Hurmatli O‘zbekiston va Rossiya hududlarining rahbarlari!
Hech shubhasiz, Forumning muvaffaqiyatli faoliyati keyingi yillarda ikki tomonlama munosabatlarda erishgan ulkan natijalarimiz va yuksak marralarning yana bir tasdig‘idir.
O‘zbekiston hududlari Rossiya Federatsiyasining Moskva va Sankt-Peterburg shaharlari, Tatariston Respublikasi, Oltoy o‘lkasi, Astraxan, Novosibirsk, Omsk, Samara, Chelyabinsk viloyatlari va ko‘plab boshqa sub’ektlari bilan jadal hamkorlik qilayotganini katta mamnuniyat bilan qayd etmoqchiman.
Birgalikda olib borilayotgan faol ishlar tufayli o‘zaro tovar ayirboshlashning hatto pandemiya sharoitida ham o‘sishiga erishdik, uning hajmi esa joriy yilda olti milliard dollardan oshadi.
Keyingi bir yilda Sankt-Peterburg, Samara va Qozonda O‘zbekiston hududlarining ko‘rgazmalari muvaffaqiyatli o‘tkazildi.
Bugun mamlakatlarimizda uch mingga yaqin qo‘shma korxona faoliyat yuritmoqda, iqtisodiyotning barcha sohalarida yuzlab yangi loyihalar amalga oshirilmoqda.
Mamlakatimizda Rossiyadan jalb qilingan investitsiyalar hajmi bugungi kunda 10 milliard dollardan ziyodni tashkil etmoqda va bu ko‘rsatkich jadal o‘sib bormoqda.
Muvaffaqiyatli hamkorligimizning ayrim misollariga to‘xtalib o‘tmoqchiman.
Tataristonlik sheriklar bilan Toshkent viloyatida “Ximgrad” yuqori texnologik sanoat parki tashkil etilmoqda.
Yaqin orada Jizzax viloyatida moskvalik investorlar bilan hamkorlikda ko‘p funksiyali agrologistika markazi ishga tushiriladi.
Samara viloyati kompaniyalari Buxoroda yirik issiqxona majmuasining qurilishiga kirishdi.
Ingushetiyalik tadbirkorlar bilan birgalikda Farg‘ona vodiysida to‘qimachilik klasterini kengaytirish loyihasi amalga oshirilmoqda.
Bunday misollarni, shu jumladan, O‘zbekiston biznesi ishtirokida Rossiya hududida amalga oshirilayotgan loyihalar ro‘yxatini yana uzoq davom ettirish mumkin.
Hududlar o‘rtasidagi hamkorlikni yanada rivojlantirish uchun katta salohiyat mavjud.
Ikki mamlakat manfaatlari uchun yangi istiqbollar ochadigan yo‘nalishlarni alohida qayd etishni istardim.
Birinchi. Qo‘shma biznes loyihalarni bundan buyon ham qo‘llab-quvvatlaymiz, shuningdek, rossiyalik investorlar uchun zarur sharoitlar yaratishni davom ettiramiz.
Bu haqda so‘z borganda, eng avvalo metallurgiya, energetika, neft-kimyo, elektrotexnika, to‘qimachilik, farmatsevtika va boshqa tarmoqlardagi sanoat kooperatsiyasini qayd etish lozim.
Ikkinchi. Hududlarimiz bir-birini samarali to‘ldirib turishi mumkin bo‘lgan soha – qishloq xo‘jaligidagi hamkorlik ulkan imkoniyatlarga ega.
O‘zbekiston va Rossiyada yirik agrosanoat kompaniyalari va klasterlari, omborxona terminallari va qayta ishlash quvvatlarini yaratish shular jumlasidan.
Bundan tashqari, biz yangi agrotexnologiyalarni keng joriy etish, seleksiya sohasida qo‘shma loyihalarni amalga oshirishdan manfaatdormiz.
Uchinchi. Innovatsiyalar, IT, bilim va sanoat texnologiyalari bilan almashish sohalari, ayniqsa, istiqbollidir.
Xususan, “Innoprom” xalqaro ko‘rgazmasi endilikda har yili yangi mintaqaviy formatda O‘zbekistonda o‘tkaziladi.
Rossiyaning yetakchi, shu jumladan, hududiy oliy ta’lim dargohlarining mamlakatimizdagi faoliyati yanada kengayishini qo‘llab-quvvatlaymiz.
Bu boradagi muvaffaqiyatli ishlarga Qozon federal universiteti va Astraxan davlat texnika universiteti bilan sherikligimizni misol qilib keltirish mumkin.
Bu, shuningdek, ilmiy hamkorlik va birgalikdagi amaliy tadqiqotlarni kengaytirish dasturini ishlab chiqish va amalga oshirish imkonini beradi.
To‘rtinchi. Hududlar o‘rtasidagi faol aloqalar madaniy-gumanitar almashinuv va turizmning kengayishiga xizmat qiladi.
Hududlarda mamlakatlarimiz vakillari ishtirokida yoshlar festivallari, konsertlar muntazam o‘tkazilishini, teatrlarning ijodiy safarlari va sport tadbirlari tashkil etilishini qo‘llab-quvvatlaymiz.
bugungi uchrashuv va uning natijasida yangi qo‘shma dastur va loyihalarning amalga oshirilishi hududlarimiz va umuman mamlakatlarimiz o‘rtasidagi hamkorlikka kuchli sur’at bag‘ishlashiga ishonaman.
Forumning barcha ishtirokchilariga samarali faoliyat, katta muvaffaqiyatlar va yangi yutuqlar tilayman.
Katta mamnuniyat bilan sizlarni kelgusi yilda uchinchi Hududlararo forumni o‘tkazish uchun O‘zbekistonga taklif etaman.

Уважаемые главы регионов Узбекистана и России!
Искренне рад приветствовать участников второго узбекско-российского Форума межрегионального сотрудничества.
Активный диалог между регионами двух стран, старт которому мы дали с уважаемым Владимиром Владимировичем ровно три года назад, сегодня стал одним из локомотивов укрепления нашего стратегического партнерства.
Несомненно, успех форума является еще одним подтверждением прорывных результатов и высокого уровня двусторонних отношений, которых мы достигли за последние годы.
Я с огромным удовольствием хотел бы отметить динамичное взаимодействие регионов Узбекистана с городами Москва и Санкт-Петербург, Республикой Татарстан, Алтайским краем, Астраханской, Новосибирской, Омской, Самарской, Челябинской областями и многими другими субъектами Российской Федерации.
Благодаря активной совместной работе даже в условиях пандемии нам удалось увеличить взаимный товарооборот, который в этом году превысит шесть миллиардов долларов.
За последний год успешно проведены выставки регионов Узбекистана в Санкт-Петербурге, Самаре и Казани.
Сегодня в наших странах действует около трех тысяч совместных предприятий, реализуются сотни новых проектов во всех сферах экономики.
В настоящее время объем накопленных российских инвестиций в нашей экономике превышает 10 миллиардов долларов, и этот показатель продолжает динамично расти.
Хотел бы остановиться на некоторых примерах нашего успешного сотрудничества.
С партнерами из Татарстана создается высокотехнологичный индустриальный парк «Химград» в Ташкентской области.
В Джизакской области с инвесторами из Московского региона скоро будет запущен многофункциональный агрологистический центр.
Компании Самарской области приступили к строительству крупного тепличного комплекса в Бухаре.
С предпринимателями из Ингушетии реализуется проект расширения текстильного кластера в Ферганской долине.
И таких примеров очень много, в том числе на территории России с участием узбекского бизнеса.
Несомненно, сотрудничество между регионами обладает огромным потенциалом для дальнейшего развития.
Хотел бы выделить те направления, которые открывают новые перспективы в интересах двух стран.
Первое. Мы будем и далее поддерживать совместные бизнес-проекты, а также создавать для российских инвесторов все необходимые условия.
Речь идет прежде всего о промышленной кооперации в металлургии, энергетике, нефтехимии, электротехнической, текстильной, фармацевтической и других отраслях.
Второе. Огромные возможности имеет сотрудничество в сельском хозяйстве, где наши регионы могут эффективно взаимодополнять друг друга.
Это создание в Узбекистане и России крупных агропромышленных компаний и кластеров, складских терминалов и перерабатывающих мощностей.
Кроме того, мы заинтересованы в широком внедрении новых агротехнологий, реализации совместных программ в области селекции.
Третье. Особо перспективными являются сфера инноваций, Ай-Ти, обмена знаниями и промышленными технологиями.
В частности, Международная выставка «ИННОПРОМ» будет ежегодно проводиться в Узбекистане в новом региональном формате.
Мы поддерживаем расширение присутствия в нашей стране ведущих российских вузов, в том числе региональных.
У нас уже есть успешные примеры такого партнерства с Казанским федеральным университетом и Астраханским государственным техническим университетом.
Это также позволит разработать и реализовать программу расширения научного сотрудничества и совместных прикладных исследований.
Четвертое. Активные контакты между регионами будут способствовать расширению культурно-гуманитарного обмена и туризма.
Поддерживаем регулярное проведение в регионах совместных молодежных фестивалей, концертов, организацию театральных гастролей и спортивных мероприятий.
Убежден, что сегодняшняя встреча и реализация по ее итогам новых совместных программ и проектов придаст мощный импульс взаимодействию наших регионов и двустороннему сотрудничеству в целом.
Желаю всем участникам форума продуктивной работы, больших успехов и новых достижений.
С большим удовольствием приглашаю Вас в Узбекистан в следующем году для проведения третьего Межрегионального форума.