Farmon loyihasi takomillashtiriladi
Bugun davlatimiz rahbariga Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining “Koronavirus pandemiyasi davrida aholini, iqtisodiyot tarmoqlari va tadbirkorlik subyektlarini qoʻllab-quvvatlashga doir qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisida”gi farmoni loyihasi yuzasidan axborot berildi.
Loyiha davlatimiz rahbarining topshirigʻiga asosan ishlab chiqilgan boʻlib, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2020-yil 19-martdagi PF–5969-son “Koronavirus pandemiyasi va global inqiroz holatlarining iqtisodiyot tarmoqlariga salbiy taʼsirini yumshatish boʻyicha birinchi navbatdagi chora-tadbirlar toʻgʻrisida”gi farmonining mantiqiy davomi hisoblanadi.
Hujjat pandemiyaning mamlakatimiz iqtisodiyoti va aholi turmush darajasiga salbiy taʼsirini yumshatishga qaratilgan navbatdagi imtiyozlar, preferensiyalar va boshqa muhim chora-tadbirlarni nazarda tutadi.
Prezidentimiz farmon loyihasiga yolgʻiz qariyalar, nogironligi boʻlgan shaxslar va kam taʼminlangan oilalar ijtimoiy himoyasini kuchaytirish, oziq-ovqat, dori-darmon mahsulotlarini koʻpaytirish va narxlari oshishiga yoʻl qoʻymaslik, tadbirkorlik subyektlarining aylanma mablagʻlari kamayib ketishining oldini olish, ularga qoʻshimcha soliq imtiyozlari taqdim etish kabi bir qator aniq choralarni kiritish zarurligi haqida masʼullarga topshiriq berdi.

Сегодня глава нашего государства проинформирован касательно проекта Указа Президента Республики Узбекистан «О дополнительных мерах поддержки населения, отраслей экономики и субъектов предпринимательства в период коронавирусной пандемии».
Проект разработан в соответствии с поручением главы государства и является логическим продолжением Указа Президента Республики Узбекистан от 19 марта 2020 года № УП–5969 «О первоочередных мерах по смягчению негативного воздействия на отрасли экономики коронавирусной пандемии и глобальных кризисных явлений».
Документ предусматривает очередные льготы, преференции и другие важные меры по смягчению негативного влияния пандемии на экономику страны и уровень жизни населения.
Президентом страны ответственным лицам поручено включить в проект указа конкретные меры по усилению социальной защиты одиноких престарелых, инвалидов
и малообеспеченных семей, насыщению рынка продовольствием и лекарственными средствами, недопущению роста цен на них, предотвращению уменьшения оборотных средств субъектов предпринимательства и предоставлению им дополнительных льгот.