9 dekabr kuni Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida turizm va sport sohalarida amalga oshirilayotgan ishlar hamda kelgusi yildagi vazifalar muhokamasi yuzasidan videselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.
O‘zbekistonda turizm iqtisodiyotning strategik tarmoqlaridan biri sifatida rivojlantirilmoqda. Qator farmon va qarorlar asosida bu sohadagi sharoitlar kengaytirilmoqda. Xususan, fuqarolaridan yurtimizga viza talab etilmaydigan mamlakatlar soni 9 tadan 86 taga yetkazildi, 53 ta davlat uchun “elektron viza” tizimi joriy etildi. Turizm uchun qiyin bo‘lgan joriy yilda sohadagi sub’ektlar har tomonlama qo‘llab-quvvatlandi, ularga subsidiya va ssudalar berildi.
Tanqidiy ruhda o‘tgan yig‘ilishda koronavirus pandemiyasi sharoitida yondashuvlarni qayta ko‘rib chiqib, mamlakatimizning turizm salohiyatini tiklash hamda rivojlantirish chora-tadbirlari muhokama qilindi.
Kelgusi yilda 1,7 million xorijiy, 7,5 million mahalliy sayyohlarni jalb qilish, turizm xizmatlari eksportini 370 million dollarga yetkazish maqsad qilingan. Bu borada eng katta manba, avvalo, ziyorat turizmidir. Yurtimizda islom diniga oid ko‘plab ziyoratgohlar, yahudiylik, buddaviylik yodgorliklari bor. Bu imkoniyatdan foydalanib, 700 ming ziyoratchini jalb qilish va 130 million dollarlik xizmatlar eksportini ta’minlash mumkin.
Shu bois kelgusi yildan Yevropa mamlakatlari, Malayziya, Indoneziya, Pokiston, Tailand, Yaponiya kabi davlatlar bilan aviaqatnovlarni bosqichma-bosqich tiklash, yangi reyslarni yo‘lga qo‘yish bo‘yicha ko‘rsatma berildi. Milliy aviakompaniyamizda chiptalar narxi balandligi tanqid qilinib, uni arzonlashtirish vazifasi qo‘yildi.
Davlatimiz rahbari ziyorat turizmida targ‘ibot va ilmiy yondashuv yetishmayotganini ta’kidladi. O‘zbekistonning chet ellardagi elchixonalari bilan birga bu boradagi ishlarni kengaytirish muhimligi qayd etildi. Ziyorat turizmi bo‘yicha salohiyatli davlatlar fuqarolari uchun viza tizimini soddalashtirishga doir takliflar bildirildi.
Sohadagi ishlarni muvofiqlashtirish maqsadida Bosh vazir o‘rinbosarlari rahbarligida Idoralararo komissiya tuzilishi belgilandi. Ushbu komissiya aviaparvozlarni tashkil etish, ularga ruxsat olishni soddalashtirish, qatnovlar geografiyasini kengaytirish va aeroport xizmatlarini yaxshilash bo‘yicha tizimli shug‘ullanadi.
Hududlarda hali yetarlicha o‘rganilmagan, sayyohlar jalb etilmagan qadamjolar ko‘pligi ta’kidlandi. Madaniyat vazirligi, Din ishlari bo‘yicha qo‘mitaga 300 ta madaniy meros ob’ekti va ziyoratgohni restavratsiya qilish vazifasi qo‘yildi.
Buyuk olim Abu Mansur Moturidiy maqbarasi va uning yaqinida dafn etilgan 8 buyuk ulamo qadamjosini dunyoda 170 milliondan ziyod izdoshi bo‘lgan moturidiya ta’limotining ziyorat markaziga aylantirish mumkinligi ta’kidlandi.
Yig‘ilishda Samarqand viloyati hokimligiga shu borada ko‘rsatmalar berildi. Buxoro viloyatida islom dini va mintaqadagi din namoyandalari tematik xiyoboni loyihasini ishlab chiqish zarurligi aytildi.
“O‘zbekiston bo‘ylab sayohat qil!” nomli ichki turizm dasturi kelgusi yili izchil davom ettiriladi. Buning uchun Ro‘za va Qurbon hayitlari, Navro‘z, Mustaqillik kuni va Yangi yil bayramlari davrida qo‘shimcha dam olish kunlari belgilanmoqda. Shuningdek, nomavsumiy sayohatlar uchun Ichki turizm oyligi, haftaligi va kunlari tashkil etiladi.
Prezidentimiz pandemiya sababli turizm sohasi uchun 2020 yil oxirigacha berilgan imtiyoz va preferensiyalarni 2021 yil oxiriga qadar uzaytirish, aholi uchun transport va mehmonxona xizmatlari bo‘yicha chegirmalar berib, ichki turizmni ommaviy tashkil etish muhimligini ta’kidladi.
Videoselektor yig‘ilishida turistik maskanlar va infratuzilma ob’ektlarini ko‘paytirish masalasiga alohida to‘xtalib o‘tildi.
Toshkent viloyatining Bo‘stonliq tumanida bu borada o‘nlab loyihalar amalga oshirilmoqda. Xususan, “Amirsoy” kurortining ikkinchi bosqichi, “Beldersoy-Chimyon-Nanay” xalqaro kurorti, “Xo‘jakent” dor yo‘li, 29 ta mehmonxona va dam olish maskanlari qurilmoqda.
Ushbu tajriba asosida kelgusi yilda turistik salohiyati yuqori bo‘lgan 14 ta tuman, Xonobod va Angren shaharlarida turizmni jadal rivojlantirish dasturini amalga oshirish choralari belgilandi.
Yig‘ilishda aholini ommaviy sportga keng jalb qilish masalalari ham muhokama qilindi.
bugungi kunda aholimizning bor-yo‘g‘i 19 foizi jismoniy tarbiya va sport bilan qamrab olingan. Aksincha, nosog‘lom turmush tarzi, tarkibida tuz, qand va yog‘ miqdori ko‘p bo‘lgan hamda xamirli taom va nonni me’yoridan ortiq iste’mol qilish holatlari ko‘p uchraydi.
Koronavirus infeksiyasi, avvalo, yurak-qon tomir, nafas yo‘llari kasalligiga chalingan, ortiqcha vaznli fuqarolarda og‘ir kechgani hammaga ma’lum. Bu ham sog‘lom turmush tarzi va sportning ahamiyatini yana bir bor yaqqol ko‘rsatdi.
Davlatimiz rahbarining joriy yil 30 oktyabrdagi farmonida sog‘lom turmush tarzini keng tatbiq etish va ommaviy sportni yanada rivojlantirish bo‘yicha juda muhim chora-tadbirlar belgilangan edi. Jumladan, tuman markazlari va shaharlarda 3-5 kilometrlik “Salomatlik yo‘laklari” barpo etish vazifasi qo‘yilgan.
Yig‘ilishda shu boradagi manzilli ro‘yxatni shakllantirib, qurilish ishlarini boshlash, piyodalar va velosipedlar uchun barcha qulayliklarni yaratish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Prezidentimiz joylarda sport infratuzilmasini rivojlantirish masalasiga alohida e’tibor qaratdi. Xususiy sport inshootlari, “vorkaut”, mini-futbol, badminton, stritbol maydonlari va fitnes zallari barpo etishga tadbirkorlarni jalb qilish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Yurtimizda xalqaro sport musobaqalarini o‘tkazish orqali sport turizmini rivojlantirish kerakligi ta’kidlandi. Xususan, xalqaro mototur va velotur musobaqalari tashkil etiladi, buning uchun mamlakat hududlaridan Bo‘stonliq tumanigacha marshrut ishlab chiqiladi.
Aholi o‘rtasida jismoniy tayyorgarlik darajasi bo‘yicha sport sinovlarini yo‘lga qo‘yib, uning g‘oliblariga imtiyozlar berilishi belgilandi. Bu birinchiliklarni navbatda maktab o‘quvchilari o‘rtasida, bosqichma-bosqich aholi o‘rtasida tashkil etish kerakligi qayd etildi.
Ma’lumki, O‘zbekistondagi har bir tuman va shahar bittadan ustuvor, istiqbolli hamda rivojlanayotgan sport turlariga ixtisoslashtirilgan. Mazkur tizimdan kelib chiqib, hududda yirik musobaqalar o‘tkazib turish va salohiyatli sportchilarni tarbiyalash muhimligi ta’kidlandi. Buning uchun Milliy Olimpiya qo‘mitasi barcha sport federatsiyalari faoliyatini tuman va shaharlarga bog‘lagan holda tashkil etib, joylarda Olimpiya harakatini rivojlantirib boradi.

Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 9 декабря состоялось видеоселекторное совещание, посвященное обсуждению проводимой работе в сфере туризма и спорта, а также задач на предстоящий год.
В Узбекистане туризм развивается как одна из стратегических отраслей экономики. Рядом указов и постановлений для ее развития созданы широкие условия. В частности, количество стран, для граждан которых внедрен безвизовый режим, доведено с 9 до 86, введена система «электронных виз» для граждан 53 государств. В этот трудный для туризма год действующим в сфере субъектам предпринимательства оказана полная поддержка, им предоставлены субсидии и ссуды.
На совещании, которое прошло в критическом духе, рассмотрены меры по восстановлению и развитию туристического потенциала страны с учетом необходимости пересмотра подходов в условиях пандемии коронавируса.
В 2021 году планируется привлечь 1,7 миллиона иностранных и 7,5 миллиона местных туристов, а также увеличить экспорт услуг в сфере до 370 миллионов долларов. Наиболее перспективным источником в этом отношении является, прежде всего, паломнический туризм. В нашей стране много мусульманских святынь, памятников иудаизма и буддизма. Воспользовавшись этой возможностью, можно привлечь 700 тысяч паломников и обеспечить экспорт услуг на сумму 130 миллионов долларов.
В связи с этим указано на необходимость поэтапного возобновления со следующего года авиасообщения со странами Европы, Малайзией, Индонезией, Пакистаном, Таиландом, Японией, запуска новых направлений по паломническому туризму. Подвергнута критике дороговизна билетов на рейсы национального авиаперевозчика, поставлена задача снизить цены.
Глава государства отметил недостаточность работы по пропаганде паломнического туризма и научного подхода. Отмечена важность дальнейшего продвижения туристического потенциала нашей страны совместно с посольствами за рубежом. Выдвинуто предложение об упрощении визовой системы для граждан государств, в которых паломнические туры в Узбекистан пользуются высокой популярностью.
Для координации работы в этом направлении решено создать Межведомственную комиссию во главе с заместителями Премьер-министра. Комиссия будет системно заниматься организацией полетов, упрощением получения разрешений, расширением географии полетов и улучшением аэропортового обслуживания.
Отмечено, что в регионах есть много неизученных, неизвестных туристам объектов. Министерству культуры и Комитету по делам религий поручено отреставрировать 300 объектов культурного наследия и паломничества.
Место упокоения великого богослова Абу Мансура Матуриди и похороненных рядом с ним еще 8 выдающихся ученых могут быть превращены в центр паломничества матуридизма, у которого насчитывается 170 миллионов последователей по всему миру.
На совещании даны соответствующие поручения хокимияту Самаркандской области. Отмечена необходимость разработки проекта посвященной религии ислам и религиозным деятелям региона тематической аллеи в Бухарской области.
В следующем году будет последовательно продолжена программа внутреннего туризма «Путешествуйте по Узбекистану!» Для этого устанавливаются дополнительные нерабочие дни во время Рамазан-хайита и Курбан-хайита, Навруза, Дня Независимости и новогодних праздников. Также будут организованы месячник, неделя и дни внутреннего туризма для несезонных путешествий.
Президент подчеркнул важность продления до конца 2021 года льгот и преференций, предоставленных туристической отрасли в связи с пандемией, введения скидок на транспортные и гостиничные услуги для населения, массовой организации внутреннего туризма.
На видеоселекторном совещании обсужден вопрос развития туристических объектов и инфраструктуры.
Десятки таких проектов реализуются в Бостанлыкском районе Ташкентской области. В частности, строятся вторая очередь курорта «Амирсой», международный курорт «Бельдерсай-Чимган-Нанай», канатная дорога «Ходжакент», 29 гостиниц и санаториев.
На основе этого опыта определены меры по реализации в следующем году программы ускоренного развития туризма в 14 районах, городах Ханабаде и Ангрене, которые имеют высокий туристический потенциал.
На совещании обсуждены также вопросы широкого вовлечения людей в массовый спорт.
Сегодня только 19 процентов населения страны охвачено физической культурой и спортом. Все более учащаются проблемы, связанные с нездоровым образом жизни, чрезмерным употреблением продуктов с высоким содержанием соли, сахара, жиров, мучных блюд и хлебной продукции.
Хорошо известно, что коронавирусная инфекция протекает особенно тяжело у людей с избыточным весом, сердечно-сосудистыми и респираторными заболеваниями. Это вновь подчеркивает важность здорового образа жизни и занятия спортом.
Указом главы государства от 30 октября этого года определены важные меры по широкому утверждению здорового образа жизни и дальнейшему развитию массового спорта. В частности, стоит задача создания в районных центрах и городах «Дорожек здоровья» протяженностью 3-5 километров.
На совещании даны поручения по формированию адресного перечня «дорожек», началу строительных работ, созданию всех удобств для пешеходов и велосипедистов.
Особое внимание Президент уделил развитию спортивной инфраструктуры на местах. Даны указания по привлечению предпринимателей для строительства частных спортивных сооружений, площадок для воркаута, мини-футбола, бадминтона, стритбола, фитнес-залов.
Отмечено, что в нашей стране необходимо развивать спортивный туризм, проводя международные соревнования. В частности, будут организованы состязания по мотоспорту и велоспорту, для которых разработают маршрут из регионов до Бостанлыкского района.
Планируются спортивные испытания среди населения для определения физической готовности и льготы их победителям. Подчеркнута необходимость их проведения в первую очередь среди школьников, а в дальнейшем – других категорий населения.
Как известно, каждый район и город страны специализированы на приоритетных, перспективных и развивающихся видах спорта. В связи с этим необходимо регулярно проводить в регионах крупные соревнования и готовить талантливых атлетов исходя из специализации. С этой целью Национальному олимпийскому комитету рекомендовано обеспечить тесную работу спортивных федераций в районах и городах, развивать олимпийское движение на местах.