish bo‘yicha ulkan ishlarni amalga oshirmoqdamiz.
El-yurtimizning Konstitutsiyamizda mustahkamlangan huquq va erkinliklarini ishonchli himoya qilishda, qonuniylikni ta’minlash, jinoyatchilikning oldini olishda prokuratura organlarining ahamiyati tobora ortib bormoqda.
Ayniqsa, xalq bilan ochiq muloqot qilish, aholi muammolarini chuqur o‘rganish va hal etish, inson huquq va erkinliklarini muhofaza qilish soha xodimlarining eng asosiy va kundalik vazifasiga aylandi.
Prokuraturaning qonunlar ijrosi ustidan nazorat olib borish faoliyati tubdan o‘zgartirildi. Ilgari qonun buzilishi holatlarini aniqlash va jazolashga asosiy o‘rin berilgan bo‘lsa, endi asosiy e’tibor bunday holatlarning oldini olish, mavjud muammolarni bartaraf etishga qaratilmoqda.
Eng muhimi, prokuratura tizimi ham, odamlarimizning unga nisbatan munosabati ham o‘zgarmoqda. Bugungi kunda el-yurtimiz prokuratura timsolida “jazolovchi idorani” emas, balki aholi va tadbirkorlarning buzilgan huquqlarini tiklashga ko‘maklashadigan, ularning dardiga sherik, madadkor bo‘lishga harakat qiladigan xalqparvar tuzilmani ko‘rmoqda.
Buni keyingi yetti yilda prokuratura organlari tomonidan 2 millionga yaqin murojaat ijobiy hal etilib, 300 mingdan ortiq fuqaroning buzilgan huquqlari tiklangani, 148 mingga yaqin tadbirkorning muammolariga yechim topilgani ham tasdiqlaydi.
Kadrlar malakasini oshirish, shuningdek, tergov hamda huquqni muhofaza qilish bo‘yicha mutaxassislar tayyorlash tizimini sifat jihatidan yangi bosqichga ko‘tarish maqsadida Bosh prokuratura akademiyasi negizida O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasi tashkil etildi.
Bugungi kunda tadbirkorlik va investitsiya, qurilish yo‘nalishlarida, yer resurslaridan foydalanishda qonun buzilishining oldini olish, xotin-qizlar va yoshlar huquqlarini ta’minlash hamda ularni tazyiq va zo‘ravonlikdan himoya qilish, yoqilg‘i-energetika va ekologiya, madaniy meros va sport sohalarida qonun ustuvorligini ta’minlashga qaratilgan samarali prokuror nazorati tizimi yo‘lga qo‘yildi va o‘z ijobiy natijalarini bermoqda.
Bosh prokuratura huzuridagi Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish departamenti tomonidan o‘tgan davrda 53 mingdan ziyod huquqbuzarlik va jinoyatga chek qo‘yildi, davlat va jamiyat manfaatlariga yetkazilgan 4,7 trillion so‘m zarar undirildi, 15 mingdan ortiq shaxsning faoliyatiga qonuniy tus berilib, ularning tadbirkor sifatida ro‘yxatdan o‘tishi ta’minlandi.
Prokuratura huzurida Majburiy ijro byurosining tashkil etilishi ijro ishini yuritish bo‘yicha mavjud tartibsizliklarga barham berib, qat’iy intizom o‘rnatishga imkon yaratdi. Birgina o‘tgan yil davomida 36 trillion so‘mlik sud hujjatlarining ijrosi ta’minlandi.
Mamlakatimizda “Qonun – ustuvor, jinoyatga jazo muqarrar” degan ezgu tamoyil asosida qonuniylikni ta’minlash borasidagi ishlarimiz hal qiluvchi bosqichga kirayotgan hozirgi vaqtda har bir prokuratura xodimi bir haqiqatni chuqur anglab yetishi zarur. Qachon odamlarimiz hayotida xotirjamlik, ro‘zg‘orida farovonlik va halovat bo‘ladi, qachon ularda ertangi kunga ishonch ortadi? Qachonki, yurtimizda qonunlar qog‘ozda emas, balki amalda qat’iy bajarilgan, islohotlar har bir xonadon, har bir mahallaga kirib, yurtdoshlarimiz ularning amaliy samarasini o‘z kundalik hayotida his etgan taqdirda bu maqsadga to‘la erishish mumkin.
Xalqimizning og‘irini yengil qilish, yangi ish o‘rinlari yaratish, kambag‘allikka qarshi kurashishga qaratilgan dasturlarimiz ijrosini izchil tashkil etish, atrof-muhit, tabiiy boyliklar va madaniy merosimizni ko‘z qorachig‘idek asrash, tibbiyot, ta’lim kabi sohalardagi islohotlarimizni davom ettirish va bu borada qonun buzilishiga murosasiz bo‘lish – prokuratura xodimlarining konstitutsiyaviy burchi va eng asosiy vazifasidir. Buni hech kim unutmasligi kerak. Aminmanki, yurtimizda korrupsiya illatiga qarshi kurashish jarayoni umumxalq harakatiga aylanayotgan bugungi kunda prokuratura xodimlari alohida jonbozlik ko‘rsatib, o‘z tashabbuslari bilan barchaga namuna bo‘ladilar.
Ana shu maqsadlarda prokuratura organlari faoliyatiga ilg‘or ish uslublarini va raqamli texnologiyalarni keng joriy etish, qonunlar ijrosi ustidan nazorat mexanizmlarini muntazam takomillashtirish, jinoyatchilikka qarshi kurashish va tergov ishiga zamonaviy ilm-fan hamda amaliyot yutuqlarini tatbiq etish, xodimlarning bilim darajasi va ma’naviy-ma’rifiy saviyasini oshirish, ularning fidokorona mehnatini munosib qadrlash kelgusida ham e’tiborimiz markazida bo‘ladi.
Ishonchim komil, prokuratura xodimlari qonun himoyasi – bu xalq va Vatan himoyasi kabi muqaddas burch ekanini chuqur anglab, zimmalaridagi g‘oyat mas’uliyatli va sharafli vazifani bundan buyon ham samarali ado etadilar.
Sizlarni kasb bayramingiz bilan yana bir bor chin dildan qutlab, barchangizga mustahkam sog‘liq, baxt va omad, xonadonlaringizga fayzu baraka, qonun va adolat ustuvorligini ta’minlash yo‘lidagi ishlaringizda ulkan zafarlar tilayman.

Уважаемые работники прокуратуры!
Искренне, от всего сердца поздравляю вас, наших стражей закона, с Днем работников органов прокуратуры Республики Узбекистан – 8 января.
Все мы хорошо понимаем, что сегодня во всех наших реформах на пути строительства Нового Узбекистана решающее значение имеет обеспечение верховенства закона.
В обществе, где правит закон, всегда будут справедливость, общественно-политическая стабильность, экономический рост и развитие, будут обеспечены защита прав, интересов и достоинства человека.
В этот день следует особо отметить большую роль в достижении таких важных целей органов прокуратуры и их служащих, настоящих патриотов, верных профессии и долгу.
Как известно, в последние годы мы проводим большую работу по кардинальному реформированию прокуратуры, созданию системы, основанной на открытости и справедливости, которая служит интересам граждан и общества, принимает гуманные решения, имеет свою теоретическую и практическую школу, корпус самоотверженных и профессиональных кадров.
Все более возрастает значение органов прокуратуры в надежной защите закрепленных в Конституции страны прав и свобод людей, обеспечении законности и предупреждении преступности.
Особенно открытый диалог с народом, глубокое изучение и решение проблем населения, защита прав и свобод человека стали основными и повседневными задачами работников сферы.
Кардинально усовершенствована деятельность органов прокуратуры по надзору за исполнением законов. Если прежде основное значение придавалось выявлению фактов нарушения закона и применению мер наказания, то теперь в первую очередь – их предотвращению и устранению существующих проблем.
Самое важное, с изменениями в системе прокуратуры меняется и отношение к ней людей. Сегодня наши граждане видят в прокуратуре не карательный орган, а народную структуру, способствующую восстановлению нарушенных прав населения и предпринимателей, которая стремится всегда помочь и поддержать.
Это подтверждается тем, что за последние семь лет органами прокуратуры было положительно решено около 2 миллионов обращений, восстановлены нарушенные права более 300 тысяч граждан, разрешено около 148 тысяч проблем предпринимателей.
В целях повышения квалификации кадров, выведения на качественно новый уровень системы подготовки специалистов для следственных и правоохранительных органов на базе Академии Генеральной прокуратуры создана Правоохранительная академия Республики Узбекистан.
В настоящее время налажена система эффективного прокурорского надзора, направленная на предупреждение правонарушений в сферах предпринимательства, инвестиций, строительства, использования земельных ресурсов, обеспечение прав женщин и молодежи, их защиту от притеснений и насилия, верховенства закона в топливно-энергетической отрасли, в области экологии, культурного наследия, спорта, которая дает свои положительные результаты.
Департаментом по борьбе с экономическими преступлениями при Генеральной прокуратуре за прошедший период пресечено более 53 тысяч правонарушений и преступлений, возмещено 4,7 триллиона сумов ущерба, причиненного государству и обществу, деятельности свыше 15 тысяч лиц был придан правовой статус и обеспечена их официальная регистрация в качестве предпринимателей.
Создание при прокуратуре Бюро принудительного исполнения позволило навести порядок и установить строгую дисциплину в исполнительном производстве. Только за минувший год было обеспечено исполнение судебных актов на 36 триллионов сумов.
В настоящее время наши усилия по обеспечению законности в стране на основе благородных принципов верховенства закона и неотвратимости наказания выходят на решающий этап, и каждый работник прокуратуры должен глубоко понимать одну неоспоримую истину. Только тогда наш народ будет жить спокойно и в семьях воцарятся мир и благополучие, появится уверенность в завтрашнем дне, когда в нашей стране будут строго соблюдаться законы – не на бумаге, а на деле, и эта цель полностью достижима, если реформы затронут каждый дом, каждую махаллю, наши соотечественники ощутят их практический результат в своей повседневной жизни.
Быть непримиримыми поборниками закона, делать все, чтобы жизнь нашего народа стала легче, создавать новые рабочие места, организовать последовательную реализацию программ, направленных на борьбу с бедностью, обеспечить надежную защиту окружающей среды, наших природных богатств и культурного наследия, продолжение реформ в таких сферах, как медицина, образование – это конституционный долг и основная задача сотрудников органов прокуратуры. Никто не вправе об этом забывать. Убежден, что сегодня, когда противодействие коррупции в нашей стране становится общенациональным движением, работники органов прокуратуры проявят особую решимость и своими инициативами послужат примером для всех.
Поэтому в центре нашего внимания и впредь будут находиться широкое внедрение в деятельность органов прокуратуры передовых методов и цифровых технологий, регулярное совершенствование механизмов надзора за исполнением законов, применение современных научных и практических достижений в борьбе с преступностью и следственных действиях, повышение знаний и духовно-нравственного уровня работников, достойная оценка их самоотверженного труда.
Уверен, что сотрудники органов прокуратуры, глубоко осознавая, что защита закона является священным долгом, как и защита народа и Родины, будут и впредь эффективно выполнять возложенную на них чрезвычайно ответственную и почетную задачу.
Еще раз искренне поздравляю всех вас с профессиональным праздником и желаю здоровья, счастья и благополучия, больших успехов на пути обеспечения верховенства закона и справедливости.