Yaponiya va Koreya Respublikasi bilan iqtisodiy hamkorlik istiqbollari muhokama qilindi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 24-fevral kuni Yaponiya va Koreya Respublikasi bilan ikki tomonlama investitsiyaviy va savdo-iqtisodiy hamkorlikning joriy holati va uni rivojlantirish istiqbollarini muhokama qilishga bagʻishlangan yigʻilish oʻtkazdi.
Ushbu davlatlar nafaqat Osiyo, balki butun dunyoda, ayniqsa, yuksak texnologiyalar sohasida yetakchi hisoblanadi, keng investitsiya imkoniyatlariga ega.
Davlatlar rahbarlarining siyosiy irodasi va muntazam muloqotlari tufayli Oʻzbekistonning ushbu mamlakatlar bilan munosabatlari strategik sheriklik darajasiga koʻtarilgan, hamkorlikning turli yoʻnalishlarida yaqin aloqalar yoʻlga qoʻyilgan.
2019-yilda ikki tomonlama munosabatlar tarixida yangi sahifa ochgan samarali tashriflar boʻlib oʻtdi. Xususan, 18-21-aprel kunlari Koreya Respublikasi Prezidenti Mun Chje In mamlakatimizda, 17-20-dekabr kunlari esa Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Yaponiyada tashrif bilan boʻldi. Uchrashuv va muzokaralar natijasida salmoqli hukumatlararo va idoralarlaro hujjatlar imzolandi, savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy kelishuvlarga erishildi.
Bugungi yigʻilishda ushbu mamlakatlar bilan oʻzaro savdo va investitsiya koʻrsatkichlari izchil oshib borayotgani taʼkidlandi. Oʻtgan yil yakunlariga koʻra Oʻzbekiston va Yaponiya oʻrtasidagi tovar ayirboshlash hajmi 400 million dollardan ortdi. Bugungi kunda yurtimizda Kunchiqar mamlakat ishtirokida oʻttizga yaqin korxona faoliyat yuritmoqda.
Amaldagi loyihalarni oʻz vaqtida va sifatli amalga oshirish, investitsiyaviy hamkorlikni kengaytirish boʻyicha yangi takliflar ishlab chiqishga alohida eʼtibor qaratildi.
Yaponiyalik sheriklar bilan hamkorlikda geologiya, kimyo va neft-kimyo, bank-moliya, sogʻliqni saqlash va taʼlim kabi sohalarda umumiy qiymati 6,6 milliard dollarlik 48 loyiha amalga oshirilayotgani taʼkidlandi.
Xususan, “HIS” kompaniyasi bilan mehmonxonalar qurish, “Isuzu” va “Itochu” bilan “SamAvto” korxonasi ishlab chiqarish quvvatlarini kengaytirish, Yaponiya xalqaro hamkorlik agentligi (JICA) bilan Navoiy issiqlik energiya stansiyasida energiya bloklari (Navoiy-3) qurish boʻyicha va koʻplab boshqa loyihalar muvaffaqiyatli amalga oshirilmoqda.
Yigʻilishda turli ikki tomonlama tadbirlar, jumladan, ishbilarmon doiralarining oʻzaro tashriflarini tashkil etish, yangi qoʻshma loyihalar ishlab chiqish orqali Oʻzbekiston-Yaponiya hamkorligini yana-da faollashtirish zarurligi taʼkidlandi.
Koreya Respublikasi bilan ham iqtisodiy aloqalar salmoqli daraja rivojlanmoqda. Xususan, oʻtgan yil yakuniga koʻra ikki tomonlama savdo hajmi 2018-yilgiga nisbatan 27 foizga, jumladan, eksport 30,1 foizga oshdi. 2019-yilning oʻzida Oʻzbekistonda Janubiy Koreya sarmoyalari ishtirokida 198 ta korxona tashkil etildi, ularning umumiy soni 800 dan oshdi.
Koreyalik sheriklar bilan birgalikda Toshkent shahrida bolalar koʻp tarmoqli tibbiyot markazini qurish loyihasi muvaffaqiyatli amalga oshirilayotgani taʼkidlandi. Poytaxt viloyatining Qibray tumanida “Tashkent Farma Park” innovatsion ilmiy-ishlab chiqarish farmatsevtika klasterini yaratish ishlari boshlandi. Mazkur loyiha ilmiy-tadqiqot markazi, laboratoriyalar, vivariy, farmakopeya markazini oʻz ichiga olgan Farmatsevtika texnika universiteti hamda dori vositalari, tibbiyot buyumlari va texnikasini ishlab chiqarish uchun sanoat zonasi tashkil etishni nazarda tutadi.
Qishloq xoʻjaligi, axborot-kommunikatsiya texnologiyalari, sogʻliqni saqlash, kimyo, tekstil, elektrotexnika, farmatsevtika va zargarlik sanoati, taʼlim va innovatsiyalar hamkorlikning yangi istiqbolli yoʻnalishlari sifatida qayd etildi.
Koreya xalqaro hamkorlik agentligi (KOICA) texnik koʻmagi bilan 2019-yilda sogʻliqni saqlash va standartlashtirish boʻyicha umumiy qiymati 13 million dollarlik ikkita grant loyihasi doirasida ish olib borildi, 29,6 million dollarlik yana 6 loyiha amalga oshirilmoqda. 2020-2022-yillarda umumiy qiymati 72,2 million dollarlik yana 10 ta loyiha masalasi oʻrganilmoqda.
Koreya Respublikasi Eksimbanki bilan hamkorlik doirasida investitsiya loyihalarini moliyalashtirish va birgalikda moliyalashtirish maqsadida Oʻzbekiston Respublikasiga 2 milliard dollarlik resurslar jalb qilindi va 14 ta strategik muhim loyiha amalga oshirildi. Umumiy qiymati 608 million dollarlik 6 ta loyiha ustida ish boshlandi.
Muxtasar aytganda, Yaponiya va Janubiy Koreya bilan qoʻshma loyihalarni amalga oshirish natijasida 40 mingdan ziyod yangi ish oʻrinlari yaratish, ishlab chiqarish hajmini 4,1 milliard dollarga, eksport hajmini esa 1,14 milliard dollarga oshirish nazarda tutilgan.
Prezident Shavkat Mirziyoyev oliy darajadagi tashriflar yakunida ishlab chiqilgan “yoʻl xaritalari”da 2020-yilga belgilangan chora-tadbirlarning toʻliq va sifatli ijrosini taʼminlash zarurligini taʼkidladi.
Yigʻilishda muhokama qilingan masalalar yuzasidan mutasaddi vazirlik va idoralar rahbarlarining hisobotlari tinglandi, aniq vazifalar belgilandi.

Обсуждены перспективы экономического взаимодействия с Японией и Республикой Корея
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 24 февраля провел совещание, посвященное обсуждению текущего состояния и перспектив развития двустороннего инвестиционного и торгово-экономического сотрудничества с Японией и Республикой Корея.
Следует отметить, что эти две страны считаются передовыми не только в Азии, но и в мире в целом, особенно в сфере высоких технологий, располагают широкими инвестиционными возможностями.
Благодаря политической воле и регулярному диалогу на высшем уровне отношения между Узбекистаном и данными государствами возведены в ранг стратегического партнерства, налажены тесные контакты в различных направлениях сотрудничества.
В 2019 году состоялись плодотворные визиты, которые открыли новую страницу в истории двусторонних отношений. Так, 18-21 апреля нашу страну посетил Президент Республики Корея Мун Чжэ Ин, а 17-20 декабря Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев посетил Японию. По итогам встреч и переговоров подписан солидный пакет межправительственных и межведомственных документов, соглашений в торгово-экономической и инвестиционной сферах.
На сегодняшнем совещании отмечено, что показатели взаимной торговли и инвестиций с этими странами последовательно растут. По итогам минувшего года товарооборот между Узбекистаном и Японией превысил 400 миллионов долларов. На сегодняшний день в республике действует около 30 предприятий с участием капитала из Страны восходящего солнца.
Особое внимание уделено своевременной и качественной реализации договоренностей и выработке новых предложений по углублению инвестиционного сотрудничества.
Отмечено, что совместно с японскими партнерами реализуется 48 проектов на сумму 6,6 миллиарда долларов в таких сферах, как геология, химия и нефтехимия, банковско-финансовый сектор, здравоохранение и образование.
В частности, успешно реализуются проекты по строительству гостиничных комплексов с группой компаний HIS, расширению производственных мощностей СП ООО «СамАвто» с Isuzu и Itochu, строительству энергоблоков на Навоийской ТЭС (Навои-3) совместно Японским агентством международного сотрудничества (JICA) и многие другие.
В ходе совещания отмечена необходимость активизации сотрудничества между Узбекистаном и Японией путем организации различных двусторонних мероприятий, в том числе взаимных визитов деловых кругов двух стран, проработки новых совместных проектов.
Экономическое взаимодействие с Республикой Корея также демонстрирует значительное развитие. Так, по итогам прошлого года двусторонний товарооборот увеличился на 27 процентов по сравнению с 2018 годом, в том числе экспорт – на 30,1 процента. Только в прошедшем году в Узбекистане создано 198 предприятий с участием корейского капитала, а их общее количество превышает 800.
Отмечено, что с корейскими партнерами успешно реализуется проект по строительству детского многопрофильного медицинского центра в Ташкенте. Начата работа по созданию инновационного научно-производственного фармацевтического кластера «Tashkent Farma Park» в Кибрайском районе столичной области. Реализация данного проекта в частности предусматривает организацию Фармацевтического технического университета с научно-исследовательским центром, лабораторией, виварием, фармакопейным центром, а также промышленной зоны для производства лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники.
В качестве перспективных направлений взаимодействия обозначены такие сферы, как сельское хозяйство, информационно-коммуникационные технологии, здравоохранение, химическая, легкая, электротехническая, фармацевтическая и ювелирная промышленности, образование и инновации.
При техническом содействии Корейского агентства по международному сотрудничеству (KOICA) в 2019 году завершена реализация двух грантовых проектов в сферах здравоохранения и стандартизации на сумму 13 миллионов долларов, на стадии реализации – 6 проектов на сумму 29,6 миллиона долларов. Прорабатывается реализация в 2020-2022 годах еще 10 проектов на сумму 72,2 миллиона долларов.
В рамках сотрудничества с Эксимбанком Республики Корея для финансирования и софинансирования приоритетных инвестиционных проектов в Республику Узбекистан привлечены ресурсы в размере 2 миллиардов долларов и реализовано 14 стратегически важных проектов. Начата реализация 6 проектов
на общую сумму 608 миллионов долларов.
В целом, в результате реализации совместных проектов с Японией и Южной Кореей предусматривается создание свыше 40 тысяч новых рабочих мест, увеличение объемов производства на 4,1 миллиарда долларов и экспорта – на 1,14 миллиарда долларов.
Президент Шавкат Мирзиёев указал на необходимость полного и качественного выполнения определенных на 2020 год мер в соответствии с «дорожными картами», разработанными по итогам визитов на высшем уровне.