Prezident Shavkat Mirziyoyev Turkiy tilli davlatlar hamkorlik kengashining navbatdagi sammitida ishtirok etish uchun 11 noyabr kuni Turkiyaning Istanbul shahriga jo‘nab ketdi.
Bo‘lajak oliy darajadagi uchrashuvda Kengash doirasidagi ko‘p qirrali munosabatlarni, jumladan, savdo, investitsiyalar, “yashil” iqtisodiyot, raqamli texnologiyalar, transport va kommunikatsiyalar, madaniy-gumanitar almashinuv sohalaridagi aloqalarni kengaytirish masalalari o‘rin olgan. Tashkilot faoliyatini yanada takomillashtirish masalalari ham ko‘rib chiqiladi.
Sammit yakunida hamkorlik samaradorligini oshirish va ko‘p tomonlama sheriklikni mustahkamlashga qaratilgan qo‘shma hujjatlar qabul qilinishi kutilmoqda.

Сегодня, 11 ноября, Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев отбыл в город Стамбул (Турция) для участия в очередном саммите Совета сотрудничества тюркоязычных государств.
На предстоящей встрече высшего уровня будут рассмотрены вопросы расширения многогранных отношений в рамках Совета, в частности, в сфере торговли, инвестиций, «зеленой» экономики, цифровых технологий, транспорта и коммуникаций, культурно-гуманитарного обмена. Также будут рассмотрены вопросы по дальнейшему совершенствованию деятельности организации.
По завершению саммита ожидается принятие совместных документов, направленных на повышение эффективности сотрудничества и укрепление партнерства.