Qurolli Kuchlarimiz xizmatchilari va faxriylari!
Avvalo, o‘z hayotini ona yurtimizni himoya qilishdek ulug‘ va olijanob ishga bag‘ishlagan siz, azizlarni, sizlarning timsolingizda ko‘pmillatli butun xalqimizni O‘zbekiston Respublikasi Qurolli Kuchlari tashkil etilganining 30 yilligi va Vatan himoyachilari kuni bilan chin qalbimdan samimiy muborakbod etaman.
Mana shu qutlug‘ ayyomda jonajon Vatanimizga sadoqat, azmu shijoat kabi el-yurtimizga xos yuksak fazilatlarning qadr-qimmati va ahamiyatini, ular hayotimizda tobora mustahkam o‘rin egallab borayotganini yanada teran anglaymiz va o‘zining jangovar faoliyati bilan buni amalda isbotlab kelayotgan sizdek g‘oyat olijanob kasb egalarini sharaflaymiz.
Shu bilan birga, jangovar burchini ado etishda mardlarcha halok bo‘lgan fidoyi harbiy xizmatchilarimizning nurli va so‘nmas xotirasiga chuqur hurmat bajo keltiramiz.
Istiqlol davrida O‘zbekiston armiyasi juda murakkab va sharafli yo‘lni bosib o‘tdi. Yosh davlatimizning o‘ta og‘ir shakllanish yillarida aynan Qurolli Kuchlarimiz mamlakatimiz mustaqilligi, xalqimizning tinch hayoti va farovonligini ta’minlash, demokratik islohotlarni muvaffaqiyatli amalga oshirishning ishonchli kafolati bo‘lib xizmat qilganini barchamiz yaxshi bilamiz va yuksak qadrlaymiz.
Keyingi yillarda amalga oshirgan tub islohotlarimiz tufayli tarixan qisqa davrda O‘zbekiston Respublikasi suvereniteti va hududiy yaxlitligini, sarhadlarimiz daxlsizligini ishonchli himoya qilishga qodir bo‘lgan, tezkor va ixcham milliy armiyani tashkil etishga erishmoqdamiz.
Ana shunday buyuk tarixiy jarayonda xalqimizning harbiy sohadagi boy merosiga tayanib, Jaloliddin Manguberdi, Sohibqiron Amir Temur, Zahiriddin Muhammad Bobur kabi buyuk sarkarda bobolarimizning jangovar an’analarini munosib davom ettirib kelayotgan, jismoniy va ma’naviy yetuk, zamonaviy bilim, qurol-yarog‘ va texnikalarni puxta egallagan, davlat va xalq manfaatlari uchun har qanday sinov va mashaqqatlarni yengib o‘tishga tayyor bo‘lgan harbiylarimiz doimo faol ishtirok etib kelayotganlari har qanday yuksak e’tirofga munosibdir.
Shu ma’noda, muqaddas qasamyodiga hamisha sodiq, el-yurt himoyasi yo‘lida metin qalqon bo‘lgan mard va jasur harbiylarimiz O‘zbekistonning chinakam vatanparvar bahodirlari, desak, ayni haqiqatni aytgan bo‘lamiz.
Xalqimiz o‘zining sizlar kabi botir va dovyurak farzandlari – Vatanimizning haqiqiy posbonlari bilan haqli ravishda faxrlanadi.
Keyingi yillarda “Xalq va armiya – bir tanu bir jondir” degan ezgu tamoyil asosida ulkan ishlar amalga oshirilmoqda. bugungi kunda fuqarolarimiz armiyaning har tomonlama yordami va ko‘magini hayotning barcha sohalarida amalda his etmoqdalar. Ayniqsa, murakkab sinov davri bo‘lgan pandemiya paytida va favqulodda holatlar oqibatlarini bartaraf etishda, biz uchun hech narsa bilan o‘lchab, qiyoslab bo‘lmaydigan bebaho boylik – tinchlik va osoyishtalikni asrash va himoya qilishda bu yakdillik yanada yaqqol namoyon bo‘lmoqda.
Hozirgi vaqtda butun jamiyatimizda, jumladan, Qurolli Kuchlarimiz tizimida amalga oshirilayotgan tub islohotlarda “Inson qadri uchun” degan muhim tamoyil markaziy o‘ringa qo‘yilayotgani sizlarga yaxshi ma’lum.
Shu asosda milliy armiyamiz saflarida xizmat qilayotgan barcha harbiylar, muhtaram faxriylarimizning Vatan va xalq oldidagi xizmatlarini munosib qadrlash, ularni moddiy va ma’naviy rag‘batlantirish, kundalik hayotidagi muammolarini hal etishga ko‘maklashish, ularning oilasi va farzandlarini ijtimoiy himoya qilish borasidagi ishlarimiz yildan-yilga yangi bosqichga ko‘tarilmoqda.
Hech shubhasiz, hayotimizning barcha jabhalarini qamrab olayotgan bunday jadal o‘zgarishlar yurtimizda harbiy xizmatning obro‘-e’tibori, armiya va xalq birligi yangicha mazmunga ega bo‘lib, yoshlarimiz qalbida armiyamiz bilan faxrlanish tuyg‘usi, Vatan himoyachisidek olijanob kasbga hurmat-ehtirom hissini yanada kuchaytirishga xizmat qilmoqda.
bugungi globallashuv va keskin raqobat davri, dunyoning turli burchaklarida, jumladan, mintaqamizda yuz berayotgan qurolli mojaro va qarama-qarshiliklar, yangi tahdid va xatarlar oldimizga kechiktirib bo‘lmaydigan dolzarb vazifalarni qo‘ymoqda. Ana shunday g‘oyat mas’uliyatli vaziyatda mamlakatimizda tinchlik va osoyishtalikni, fuqarolarning konstitutsiyaviy huquq va erkinliklarini kafolatlash va himoya qilishda Qurolli Kuchlarimiz, xavfsizlik va huquqni muhofaza qiluvchi idoralarning o‘rni va ahamiyati tobora ortib bormoqda.
Bu haqiqatni hisobga olgan holda, mamlakatimiz mudofaa salohiyatini yanada mustahkamlash va Qurolli Kuchlarimiz qudratini oshirish Yangi O‘zbekiston taraqqiyot strategiyasining ustuvor yo‘nalishlaridan biri etib belgilandi. Ushbu vazifalarni amalga oshirishda Qurolli Kuchlarimiz qo‘mondonlik tarkibi joylardagi hokimiyat idoralari va xalqimiz bilan birgalikda bir tanu bir jon bo‘lib harakat qilishlari kerak.
Harbiy xizmatchilar, ayniqsa, komandirlar tarkibining professional tayyorgarligini oshirish milliy armiyani yanada rivojlantirishning eng muhim sharti bo‘lib qolmoqda. Bu borada Qurolli Kuchlar Bosh shtabi hamda harbiy okruglar boshqaruv apparatlari ofitserlarini, brigada komandirlari va ularning o‘rinbosarlarini o‘qitish bo‘yicha Qurolli Kuchlar akademiyasida joriy etilgan yangi tizimning yuksak samaradorligini ta’minlash – dolzarb vazifadir.
Shu munosabat bilan harbiy ta’lim va ilm-fan tizimida boshlangan islohotlarni izchil amalga oshirish, soha uchun kadrlar tayyorlashda nazariya va amaliyotni imkon qadar yaqinlashtirishga alohida e’tibor qaratish lozim.
Milliy armiyamizni zamonaviy qurol-yarog‘ va harbiy texnikalar bilan ta’minlash bo‘yicha kompleks dasturlarni tayyorlashda bugungi kunda dunyoning turli mintaqalarida kuzatilayotgan harbiy mojarolar xususiyatlarini, qo‘shinlarni yanada rivojlantirishning ustuvor yo‘nalishlarini hisobga olish maqsadga muvofiqdir. Bu borada eng zarur qurol-aslaha va anjomlarni sotib olish, ularni yangi jangovar tizimlar bilan birgalikda qo‘llash va takomillashtirib borish e’tiborimiz markazida bo‘lishi zarur.
Jahon axborot makonida keskin kurash ketayotgan hozirgi vaziyatda muhim ob’ektlarda axborot xavfsizligini ta’minlash bo‘yicha kompleks chora-tadbirlarni ishlab chiqish va amalga oshirish ham davr talabidir.
Harbiy xizmatchilarning jangovar ruhi, intellektual salohiyatini yuksaltirish, aholi, birinchi navbatda yoshlarni harbiy-vatanparvarlik ruhida tarbiyalash, harbiy xizmatchilar, ularning oila a’zolari, Qurolli Kuchlarimiz faxriylarini ijtimoiy va huquqiy jihatdan muhofaza qilishni kuchaytirish borasidagi ishlarimizni bundan buyon ham izchil davom ettiramiz.
Hurmatli askar va serjantlar, ofitser va generallar,
Ushbu qutlug‘ ayyomda fidokorona xizmatlaringizni alohida ta’kidlab, sizlarning faol sa’y-harakatlaringiz bilan O‘zbekiston armiyasi izchil rivojlanib borayotganini, uning jangovar qobiliyati ortib, mudofaa qudratimiz mustahkamlanayotgani, xalqimizning osoyishta hayoti ta’minlanayotganini yana bir bor yuksak g‘urur bilan e’tirof etamiz.
Fursatdan foydalanib, ana shunday samarali xizmatlaringiz uchun sizlarga, mo‘’tabar tuprog‘imizni ko‘z qorachig‘idek asrab-avaylash yo‘lida olijanob va mas’uliyatli burchini munosib ado etib kelayotgan barcha jasur o‘g‘lonlarimizga, ularning ota-onalari va oila a’zolariga chin dildan minnatdorlik bildiraman.
Barchangizni O‘zbekiston Qurolli Kuchlari tashkil etilganining shonli 30 yilligi va Vatan himoyachilari kuni bilan yana bir bor samimiy tabriklayman.
Sizlarga mustahkam sog‘lik, oilaviy baxt-saodat, tinchlik va farovonlik tilayman.
Milliy armiyamiz saflaridagi sharafli xizmatingizda yangi yutuq va zafarlar yor bo‘lsin!
Kuch-g‘ayratingiz, sha’nu sharafingiz yanada ziyoda bo‘lsin!
Jonajon O‘zbekistonimizga sadoqat bilan xizmat qilishdan hech qachon charchamang, mard va jasur Vatan posbonlari!

Искренне, от всего сердца поздравляю вас, посвятивших свою жизнь великому и благородному делу защиты родной страны, и в вашем лице весь наш многонациональный народ с 30-летием образования Вооруженных Сил Республики Узбекистан и Днем защитников Родины.
В этот праздничный день мы еще глубже осознаем ценность и значение таких присущих нашему народу и все более утверждающихся в нашей жизни высоких качеств, как преданность Родине, мужество и отвага, и чествуем вас, доказывающих это на практике всей своей доблестной службой.
Мы глубоко чтим немеркнущую память о наших самоотверженных военнослужащих, геройски погибших при исполнении воинского долга.
За годы независимости армия Узбекистана прошла сложный и вместе с тем славный путь. Мы хорошо знаем и высоко ценим, что в непростой период становления молодого государства Вооруженные Силы стали надежным гарантом обеспечения нашей независимости, мирной и благополучной жизни, успешного осуществления демократических преобразований.
Благодаря проведенным в последние годы коренным реформам нам за исторически короткий период удалось создать мобильную и компактную национальную армию, способную надежно защищать суверенитет и территориальную целостность страны, неприкосновенность ее границ.
Заслуживает большого признания, что наши военнослужащие – физически развитые и духовно зрелые, обладающие современными знаниями, оружием и военной техникой, готовые преодолевать любые испытания и трудности во имя национальных интересов  – принимают самое активное участие в этом историческом процессе, опираясь на богатое наследие нашего народа в военной сфере и достойно продолжая традиции таких великих полководцев, как Джалолиддин Мангуберды, Сахибкиран Амир Темур, Захириддин Мухаммад Бабур.
Не будет преувеличением сказать, что наши смелые и отважные воины, верные священной присяге – это настоящие патриоты, являющиеся надежным щитом родного Узбекистана.
Наш народ по праву гордится вами, своими храбрыми и мужественными сыновьями – защитниками Родины.
В последние годы проводится огромная работа в рамках реализации благородной идеи «Народ и армия едины». Сегодня граждане нашей страны ощущают всестороннюю поддержку и помощь армии во всех сферах жизни. Такая сплоченность особенно ярко проявляется во время непростых испытаний – в период пандемии и при ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций, в деле защиты нашего самого дорогого достояния – мира и спокойствия.
Как известно, в настоящее время в ходе кардинальных реформ в обществе, в том числе в системе Вооруженных Сил, на первый план мы выдвинули важный принцип «Во имя чести и достоинства человека». На этой основе на новый уровень поднята работа по достойной оценке заслуг перед Родиной и народом всех военнослужащих национальной армии, уважаемых ветеранов, их материальному и моральному стимулированию, оказанию содействия в решении повседневных проблем, социальной защите их семей и детей.
Несомненно, такие масштабные изменения, охватившие все стороны нашей жизни, служат повышению престижа воинской службы, укреплению единства армии и народа, усилению у молодежи чувства гордости за национальную армию и уважения к славной профессии защитника Родины.
Эпоха глобализации и жесткой конкуренции, происходящие сегодня в мире, в том числе и в нашем регионе, различные вооруженные конфликты и противостояния, новые угрозы и вызовы ставят перед нами безотлагательные, актуальные задачи. В выполнении этих ответственных задач по обеспечению защиты мира и спокойствия в стране, конституционных прав и свобод граждан все больше возрастают роль и значение Вооруженных Сил, органов безопасности и правоохранительных структур.
С учетом этого в Стратегии развития Нового Узбекистана одним из приоритетных направлений определено дальнейшее укрепление обороноспособности страны и приумножение мощи Вооруженных Сил. Для реализации намеченных задач командному составу Вооруженных Сил нужно действовать в тесном сотрудничестве с органами государственной власти на местах и народом.
Важнейшим условием дальнейшего развития национальной армии остается повышение профессиональной подготовки военнослужащих, особенно командного состава. В этом направлении важно обеспечить высокую эффективность внедренной в Академии Вооруженных Сил новой системы подготовки офицеров Генерального штаба Вооруженных Сил и аппаратов управлений военных округов, командиров бригад и их заместителей.
Особое внимание следует уделить последовательной реализации начатых реформ в системе военного образования и науки, максимальному сближению теории и практики в процессе подготовки военных кадров.
При разработке комплексных программ оснащения национальной армии современным вооружением и военной техникой необходимо учитывать особенности военных конфликтов, происходящих сегодня в разных регионах мира, приоритетные направления дальнейшего развития войск. В центре нашего внимания должны быть закупка самого необходимого вооружения и снаряжения, их использование вместе с новыми боевыми системами и совершенствование.
В нынешних условиях, когда в мировом информационном пространстве идет жесткая борьба, требованием времени становится выработка и реализация комплексных мер по обеспечению информационной безопасности на важных объектах.
Мы продолжим работу, направленную на повышение боевого духа, интеллектуального потенциала военнослужащих, воспитание населения, прежде всего молодежи, в военно-патриотическом духе, а также усиление социальной и правовой защиты военнослужащих, членов их семей и ветеранов Вооруженных Сил.
В этот славный праздник, особо отмечая вашу самоотверженность и огромные заслуги, мы еще раз с гордостью признаем, что благодаря вашим усилиям армия Узбекистана последовательно развивается, повышается ее боеспособность, укрепляется оборонная мощь страны, обеспечивается мирная жизнь нашего народа.
Пользуясь случаем, от всей души выражаю искреннюю благодарность вам, всем отважным сыновьям нашей страны, достойно выполняющим свой благородный и ответственный долг по защите Родины, их родителям и членам семей.
Еще раз сердечно поздравляю вас с 30-летием образования Вооруженных Сил Узбекистана и Днем защитников Родины.