Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida 15 yanvar kuni mahallabay ishlashning yangi tizimini yo‘lga qo‘yish va aholi bandligini ta’minlash bo‘yicha 2022 yildagi ustuvor vazifalarga bag‘ishlangan videoselektor yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Faol islohotlar, tadbirkorlikni rivojlantirish va mahallabay ishlash natijasida o‘tgan yili mamlakatimizda yalpi ichki mahsulot 7,4 foizga o‘sdi. Hududlarda 100 mingta yangi tadbirkor ish boshladi. O‘zini o‘zi band qilganlar soni 700 mingga ko‘payib, 1,2 millionga yetdi.
– 2022 yilni Inson qadrini ulug‘lash va faol mahalla yili, deb e’lon qildik. Shu bois bu yil barcha mahallalarda tub o‘zgarishlar bo‘lishi kerak, – dedi davlatimiz rahbari.
Yangi yildan 9 ming 309 nafar “hokim yordamchilari” ish boshladi. Ushbu tizimga mas’ul bo‘lgan Mahallabay ishlash va tadbirkorlikni rivojlantirish agentligi faoliyati tashkil etilib, barcha masalalar hal qilib berildi.
Yig‘ilishda mahallabay ishlash tizimini tashkil etish uchun amalga oshirilishi lozim bo‘lgan navbatdagi chora-tadbirlar muhokama qilindi.
Xususan, mutasaddilar mahallada hokim yordamchilari faoliyatini tashkil etib, kambag‘allikni qisqartirish va tadbirkorlikni rivojlantirishga shaxsan mas’ul bo‘lishi ko‘rsatib o‘tildi.
Hokim yordamchilari “temir”, “ayollar” va “yoshlar” daftarlari doirasida o‘z mahallalarida o‘rganishlar o‘tkazib, ijtimoiy reyestrni qaytadan yangilashi lozimligi ta’kidlandi.
Bunda, eng avvalo, ishlash imkoniyati va xohishi bor, lekin sharoiti og‘ir oilalarni o‘qitish va o‘z ishini boshlashi uchun imtiyozli kredit, subsidiya yoki dehqon xo‘jaligi uchun ularga yer maydonlari ajratish yo‘lga qo‘yiladi.
– Aholini o‘qitish va tadbirkorlikka jalb qilishga katta hajmda kredit va subsidiyalar ajratilmoqda. Lekin, joylarda aksariyat odamlar ulardan bexabar desak, bu ham haqiqat, – dedi Prezident. – Shuning uchun hokim yordamchilari aholi bilan har kuni ishlab, ularga mavjud sharoitlarni yetkazishi, tadbirkorlik va dehqonchilikka o‘rgatish orqali kambag‘allikdan chiqarishi lozim.
Ushbu maqsadlar uchun joriy yilda 10 trillion so‘m imtiyozli kredit va 2,5 trillion so‘m subsidiya (har bir mahallaga o‘rtacha 1,3 milliard so‘m) ajratilishi ma’lum qilindi.
Bu borada mahallada tadbirkorlik va dehqonchilikni rivojlantirish uchun oilalarni zarur asbob-uskunalar va ish qurollari bilan ta’minlashga alohida e’tibor qaratish zarurligi qayd etildi.
Joriy yil dehqonchilik uchun ajratilayotgan 80 ming gektar ekin maydoni ham birinchi navbatda yuqorida qayd etilgan toifadagi oilalarga beriladi. Shu orqali 500 ming aholini doimiy daromad manbai bilan ta’minlash mumkin.
Mutasaddilar oldiga ekin yerlarini ajratish ishlarini tanqidiy muhokama qilib borish, aholini parrandachilik, qo‘y-echkichilik, quyonchilik, baliqchilik, asalarichilik bilan band qilish uchun yetakchi tadbirkorlarni jalb etish, mavjud imkoniyatlarni o‘rganib, tadbirkorlar ishtirokida mahallalarni inkubator bilan ta’minlash, yetishtirilgan qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini kafolatli sotib olish tizimini tashkil etish vazifasi qo‘yildi.
– Bir narsani hamma aniq tushunib olishi zarur. Hokim yordamchilari – Prezidentning mahalladagi vakillari hisoblanadi. Ularning asosiy vazifasi – o‘z mahallasida tadbirkorlikni rivojlantirish, ish o‘rni yaratish,  kambag‘allikni qisqartirish va oilalar daromadini ko‘paytirishdan iborat.
Buning uchun hokim yordamchilari har qanday byurokratiyadan xoli bo‘lishi, hech qaysi hokim yoki rahbar ularni majlislarga chaqirmasligi, turli hisobotlar bilan “ko‘mib tashlamasligi” lozim. Ular uchun faqat sharoit yaratib berishi kerak, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Yig‘ilishda aholi murojaatlari orqali joylardagi vaziyat o‘rganilib, mahallalar qiyofasi va ijtimoiy muhitini yaxshilashga alohida e’tibor qaratish lozimligi ko‘rsatib o‘tildi.
Bu ishlar, avvalo, iqtisodiy va ijtimoiy ahvoli nisbatan og‘ir bo‘lgan mahallalardan boshlanadi.
Shu munosabat bilan ushbu mahallalarda infratuzilmani yaxshilash, ichimlik suvi tarmoqlarini, bog‘cha, maktab, tibbiyot muassasalari, madaniyat markazlarini ta’mirlash va qurish, bir so‘z bilan aytganda, odamlarni rozi qilishga ustuvor ahamiyat berish lozimligi qayd etildi.
Yig‘ilishda tarmoq va hududlar rahbarlari yangicha tizimda ishlash yuzasidan rejalarini bayon qildi.

Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 15 января состоялось видеоселекторное совещание, посвященное приоритетным задачам организации новой системы работы “махаллабай” и обеспечения занятости населения в 2022 году.
В результате активных реформ, развития предпринимательства и работы в разрезе махаллей в прошлом году валовой внутренний продукт нашей страны вырос на 7,4 процента. В регионах начали деятельность 100 тысяч новых предпринимателей. Число самозанятых увеличилось на 700 тысяч и достигло 1,2 миллиона человек.
— Мы объявили 2022 год Годом обеспечения интересов человека  и развития махалли. Поэтому в этом году должны произойти коренные изменения во всех махаллях, — сказал глава государства.
С начала года к работе приступили 9 309 помощников хокимов. Налажена деятельность ответственного за данную систему Агентства по работе махаллабай и развитию предпринимательства, решены все организационные вопросы.
На совещании обсуждены дальнейшие меры, которые необходимо принять для создания системы работы «махаллабай».
В частности, указано на персональную ответственность соответствующих ответственных лиц за организацию деятельности помощников хокимов, сокращение бедности и развитие предпринимательства в махаллях.
Отмечалось, что помощники хокимов должны провести в своих махаллях изучения в рамках «железной», «женской» и «молодежной» тетрадей и актуализировать данные социального реестра.
Затем будет организована работа по обучению семей, желающих заниматься собственным делом, но не имеющих достаточных условий для этого, выделению им льготных кредитов, субсидий или земельных участков для дехканским хозяйством.
— На обучение и предпринимательскую деятельность населения выделяются значительные кредиты и субсидии. Однако следует признать, что многим жителям на местах о них неизвестно, — сказал Президент. — Поэтому помощники хокимов должны каждый день работать с населением, доводить до граждан существующие условия, выводить из бедности, обучая предпринимательству и сельскому хозяйству.
На эти цели в текущем году будет выделено 10 триллионов сумов льготных кредитов и 2,5 триллиона сумов субсидий (в среднем по 1,3 миллиарда сумов на каждую махаллю).
Подчеркнуто, что особое внимание следует уделить обеспечению семей необходимой техникой и рабочими инструментами для развития предпринимательства и сельского хозяйства в махаллях.
Запланированные к выделению в этом году 80 тысяч гектаров посевных земель будут предоставляться в первую очередь семьям вышеуказанной категории. За счет этого можно будет обеспечить постоянным источником дохода 500 тысяч человек.
Ответственным лицам поручено проводить критическое обсуждение работы по выделению посевных земель, привлечь ведущих предпринимателей для занятия населением птицеводством, овцеводством, козоводством, кролиководством, рыбоводством и пчеловодством, с участием предпринимателей обеспечить махалли инкубаторами, создать систему гарантированного закупа заготовленной сельхозпродукции.
— Все должны для себя понять: помощники хокима являются представителями Президента в махалле. Их главная задача – развивать предпринимательство, создавать рабочие места, сокращать бедность и увеличивать доходы семей в своей махаллей.
Для этого необходимо, чтобы помощники хокима были свободны от всякой бюрократии, ни один хоким или руководитель не должен вызывать их на собрания, «загружать» различными отчетами. Нужно лишь создать им условия, — сказал Шавкат Мирзиёев.
На совещании также поставлена задача изучить на основе обращений населения ситуацию на местах и уделить особое внимание улучшению облика и социальной обстановки махаллей.
Эта работа начнется, прежде всего, с махаллей с относительно тяжелой экономической и социальной ситуацией.
В связи с этим было отмечено, что первоочередное внимание следует уделить улучшению инфраструктуры в таких махаллях, ремонту и строительству сетей питьевого водоснабжения, детских садов, школ, медицинских учреждений, центров культуры, словом, повышению уровня и качества жизни людей.