O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Turkiy tilli davlatlar hamkorlik kengashi sammitida ishtirok etish uchun Istanbul shahriga keldi.
Oliy martabali mehmonni Istanbul shahri hokimi Ali Yerlikaya va boshqa rasmiy shaxslar kutib oldi.
O‘zbekiston chuqur o‘ylangan, har tomonlama muvozanatli, avvalo xalqimiz uchun manfaatli tashqi siyosat yuritmoqda. Barcha sherik davlatlar va xalqaro tuzilmalar bilan hamkorlikni kengaytirib bormoqda.
Ulardan biri – Turkiy tilli davlatlar hamkorlik kengashi. Bu tashkilot 2009 yilda tuzilgan. Mamlakatimiz unga 2019 yilda qo‘shilgan. Kengashning asosiy maqsadi qardosh mamlakatlar o‘rtasidagi aloqalarni mustahkamlash, savdo-iqtisodiyot, transport, energetika, turizm va madaniy-gumanitar sohalardagi hamkorlikni rivojlantirish, tinchlik va xavfsizlikni mustahkamlash bo‘yicha sa’y-harakatlarni muvofiqlashtirishdir.
O‘xshash til va bir din, tarixiy va madaniy rishtalar asosida shakllangan bu tashkilot mintaqaviy hamkorlikning samarali mexanizmiga aylanib bormoqda. O‘zbekistonning qo‘shilgani uning qamrovini ham, salohiyatini ham oshirdi. Prezident Shavkat Mirziyoyevning tashabbuslari ko‘p tomonlama hamkorlikni amaliy mazmun bilan boyitdi. Qisqa davrda davlatimiz rahbari tomonidan 20 dan ortiq takliflar ilgari surildi va amalga oshirildi.
Xususan, 2019 yil oktyabrda Toshkentda Turkiy tilli davlatlar Ishbilarmonlar kengashi majlisi hamda Investitsiya forumi o‘tkazildi. 2020 yilda Xiva shahriga “Turkiy dunyoning madaniy poytaxti” maqomi berildi. Yosh tadbirkorlar forumi ta’sisi etilib, shu yil sentyabrda Toshkentda uning birinchi yig‘ilishi o‘tkazildi. Shuningdek, Kengashga a’zo mamlakatlarning yoshlar va sport masalalariga mas’ul vazirlari majlisi ham bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston Prezidenti doim alohida e’tibor qaratib kelayotgan transport va bojxona sohasida tartib-taomillar raqamlashtirilmoqda. Masalan, mamlakatimizda Turkiya va Qozog‘iston bilan boshlang‘ich loyihalar ishga tushirildi. Toshkent, Andijon va Termizdagi logistika markazlarimiz Turkiy Kengash doirasidagi “birodar portlar” tizimiga qo‘shildi.
Davlatimiz rahbari koronavirus pandemiyasi bo‘yicha bildirgan takliflar ham dolzarbligini ko‘rsatdi. Kengashga a’zo mamlakatlar doirasida ushbu kasallikka qarshi kurashish bo‘yicha maxsus muvofiqlashtiruvchi guruh tuzildi. Epidemiologik vaziyatni kuzatish, tahlil qilish va prognozlashtirish bo‘yicha doimiy faoliyat yuritadigan tizim yo‘lga qo‘yildi.
Shavkat Mirziyoyev sherik davlatlar miqyosida turizmni rivojlantirish masalasiga ham alohida e’tibor qaratib kelmoqda. Bu sohadagi tashabbuslar ham amalga oshmoqda. Joriy yil iyunda Qo‘qon shahrida Turkiy tilli davlatlar hamkorlik kengashi turizm vazirlari yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Unda Qo‘qon turkiy dunyoning ilk turizm poytaxti, deb e’lon qilindi. Mamlakatlarimizdagi muqaddas qadamjolar bo‘ylab “Tabarruk ziyorat” loyihasini amalga oshirish boshlandi.
Mahmud Koshg‘ariy, Yusuf Xos Hojib, Alisher Navoiy, Muso al-Xorazmiy merosiga bag‘ishlangan xalqaro ilmiy konferensiyalar o‘tkazildi.
Barcha turkiy xalqlar uchun ardoqli bo‘lgan shoir – Alisher Navoiy nomidagi xalqaro mukofot ta’sis etilishi Prezidentimizning yana bir xayrli tashabbusi bo‘ldi. Bu mukofot bilan turkiy davlatlarda ilm-fan, ta’lim, madaniyat va san’at sohalarini rivojlantirishga katta hissa qo‘shgan shaxslar taqdirlanadi.
O‘zbekiston Prezidenti bu galgi sammitda ham muhim tashabbuslarni bildirishi kutilmoqda.
Sammitning asosiy tadbirlari 12 noyabrga mo‘ljallangan. Davlatimiz rahbari qator ikki tomonlama uchrashuvlar o‘tkazishi ham rejalashtirilgan.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев прибыл в город Стамбул для участия в мероприятиях очередного саммита Совета сотрудничества тюркоязычных государств.
Высокого гостя встретили губернатор Стамбула Али Ерликая и другие официальные лица.
Узбекистан проводит глубоко продуманную, всесторонне взвешенную внешнюю политику, ориентированную на интересы нашего народа. Расширяется взаимодействие со всеми странами-партнерами и международными структурами.
В их числе и Совет сотрудничества тюркоязычных государств (ССТГ). Структура образована в 2009 году, Узбекистан присоединился к ней в 2019 году. Главная цель совета заключается в укреплении связей между тюркоязычными странами, развитие сотрудничества в торгово-экономической, транспортной, энергетической, туристической и культурно-гуманитарной сферах, координация усилий по укреплению мира и безопасности.
Организация, в основе которой лежат общность языков и духовных ценностей, тесных исторических и культурных связей стран-участниц, становится эффективным механизмом регионального сотрудничества. Присоединение к ней Узбекистана приумножило авторитет и расширило потенциал Совета. Инициативы Президента Шавката Мирзиёева наполнили многостороннее взаимодействие новым практическим содержанием. За короткое время главой нашего государства выдвинуто более 20 предложений.
В частности, в октябре 2019 года в Ташкенте состоялись заседание Делового совета ССТГ и Инвестиционный форум. В 2020 году город Хива объявлен Культурной столицей Тюркского мира. Был учрежден Форум молодых предпринимателей и проведено его первое заседание в Узбекистане в сентябре 2021 года. Состоялось также заседание Совета министров по делам молодежи и спорта.
Активно продолжается цифровизация процедур в области транспорта и таможни – сферах, находящихся под постоянным вниманием Президента Узбекистана. Так, в нашей стране запущены соответствующие пилотные проекты, реализуемые совместно с Турцией и Казахстаном. Отечественные логистические центры в Ташкенте, Андижане и Термезе присоединились к механизму “Порты-побратимы” Тюркского совета.
Остаются актуальными и выдвинутые главой нашего государства предложения касательно преодоления пандемии коронавируса. Учреждена специальная координационная группа стран-участниц Совета по борьбе с коронавирусом. Налажена постоянно действующая система совместного мониторинга, анализа и прогнозирования эпидемиологической ситуации.
Шавкат Мирзиёев особое внимание уделяет и вопросам развития туризма между партнерами по ССТГ, его инициативы в этом направлении воплощаются в жизнь. Так, в июне этого года в Коканде состоялось заседание министров туризма государств-членов ССТГ и Коканд объявлен Туристической столицей тюркского мира в 2022 году. Дан старт реализации проекта “Табаррук зиёрат” по организации паломничества по священным местам, расположенным на территориях стран Тюркского совета.
Проведены международные научные конференции, посвященные наследию Махмуда Кашгари, Юсуфа Хос Хаджиба, Алишера Навои, Мухаммада Аль-Хорезми.
Еще одной благой инициативой Президента Узбекистана стало учреждение международной премии имени Алишера Навои – любимого поэта всех тюркских народов. Премия будет присуждаться лицам, внесшим большой вклад в развитие науки, образования, культуры и искусства в тюркоязычных странах.
Ожидается, что и на нынешнем саммите Президент Шавкат Мирзиёев выступит с важными инициативами.
Основные мероприятия саммита намечены на 12 ноября. Также запланировано проведение главой нашего государства ряда двусторонних встреч.