Bu joy atigi bir necha yil oldin quruq cho‘l edi. Qisqa vaqtda bu yerda gigant korxona, kimyo klasteri qad rostladi. Uning qurilishi davlatimiz rahbarining doimiy e’tiborida bo‘lib keldi. Prezidentimiz 2017 va 2018 yillarda bu yerga kelib, jarayon bilan yaqindan tanishgan edi. Oxirgi yillardagi pandemiya sharoitida ham ish to‘xtovsiz davom ettirilib, zavod bugun qurib bitkazildi.
Shavkat Mirziyoyev majmua bo‘ylab yurib, texnologiyalarni ko‘zdan kechirdi.
Zavod ham qiymati, ham miqyosiga ko‘ra ulkan. Uning qiymati 3 milliard 420 ming dollar, binolar maydoni 135 gektar. Qurilishda bir vaqtning o‘zida 13 mingdan ortiq muhandis va ishchilar qatnashgani bu yerda naqadar keng ko‘lamli ishlar bajarilganini ko‘rsatadi.
Bunday yirik majmua shu paytgacha jahonda faqat 4 ta davlatda – Qatar, Nigeriya, Janubiy Afrika Respublikasi va Malayziyada barpo etilgan, xolos.
Zavodda Yaponiya, Koreya, Singapur, AQSH, Germaniya, Italiya, Buyuk Britaniya, Rossiya, Xitoy kabi 24 ta davlatdagi 130 ga yaqin yetakchi korxonalarda tayyorlangan 10 mingdan ziyod uskunalar o‘rnatilgan. Texnologik yechimlar, uskuna va jarayonlarni qo‘llash uchun 140 ta xalqaro litsenziya va patentlar olingan. Ularning aksariyati dunyoda yagona va noyob.
Prezident mutasaddilarga geologik qidiruv ishlarini chuqurlashtirib, bu yerdagi zavodlar uchun xomashyo zaxirasini kengaytirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.
– Bu tarmoqda hali rejalarimiz ko‘p. Ularga kafolatlangan xomashyo kerak. Ilgari konni topdik – sotdik. Hozir o‘zimizda qayta ishlab, xalqimizga manfaat keltirishga harakat qilayapmiz. Kelajakda bu yerdagi mahsulotlarga talab oshib boradi. Dunyo «yashil iqtisodiyot»ga o‘tayapti. Shuning uchun yangi geofizik uskunalardan foydalanib, geologik tadqiqotlarni chuqurlashtirish kerak, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Bunday ulkan inshootning ishlashi uchun, albatta, katta hajmda energiya zarur. Zavodda bu borada mustaqil tizim barpo etilgan. Ya’ni, ish jarayonida hosil bo‘ladigan bug‘dan yiliga 650 million kilovatt-soat elektr energiyasi olinadi. Bu orqali zavod o‘zini o‘zi elektr bilan ta’minlaydi. Shuningdek, yaqindagi Sho‘rtan gaz-kimyo majmuasi va endi quriladigan korxonaga ham quvvat yetkazib beradi. Buning evaziga tejalgan elektr energiyasi xonadonlar va tadbirkorlarga yo‘naltiriladi.
Davlatimiz rahbari zavodning boshqaruv markazida bo‘ldi. U yerda ishlab chiqarish, monitoring va xavfsizlikni ta’minlovchi butun tizim boshqarib boriladi. Uni Amerikaning Honeywell korporatsiyasi treningida malaka oshirgan yoshlarimiz ishlatmoqda.
– Zamonaviy bilimlarni egallab, chet tillarini o‘rganib, xorijda tajriba oshirib, mana shunday korxonada ishlayotganingizni ko‘rib, juda xursandman. Bilimingiz – eng katta boyligingiz. Mana, hozir qoraqalpog‘istonlik operator yigit bilan gaplashdim: oyligim 15 million so‘m, dedi. Bunday yoshlarimiz ko‘payishini istardim. Buning uchun boshqa tengdoshlaringizni ham ilmga, hunarga undab, ortingizdan ergashtiring. Toshkent, Navoiy, Farg‘ona, Buxoro viloyatlari va Ustyurtda yana 5 ta kimyo texnologik klasterini tashkil etishni boshlaganmiz. Ularda kim ishlaydi? Sizlarga o‘xshagan o‘zimizning qora ko‘zlar, – dedi Prezident ular bilan suhbatda.
Zamonaviy laboratoriya, texnik suv ta’minoti inshooti ham ko‘zdan kechirildi.
Zavod atrofida ishlab chiqarishni satellit asosida rivojlantirish, ishchilar uchun uy-joylar, sport va madaniyat maskanlari qurish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Shu kuni Qashqadaryo viloyati G‘uzor tumanida “Uzbekistan GTL” zavodining ochilish marosimi bo‘ldi. Tadbirda Prezident Shavkat Mirziyoyev nutq so‘zladi.
– Bugun, Yangi yil arafasida ushbu qutlug‘ vohada mamlakatimiz sanoatida yana bir yorqin sahifa ochayotgan tarixiy voqeaga guvoh bo‘lish barchamizga cheksiz quvonch bag‘ishlaydi. Bunday ulkan majmuaning qurilishi keyingi yillarda sanoat rivojini yangi bosqichga olib chiqish bo‘yicha amalga oshirayotgan siyosatimiz natijasi, desak, to‘g‘ri bo‘ladi, – dedi davlatimiz rahbari.
Ushbu zavod mamlakatimizda va umuman, mintaqamizda neft-gaz-kimyo sanoati sohasidagi eng yirik korxonadir. Majmuada yiliga 3,6 milliard metr kub tabiiy gaz qayta ishlanib, qiymati 1 milliard dollardan ziyod bo‘lgan 1,5 million tonna tayyor suyuq mahsulotlar ishlab chiqariladi. Jumladan, 307 ming tonna aviakerosin, 724 ming tonna dizel yoqilg‘isi, 437 ming tonna nafta, 53 ming tonna suyultirilgan gaz tayyorlanadi.
Ushbu mahsulotlar hisobiga, yiliga 500 million dollarlik import o‘rni qoplanadi, 200 million dollarlik eksport va 2 trillion so‘mlik soliq tushumlari ta’minlanadi.
Natijadorlik jihatidan aytganda, bu yerda tabiiy gaz 3 barobar yuqori qiymatli tayyor mahsulotlarga aylantiriladi. Xususan, aviakerosin juda toza va sifatli bo‘lib, eng zamonaviy samolyotlarga mo‘ljallangani uchun unga hamisha talab bor. Zavodda ishlab chiqariladigan dizel yoqilg‘isi ham kamida “Yevro-6” standartlariga mos bo‘ladi. Bu mahsulotlar mamlakatimizdagi logistika markazlarini rivojlantirish va aviatsiya xablarini tashkil qilishga mustahkam zamin yaratadi.
Xalqaro energetika agentligi hisob-kitoblariga ko‘ra, GTL mahsulotlarini ishlab chiqarish 2030 yilga borib 2 barobar o‘sadi. Shu bois yanada yuqori qo‘shilgan qiymatli boshqa turdagi mahsulotlar ishlab chiqarish ham rejalashtirilgan. Jumladan, zavod negizida alkil-benzol, buten va geksen, sintetik moylar, malein angidrid, emulsion qo‘shimchalar, katalizatorlar kabi mahsulotlar ishlab chiqarish bo‘yicha qiymati 620 million dollar bo‘lgan 6 ta loyiha amalga oshirilishi mo‘ljallangan. Bu yarim tayyor mahsulotlar kimyo va maishiy kimyo, tekstil, charm va mebel, qurilish materiallari va elektrotexnika kabi sohalarda keng qo‘llaniladi.
Prezidentimiz bugungi kunda butun dunyo “yashil iqtisodiyot”ga o‘tayotgani, savdo-sotiqda bu borada talablar qo‘yayotganini qayd etdi. “Uzbekistan GTL” mahsulotlari esa jahondagi eng yuqori ekologik talablar va standartlarga to‘liq javob beradi. Bu yerda tayyorlanadigan sintetik yoqilg‘i an’anaviy yoqilg‘ilarga nisbatan 40 foiz kam chiqindi va zararli gaz hosil qiladi. Buning hisobidan, yiliga 13 ming 500 tonna zararli gazlarning havoga tarqalishiga yo‘l qo‘yilmaydi.
– Zavod ishga tushganidan keyin jami 1 ming 300 ta mutaxassis yuqori daromadli, doimiy ish o‘rniga ega bo‘ladi. Meni quvontiradigani, zavod qurilishida qatnashgan mutaxassislarning qariyb 80 foizi o‘zimizning mahalliy kadrlar, yangicha ishlashga chanqoq yoshlar. Bu tajriba kelgusida mamlakatimizda yangi sanoat ob’ektlarini o‘z kuchimiz bilan barpo etishda albatta juda kerak bo‘ladi. Bu yoshlar – Yangi O‘zbekiston yoshlari. Ular milliy sanoatimiz ravnaqiga munosib hissa qo‘shib, bu yo‘lda “oltin fond”imizga aylanadi, – deya ta’kidladi Shavkat Mirziyoyev.
O‘quv dasturlarini zamonaviy talablar asosida qayta ko‘rib chiqish, talabalar amaliyotini shu zavodda tashkil etish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Marosimda “Uzbekistan GTL” zavodining texnik direktori Marsel Yurgen Krauze, “Hyundai Engineering” kompaniyasi prezidenti Kim Chang Xag, “Gazprombank” boshqaruvi raisi o‘rinbosari Aleksey Matveyev, “Air Products” kompaniyasi prezidenti Seyfi Gasemiy so‘zga chiqib, yangi zavodning tarixiy ahamiyatini qayd etdi.
Mehnat faxriylari, ishchilarning ota-onalari mamlakatimizda inson qadrini ulug‘lash tamoyili shu loyiha misolida namoyon ekanini ta’kidlab, davlatimiz rahbariga minnatdorlik bildirdi.
Marosim doirasida yana bir korxona – Sho‘rtan gaz-kimyo majmuasining ishlab chiqarish quvvatini 3 barobarga kengaytirish bo‘yicha loyiha qurilishiga ham start berildi.
Bu loyihaning qiymati 1 milliard 800 million dollar bo‘lib, “Uzbekistan GTL” zavodi yonida quriladi. Unda 430 ming tonna naftani qayta ishlash hisobiga yiliga 280 ming tonna polietilen va 100 ming tonna polipropilen tayyorlanadi. Yana mingga yaqin ish o‘rni ochiladi.
Shu tariqa, Sho‘rtanda yurtimizdagi birinchi yirik gaz-kimyo klasteriga asos solinadi. Bu klasterda mahsulot ishlab chiqarish hajmi hozirgi 290 million dollardan 2025 yilda 1,8 milliard dollarga yetkaziladi. Ya’ni, 6 barobarga oshadi.
Ushbu klaster tizimidagi korxonalar 1 dollarlik xomashyodan 10 dollarlik yuqori qo‘shilgan qiymatli tayyor mahsulotlar yaratadi.
Ikki yangi majmua nafaqat o‘zining mahsuloti orqali, balki boshqa sanoat sohalarida 100 million dollarlik butlovchi va ehtiyot qismlar uchun bozor shakllantiradi.
– Bu loyihalar O‘zbekistonda yangi sanoat davrini yaratish yo‘lidagi ilk yirik qadamlarimizdan biridir. Ishonchim komilki, sizlar bilan birga kelgusida bu borada iqtisodiyotimiz rivojiga ulkan hissa qo‘shadigan, uning raqobatbardoshligini mustahkamlaydigan yana ko‘plab yirik loyihalarni muvaffaqiyatli amalga oshiramiz, – dedi Prezident.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 25 декабря посетил завод «Uzbekistan GTL» в Кашкадарьинской области.
Всего несколько лет назад здесь была голая степь. За короткое время на этом месте появились гигантский завод, химический кластер. Строительство комплекса находилось под постоянным вниманием главы нашего государства. Президент приезжал сюда и знакомился с ходом работ в 2017 и 2018 годах. Строительство, не прекращавшееся даже в условиях пандемии, завершилось сегодня.
Завод уникален как по вложенным инвестициям, так и по масштабу. Его стоимость — 3 миллиарда 420 тысяч долларов, площадь сооружений — 135 гектаров. Тот факт, что в строительстве одновременно было задействовано более 13 тысяч инженеров и рабочих, показывает, насколько большая работа была проделана.
На заводе установлено более 10 тысяч единиц оборудования, произведенного почти 130 ведущими предприятиями  24 государств, в том числе  Японии, Южной Кореи, Сингапура, США, Германии, Италии, Великобритании, России и Китая. Получено 140 международных лицензий и патентов на технологические решения, оборудование и производственные процессы. Большинство из них не имеет аналогов в мире.
— У нас большие планы в этой отрасли. Им нужно гарантированное сырье. Прежде поступали так: нашли месторождение – продали. Теперь мы стараемся перерабатывать у себя, чтобы выгоду получал народ. В будущем спрос на производимую здесь продукцию будет только расти. Мир переходит на «зеленую» экономику. Именно поэтому мы должны использовать новое геофизическое оборудование и углубить геологические исследования, — сказал Шавкат Мирзиёев.
Работа завода-гиганта требует большого количества энергии. В этом плане предприятие самодостаточно. 650 миллионов киловатт-часов электроэнергии в год будет вырабатываться из пара, создаваемого работой завода. Благодаря этому завод будет обеспечивать электричеством сам себя, а также сможет снабжать электроэнергией Шуртанский газохимический комплекс и еще одно новое предприятие. Сэкономленное электричество будет направлено на снабжение домов и субъектов предпринимательства.
Глава государства посетил диспетчерский пункт завода, откуда ведутся управление и мониторинг производства и его безопасности. В центре работают молодые люди, прошедшие тренинг американской корпорации «Honeywell».
— Очень рад видеть, что вы, овладев современными знаниями, изучив иностранные языки, набрав опыт за рубежом, работаете на этом предприятии, — сказал Президент в беседе с ними. – Ваши знания – это ваше богатство. Пообщавшись с парнем-оператором из Каракалпакстана, я узнал, что он получает заработную плату в 15 миллионов сумов. Хочу, чтобы таких молодых людей было еще больше. А для этого прошу вас призывать своих сверстников идти за вами, заниматься наукой, становиться профессионалами. Мы приступили к созданию 5 химико-технологических кластеров в Ташкентской, Навоийской, Ферганской, Бухарской областях и на Устюрте. Кто будет работать там? Такие, как вы, наши юноши и девушки.
Даны указания по развитию вокруг завода производств-сателлитов, строительству жилья, объектов спорта и культуры для работников завода.
В Гузарском районе Кашкадарьинской области  состоялась церемония открытия завода «Uzbekistan GTL». На мероприятии выступил  Президент Шавкат Мирзиёев.
— Сегодня, в преддверии Нового года мы являемся свидетелями большого события, которое открывает еще одну яркую страницу в летописи промышленного развития нашей страны.  Строительство такого огромного комплекса, безусловно, стало непосредственным результатом проводимой в последние годы политики по развитию отечественной индустрии на качественно новом уровне, — сказал глава государства.
Данный завод является крупнейшим предприятием нефтегазохимической промышленности не только в нашей стране, но и во всем регионе. Здесь ежегодно будет перерабатываться 3,6 миллиарда кубометров природного газа и производиться 1,5 миллиона тонн жидкого топлива стоимостью свыше 1 миллиарда долларов. В частности – 307 тысяч тонн авиакеросина, 724 тысячи тонн дизельного топлива, 437 тысяч тонн нафты, 53 тысячи тонн сжиженного газа.
За счет выпуска этой продукции импортозамещение составит 500 миллионов долларов в год, будут обеспечены экспорт на 200 миллионов долларов и налоговые поступления в бюджет на 2 триллиона сумов.
Что касается экономического эффекта, то завод будет превращать природный газ в пользующуюся высоким спросом на мировом рынке готовую продукцию, стоимость которой будет в 3 раза выше. В частности, авиакеросин, который будет здесь производиться, гораздо чище и качественнее по сравнению с продукцией других заводов и предназначен для самых современных самолетов. Дизельное топливо также отвечает высоким стандартам – не менее чем «Евро-6». Эта продукция создаст прочный фундамент для развития в нашей стране логистических центров и организации авиационных хабов.
По подсчетам Международного энергетического агентства, производство GTL-продукции в мире к 2030 году увеличится в 2 раза. Поэтому планируется увеличивать выпуск других новых видов продукции с более высокой добавленной стоимостью. В частности, на базе завода будет реализовано 6 проектов стоимостью 620 миллионов долларов по производству таких продуктов, как алкил-бензол, бутен и гексен, синтетические масла, малеиновый ангидрид, эмульсионные добавки, катализаторы. Подобные полуфабрикаты широко используются в химической отрасли, производстве бытовой химии, мебели, строительных материалов и электротехники, текстильной, кожевенной промышленности.
Президент подчеркнул, что сегодня мир активно переходит к «зеленой» экономике и новый завод следует этой тенденции. Продукция завода полностью отвечает самым высоким международным экологическим требованиям, нормам и стандартам. При использовании GTL-топлива выбросов вредных веществ будет на 40 процентов меньше, чем при использовании традиционного топлива. Это позволит предотвратить выброс в атмосферу 13,5 тысячи тонн вредных веществ ежегодно.
— С запуском завода 1 300  специалистов будут обеспечены постоянной высокооплачиваемой работой. Особо радует, что порядка 80 процентов специалистов, участвовавших в строительстве завода, – это наши местные кадры, в том числе стремящаяся работать по-новому, полная сил и энергии молодежь. Этот опыт нам очень пригодится в будущем при строительстве в стране новых промышленных объектов собственными силами. Эта молодежь – молодежь Нового Узбекистана. Убежден, что она внесет достойный вклад в развитие национальной индустрии, станет ее «золотым фондом», — отметил Шавкат Мирзиёев.
Определены задачи по пересмотру учебных программ на основе современных требований, организации на заводе практики студентов.
На церемонии выступили и отметили историческую значимость нового завода технический директор «Uzbekistan GTL» Марсель Юрген Краузе, президент компании «Hyundai Engineering» Ким Чанг Хаг, заместитель председателя правления «Газпромбанка» Алексей Матвеев, президент компании «Air Products» Сейфи Гасими.
Ветераны труда, родители работников завода подчеркнули, что данный проект являет собой воплощение реализуемого в нашей стране принципа «во имя чести и достоинства человека», и выразили благодарность главе государства.
В рамках церемонии дан старт проекту по трехкратному увеличению производственной мощности Шуртанского газохимического комплекса.
Новое предприятие стоимостью 1 миллиард 800 миллионов долларов будет возведено рядом с заводом «Uzbekistan GTL». За счет переработки 430 тысяч тонн нафты в год будет изготавливаться 380 тысяч тонн полиэтилена и полипропилена. Будет создано еще около тысячи рабочих мест.
Таким образом, в Шуртане появится первый в стране газохимический кластер. Объемы производства в этом кластере будут доведены с нынешних 290 миллионов долларов до 1,8 миллиарда долларов в 2025 году, или возрастут в 6 раз.
Предприятия кластера из сырья стоимостью 1 доллар будут производить готовую продукцию с высокой добавленной стоимостью – 10 долларов.
Два этих новых комплекса  будут  формировать рынок не только своей продукции, но и для предприятий по выпуску комплектующих и запасных частей на 100 миллионов долларов.
— Проекты строительства завода «Uzbekistan GTL» и расширения Шуртанского газохимического комплекса – это важный этап формирования новой промышленной эпохи Нового Узбекистана. Убежден, что вместе с вами мы успешно реализуем еще много крупных проектов, которые станут большим вкладом в развитие национальной экономики, укрепление ее конкурентоспособности, — сказал Президент.