O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 17 dekabr kuni Seul shahrida Koreya Respublikasi Milliy Assambleyasi Spikeri Pak Byon Sok bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Suhbatda O‘zbekiston Respublikasi va Koreya Respublikasi o‘rtasidagi alohida strategik sheriklik munosabatlari har tomonlama rivojlanib borayotgani, Prezidentimizning ushbu davlat tashrifi ularga yangi kuchli sur’at bag‘ishlagani mamnuniyat bilan ta’kidlandi. Turli darajalarda, shu jumladan parlamentlararo hamkorlik yo‘nalishida samarali siyosiy muloqot va aloqalar faol davom ettirilmoqda.
O‘zbekiston-Koreya munosabatlarini mustahkamlashda parlamentlararo “do‘stlik guruhlari” muhim o‘rin tutadi. Joriy yil iyun oyida ularning onlayn uchrashuvi bo‘lib o‘tdi. Davlat boshqaruvini isloh qilish, fuqarolik jamiyati, gender masalalari, ta’lim va hududlarni rivojlantirishga doir qonun ijodkorligi masalalarida tajriba almashilmoqda.
Uchrashuvda ikki tomonlama hamkorlikni yanada faollashtirish yuzasidan batafsil fikr almashildi.
Milliy Assambleya Spikeri Koreya tajriba almashishni kengaytirishga, jumladan, O‘zbekistonda elektron parlament mexanizmlarini joriy qilishga ko‘maklashishga tayyor ekanini bildirdi.
Koreya parlamenti vakillari kelgusi yilda Toshkent shahrida o‘tkaziladigan Jahon mamlakatlari parlamentlarining ayol spikerlari sammitida ishtirok etishini tasdiqladi.
Shuningdek, qo‘shma dastur va loyihalarni ilgari surishning yangi institutsional mexanizmlarini joriy qilish tashabbusi qo‘llab-quvvatlandi.
Tomonlar “Koreya Respublikasi – Markaziy Osiyo” hamkorlik forumi doirasidagi yaqin muloqotni davom ettirishdan manfaatdor ekanliklarini tasdiqladilar.
Pak Byon Sok 2022 yilda tarixiy sanalar – diplomatik munosabatlar o‘rnatilganining 30 yilligi va koreys diasporasi O‘zbekistonda istiqomat qilishining 85 yilligini keng nishonlash bo‘yicha tadbirlar xalqlarimiz o‘rtasidagi do‘stlik va o‘zaro anglashuvni yanada mustahkamlashga xizmat qilishini ta’kidladi.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 17 декабря провел в Сеуле встречу со Спикером Национальной Ассамблеи Республики Корея Пак Бён Соком.
В ходе беседы с удовлетворением отмечено всестороннее развитие отношений особого стратегического партнерства между Республикой Узбекистан и Республикой Корея, которому придан новый мощный импульс в рамках нынешнего визита Президента Узбекистана. Активно осуществляются продуктивный политический диалог и контакты на различных уровнях, в том числе по направлению межпарламентского сотрудничества.
Важную роль в углублении узбекско-корейских отношений играют межпарламентские «группы дружбы». В июне текущего года состоялась их онлайн-встреча. Продолжается обмен опытом по вопросам законотворчества, реформ в сфере государственного управления, гражданского общества, гендерных вопросов, образования и регионального развития.
В ходе встречи состоялся подробный обмен мнениями по дальнейшей активизации узбекско-корейского сотрудничества.
Спикер Национальной Ассамблеи выразил готовность корейской стороны расширять обмен опытом, в том числе содействовать в вопросах внедрения механизмов электронного парламента в Узбекистане.
Корейские парламентарии подтвердили свое участие в Саммите женщин-спикеров парламентов стран мира, который состоится в следующем году в Ташкенте.
Также поддержана инициатива о запуске новых институциональных механизмов продвижения совместных программ и проектов.
Подтверждено взаимное стремление к продолжению тесного диалога в рамках Форума сотрудничества «Республика Корея – Центральная Азия».
Пак Бён Сок отметил, что предстоящие в 2022 году  мероприятия по широкому празднованию исторических дат – 30-летия установления дипломатических отношений и 85-летия проживания корейской диаспоры в Узбекистане – послужат дальнейшему укреплению дружбы и взаимопонимания между нашими народами.
Стороны подчеркнули важность установления эффективного парламентского контроля за выполнением договоренностей, достигнутых на высшем уровне. Представители парламентов двух стран заверили, что для этого будут приложены все усилия и возможности.