Oʻzbekiston-Pokiston strategik sheriklik va koʻp qirrali hamkorlik munosabatlarini yanada rivojlantirishning dolzarb masalalari muhokama qilindi.
Pokiston Bosh vaziri oʻtgan yil iyul oyida Oʻzbekistonga amalga oshirgan tashrifda erishilgan kelishuvlarni amalga oshirishning ilk natijalari mamnuniyat bilan qayd etildi.
Jumladan, oʻtgan yil yakunida ikki tomonlama tovar ayirboshlash hajmi 1,5 barobar ortdi, bir yilda 40 dan ortiq qoʻshma korxona tashkil etildi.
Mamlakatimizning turli hududlarida farmatsevtika preparatlari, kimyoviy tovarlar va toʻqimachilik mahsulotlarini ishlab chiqarish boʻyicha kooperatsiya loyihalari amalga oshirilmoqda. Sanoat, taʼlim va kino sohalarida qator muhim loyihalar ishlab chiqilmoqda.
Hududlararo aloqalar ham kengaymoqda – shu kunlarda Panjob viloyati gubernatori Sarvar Choudri boshchiligidagi delegatsiya mamlakatimizda boʻlib turibdi.
Uchrashuvda ishbilarmonlarning qoʻshma tashabbuslari va istiqbolli investitsiya loyihalarini qoʻllab-quvvatlash, bank-moliya sohasida hamkorlikni yoʻlga qoʻyish masalalariga alohida eʼtibor qaratildi.
Mintaqaviy ahamiyatga molik masalalar, shu jumladan Afgʻonistondagi vaziyat yuzasidan fikr almashildi.
“Termiz – Mozori Sharif – Kobul – Peshovar” temir yoʻlini qurish loyihasini ilgari surish borasidagi amaliy ishlarni davom ettirish toʻgʻrisida kelishuvga erishildi.
Oliy va yuqori darajalardagi boʻlajak muloqotlar rejasi ham koʻrib chiqildi.
Oʻzbekiston Prezidenti va Pokiston Bosh vazirining uchrashuvi har doimgidek ochiq, ishchan va doʻstona ruhda oʻtdi.

5 февраля, в ходе второго дня программы пребывания в городе Пекине Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев встретился с Премьер-министром Исламской Республики Пакистан Имраном Ханом.
Были обсуждены актуальные вопросы дальнейшего развития узбекско-пакистанских отношений стратегического партнерства и многопланового сотрудничества.
С удовлетворением отмечены первые результаты реализации договоренностей, достигнутых в ходе визита Премьер-министра Пакистана в Узбекистан в июле прошлого года.
Так, двусторонний товарооборот по итогам прошлого года вырос в 1,5 раза, за год создано свыше 40 совместных предприятий.
В разных регионах нашей страны осуществляются проекты кооперации по выпуску фармацевтических препаратов, химических товаров и текстильной продукции. Прорабатывается ряд важных проектов в области промышленности, образования и кино.
Расширяются межрегиональные контакты – в эти дни в нашей стране пребывает делегация провинции Пенджаб во главе с губернатором Сарваром Чоудри.
В ходе встречи особое внимание уделено поддержке совместных деловых инициатив и перспективных инвестиционных проектов, налаживанию сотрудничества в банковско-финансовой сфере.
Состоялся обмен мнениями по вопросам региональной повестки, в том числе по ситуации в Афганистане.
Достигнута договоренность о продолжении практической работы по продвижению проекта строительства железной дороги «Термез – Мазари-Шариф – Кабул – Пешавар».
Был также рассмотрен график предстоящих контактов на высшем и высоком уровнях.
Встреча Президента Узбекистана и Премьер-министра Пакистана прошла в традиционно открытой, деловой и дружеской атмосфере.