Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida 24 noyabr kuni meva-sabzavotchilik va dehqon xo‘jaliklarini rivojlantirish chora-tadbirlari muhokamasi yuzasidan videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.
Mamlakatimizda qishloq xo‘jaligi klaster tizimi asosida rivojlantirilmoqda. Paxta-to‘qimachilik, g‘allachilik, meva-sabzavotchilik, uzumchilik klasterlari sifat va daromad jihatidan izchil o‘smoqda.
Meva-sabzavotchilikda ham ko‘plab klasterlar tashkil etilgan. Lekin natijalar mavjud salohiyat darjasida emas. Masalan, bu tarmoqda eksport miqdorini hozirgi 1 milliard 200 ming dollardan 5 milliard dollarga ko‘paytirish mumkinligi hisob-kitob qilingan. Jumladan, bugungi kunda Asaka, Angor, Denov, Jomboy, Samarqand, Oltiariq, Quva, Yuqori Chirchiq, Yangiqo‘rg‘on tumanlaridagi meva-sabzavotchilik klasterlari 20-25 million dollarlik mahsulot eksport qilmoqda.
Yig‘ilishda shu boradagi imkoniyat va muammolar, hosildorlik va bandlikni oshirish choralari muhokama qilindi.
– Ilgari paxtachilikda faqat xomashyo sotardik. Kotirovka eng yaxshi bo‘lgan yilda daromad 1 milliard dollar atrofida bo‘lardi. Mana, hozir paxtani o‘zimizda qayta ishlab, 3 milliard dollarga chiqdik. Bu faqatgina eksport ko‘rsatkichi. Bu sohada hali qancha ish o‘rni, oylik, soliq bor. Ishni to‘g‘ri tashkil etib, meva-sabzavotchilikda ham shunday natija qilish mumkin. “Oyog‘imizning tagida” imkoniyat turibdi, – dedi davlatimiz rahbari.
Shu bois meva-sabzavotchilik klasterlari, dehqon xo‘jaliklari va tomorqachilikni rivojlantirish, ularni moliyalashtirish, agroxizmatlar ko‘lamini kengaytirish bo‘yicha yangi tizim joriy etilishi ta’kidlandi.
Unga ko‘ra, shu yil 1 dekabrdan boshlab, Qishloq xo‘jaligini davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasi tomonidan meva-sabzavot yetishtiruvchilarni imtiyozli kreditlash yo‘lga qo‘yiladi. Buning uchun klaster, fermer va bank o‘rtasida uch tomonlama shartnoma tuziladi. Kreditlar bir yilga, 6 oylik imtiyozli davr bilan, 14 foiz stavkada ajratiladi.
Klasterlarga aholidan mahsulot sotib olishga aylanma mablag‘ uchun 12 oylik “revolver” kreditlar ham beriladi. Ya’ni, klaster qachon zarur bo‘lsa, mablag‘ oladi va foizini kreditdan foydalangan davr uchun to‘laydi.
Ushbu maqsadlar uchun jami 2 trillion so‘m yo‘naltiriladi.
Kichik intensiv bog‘, uzumzor va meva-sabzavotchilikni rivojlantirish uchun 14 foizlik imtiyozli stavkada 100 million so‘mgacha garovsiz kredit beriladi. Bunga xalqaro moliya tashkilotlarining 100 million dollar mablag‘i yo‘naltiriladi.
Yana bir qo‘llov – eksport shartnomasi bo‘lgan meva-sabzavot hosilini xavf-xatardan sug‘urtalash xarajatlarining 50 foizi byudjetdan qoplab beriladi.
Mutasaddi vazirliklarga mazkur tizimni yo‘lga qo‘yish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Kecha, 23 noyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Meva-sabzavotchilik va uzumchilikda oilaviy tadbirkorlikni rivojlantirish, qishloq xo‘jaligi ishlab chiqarishida dehqon xo‘jaliklarining ulushini oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori qabul qilindi. Ushbu qarorda kelgusi yili paxta va g‘alladan qisqartiriladigan 80 ming gektar yer aholiga dehqon xo‘jaligi tashkil etish uchun berilishi belgilandi.
Bu maydonlar ochiq elektron tanlov o‘tkazish orqali, 10 sotixdan 1 gektargacha o‘lchamda, 10 yil muddatga ijaraga beriladi.
Davlatimiz rahbari bunda yaratiladigan ish o‘rni va dehqonchilik tajribasi asosiy mezon bo‘lishini, ehtiyojmand aholiga alohida e’tibor qaratish zarurligini ta’kidladi.
Bunday xo‘jaliklar uchun oilaviy tadbirkorlik dasturlari doirasida 6 oylik imtiyozli davr bilan 2 yilgacha kredit ham beriladi. Lekin yerdan oqilona foydalanilmasa, ijara shartnomasi sud orqali muddatidan oldin bekor qilinishi mumkin.
Mutasaddilarga ushbu tartib asosida yerlarni ochiq tanlovga chiqarish, kadastr ro‘yxatidan o‘tkazish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Yig‘ilishda tomorqa xo‘jaliklaridan samarali foydalanish masalasiga ham to‘xtalib o‘tildi. Yurtimizda aholi ixtiyorida 500 ming gektar atrofida tomorqa mavjud. Ularda mahsulot yetishtirishga ko‘maklashish uchun kelgusi yilda 100 million dollar yo‘naltirish rejalashtirilgan. Bu mablag‘ oilaviy tadbirkorlik dasturi asosida, imtiyozli shartlarda beriladi.
Tomorqa xizmati korxonalariga ham 300 million so‘mgacha garovsiz kredit beriladi. Samarali ishlayotgan shunday korxonalar negizida tomorqa xizmati klasterlari tashkil etiladi. Ularda ko‘chatchilik issiqxonasi, kichik texnika parki, sovutkichli omborxona, quritish, saralash va qadoqlash kabi xizmatlar jamlanadi.
Tomorqada yetishtirilgan mahsulotlarni xarid qilish maqsadida har bir tumanda kooperatsiyalar tashkil etilib, ularga subsidiya beriladi.
Ekinlarni suv bilan ta’minlash ham dolzarb masala. Shu bois suv borishi qiyin tomorqalar va foydalanishdan chiqqan maydonlarni sug‘orish xarajatlarining bir qismini byudjetdan qoplash tartibi 2026 yil 1 yanvargacha uzaytiriladigan bo‘ldi.
Xonadonda tovuq, quyon va chorva boqish – to‘qlik, to‘kinlik manbai. Bunday oilada eng zarur kundalik mahsulotlar doim bo‘ladi. Shu bois yig‘ilishda xonaki parranda naslchiligini rivojlantirish, har bir tumanda veterinariya xizmati va kichik inkubatorlar tashkil etish, ozuqa yetkazib berish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Tumanlarda meva-sabzavot va uzumchilikni rivojlantirish bo‘yicha loyiha ofislari tashkil etilishi belgilandi.
Yig‘ilishda muhokama qilingan masalalar yuzasidan Bosh vazir o‘rinbosarlari, tarmoq va hudud rahbarlari so‘zga chiqdi.

Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 24 ноября состоялось видеоселекторное совещание по мерам развития плодоовощеводства и дехканских хозяйств.
В процессе развития сельского хозяйства в нашей стране приоритетное внимание уделяется кластерной системе. В хлопково-текстильных, зерновых, плодоовощных и виноградарских кластерах стабильно растут качественные и количественные показателипроизводства.
Кластеры организуются и в плодоовощной отрасли сельского хозяйства. Однако результаты их работы пока не соответствуют потенциалу. Так, по подсчетам, отрасль способна экспортировать продукцию на 5 миллиардов долларов, сейчас этот показатель составляет 1,2 миллиарда долларов. В частности, плодоовощные кластеры в Асакинском, Ангорском, Денауском, Джамбайском, Самаркандском, Алтыарыкском, Кувинском, Юкоричирчикском и Янгикурганском районах в настоящее время успешно экспортируют продукцию на сумму 20-25 миллионов долларов.
На совещании проанализированы имеющиеся возможности и проблемы в сфере, обсуждены меры по повышению урожайности и занятости населения.
— Прежде в хлопководстве мы продавали только сырье. В годы с лучшими котировками доход составлял порядка 1 миллиарда долларов. А сегодня, перерабатывая хлопок у себя, мы вышли на 3 миллиарда долларов. И это только показатель экспорта. А сколько еще рабочих мест, источников для заработка и налогов создано. Если правильно организовать работу, такого результата можно достичь и в плодоовощеводстве. Возможность – под самыми нашими ногами, — сказал глава государства.
Отмечалось, что будет внедрена новая система развития плодоовощных кластеров, дехканских и подсобных хозяйств, их финансирования, а также расширения оказания агроуслуг.
Так, с 1 декабря текущего года через Фонд государственной поддержки сельского хозяйства будут предоставляться льготные кредиты производителям плодоовощной продукции. Для этого между кластером, фермером и банком будет заключаться трехсторонний договор. Кредиты будут выдаваться сроком на один год по ставке 14 процентов с льготным периодом 6 месяцев.
Кластеры также получат доступ к 12-месячным «револьверным» кредитам для закупки продукции у населения. То есть, кластеры будут пользоваться средствами по мере необходимости и платить процентные платежи только за период пользования кредитом. На эти цели будет направлено 2 триллиона сумов.
Для создания малых интенсивных садов, виноградников и развития плодоовощеводства будут предоставляться кредиты без залога на сумму до 100 миллионов сумов по льготной ставке 14 процентов годовых. На эти цели будет направлено 100 миллионов долларов средств международных финансовых институтов.
Кроме того, 50 процентов расходов кластеров на страхование урожая фруктов и овощей от рисков будут компенсироваться из бюджета.
Соответствующим министерствам даны поручения по организации данной системы
Вчера, 23 ноября, Президент Республики Узбекистан подписал постановление о мерах по развитию семейного предпринимательства в сфере плодоовощеводства и виноградарства, увеличению доли дехканских хозяйств в производстве сельхозпродукции. Постановлением предусмотрено предоставление населению для организации дехканских хозяйств 80 тысяч гектаров земель, высвобождаемых за счет сокращения хлопковых и зерновых площадей.
Участки площадью от 10 соток до 1 гектара будут сдаваться в аренду сроком на 10 лет по итогам открытого электронного конкурса.
Глава нашего государства подчеркнул, что главным критерием при этом должны быть количество создаваемых рабочих мест и земледельческий опыт претендентов, а при их отборе особое внимание необходимо уделить представителям малообеспеченных слоев населения.
В рамках программ семейного предпринимательства новообразованным хозяйствам будут предоставляться кредиты сроком на 2 года с 6-месячным льготным периодом. Однако, если земля не используется эффективно, договор аренды может быть расторгнут в судебном порядке.
Ответственным лицам даны поручения по выставлению земель на открытый конкурс и кадастровому оформлению предоставленных участков в соответствии с вышеуказанными требованиями.
В распоряжении населения страны имеется около 500 тысяч гектаров приусадебных земель. В следующем году планируется выделить 100 миллионов долларов на их эффективное использование. Средства будут предоставляться на льготной основе по программе семейного предпринимательства.
Предприятиям по обслуживанию подсобных хозяйств также будут предоставлены кредиты на сумму до 300 миллионов сумов без залога. На базе предприятий с высокими показателями эффективности планируется создание кластеров подсобного сервиса, которые будут оказывать услуги по строительству питомников, иметь свой парк техники, холодильный склад, оборудование для сушки, сортировки и упаковки продуктов.
Для закупки заготовленной подсобными хозяйствами продукции в каждом районе будут созданы кооперативы, им будут предоставляться субсидии.
Актуален и вопрос орошения сельскохозяйственных культур. Определено, что порядок частичной компенсации из бюджета расходов на орошение приусадебных земель и выбывших из оборота площадей в районах, где затруднен доступ к воде, будет продлен до 1 января 2026 года.
Содержание в подсобном хозяйстве кур, кроликов и домашнего скота — немаловажный источник изобилия и дохода в семьях. В связи с этим на совещании уделено особое внимание вопросам развития селекции домашней птицы, организации в каждом районе услуг ветеринарии и инкубаторов, доставки кормов.
Поставлена задача организовать в районах проектные офисы по развитию плодоовощеводства и виноградарства.
Информацию по обсужденным на совещании вопросам представили заместители Премьер-министра, руководители отраслей и регионов.