Shavkat Mirziyoyev uyiga qaytgan odamlar bilan muloqotda boʻldi
Davlatimiz rahbari kecha suv toshqiniga duch kelgan qishloqlarda boʻlib, hududni tozalash, infratuzilma obyektlarini tiklash, aholi uchun sharoit yaratish boʻyicha topshiriqlar bergan edi.
Favqulodda vaziyatlar, Mudofaa, Suv xoʻjaligi vazirliklari, huquq-tartibot idoralari, qurilish-taʼmirlash tashkilotlari va mahalliy hokimliklarning oʻzaro muvofiqlashtirilgan saʼy-harakatlari natijasida bu yoʻnalishda jadal ishlar olib borilmoqda. Toshqin tufayli hosil boʻlgan chiqindilar yigʻishtirilib, hudud dezinfeksiya qilinmoqda. Oʻt oʻchirish mashinalari yordamida koʻlmaklardagi suv tortib olinmoqda. Yoʻllar ochilib, muhandislik-kommunikatsiya tarmoqlari tiklanmoqda.
Natijada bugun ayrim mahallalarda oilalar oʻz uylariga qayta boshladi. Boshqa joylarda tozalash-taʼmirlash ishlari tezkor surʼatlarda davom etmoqda. Yaqin vaqtlarda ularda ham zarur sharoitlar yaratilib, hayot yana oʻz iziga tushadi.
Prezidentimiz Sardoba tumanidagi Qoʻrgʻontepa mahallasini borib koʻrdi. Hukumat komissiyasi mutasaddilari amalga oshirilgan chora-tadbirlar yuzasidan axborot berdi.
Ushbu mahalla fuqarolar yigʻinida 530 ta xonadon boʻlib, 4200 nafar aholi istiqomat qiladi. Hudud suv toshqiniga birinchi boʻlib duch kelgan, odamlar tezkor ravishda xavfsiz joylarga koʻchirilgan edi.
Katta kuch va texnika vositalari, askarlar, xodimlar jalb qilinib, amalga oshirilgan keng koʻlamli ishlar natijasida tabiiy ofat oqibatlari bartaraf etilyapti, odamlar oʻz uylariga qayta boshladi.
Davlatimiz rahbari shunday uylardan biriga kirib, xonadon egalaridan hol-ahvol soʻradi. Barcha qatori ularga ham moddiy va maʼnaviy yordam koʻrsatilishi, hech kim eʼtibor va gʻamxoʻrlikdan chetda qolmasligini yana bir bor taʼkidladi.

Шавкат Мирзиёев пообщался с вернувшимися в свои дома местными жителями
Глава нашего государства вчера посетил пострадавшие от наводнения поселения и дал указание привести в порядок территорию, восстановить инфраструктуру и создать условия для населения.
Скоординированными действиями министерств по чрезвычайным ситуациям, обороны, водного хозяйства, а также правоохранительных органов, строительных и ремонтных организаций, местных органов власти ведется ускоренная работа в этом направлении. Вывозятся отходы, образовавшиеся в результате наводнения, территория дезинфицируется. Вода выкачивается с помощью пожарных машин. Открываются дороги, восстанавливаются инженерно-коммуникационные сети.
В результате сегодня семьи в некоторых махаллях начали возвращаться в свои дома. В других местах работа по расчистке идет полным ходом. В ближайшее время и там будут созданы необходимые условия, и жизнь вернется в нормальное русло.
Президент посетил махаллю Кургантепа в Сардобинском районе. Члены правительственной комиссии доложили о принятых мерах.
В этом поселении 530 домов, проживают 4200 человек. Оно первым столкнулось с наводнением, жители были оперативно эвакуированы в безопасные районы.
Благодаря масштабной работы, в которой задействованы большие силы и многочисленная техника, военнослужащие и сотрудники других служб, последствия стихийного бедствия ликвидированы, и люди начали возвращаться в свои дома.
Глава государства вошел в один из домов и справился о делах хозяев. Президент еще раз подчеркнул, что всем им будет оказана материальная и моральная поддержка, никто не останется без внимания и заботы.