Poytaxtimizdagi Xalqaro kongress markazida bo‘lib o‘tgan tadbirda Oliy Majlis Senati a’zolari va Qonunchilik palatasi deputatlari, davlat tashkilotlari rahbarlari, jamoatchilik vakillari ishtirok etdi.
Murojaatnoma 15 ta telekanal orqali jonli efirda, shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining rasmiy veb-sayti va ijtimoiy tarmoqlardagi sahifalarida onlayn yoritib borildi.
Mamlakatimiz siyosiy hayotidagi eng muhim voqea bo‘lgan ushbu tadbir 2017 yildan buyon an’anaviy tarzda o‘tkazib kelinmoqda. Unda tugayotgan yildagi asosiy ko‘rsatkichlar, yangi yilga mo‘ljallangan maqsad va vazifalar e’lon qilinadi. Shu bois xalqimiz bu tadbirni katta qiziqish bilan kutadi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev bu galgi Murojaatnoma o‘tgan yillardan farqli ravishda, murakkab davrga to‘g‘ri kelganini ta’kidladi. 2020 yilda koronavirus pandemiyasi butun insoniyatni jiddiy sinovdan o‘tkazdi. Bunday ko‘lamdagi ofat jahonda so‘nggi yuz yilda ro‘y bermagani, qanchalab insonlar qurbon bo‘lib, millionlab ish o‘rinlari yo‘qotilgani, mamlakatlar iqtisodiyoti katta qiyinchiliklarga duch kelgani qayd etildi.
Afsuski, bu falokat butun insoniyat qatori xalqimiz uchun ham kutilmagan tashvish va murakkab muammolarni keltirib chiqardi. Buxoro va Sardobada yuz bergan tabiiy va texnogen ofatlar ham el-yurtimizning bukilmas irodasini yana bir bor sinovdan o‘tkazdi.
Xalqimiz bu sinovlar oldida sarosimaga tushmadi, fidokorona mehnati va matonati, aholi va davlat organlarining hamjihatlikdagi sa’y-harakatlari tufayli barcha qiyinchiliklarni mardona yengib o‘tmoqda.
Davlatimiz rahbari pandemiyaning birinchi kunlaridan boshlab butun boshqaruv tizimi favqulodda ish rejimiga o‘tkazilgani, qisqa muddatda pandemiya oqibatlarini yumshatish va bartaraf etishga qaratilgan kompleks chora-tadbirlar ishlab chiqilib, amalga oshirilganini ta’kidladi.
Jumladan, Inqirozga qarshi jamg‘arma tashkil etilib, “Saxovat va ko‘mak” umumxalq harakati doirasida o‘z vaqtida ko‘rilgan tezkor va tizimli chora-tadbirlar natijasida ushbu kasallikning keng tarqalishiga yo‘l qo‘yilmadi. Yurtimizda osoyishta hayot ta’minlanib, barqaror iqtisodiy rivojlanish davom etayotgani qayd etildi.
Prezidentimiz karantin talablariga rioya qilib yashagan va mehnat qilgan olijanob xalqimizga, o‘ta xavfli virus bilan kechayu kunduz mardona kurashgan jonkuyar shifokorlarga, qiyin damda yordamga muhtoj aholiga ko‘mak bergan tadbirkorlar, xorijiy hamkorlarga minnatdorlik bildirdi.
Ma’lumki, Prezidentimiz taklifi bilan 2020 yil mamlakatimizda Ilm, ma’rifat va raqamli iqtisodiyotni rivojlantirish yili deb e’lon qilingan edi. Bu boradagi Davlat dasturiga muvofiq, yangi O‘zbekistonni barpo etish bo‘yicha barcha sohalarda islohotlar qat’iy davom ettirildi.
Jumladan, bu yilgi sinovlarga qaramasdan, O‘zbekiston dunyoning sanoqli davlatlari qatori ijobiy o‘sish sur’atlarini saqlab qoldi.
Murojaatnomada davlatimiz rahbari bu haqda alohida to‘xtalib o‘tdi.
Joriy yilda mamlakatimizda 197 ta yirik, minglab kichik va o‘rta korxonalar, infratuzilma ob’ektlari barpo etildi. Birgina energetika sohasida xorijiy investorlar bilan davlat-xususiy sheriklik asosida umumiy quvvati 2 ming 700 megavatt bo‘lgan 6 ta yangi elektr stansiyasini barpo etish boshlandi. Toshkent shahrida 2 ta yangi metro stansiyasi, 18 kilometrlik yer usti metrosi foydalanishga topshirildi.
Qishloq xo‘jaligida chuqur islohotlar amalga oshirildi. Buning natijasida, pandemiya davrida 1 milliard dollarlik meva-sabzavot eksport qilindi. Tadbirkorlik faoliyati keng qo‘llab-quvvatlandi.
2020 yil aholini ijtimoiy himoya qilish borasida tub burilish yili bo‘ldi. Kambag‘allikni qisqartirish bo‘yicha keng qamrovli ishlar boshlandi. Barcha tuman va shaharlarda, har bir mahallada ehtiyojmand oilalar, ayollar va yoshlar bilan manzilli ishlash bo‘yicha mutlaqo yangi tizim joriy etildi.
Mamlakatimizda inson huquq va manfaatlarini ta’minlash, iqtisodiyotni liberallashtirish borasidagi ishlar uzluksiz olib borildi. O‘zbekiston 2020 yilda BMTning Inson huquqlari bo‘yicha kengashiga a’zo bo‘lib saylangani, yaqinda AQSH davlat departamenti tomonidan diniy erkinlik sohasidagi “maxsus kuzatuvdagi davlatlar” ro‘yxatidan chiqarilgani ham keng ko‘lamli demokratik islohotlarning natijasidir.
O‘zbekiston “Ochiq ma’lumotlarni kuzatish” xalqaro indeksida 125 pog‘onaga ko‘tarilib, 44-o‘rinni egalladi. “Iqtisodiy erkinlik” reytingida ham mamlakatimizning 26 pog‘ona ko‘tarilgani islohotlarimizning xalqaro maydondagi yana bir e’tirofi bo‘ldi.
Koronavirus pandemiyasi va global iqtisodiy inqirozga qaramay, O‘zbekiston ochiq va pragmatik tashqi siyosatni faol olib bormoqda. Xalqaro maydondagi qat’iy sa’y-harakatlari tufayli dunyo hamjamiyatida yurtimizning obro‘-e’tibori va nufuzi tobora yuksalmoqda.
Har galgidek, Murojaatnomaning eng hayajonli qismi yangi yilga nom berilishi bo‘ldi. Davlatimiz rahbari yangi O‘zbekistonda Uchinchi Renessans poydevorini bilimli va bunyodkor yoshlar bilan birgalikda barpo etish, ana shu muhim yo‘nalishlarda boshlagan ishlarni davom ettirish va yangi, yuksak bosqichga ko‘tarish maqsadida, kirib kelayotgan 2021 yilga mamlakatimizda Yoshlarni qo‘llab-quvvatlash va aholi salomatligini mustahkamlash yili, deb nom berishni taklif etdi. Prezidentimizning ushbu taklifi tadbir ishtirokchilari tomonidan qizg‘in qo‘llab-quvvatlandi.
2021 yilda Vatanimiz mustaqilligiga 30 yil to‘ladi. Bu tarixiy sanani “Yangi O‘zbekistonda erkin va farovon yashaylik!” degan ezgu g‘oya asosida nishonlash bo‘yicha keng ko‘lamli tayyorgarlik ishlari boshlab yuborildi.
Bugun kelgusi yil uchun reja va dasturlarimizni aniq belgilab olar ekanmiz, mustaqillik yillarida erishgan yutuqlarimizni yanada mustahkamlab, eng muhim va ustuvor sohalarni rivojlantirishga alohida e’tibor qaratamiz, dedi davlatimiz rahbari.
Yosh avlodni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash, aholi salomatligini asrash va mustahkamlash, mamlakatimizni yanada rivojlantirishga qaratilgan eng muhim vazifalar, ichki va tashqi siyosatga doir ustuvor yo‘nalishlar belgilandi.
Yangi yilda yanada katta safarbarlik ruhida ishlashimizga to‘g‘ri keladi. Hayot oldimizga yana qancha sinov va muammolarni qo‘yishi mumkin va biz har qanday holatga tayyor turishimiz zarur. Lekin qanchalik qiyin va murakkab bo‘lmasin, demokratik islohotlar yo‘lidan hech qachon ortga qaytmaymiz, dedi Shavkat Mirziyoyev.
Murojaatnoma yakunida el-yurtimiz hozirgi og‘ir sharoitda barcha sinov va qiyinchiliklardan yanada kuchli va irodali bo‘lib chiqayotgani ta’kidlandi. Hech shubhasiz, o‘z kuchi va imkoniyatlariga bo‘lgan ishonch xalqimizni Uchinchi Renessans poydevorini yaratishdek ezgu maqsad yo‘lida birlashtirdi. Bu intilishlar xalqimizni ulkan amaliy ishlarga, yangi yilda yanada baland marralarni qo‘lga kiritishga ruhlantiradi.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 29 декабря 2020 года направил очередное Послание Олий Мажлису.
В мероприятии, прошедшем в столичном Международном конгресс-центре, приняли участие члены Сената и депутаты Законодательной палаты Олий Мажлиса, руководители государственных организаций и представители общественности.
Послание транслировалось в прямом эфире на центральных государственных и частных телеканалах, а также на официальном веб-сайте Президента Республики Узбекистан и страницах в социальных сетях.
Мероприятие, являющееся самым важным событием в политической жизни страны, традиционно проводится с 2017 года. В Послании объявляются основные показатели уходящего года, цели и задачи на предстоящий год. Именно поэтому его всегда с большим интересом и нетерпением ждет наш народ.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев отметил, что Послание Олий Мажлису и народу Узбекистана в этом году, в отличие от предыдущих лет, направляется в сложной обстановке. В 2020 году пандемия коронавируса подвергла человечество серьезным испытаниям. Отмечалось, что это самое большое бедствие мирового масштаба за сто лет, множество людей стали его жертвами, были утеряны миллионы рабочих мест, экономики стран столкнулись с большими трудностями.
Глава государства отметил, что начиная с первых дней пандемии вся система управления была переведена на чрезвычайный режим работы, за короткий срок были разработаны и осуществлены комплексные меры по смягчению и ликвидации последствий пандемии.
В частности, создан Антикризисный фонд, благодаря оперативным и системным мерам, принятым в рамках общенародного движения «Доброта и поддержка», было предотвращено широкое распространение этого опасного заболевания. Отмечено, что в стране обеспечивается мирная и спокойная жизнь, продолжается стабильный экономический рост.
Президент выразил признательность благородному узбекскому народу, который жил и трудился, соблюдая требования карантина, преданным своей профессии врачам, медицинским работникам, которые днем и ночью мужественно боролись с этим опасным вирусом, предпринимателям, протянувшим руку помощи в эти трудные дни нуждающимся слоям населения, нашим зарубежным партнерам.Начало формыКонец формы
Как известно, по предложению Президента 2020 год в нашей стране был объявлен Годом развития науки, просвещения и цифровой экономики. В рамках соответствующей Государственной программы во всех сферах решительно продолжились реформы по построению нового Узбекистана.
В частности, несмотря на нынешний сложный год, Узбекистан наряду со считанными государствами смог сохранить положительную динамику роста.
Глава нашего государства отдельно отметил это в своем Послании.
В текущем году в нашей стране были построены 197 крупных, тысячи малых и средних предприятий, объектов инфраструктуры. Только в энергетическом секторе начато строительство шести новых электростанций на основе государственно-частного партнерства с иностранными инвесторами. Их совокупная мощность составит 2 700 мегаватт. В городе Ташкенте сданы в эксплуатацию 2 новые станции метрополитена, наземная линия метро протяженностью 18 километров.
В сельском хозяйстве также были осуществлены глубокие реформы, в результате чего в период пандемии была экспортирована плодоовощная продукция на 1 миллиард долларов. Оказана всесторонняя поддержка предпринимательской деятельности.
2020 год стал поворотным в сфере социальной поддержки населения. Началась масштабная работа по сокращению бедности. Во всех районах и городах, в каждой махалле внедрена абсолютно новая система по адресной работе с нуждающимися семьями, женщинами и молодежью.
В нашей стране последовательно продолжаются реформы по обеспечению прав и интересов человека, либерализации экономики. Признанием реализуемых нами широкомасштабных демократических реформ является и то, что Узбекистан в 2020 году вступил в Совет ООН по правам человека, а Госдепартамент США исключил Узбекистан из списка стран «особого наблюдения» в сфере религиозных свобод.
В Международном рейтинге открытых данных Узбекистан занял 44-е место, поднявшись на 125 позиций. Еще одно международное признание наших реформ – в Индексе экономической свободы наша страна поднялась на 26 позиций.
Несмотря на пандемию коронавируса и глобальный экономический кризис, Узбекистан активно осуществляет открытую и прагматичную внешнюю политику. Благодаря решительным усилиям, осуществленным на международной арене, растет авторитет и имидж нашей страны перед мировым сообществом.
Как всегда, самой волнующей частью Послания стало объявление названия нового года. Глава нашего государства в целях создания фундамента Третьего Ренессанса в новом Узбекистане вместе с молодежью, обладающей большим интеллектуальным и созидательным потенциалом, а также продолжения и выведения на новый, более высокий уровень начатую в этом важном направлении работу предложил назвать 2021 год Годом поддержки молодежи и укрепления здоровья населения. Участники мероприятия активно поддержали данное предложение Президента.
Известно, что в 2021 году исполнится 30 лет независимости нашей Родины. Уже начата масштабная подготовка к празднованию этой исторической даты на основе благородной идеи «Нам жить в новом Узбекистане – свободной и процветающей стране!».
Сегодня, определяя наши планы и программы на предстоящий год, мы, конечно, уделим особое внимание развитию наиболее важных и приоритетных направлений, дальнейшему укреплению наших достижений за годы независимости, — сказал глава государства.
Определены важнейшие задачи, направленные на всестороннюю поддержку молодежи, охрану и укрепление здоровья населения, дальнейшее развитие страны, приоритетные направления внутренней и внешней политики.
В новом году нам нужно работать самоотверженно, с большей отдачей. Впереди нас может ждать еще немало жизненных трудностей, и мы должны быть к этому готовы. Но как бы ни было сложно, мы не свернем с пути демократических реформ, подчеркнул Шавкат Мирзиёев.
В завершение Послания было отмечено, что мощь и воля нашего народа, который в нынешних непростых условиях преодолевает все испытания и невзгоды, становятся еще сильнее. Уверенность в своих силах и возможностях делает нас более стойкими, объединяя на пути к высокой цели формирования фундамента нового Ренессанса. Это стремление воодушевляет наш народ на большие практические дела и достижение еще больших высот в новом году.