Taniqli adabiyotshunos olim, o‘zbek adabiy tanqidchiligining yetakchi namoyandalaridan biri, O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi akademigi Baxtiyor Nazarov 77 yoshida vafot etdi.
B.Nazarov 1945 yil 17 sentyabrda Toshkent shahrida tug‘ildi. 1966 yili Toshkent davlat universitetini (hozirgi O‘zbekiston Milliy universiteti) tugatib, mehnat faoliyatini maktab o‘qituvchiligidan boshladi, keyinchalik O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Til va adabiyot instituti (hozirgi O‘zbek tili, adabiyoti va folklori instituti) aspiranturasida ta’lim oldi. Dastlab nomzodlik, so‘ngra doktorlik dissertatsiyalarini himoya qildi. 2000 yilda O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi akademigi etib saylandi.
Iste’dodli olim o‘zining 55 yillik ilmiy pedagogik faoliyati davomida O‘zbekiston ensiklopediyasi tahririyati muharriri, Fanlar akademiyasi prezidenti maslahatchisi, bosh ilmiy xodimi, Fanlar akademiyasi Til va adabiyot instituti kichik, katta ilmiy xodimi, bo‘lim mudiri, ilmiy kotibi, direktori, Fanlar akademiyasi ijtimoiy-gumanitar fanlar bo‘limi ilmiy kotibi, bosh ilmiy kotib o‘rinbosari, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining davlat maslahatchisi, Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirining birinchi o‘rinbosari lavozimlarida samarali mehnat qildi.
O‘zbek adabiy tanqidchiligining ilmiy asoslarini yaratish bo‘yicha fundamental tadqiqotlar olib borib, sohada yuqori malakali kadrlar tayyorlashga munosib hissa qo‘shdi. Xususan, uning rahbarligida 10 nafar fan doktori va 20 dan ziyod fan nomzodlari tayyorlangan.
B.Nazarovning XX asr o‘zbek adabiyoti va hozirgi adabiy jarayonga oid ilmiy ishlari, darsliklari, o‘nlab monografiya va risolalari, 200 dan ortiq ilmiy maqolalari zamonaviy o‘zbek adabiyotining badiiy saviyasini baholashda o‘ziga xos o‘rin tutadi.
Akademik B.Nazarovning mamlakatimiz ilm-fanini rivojlantirish borasidagi xizmatlari davlatimiz tomonidan munosib taqdirlandi. U “O‘zbekiston Respublikasi fan arbobi” faxriy unvoniga sazovor bo‘lgan edi.

В возрасте 77 лет скончался известный литературовед, один из ведущих представителей узбекской литературной критики, академик Академии наук Республики Узбекистан Бахтиёр Назаров.
Б.Назаров родился 17 сентября 1945 года в городе Ташкенте. В 1966 году он окончил Ташкентский государственный университет (ныне – Национальный университет Узбекистана) и начал свою трудовую деятельность школьным учителем, затем обучался в аспирантуре Института языка и литературы Академии наук Республики Узбекистан (ныне – Институт узбекского языка, литературы и фольклора). Защитил кандидатскую, затем докторскую диссертации. В 2000 году был избран академиком Академии наук Республики Узбекистан.
Талантливый ученый в течение своей 55-летней научно-педагогической деятельности плодотворно трудился на должностях редактора редакции энциклопедии Узбекистана, советника президента Академии наук, главного научного сотрудника, младшего, старшего научного сотрудника, заведующего отделом, ученого секретаря, директора Института языка и литературы, ученого секретаря отдела общественно-гуманитарных наук, заместителя главного ученого секретаря Академии наук, государственного советника Президента Республики Узбекистан, первого заместителя министра высшего и среднего специального образования.
Он проводил фундаментальные исследования по созданию научных основ узбекской литературной критики, внес достойный вклад в подготовку высококвалифицированных кадров. В частности, под его руководством было подготовлено 10 докторов наук и более 20 кандидатов наук.
Научные труды Б.Назарова об узбекской литературе XX века и современном литературном процессе, его учебники, десятки монографий и брошюр, более 200 научных статей занимают уникальное место в оценке художественного уровня современной узбекской литературы.
Заслуги академика Б.Назарова в развитии отечественной науки были достойно оценены государством. Ему было присвоено почетное звание «Заслуженный деятель науки Республики Узбекистан».
Память об известном ученом, заботливом наставнике, скромном человеке Бахтиёре Назарове навсегда сохранится в наших сердцах.