Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida 30 dekabr kuni kelgusi yilda iqtisodiyot tarmoqlari va kommunal soha barqaror ishlashini ta’minlash masalalari bo‘yicha videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.
Yil og‘ir kelganiga qaramay, iqtisodiyotda ijobiy natijalarga erishilgani qayd etildi. Xususan, joriy yilda yalpi ichki mahsulot 7 foizga, sanoat 9,5 foizga, xizmatlar 20 foizga, qurilish sohasi 6 foizga, qishloq xo‘jaligi 4 foizga o‘sgan. Inflyatsiya darajasi 10 foizdan past bo‘lgan.
Eksport hajmi 16,5 milliard dollarni tashkil etib, o‘tgan yilga nisbatan qariyb 1,3 milliard dollarga oshdi. Umumiy qiymati 12,4 milliard dollarlik 318 ta yirik va 14 mingta hududiy loyihalar ishga tushdi. Ijtimoiy himoyaga muhtoj aholining turmush sharoiti yaxshilandi.
Yig‘ilishda kelgusi yilda ham iqtisodiyotning barqaror o‘sishini ta’minlash bo‘yicha vazifalar ko‘rsatib o‘tildi. Xususan, yalpi ichki mahsulot va sanoatni 7 foizdan yuqori, xizmatlarni qariyb 30 foizga oshirish maqsad qilingan.
Davlatimiz rahbari yangi yilning boshidanoq, barcha tarmoq va hududlar tizimli ishlab, bu maqsadlarga erishish uchun mustahkam zamin yaratish kerakligini ta’kidladi.
Xalqimiz dasturxoni to‘kinligini ta’minlash maqsadida qish oylarida asosiy turdagi qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini bozorlarga barqaror yetkazib berish bo‘yicha vazifalar belgilandi.
Elektr energiyasi, tabiiy gaz, issiqlik ta’minoti, kommunal, sog‘liqni saqlash va yong‘in xavfsizligi tizimlarining barqaror ishlashi muhimligi qayd etildi.
Malakali tibbiy xizmat ko‘rsatish, jamoat, yong‘in va harakat xavfsizligi faoliyatini muvofiqlashtirish bo‘yicha ham ko‘rsatmalar berildi.

Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 30 декабря состоялось видеоселекторное совещание по вопросам обеспечения устойчивой работы отраслей экономики и коммунальной сферы в следующем году.
Отмечалось, что несмотря на сложности и вызовы уходящего года, удалось достичь позитивной динамики в экономике. В частности, в нынешнем году рост валового внутреннего продукта составил 7 процентов, промышленности – 9,5 процента, объема услуг – 9,5 процентов, строительства – 6 процентов, сельского хозяйства – 4 процента. Уровень инфляции зафиксирован ниже 10 процентов.
Объем экспорта составил 16,5 миллиарда долларов и вырос почти на 1,3 миллиарда долларов по сравнению с прошлым годом. Было запущено 318 крупных и 14 тысяч региональных проектов на общую 12,4 миллиарда долларов. Улучшились условия жизни и быта социально уязвимого населения.
На совещании определены задачи по обеспечению устойчивого роста экономики и в следующем году. В частности, обозначена цель обеспечить рост ВВП и промышленности более чем на 7 процентов, увеличение объема услуг на 30 процентов.
Глава государства указал на необходимость уже с самого начала нового года наладить системную работу всех отраслей и регионов, создать прочную основу для достижения указанных целей.
Поставлены задачи по организации стабильных поставок на рынки основных видов сельскохозяйственной продукции в зимние месяцы для обеспечения изобилия на столе населения.
Подчеркнута важность устойчивой работы систем электро-, газо-, теплового снабжения, коммунального хозяйства, здравоохранения и пожарной безопасности.
Даны также указания по координации деятельности сфер медицинской помощи, общественной, пожарной и дорожной безопасности.