Mamlakatimiz davlat va jamiyat boshqaruvi sohasi og‘ir judolikka uchradi. Ko‘zga ko‘ringan davlat va jamoat arbobi, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining maslahatchisi, taniqli olim va pedagog Rustam Sobirovich Qosimov og‘ir kasallikdan so‘ng shu yil 7 may kuni 65 yoshida vafot etdi.
R.Qosimov 1955 yil 30 avgustda Toshkent shahrida ziyolilar oilasida tug‘ildi. O‘rta maktabni tugatib, Toshkent davlat universiteti (hozirgi O‘zbekiston Milliy universiteti)ning sharqshunoslik fakultetida tahsil oldi.
Mehnat faoliyatini Toshkent suv xo‘jaligi institutida boshlab, bir necha yil davomida xorijiy Sharq mamlakatlarida tarjimon bo‘lib xizmat qildi. Keyinchalik Toshkent davlat universitetida tadqiqotchi, o‘qituvchi, katta o‘qituvchi, fakultet dekani lavozimlarida samarali ishladi, pedagogik faoliyatni ilmiy izlanishlar bilan uyg‘un holda olib borib, iqtisod fanlari doktori ilmiy darajasi va dotsent unvoniga sazovor bo‘ldi.
Katta tashkilotchilik qobiliyatiga ega bo‘lgan R.S.Qosimov Vatanimiz mustaqilligining dastlabki yillarida Toshkent davlat texnika universiteti hamda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Davlat va jamiyat qurilishi akademiyasida kafedra mudiri, fakultet dekani, Bank-moliya akademiyasi rektori, oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirining birinchi o‘rinbosari va vazir, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti rektori, O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri o‘rinbosari kabi mas’ul vazifalarda sidqidildan mehnat qilib, mamlakatimizda ta’lim-tarbiya sohasini zamon talablari asosida rivojlantirish, yuksak malakali kadrlar tayyorlash ishiga munosib hissa qo‘shdi.
Shuningdek, u O‘zbekiston Kasaba uyushmalari federatsiyasining boshqaruv tizimida turli lavozimlarda ishlab, jamiyatimizda fuqarolik institutlarining o‘rni va nufuzini oshirish borasida jonbozlik ko‘rsatdi.
Butun ongli hayotini el-yurtga beminnat xizmat qilishga bag‘ishlagan fidoyi rahbar mamlakatimiz taraqqiyotini yangi bosqichga ko‘tarish, yangi O‘zbekistonni barpo etish jarayonlarida faol ishtirok etdi. Ushbu davrda oliy va o‘rta maxsus ta’lim vaziri, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Davlat maslahatchisining birinchi o‘rinbosari, Davlat maslahatchisi, Davlat boshqaruvi akademiyasi rektori lavozimlarida qizg‘in faoliyat olib bordi.
Keyingi yillarda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Jamoat va diniy tashkilotlar bilan hamkorlik masalalari bo‘yicha maslahatchisi va ayni vaqtda O‘zbekiston xalqaro islom akademiyasi rektori lavozimlarida samarali ishlab, yurtimizda millatlararo do‘stlik va hamjihatlikni mustahkamlash, diniy-ma’naviy qadriyatlarimizni tiklash va rivojlantirish, mahalla institutining o‘rni va nufuzini oshirish, nuroniylar, xotin-qizlar va yoshlarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash, kambag‘allikni qisqartirish, ijtimoiy-ma’naviy muhit barqarorligini ta’minlashga qaratilgan muhim davlat dasturlarini amalga oshirishda o‘zining boy bilim va tajribasi, yuksak salohiyatini safarbar etdi.
R.S.Qosimov salkam 50 yillik mehnat faoliyati davomida qaysi lavozimda ishlamasin, doimo xalqimiz va Vatanimiz manfaatini ko‘zlab, fidokorona mehnat qildi. Mamlakatimiz jamoatchiligi uning ilm-fan, ta’lim-tarbiya sohasidagi keng ko‘lamli islohotlarni amalga oshirish, yoshlarni milliy va umumbashariy qadriyatlar ruhida tarbiyalash, O‘zbekistonning xalqaro obro‘-e’tiborini oshirish borasidagi xizmatlarini yaxshi biladi va yuksak qadrlaydi.
R.S.Qosimov davlatimiz va xalqimiz oldidagi xizmatlari uchun “Mehnat shuhrati” ordeni bilan mukofotlangan edi.

Сфера государственного и общественного управления нашей страны понесла тяжелую утрату. 7 мая этого года в возрасте 65 лет после тяжелой болезни ушел из жизни выдающийся государственный и общественный деятель, советник Президента Республики Узбекистан, известный ученый и педагог Рустам Собирович Касымов.
Р.Касымов родился 30 августа 1955 года в городе Ташкенте в интеллигентной семье. После средней школы поступил на факультет востоковедения Ташкентского государственного университета (ныне – Национальный университет Узбекистана).
Начав трудовую деятельность в Ташкентском институте водного хозяйства, на протяжении нескольких лет работал переводчиком в странах зарубежного Востока. Затем плодотворно трудился исследователем, преподавателем, старшим преподавателем, деканом факультета в Ташкентском государственном университете. Педагогическую деятельность вместе с научной работой, ему были присуждены ученая степень доктора экономических наук и звание доцента.
Обладавший огромными организаторскими способностями Р.С. Касымов в первые годы независимости внес достойный вклад в дело развития отечественной сферы образования и воспитания в соответствии с современными требованиями, подготовки высококвалифицированных кадров, самоотверженно служа на таких ответственных должностях, как декан факультета, заведующий кафедрой в Ташкентском государственном техническом университете и Академии государственного и общественного строительства при Президенте Республики Узбекистан, ректор Университета мировой экономики и дипломатии, заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан.
Также, работая на различных должностях в системе управления Федерации профсоюзов Узбекистана, он внес активный вклад в повышение роли и авторитета институтов гражданского общества.
Самоотверженный руководитель, посвятивший всю свою сознательную жизнь беззаветному служению родной стране и народу, принимал активное участие в выведении нашей страны на новый уровень развития, построении нового Узбекистана. За этот период он вел энергичную деятельность в качестве министра высшего и среднего специального образования, первого заместителя Государственного советника и Государственного советника Президента Республики Узбекистан, ректора Академии государственного управления.
В последние годы он эффективно работал советником Президента Республики Узбекистан по вопросам взаимодействия с общественными и религиозными организациями, а также ректором Международной исламской академии Узбекистана. В ходе своей деятельности на этих должностях он направил весь свой богатый опыт и знания, высокий потенциал на укрепление межнациональной дружбы и согласия в стране, восстановление и развитие религиозно-духовных ценностей, укрепление роли и авторитета института махалли, реализацию государственных программ по всемерной поддержке женщин и детей, сокращению бедности, обеспечению стабильной социально-духовной обстановки.
Р.С. Касымов, какую бы должность не занимал на протяжении своей почти 50-летней трудовой деятельности, служил самоотверженно, всегда ставя в приоритет интересы народа и Родины. Общественность нашей страны хорошо знает и высоко ценит его заслуги в деле широкомасштабных реформ в научной, образовательной и воспитательной сферах, воспитания молодежи в духе национальных и общечеловеческих ценностей, приумножения международного авторитета Узбекистана.
За заслуги перед государством и обществом Р.С. Касымов был награжден орденом “Мехнат шухрати”.
Светлая память о выдающемся сыне нашего народа, известном государственном и общественном деятеле, заботливом наставнике молодежи, искреннем и скромном человеке Рустаме Собировиче Касымове навсегда останется в наших сердцах.